zuzana2599 zuzana2599 komentáře u knih

Nový začátek Nový začátek Michaela Grünig

Zřejmě jsem se již stala fanynkou rodinných ság od německých autorek. Přečetla nebo rozečetla jsem asi všechny, které u nás vyšly. Neodolala jsem tedy ani Rodinnému hotelu a nelituji. Po dočtení mnou zmítá zvědavost. Jak dopadne láska Juliuse a Elizabeth ? Mají ještě šanci, když se Julius cítí zrazen a neví si rady se svými city ? Co bude dál s Paulem, Johannou či Minnou ? Prožila jsem v přímořském lázeňském hotelu s jeho obyvateli těžké časy, první světovou válku, španělskou chřipku a i proto se těším na jejich další osudy v druhém díle s názvem Bouřlivá doba.

30.01.2022 4 z 5

Esterčini otcové Esterčini otcové Hana Radulić

Zrovna dnes, když jsem dočetla tuto knihu, je Mezinárodní den památky obětí holocaustu. O to více mé myšlenky teď patří hrdinům tohoto románu, Josefovi a Sáře Goldenbergovým, kteří se s nesmírnou bolestí v srdci vzdali své dcery Ester, aby ji zachránili. Takovou dilemu a odvahu, bolest a strach si již dnes stěží dokážeme představit.
I když románů z období holocaustu vychází opravdu hodně, je dobré si válečné hrůzy občas připomenout a říci tak NE všem válkám !!!!!!!!!

27.01.2022 4 z 5

Třetí polovička Třetí polovička Carola Lovering

Třetí polovička je dokonale propracované manželské a milenecké drama, které je okořeněno bigamií a obsedantně kompluzivní poruchou. Příběh má opravdu zajímavou i nevšední zápletku, je čtivý, napínavý, plný zvratů. Nejvíce jsem si čtení užívala od jeho druhé poloviny, pak totiž zvědavost narůstala a já hledala pravdu... Existuje ale vůbec jedna pravda ? Na tuto otázku vám odpoví Burke, jeho žena Heather a mladá, krásná a bohatá Skye. Tito tři hrdinové mi dokonale popletli hlavu !

25.01.2022 4 z 5

Dvě hrsti života Dvě hrsti života Katharina Fuchs

Německá autorka Katharina Fuchs napsala opravdu velmi čtivý a strhující debut - ságu o osudech svých dvou babiček. Čtenář sleduje jejich neobyčejnou životní pouť na pozadí historických událostí dvacátého století. Charlotte žije jako jedináček v rodině majetného hospodáře a naopak Anna žije s mnoha sourozenci v domě, kde nechybí nouze a bída.
Tento docela rozsáhlý román se mi velmi líbil. Je napsaný s velkým citem, s vypravěčským umem, pokorně a láskyplně a já jej četla s velkou chutí ! Doporučuji k přečtení !!

22.01.2022 5 z 5

Ztracené klenoty Ztracené klenoty Kirsty Manning

Čtení o pokladech či klenotech je vždy atraktivní, lákavé, vždyť již samotné slovo poklad je příslibem tajemství, dávných dob, lesku a bohatství. O pokladu nazvaném Cheapside Hoard jsem doposud neslyšela a jelikož mám historii moc ráda, tento příběh byl pro mne i poučením. Ztracené klenoty ukrývají dvě hlavní časové linky, které jsou skvěle promíchané tak, že příběh tvoří jedinečný koktejl. Linka příběhu odehrávající se v současnosti, kde Kate má napsat článek o pokladu nalezeném v Londýně, jí zavede k její prababičce Essie. Příběh Essie je linkou z minulosti, která zajisté čtenáře pohltí a uchvátí. I mně se líbila nejvíc. Je podmanivá, smutná, plná chudoby a zoufalství.
Je to krásná knížka, nejen o rubínech a smaragdech, ale hlavně o ženské síle a odvaze !

