zuzana2599 zuzana2599 komentáře u knih

Železná rukavice Železná rukavice František Niedl

Po napínavém thrilleru jsem zvolila historický román a byla to dobrá volba !
František Niedl je skvělý znalec prostředí a i proto se mi pobyt na hradě Jenčov velmi líbil. A i opětovné setkání s hrdiny příběhu bylo perfektní. Ráda se vracím v čase a tak se vypravím do doby Jana Lucemburského i potřetí !

03.02.2023 5 z 5

Znič to jméno Znič to jméno Jana Jašová

Opravdu povedený psychologický thriller, skvělá práce české autorky ! Kvalitní a originální, odehrávající se v českém prostředí nedaleko Pardubic. Musím předeslat, že to nebylo vůbec jednoduché čtení... aspoň pro mne. I já jsem dosti dlouho zápasila s rozpoznáváním postav, velmi netradiční bylo pojmenování jednotlivých postav a vlastně i nových kapitol jmény žen slovanského folklóru - Sudička, Nymfa, Rusalka, Bludička... To mě dlouho mátlo a zdržovalo, i když se mi to líbilo.
Vynikající příběh o starých křivdách, rodinném tajemství, hned tak na něj nezapomenu. Závěr byl skutečně dost drsný, ale i přesto mám pocit, že vše skončilo a zapadlo kam mělo. Ráda tuto nenápadnou knihu doporučím. Je fakt moc dobrá !!!

01.02.2023 5 z 5

Dirigentka Dirigentka Maria Peters

Beletrizovaný životní příběh Antonie Bricové, která se i přes nepřízeň osudu a doby vypracovala na první úspěšnou dirigentku a prorazila tak v ryze mužském povolání.
Kniha byla nejenom čtivá a já fandila lásce Antonie a Franka, ale líbilo se mi, že se jsem i mnohému poučila a rozšířila si tak své obzory v oblasti hudební. Hezké to bylo !

28.01.2023 4 z 5

Bella Donna: Kráska z Florencie Bella Donna: Kráska z Florencie Catherine Aurel

Moc pěkný historický román, který mě přenesl do Florencie 15. století. Když se mladá šlechtična z Janova - Simonetta provdá za Marca z rodu Vespucciů do Florencie, začíná příběh o lásce, vášni, intrikách, ale i o kráse Florencie a malířského plátna. Simonetta, neuspokojena manželem, zahoří vášní ke Giulianovi z rodu Medicejských. I tato láska je pošpiněna a pak její srdce získá florentský malíř Sandro, zvaný Botticelli...
Krásku z Florencie jsem četla jedním dechem. Oživila historické postavy a já na chvíli zapomněla na svět kolem a žila život krásné Simonetty !
Těším se na další knihu od autorky ! Bella Dona - Paní Mantovy !

26.01.2023 5 z 5

Za olivovým hájem Za olivovým hájem Kate Hewitt

Za Olivovým hájem je příběh, který čtenáře zavede do Řecka a jehož děj se odehrává ve dvou časových linkách. A to v době druhé světové války a v době současné.
Linka z minulosti líčí příběh dívky Sophie, která se stane součástí protinacistického odboje a ohrozí tím své nejbližší. Sophiina vnučka Ava přijíždí o dvě generace později do malé řecké vesničky, aby pátrala po osudu své babičky, ale aby pomohla i sama sobě.
Podobných příběhů je spousta, ale jen málokdy se mi linka ze současnosti líbí víc než ta historická. Tady tomu tak bylo. Je to příjemné a hezké čtení !

25.01.2023 4 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Nový román od Petry Soukupové Nikdo není sám byl super ! Někdy je ovšem dobré a potřebné být sám a občas se stává, že jste sám a to i přesto, že žijete v mnohočetné rodině. Nikdo není sám je rodinný příběh ředitelky knihovny Veroniky, jejího manžela a dvou dětí, Máji a Míšu. Co všechno se změní smrtí Veroničiny mámy ? Proč doposud spokojené soužití začne mít trhliny ?
Přečtěte si, ten příběh je totiž jako ž i v o t s á m !!

22.01.2023 5 z 5

Matka, jakou jsem mohla být Matka, jakou jsem mohla být Kerry Fisher

Tento příběh nemá mnoho stran, ale stihne vás chytit za srdce. Je to příběh o mateřské lásce, o její síle, o jejích podobách. Vicky a Caro jsou dvě hlavní hrdinky, Vicky nejprve ztrácí svůj vztah k synovi, ale postupem času znova ožívá její láska a cit a stává se opět mámou. Caro má již dospělou dceru, miluje ji, ale ona její lásku neopětuje... Smutné, dojemné, poučné ! Nezapomínejme prosím na své nejbližší !

20.01.2023 4 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

V době povánoční jsem si naordinovala knížku, ve které se vše chystá na Vánoce a Vánocemi také román končí. KOUZELNÉ A POHODOVÉ ČTENÍ !
Oblíbená Julie Caplinová nás tentokrát vzala do Skotska a to dokonce na hrad ! Moc se mi líbilo nejenom na hradě, ale i propojení linky romantické s jemným humorem. Prostě mě čtení bavilo a i já se při něm bavila ! Xanthe, maminku Izzy, tu jsem si asi oblíbila nejvíc, ale na tomto hradě se to prima lidmi jenom hemží a potkat tam tak Rosse... No, to by bylo něco !!

