ZuzanaZ83 ZuzanaZ83 komentáře u knih

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Příběh mladé studentky Terezy, která má pigmentové skvrny na očích a musí tak snášet posměch, že je panda.
Zároveň autorka popisuje život a vztah jejích rodičů.
Také se vracíme do minulosti. Tereza v rámci své diplomové práce pročítá deníky Marie, ženy, která v roce 1953 zachránila jejího pradědečka Jaroslava.

Autorka mě zaujala již dříve, všechny její knížky jsou svěží, vtipné i sarkastické, postavy jsou naprosto uvěřitelné a děj skvěle utíká.

28.11.2022 5 z 5

Mé lži Mé lži Heather Gudenkauf

Maggie je policistka. Po 25 letech se objeví bota její zavražděné nejlepší kamarádky Eve a Maggie se rozhodne vyřešit, kdo ji zabil...
Za mě dobrý. Žádné velké psycho, ale to jsem nečekala ani nechtěla. Střídání časových rovin i postav mi přišlo moc fajn.

24.11.2022 4 z 5

Na dně Na dně Jørn Lier Horst

Další severský detektivní thriller. Detektiv William Wisting a jeho parta po nálezu uříznutých levých nohou musí zjistit, komu nohy patří. A jak s tím souvisí řada pohřešovaných mužů i žen....
Zajímavý a dobře napsaný román. Na plný počet to není, ale našla jsem dalšího severského autora, který mě rozhodně zajímá...

22.11.2022 4 z 5

Nezapomeň Nezapomeň Val Emmich

Vyprávění desetileté holky, která trpí tím, že si všechno, co prožila, pamatuje. Podobné situace nebo oblečení ji tak připomínají již prožité. A bojí se, že sama zůstane zapomenuta.
Z druhého pohledu pak vypráví Gavin, herec, kterému nedávno zemřel partner.
Příběh o zvláštním dětství, snech, vzpomínkách a rozhodnutích.
Milé, příjemné, roztomilé.

18.11.2022 3 z 5

Rybář Rybář John Langan

Ačkoli jsem přečetla 200 stran, knihu jsem odložila. Nechytlo mě to, zkusím za pár týdnů znovu....

15.11.2022

Tchyně Tchyně Sally Hepworth

Moc zajímavý příběh o tom, jak lidé působí na sebe, a co ve skutečnosti cítí.
Diana, matka Nettie a Ollieho, je nyní tchyní Lucy a Patricka. Je na svou rodinu drsná, ona neměla nic zadarmo a totéž chce "dopřát" svým dětem. Zároveň se ale stará o imigranty. Po smrti manžela Toma Diana zdědí velký majetek. A pak je nalezena mrtvá.
Kniha střídá pohledy do současnosti i minulosti z pohledu několika osob. A postupně tak čtenář zjišťuje, proč jsou různé postavy takové, jaké jsou. A také to, proč musela Diana zemřít.

Krátké kapitoly, změny pohledů. Za mě velmi zajímavý román, který se moc dobře čte.

14.11.2022 4 z 5

Žena na lesní cestě Žena na lesní cestě Megan Goldin

Moc dobře napsaný příběh, vyprávěný z pohledu Julie, manželky Matta, jehož mrtvá první manželka se po letech objeví. Druhým pohledem, kterým je kniha psána, je pohled policistky Měl, která vraždu Laury vyšetřuje a zároveň jako ovdovělá matka dvou synů řeší problémy doma.
Až na nejistý závěr knihy nemám co vytknout. Kniha je plná manipulace, nejasností a vyjasnění. Čte se svižně a dobře.

12.11.2022 4 z 5

Matčina panenka Matčina panenka Abby Davies

Zajímavý thriller o jedné matce, která rozhodně není standardní.
Třináctiletá dcera ze dne na den zjistí, že její svět není tak úplně její...
Děj je tak trochu pohádka, ale proč ne? Příběh má myšlenku, tempo a celek se čte moc dobře.

03.11.2022 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Uff.

Re-reading po dvaceti letech. Naivní romantický příběh z počátku 19. století. Pro mě vlastně dost utrpení a ujištění, že tenhle žánr pro mě ani "na stará kolena" není.
Hlavní postavy se vyznačují především afektovaností, sobeckostí, ufňukaností a Lintonovic rod i churavostí.

Z úcty ke klasice dávám 3*, nicméně tohle je podle mě jedna z klasických ukázek toho, že by se měly změnit a modernizovat seznamy povinné literatury k maturitě. Tohle není dílo, které dnešní mladou generaci (nebo aspoň její většinu) přivedou k četbě....