19.01.2022 5 z 5

Záhada panství Bainbridge Záhada panství Bainbridge Laura Purcell

Určitě bych nechtěla takového dřevěného společníka ! Brrrr, ještě teď mám husí kůži !
Už samotný název a obal knihy slibuje dobrou dávku napětí a pak červený podtitul dává tušit, že se jedná o příběh strašidelný, ba přímo hororový. Ano, je to příběh plný zla, temných sil, které nezastaví ani čas a táhnou se napříč staletími. Ještě po dočtení jsem dlouho o tomto příběhu přemýšlela, neboť samotný konec mě nějak neuspokojil... Bylo zřejmě záměrem autorky nechat místo čtenářově fantazii či intuici. Ale vlastně proč by to tak nemohlo být ? Temné síly se nevzdávají, zlo je všudypřítomné.
Výborné čtení, které vás naplní strachem, děsem i znepokojením !!!!!!!!

16.01.2022 5 z 5

Sem s tím Skotem Sem s tím Skotem Suzanne Enoch

To nejlepší na konec ! Až v novém roce uzavírám rozečtenou skotskou sérii od Suzanne Enoch. Třetí díl se mi líbil nejvíc ! Příběh o tom, kterak si Coll MacTaggert, vikomt Glendarril, hledá nevěstu. A opravdu ji našel. Drsný horal si našel herečku a to je velmi nevyhovující vztah...
Určitě zase někdy proložím své čtení historickou romancí. Je to dokonalý odpočinek spojený se zábavou !!

14.01.2022 4 z 5

Šepot včel Šepot včel Sofía Segovia

Při čtení tohoto krásného románu jsem se vrátila o nějaké desetiletí zpět, do doby, kdy mě uchvátily romány Láska za časů cholery nebo Sto roků samoty. Ano, všechny od mistra magického realismu Gabriela G. Márqueze. A je pravdou, že při čtení Šepotu včel jsem na tohoto autora hodně myslela...
Šepot včel, nádherný historický román, zasazený do severního Mexika, do míst, kde rostou báječné pomeranče a náš hrdina velkostatkář Francisco Morales je pěstuje. Znetvořený chlapec Simonopio, chráněný rojem včel, je sám ochráncem Franciscovi rodiny. Zavře oči a vidí, co ostatní nevidí... Ponořte se i vy, do tohoto jedinečného magického světa, který vypráví o rodině, přátelství, ale i nenávisti a závisti.

12.01.2022 5 z 5

Nalezenec Nalezenec Stacey Halls

Tentokrát bych klidně dala i 6* !!!!!!!!!!! Nalezenec mě neskutečně bavil a úplně pohltil, připoutal ke svému příběhu. To se až tak často nestává. Mám v oblibě historické romány a Nalezenec je nejenom skvěle napsaný, poutavý, ale má i dávku napětí a jedinečnou atmosféru života v Londýně 18. století. Je to silně emotivní příběh o dítěti, které smířilo a nakonec propojilo osudy dvou žen. Překrásný příběh ukrytý ve stejně krásné obálce !
Stacey Hallsová je má nová oblíbená autorka, píše přesně podle mého gusta ! BRAVO !

09.01.2022 5 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Nestává se často, že se při čtení detektivky kloubí napětí s dojetím, a i proto je asi Matčin hrob tak bezvadným čtením. Jossie je neuvěřitelně silná postava a zrovna v tomto díle se čtenář dozví víc o jejím nesmírně krutém, bezútěšném a smutném dětství. Jossie se i tak dokáže vypořádat se stíny minulosti a jít dál...
Co dodat ? Skvělé čtení plné napětí a na konci jsem ani nedýchala ! Prostě paráda !!!!

