ZuzanaK. ZuzanaK. komentáře u knih

Zmizelá osada Zmizelá osada Karel Klostermann

Temné, hutné, skvělé. Jak jazykově, tak náladou, příběhem.
Slyšeno na ČRo.

28.08.2023 4 z 5

Kašpar z hor Kašpar z hor Henri Pourrat

Vůbec jsem netušila, co od knihy čekat, ale rozhodně to byl čas příjemně strávený. Příběh plyne, příjemně se (v mém případě) poslouchá (na ČRo v podání J. Schwarze), stále ale cítím tiží života lidí, kteří ve svých přesvědčeních, víře, nadějích, vnitřních křivdách, touhách vystupují živě, jak vaši sousedé. Tak vzdálené a tak blízké. Velmi dobré!

09.08.2023 4 z 5

Nelituji: Život Edith Piaf Nelituji: Život Edith Piaf Carolyn Burke

Nelituji času stráveného poslechem této knihy v podání P. Špalkové. Ucelené, bez příkras a omluv i odsudků.

19.07.2023

Slyšeno načteno autorem, což v mých uších přidalo hodnocení, protože jak se níže píše, je to uhlazené, korektní, což ale k M. Řezníčkovi patří a není to na škodu.
S přihlédnutím k nedávno dočtenému životopisu M. Albrightové je to další důležitý pohled na posun v konání US i na nahlížení na ně.
Obrovská změna oproti osobně zažitému z dřívějších let a z nedávné doby, dokreslená pohledy jiných je dechberoucí.

09.05.2023

Mikulášovy prázdniny Mikulášovy prázdniny René Goscinny

Kniha se mi líbila jako dítěti, a možná víc se mi líbí teď. Kniha se příjemně čte i začínajícím čtenářům, nejspíše i díky překladu T. Sýkorové-Řezáčové. Zábavné, snad proto, že tak blízké "normálnímu" rodinnému životu.

08.03.2023 4 z 5

Stopy zvířat v životní velikosti Stopy zvířat v životní velikosti Frank Hecker

Skvělá kniha. Už proto, že neukazuje pouze stopy ve sněhu, ale všechny stopy, které po sobě zvířata zanechávají, tedy okusy, trus apod.

13.01.2023 5 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Nebudu zastírat, také jsem se několikrát hodně zasmála, ale úplně to "my cup of tea" není. Každopádně určitě dobré pro nudné čekání, letní a nebo i zimní posedávání, nebo "než se něco ..." a podobné aktivity.

05.01.2023

Půlnoční pacient Půlnoční pacient Egon Hostovský

Posloucháno na ČRo. Především J. Hartl mi přišel skvělý a celý příběh, ač vlastně nikterak přehnaně akční, byl poutavý a jsem ráda, že jsem slyšel en bloc a nemusela čekat na další dny a pokračování.

26.08.2022

Terapeutka Terapeutka Helene Flood

Nevím, ale mě ten příběh nepřijde uvěřitelný. Jinými vychvalované rozuzlení mi nepřišlo ani skvělé ani nepředvídatelné.
Stylově to bylo dobré, poutavé, zajímavé, a pravděpodobně mu hodně dodal i přednes (stejně jako Chesterton, která právě i k přednesu má velmi dobrý komentář, jsem tuto knihu slyšela načtenou na ČRo Dvojka), ale příběhově mě to vlastně zklamalo, což je ovšem chyba v mých očekáváních.

21.03.2022

Rudý Zeman Rudý Zeman Jaroslav Kmenta

Z mého pohledu kvalitní souhrn o devalvaci tohoto muže.
Ovšem jedna věc, která mi všeobecně a nikoli jen na této, v mém případě, audioknize významně vadila, je používání slova "bonmot" v souvislosti s MZ. Pan Zeman neříká bonmoty, pouze na všechny strany trousí sprosté, urážlivé a nenávistné rádobyvtipné věty, které jsou s významem onoho slovo naprosto v rozporu. Slovní spojení "Zemanovy bonmoty" je oxymóron a moc se přimlouvám, aby nebylo používáno.

11.11.2021 4 z 5

Listy do vězení Listy do vězení Charlotta Garrigue Masaryková

Bylo pro mne trochu nepříjemné číst dopisy určené někomu jinému.
Nicméně, je to přímý vhled do osobnosti Ch.G.M. a doby. Mne velmi zaujal její pohled na B. Smetanu (str. 73.) a citát jejího syna Herberta:
"Každý může být smuten, být radostným jest umění."

26.07.2021

Zvířátka a lidé Zvířátka a lidé Karel Václav Rais

Krásné básně s krásnými ilustracemi pohladí každou, nejen dětskou duši.

06.08.2020 5 z 5

Hraje Bůh kostky? Hraje Bůh kostky? Ian Stewart

Pro srozumitelnost a čtivost se můžete dotknout se oboru, ve kterém nejste kovaní. Kniha určitě stojí za přečtení.

06.08.2020 5 z 5

Jak si lidé hrají Jak si lidé hrají Eric Berne

Je fajn si uvědomit, že každý stále hrajeme nějakou roli a je dobré vědět jakou. Na druhou stranu, pokud se touto tématikou už trochu zabýváte, kniha vám dnes asi nepřinese už mnoho nového, pro úvod do tématu ale zcela vhodná.

06.08.2020 3 z 5

Mary Poppinsová Mary Poppinsová Pamela Lyndon Travers

Jako dítě (cca 9) jsem z té knihy nadšená nebyla. Syn (5) ji chtěl přečíst už 3x, mně se nyní líbila mnohem víc, než v oněch 9 letech. Vždy mi ta kniha připomene film T. Burtona Big Fish. Možná pro ten fantaskní svět, kdy se věci jeví jako smyšlené, ačkoli záleží jen na úhlu pohledu a stanou se pravdivými.
Zkrátka, není to kniha pro každý věk.

29.07.2020 4 z 5

Knížecí rozhovory Knížecí rozhovory Karel Schwarzenberg

Někdy jsem si nebyla jistá, zda čtu o současnosti nebo minulosti. Až tak málo se některé věci a lidé mění.
V knize je spousta zajímavých postřehů a názorů, které pohnou člověka zabývat se některými událostmi hlouběji.

24.07.2020 4 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Je znát, že je to psáno pro Američany, ale Evropané by si rozhodně tuhle útlou knížku měli přečíst skoro až povinně.

09.06.2020 5 z 5

Malá čarodějnice Malá čarodějnice Otfried Preussler

Srdcovka. Tuhle knihu si pokaždé užívám.
Z dětství mám navíc knihu naposlouchanou z kazety, skvěle namluvené J. Bohdalovou. Vždy, když knihu čtu, v hlavě slyším Abraxasovo "vyspinkala, vyspinkala?".

22.03.2024 4 z 5

Hořím Hořím Simona Bagarová

Rozhodně doporučuji k přečtení/poslechu. Vše skvěle shrnula @Chesterton.

15.03.2024

Hlavolam Hlavolam Håkan Nesser

Líbilo. Nepřekombinované, svižné, lehký humor, postavy lidsky vykreslené. Za mne lepší, protože reálnější, než Nesbo.

29.02.2024 4 z 5