01.11.2022 3 z 5

Už teď jsi mrtvá Už teď jsi mrtvá Sharon J. Bolton

Fakt moc dobrý thriller. Když už víte, tak cvak a nevíte nic. A znovu a ještě jednou.
Příběh o ceně lidského života, o špatných a dobrých rozhodnutích.
Velmi cením vtipnou pasáž z kláštera.
Kniha jako celek rozhodně top.

28.10.2022 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Drsný, ale citlivě napsaný příběh mladého kluka, kterému se rozvedou rodiče. Otec se zblázní do nové partnerky a na syna nezbývá čas ani finance. Maminka dělá, co se dá, ale zasáhne rakovina. Štěpán tak bydlí u dědy, který už sám trpí mnoha neduhy.
A tak teenager místo klasických pubertálních zábav musí řešit starosti a strasti života dospělých.
Drsné, upřímné, syrové a citlivé.

24.10.2022 5 z 5

Pravá matka Pravá matka Shalini Boland

Celkem zajímavý román. Hlavní hrdinka je na dně, když se jí v domě objeví cizí chlapeček. A ona je podezřelá z jeho únosu.
Kniha za mě není úplně strhující, ale špatná určitě taky ne.

23.10.2022 3 z 5

Osudný pád Osudný pád Christina McDonald

Velmi čtivě napsaný příběh plný záhad, ale i lásky, ztrát, tajemství a nevyřčených pravd.
Kniha měla spád, za mě moc povedené.

20.10.2022 5 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Vlastně moc nevím, co si myslet. Myšlenka dobrá, ale zpracováním vnímám spíš jako promarněnou příležitost.
Styl psaní mi moc neseděl, strašně mě štvalo, že hlavní hrdina je většinou "on". Samé zájmeno, žádné jméno.
Celkově na mě kniha působí jako snaha prvoplánově šokovat, než přinést téma k zamyšlení.
Za mě trochu na hranici zbytečné knihy. Ačkoliv jsem to trochu kvůli současnému komerčnímu hypu čekala...

18.10.2022 2 z 5

Prasklina Prasklina Sharon J. Bolton

Napínavý příběh z prostředí mrazivé Jižní Georgie.
Felicity má problémy. Nepamatuje si svoje dětství, ale děsí ji pocit, že je sledována. Kvůli strachu se rozhodne odjet zkoumat ledovce, ale potřebuje potvrzení od psychologa Joea, že je v pořádku.
Zároveň v té době dojde v Cambridge k vraždám bezdomovkyň, které měly s Joeem v rámci jeho komunitní práce bližší vztah. Joe i Felicity brzy přijdou na to, že tady není v pořádku nic.

Zajímavé prostředí, děj má spád i myšlenku.

18.10.2022 4 z 5

Vlaštovka v bublině Vlaštovka v bublině Markéta Lukášková

Od autorky jsem četla už dříve knihu Losos v kaluži. Ta se mi líbila, ale tohle bylo pro mě až překvapivě o řád lepší.
Dějové linky se střídají ve smyslu tehdy a teď, z pohledu několika postav. Autorka používá hovorovou češtinu, kterou obecně v knížkách moc nemusím, ale tady se díky tomu přirozeněji dostanete blíž k postavám příběhu.
Za mě velká spokojenost.

13.10.2022 5 z 5

Horká krev Horká krev Lisa Jackson

Moc dobře napsaný krimi román, s chytře vystavěným dějem. Postavy čtenáře stále udržují v napětí, kdo že je ten děsivý John.
Za mě velmi podařené dílo a super zajímavé čtení.

11.10.2022 5 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Opravdu moc dobře napsaná kniha, ve které až do posledních stránek nevíte, jak to vlastně je. Velká spokojenost.

Četla jsem jako ebook. Co mě ale až fyzicky bolelo, byla obrovská spousta gramatických a pravopisných chyb. Nebýt kniha tak dobrá, kvůli pravopisu a překladu bych ji odhodila.

06.10.2022 4 z 5

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

Tak takovouhle zápletku jsem od autorky nečekala. Příběh, děj i vyprávění o slonech, všechno plynulo jakoby samo, kniha se četla výborně. Posledních padesát stran mě strašně zmátlo, ale pak zas vrátilo zpátky. Nečekané, ale velmi dobré.

30.09.2022 4 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Dojemná klasika o osmnáctiletém studentovi Pavlovi, který ve chvíli, kdy potká židovku Ester začne vnímat realitu nacismu a války.

25.09.2022 5 z 5