07.01.2022 5 z 5

Zimní zámek Zimní zámek Alexander Stainforth (p)

Zimní zámek jsem četla na doporučení mé kamarádky, které se knížka moc líbila. I já jsem spokojená. Zimní zámek je netypická historická romance, spíše historický román odehrávající se v Anglii 19. století. Isabel byla jako dítě obviněna, že založila požár v sídle hraběte Hamiltona. Deset let poté ji syn onoho hraběte Nicolas požádá o ruku. Isabel se po sňatku vrací na děsivé místo svých snů - Zimní zámek, aby odhalila, co se v minulosti vlastně stalo. A ta minulost je opravdu příšerná a odkryje nám zlo, které se skrývá v rodině Hamiltonů.
Čtení je to pěkné, prostoupené jemnou romantikou, napětím, plné intrik a lží. Nejvíc se mi knížka líbila až po přečtení první třetiny, pak děj začal nabírat na síle.
Ráda bych ještě vzdala hold panu autorovi. Skvělá práce !

05.01.2022 5 z 5

Sousedská ruleta Sousedská ruleta Mattias Edvardsson

Sousedská ruleta je čtivé rodinné drama. Od tohoto švédského autora je to má druhá přečtená kniha a i nyní mě čtení bavilo, lákalo a těšila jsem se na každou chvíli strávenou u knížky. Micke a Bianca, mladí manželé se dvěma dětmi, se přistěhují do klidné vilkové čtvrti a po seznámení se sousedy se časem stávají neklidní, podezřívaví a nedůvěřiví jeden k druhému. Když potom Biancu srazí auto jejich sousedky, život se jim zhroutí a Micke hledá viníka i odpovědi. Kde je hranice mezi dobrem a zlem ? No, pravdou zůstává, že sousedy si nikdo nevybírá... I proto si přečtěte toto sousedské drama, určitě to stojí zato !

02.01.2022 4 z 5

Osudové dny Osudové dny Marie Lacrosse

Docela dlouho přemýšlím nad hodnocením očekávaného posledního dílu rodinné ságy Vinařství. A i já se přikloním k většinovému hodnocení zde a jednu hvězdičku tentokrát uberu. Ne, že by se mi čtení nelíbilo, ale i mně trochu vadilo moc politiky, Irenina zatvrzelá angažovanost v dělnickém hnutí mnohdy na úkor rodiny... I když je popisovaná bída v chudých dělnických rodinách hrozná, nemoci, hlad, špína a lidé jako je Irena byli jistě moc důležití a nepostradatelní pro dobro věci. Jinak jsem osudy ostatní rodiny Gerbanových četla opět jedním dechem, autorka píše nesmírně čtivě !
A ani já si nenechám ujít další knihy této německé autorky, doufám, že se brzy dočkám !

31.12.2021 4 z 5

Ztracené střípky Ztracené střípky Tim Weaver

Zprvu jsem nemohla uvěřit, že tento thriller bude bez Davida Rakera. Až v autorově poděkování na závěr jsem se dověděla, že chtěl zkusit něco nového a napsat samostatný román. Tak nevím... Kniha mě nenadchla, dočetla jsem ji trošku i z povinnosti. Rebeka a její ostrovní boj o přežití mi přišel zdlouhavý, místy mě děj nebavil a začínala jsem se nudit. Bylo to spíše čtení dobrodružné. I ostatní linky příběhu se mi moc dobře nečetly, i když se nakonec propojily. S uspokojením jsem uvítala Rebečino setkání na závěr knihy a pak také oživení děje psí kamarádkou.
Asi si to příště s Davidem Rakerem užiji víc !

28.12.2021 3 z 5

Prolhané městečko Prolhané městečko Diane Chamberlain

Ano, to byl opět další vynikající příběh z pera americké bestsellerové autorky Diany Chamberlainové. Téměř osmdesát let času dělí dvě časové linky, ve kterých se odehrává děj tohoto románu. Na závěr pak se čas jakoby propojí v jeden a dojde tak ke krásnému vyvrcholení celého příběhu. Obě linky příběhu se mi velmi líbily. Já už tak nějak očekávám lepší a silnější tu historickou, no nyní byly obě vyrovnané. I když na chvíle s malířkou Annou Daleovou jsem se víc těšila. Jsem totiž takový staromilec.
Prolhané městečko není ani tak o lžích, ale více o nesnášenlivosti, předsudcích a o dávném tajemství a vině. Opět dokonalé čtení !!