19.01.2023 5 z 5

Líbánky Líbánky Rona Halsall

Začátek roku a je tu první knížka - psychothiller Líbánky, kterou nebudu moc chválit. Překvapilo mě a moc jsem nevěřila nízkému hodnocení, které zde vidím, ale i já ohodnotím knihu jen 3*! Dělám to nerada, ale musím být i trošku spravedlivá ! 3* je dost !
Líbánky jsem přečetla rychle, stránky tady letí jedna za druhou, ale celkově mám z knihy rozporuplné pocity. Děj je málo propracovaný, jakoby klouzal jen po povrchu, málo postav, zápletka málo zajímavá, i když název Líbánky mě na knihu nalákal. Plus získal román až za závěr, který mě i dokázal překvapit, i když pak i hlavní hrdinka Chloe ztratila veškeré mé sympatie. Tak nevím. Ale poučení :
Nespěchejte do manželství, svou lásku nejprve dlouho poznávejte a prověřujte !

16.01.2023 3 z 5

Čtyři vichry Čtyři vichry Kristin Hannah

Ještě hodiny po dočtení ve mně doznívá ten neskutečně silný příběh hlavní hrdinky, dcery, matky, bojovnice - Elsy. Nápor na mé emoce, rozbouřené city, smutek, strach, vzdor, bolest i naději - to všechno jsem cítila při čtení. Krásné, dojemné, bolestné, hluboké a už dnes i stěží uvěřitelné, to je pár přívlastků patřících tomuto románu.
Nejvíce se mi líbila první půlka knihy, ta byla nejlepší a dechberoucí. S přídavkem politické agitace, nekončícího utrpení, příběh trošku ztratil na síle, ale i přesto je to celkově výjimečné čtení. Kristin Hannah opět dokázala, že je jedinečná vypravěčka a já toužím po jejím dalším příběhu.
Čtyři vichry ze srdce doporučím !

14.01.2023 5 z 5

Záhada rukopisu Záhada rukopisu Kirsty Manning

Záhada rukopisu mě nadchla ! Možná nejvíc ze všech tří autorčiných knih. Je to skvěle namíchaný koktejl minulosti i přítomnosti, jedinečný, originální i důmyslný příběh ! Příběh, který čtenáře zavede nejenom do krásné vily na Azurovém pobřeží, ale i do vězení Fresnes, kde skončily obě hrdinky, Josephine i Margot. Kdo je ve skutečnosti úspěšná spisovatelka Josephine ? Jaké skrývá tajemství ? Vynikající čtení !
Příběh o odvaze a statečnosti, ale i o síle přátelství ! Neodložitelné a poutavé čtení !

11.01.2023 5 z 5

Dětská hra Dětská hra Clare Boyd

Dětská hra - je dobře zpracovaný i propracovaný román o tom, co se může stát a pokazit, když se vlastní a nevlastní děti ocitnou pod jednou střechou. Tato situace není vůbec snadná a někdy ani rodičovské snažení nepomůže, aby zabránilo krizi v rodině, či šikaně.
Anna je snaživá matka, Nell a Iris jsou vlastní sestry, Bay je dcerou Annina manžela Doma z prvního manželství. Vše se začne kazit, když se hezká Nell stane modelkou, mimo problémů s dětmi a Domem se začne klubat na světlo tajemství z dětských let Nell a Bay. Co způsobila dětská hra ?
Kniha se mi líbila, nebylo to jednoduché čtení vzhledem k tématu. Ale jinak se četla moc fajn. Je to čtení nejen zábavné, ale vede k zamyšlení i poučení.

10.01.2023 4 z 5

Poslední zahrada v Anglii Poslední zahrada v Anglii Julia Kelly

Na tento román jsem se hodně těšila a mé očekávání se naplnilo !
Jedná se o nevšední i originální námět, knížka je příběhem několika generací žen spojených jedinou a výjimečnou zahradou. Děj je situován na sídlo Highbury House, jehož zahradu navrhla v roce 1907 známá Venetia Smithová. O osudu, práci i lásce Venetie je tato linka z minulosti. Za války pak sídlo sloužilo jako ozdravovna pro vojáky a právě v této době se odehrává další část. Jaké osudy se skrývají v tajemné zimní zahradě ? Válečná linka se mi moc líbila, bylo to nádherné čtení prokládané dopisy...
V současnosti je tady Emma, která má firmu na renovaci zahrad a právě ona se snaží vrátit staré kouzlo zahradám na Highbury House.
Paní autorka píše, že její román vyrostl jako zahrada. A já to přesně tak cítila. Bravo !