27.12.2021 5 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Člověk musí přijmout, že život je jen náhoda, často krutá. Hledáme, čemu bychom přisoudili vinu. Nedovedeme uznat, že věci se dějí bezdůvodně. Že všechno nemáme pod kontrolou.
Skvělé, atraktivní a chytré čtení, které mě donutilo přemýšlet. Napínavé, děsivé, tajemné i mrazivé. Tolik přívlastků a je jich jistě víc ! Nebývá časté, že hlavní postavou je farářka, která má ještě dospívající dcerku. Nitky tohoto příběhu sahají daleko do minulosti a to nejenom do minulosti vesnice Chapel Croft, ale i samotné farářky Jack.
Konec mě překvapil a donutil ke spoustě myšlenek !
Musím ještě dočíst předešlé dvě autorčiny knihy, píše totiž fantasticky !!

22.12.2021 5 z 5

Švadlenin dar Švadlenin dar Fiona Valpy

Paříž zahalený ponurou šedí nacistické okupace. Tři dívky, švadleny v módním salonu, tři velmi statečné ženy, které kromě šití bojují také s nacismem. Tato linka z minulosti je velmi čtivá a silná a i rozhodně lepší než ta současná. Do Paříže přijíždí vnučka jedné z dívek, která pátrá po své minulosti, aby dokázala uchopit svůj vlastní život a najít své kořeny. Od Fiony Valpy to není moje první kniha, a i já jsem zde potkala pár hrdinů z předešlých románů. Nikdy nesmíme zapomínat na válečné hrůzy a i proto jsem ráda, že jsem si tuto knihu přečetla. Knihu o odvaze a statečnosti.

18.12.2021 4 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm Dana Stabenow

Ano, ano, můj knižní přítel Trudoš to napsal přesně. Lépe to ani nejde. Vyšetřování šlo v tomto případu zcela do úzadí a Dana Stabenow se zaměřila na popis mezilidských vztahů a vzala si na mušku náboženské fanatiky. Čtení to bylo chytré a zajímavé, ale určitě se nejednalo o tradiční detektivku. Moje oblíbená psí Obluda zde hrála významnou roli, takže jsem se ani na chvíli nenudila. Těším se na další aljašské případy !

17.12.2021 4 z 5

Nedotknuteľný - Príbeh zlodeja z Indie Nedotknuteľný - Príbeh zlodeja z Indie Monika Wurm

Někdy jdeme proti vůli vyšší moci, ale nezměníme nic, co je jednou dáno.

Tato jediná věta z románu vlastně charakterizuje děj celého rozsáhlého příběhu. Nádherný, tragicko - romantický příběh, po jehož dočtení jsem chvíli zůstala sedět a musela jsem nechat v sobě doznít všechny ty pocity, emoce, smutky... Musela jsem zpracovat ten výjimečný zážitek, který mi tato kniha přinesla. Nedotknutelný je jako větrná smršť, je neuvěřitelně dojemný, nemůžu ani uvěřit, že ve dvou životech je možné zažít tolik zla, neštěstí, krutosti, tolik ran osudu.
Příběh Ráhula, mladíka z Bombaje a chudé dívky Julije z Ukrajiny mě zasáhl přímo do srdce a také mi trošku otevřel oči. Děkuji autorce Monice Wurm za tento zážitek !

15.12.2021 5 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Ani já nikdy neodolám skvělým detektivkám Roberta Bryndzu ! Chvíli po dočtení případu se dívám na strom na obálce knihy a vlastně až teď chápu jeho význam... Ten strom je jako sériový vrah z tohoto případu, vrah, který má dvě tváře.
Povedená obálka s tradičně vynikajícím čtením uvnitř. Očekávám čtvrtý případ Kate a Tristana a již nyní vím, že to bude opět bezva jízda !!!

11.12.2021 5 z 5