07.01.2023 5 z 5

Strmý pád Strmý pád Linda Castillo

Svůj nový čtenářský rok jsem zahájila i trošku záměrně detektivkou své oblíbené autorky Lindy Castillo. Chtěla jsem se po svátcích kapku nastartovat u dobré klasiky, u autorky, kterou znám a líbí se mi její svižný a nenáročný styl. To amišské prostředí miluji !
Strmý pád je opět velmi čtivá detektivka s Kate Burkholderovou a já se u čtení bavila, napínala, tipovala, emoce lítaly dolů i nahoru, prostě čtení jak má být.
Jisté je, že ani další díl série s názvem Pohřbená tajemství si ujít nenechám ! Těším se !

04.01.2023 5 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Právě dočtena poslední kniha tohoto roku a i tentokrát byl můj výběr vydařený.
Jelení vršek je očekávaná kniha od oblíbené české autorky. Je to historický román a ty čtu asi nejraději. Knížka má krásnou poetickou zimní obálku, moc se mi líbí.
Román se odehrává ve východních Čechách, na konci 16. století a děj začíná, když na hrad, kde žije Jan ze Zhoře přijíždí z Francie Diana, vdova po Janovu bratru Vilémovi. Krajina zavátá sněhem i nepříjemný hradní pán i služebnictvo, není nic příjemného pro mladou Dianu. Skvěle namíchaný román, kde nechybí kapka dobrodružství, zrada, napětí, oddanost a v neposlední řadě i láska. Na tu jsem si musela počkat, ale stálo mi to zato. Linka romantická mi dlouho chyběla, ale přišla... Doporučuji k přečtení !

31.12.2022 5 z 5

Kouzlo všité do šatů Kouzlo všité do šatů Barbara Davis

Tuto knížku z mého oblíbeného vydavatelství s překrásně tajemnou, magickou obálkou jsem si vybrala ke čtení záměrně - na čas vánoční, na čas splněných přání a snů...
A myslím, že jsem si vybrala dobře. Celý příběh má hezkou, kouzelnou atmosféru, dýchá touhou po lásce, po rodinném štěstí, po radosti a pohodě. Příběh se odehrává převážně v současnosti, ale v menší části knihy se rozvíjí i kratší příběh z okupované Paříže. Když se potkají dívka Rory a starší dáma Soline, zdá se, že to bude jenom náhoda. Ale v jejich životech se objevují jisté shody a nakonec čtenář prožije kouzelné i stěží uvěřitelné setkání, a to nejenom v oblasti lásky, ale i v oblasti rodinné.
Dějová linka ze života Soline v Paříži, ta by se mi líbila ještě víc rozpracovanější, ale i takto to bylo moc pěkné čtení !!

29.12.2022 5 z 5

Záblesk ve tmě Záblesk ve tmě Stacy Willingham

U tohoto psychothilleru bylo očekávání silnějši než skutečnost ! V knihovně jsem si ho zapůjčila i z důvodu nadšených ohlasů, ale já při čtení až tak natěšená či spokojená nebyla. Dlouho mi trvalo, než jsem se začetla, šlo to ztuha, ta první třetina knihy je moc hutná, působila na mne těžkopádně. Pak se děj rozjel a i já se chytla a čtení mě začalo i víc bavit. Dočkala jsem se i napětí, zvratů a překvapení !
Dočteno, ale celou noc bych kvůli Záblesku ve tmě vzhůru nezůstala !

26.12.2022 4 z 5

Příchod vlka Příchod vlka Elizabeth Chadwick

Tento nepříliš rozsáhlý historický román nás zavede do doby kroužkovaných košilí, do doby lítých bojů mezi Angličany a Normany. Zavede nás do doby Viléma Dobyvatele, do roku 1069, kde paní autorka barvitě líčí život na hradech Herefordu, Oxley, Ashdyke.
Mně se román líbil, nechyběl příběh lásky, když si normanský lord Miles Gallois vezme za ženu ovdovělou Angličanku Christen. Jejich vzájemná náklonnost a láska přichází až s časem... Moc ráda si od Elizabeth Chadwick přečtu i další román !

23.12.2022 4 z 5

Lucia Lucia Bernard Minier

Lucia je moje první minierovka a jsem hodně spokojená ! Jsou-li i předešlé autorovy knihy tak dobré, pak to musím v novém roce napravit a pustit se do série s Martinem Servazem.
U Lucie jsem i pochybovala se čtením a váhala, ale kniha mi fakt sedla. Thriller je velmi čtiv ý, rychle jsem obracela stránku za stránkou...
A Lucia ? Sympaťačka, která to nemá v životě lehké. Její parťák Sergio je zavražděn zvlášť morbidním způsobem a ona se pouští do složitého vyšetřování. SUPER !

21.12.2022 5 z 5

Žena v ohni Žena v ohni Lisa Barr

Mladá odvážná novinářka Jules versus nelítostná obchodnice s uměním Margaux. Obě tyto krásné ženy pátrají po obrazu s názvem Žena v ohni, který byl ukradený nacisty. Ovšem jedna z nich je na straně dobra, druhá zla. Velmi zajímavé téma, svižně a čtivě napsaná knížka. Četla se rychle a poslední třetina pak byla ohromující. Nemohla jsem přestat číst. Dojemný konec na závěr a jemná linka romantiky, to se mi moc líbilo !

17.12.2022 4 z 5