zuziV zuziV komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Zajímavé pojetí vyprávění – kapitoly rozdělené na ty o otci a vyprávění dcery. Příběh se poutavě rozplétá až k samotnému závěru. Kolika lidem může chyba a tajemství „až za hrob“ poznamenat život… Je zatrpklost, tvrdošíjnost a umíněnost opravdu potřebné uchovávat po tak dlouhou dobu? Nebyl by život pěknější pokusit se povznést a překlenout věci, které už nezměníme a žít ne minulostí, ale pro okamžik a budoucnost? O kolik by se člověku i okolí žilo s lehčím srdcem a veseleji. Ano, přijdeme na to někdy opravdu až příliš pozdě. 5*

26.12.2020 5 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Tak a teď mohu po dlouhatánské době napsat, že jsem přečetla knížku, která je skvělá a mohu ji dál doporučovat. Tak bravurně zhmotněný (až neskutečný) příběh neskonale odvážné, moudré, cílevědomé, silné a dobrodružné ženy (včetně výpisků z osobní korespondence), zkrátka, to si musíte přečíst.
"Dopis je rozhovor...Kdybys viděla, s kolika lidmi já týdně hovořím, a na jakou třeba dálku. Také kniha je rozhovor: ptáš se, co udělá tvůj hrdina, s kým se potká, jak všechno dopadne. Ptáš se a spisovatel ti odpovídá. A na jakou třeba vzdálenost, v prostoru i v čase. Pomyslelas někdy na to, jak fantastický vynález je písmo? Já vím, teď už bude pomalu nemoderní, ale já radši píšu.."

30.04.2023 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

V každé době aktuální dílo! Včera, dnes i zítra. A všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější...

18.03.2022 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Opravdu těžké téma, četlo se opět stránka po stránce jak je u paní Mornštajnové zvykem. Jediné, co mi na knížce vadilo a pak jsem už na to začínala být háklivá, bylo zmiňování lesa až příliš často.

02.01.2024 4 z 5

Návrat Krále Šumavy Návrat Krále Šumavy David Jan Žák

Perfektně zpracovaná knížka s kusem naší historie z období studené války. Vyvstává otázka od samotných hrdinů, jestli práce agenta/převaděče měla smysl. Mělo smysl riskovat a obětovat svůj život a všech zapojených, aby zachránili další? Hrdiny totiž nejsou jenom oni samotní, ale každá jedna osoba jakýmkoliv způsobem zapojena do přepracované pavoučí sítě těchto akcí - pomoc s úkrytem, poskytnutím informací, mlčenlivostí… kniha popisuje nesmyslnost, absurditu a krutost komunistického režimu a nakonec i nepoučitelnost a slepotu národa, kvůli kterým si hrdinové musí pokládat otázku “stálo to za to?”. Klobouk dolů a díky. Ano, mělo to smysl!

22.05.2022 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Jako většina knížek z této kategorie, i tahle vás přinutí se zamyslet nade vším. Nad tím, jak žijeme dnes, jak lidi mohli přežít v podmínkách, které si ani zdaleka neumíme představit. Nad tím, jak člověka dovede touha po životě, po „obyčejném“ životě, síla ducha a vidina, nějaká naděje, udržet se nad vodou. Nad tím, kde se bere tolik necitu a lhostejnosti v jedincích, v nelidském chování v rámci stejného druhu. Silný příběh s tragickými osudy, příběh lásky, utrpení, beznaděj, pomoc, odhodlání, umění, to vše vás čeká a nemine a bude odeznívat dlouho po přečtení.

26.12.2020 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Poutavě napsaný příběh o životě hlavní hrdinky, silné ženy, manželky a matky Anny, v poválečných letech. Doporučuji určitě.

13.01.2023 4 z 5

Kraťoučký příběh skýtající tolik pravd o životě.

13.11.2021 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Do této knížky, na kterou jsem narazila v knižní šifře od Martinusu, jsem se začetla hned v prvních stránkách. Postupné odkrývání nitra 59-letého Oveho, jeho zajímavý osud a povaha, těšila jsem se na každou další kapitolu plnou ironie, humoru, smutku, lítosti, lásky, velkého srdce. Třešničkou na dortu byl pro mě epilog, a tak jsem nemusela zavřít knížku s „ach jo, jak to asi dopadlo“ . Dávám plný počet.

28.03.2021 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Jako čtenář, který nečte krimi a pustil se do toho z čiré zvědavosti, snad kvůli netradičnímu slovenskému příjmeníí autora , hodnotím jako poutavý příběh, od druhé půlky velice napínavý s překvapivým rozuzlením. Čtivá, dobře napsaná knížka, doporučuji.

08.11.2022 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Po letech jsem se opět dostala k tomuto dílu. Zajímavé je, jak člověk vnímá knížku jako náctiletý a pak jako dospělý, který má již opět pár (desítek) let za sebou. Každopádně dojem, který zanechá je hluboký. Krásný příběh o kamarádství, obětavosti a lásce.

28.12.2020 5 z 5

David Hecl: Mluví k vám kapitán David Hecl: Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Otevřený rozhovor se zajímavým člověkem v roli obdivuhodného povolání. O některých věcech jsem jako laik vůbec netušila. Stojí za přečtení.

27.03.2024 5 z 5

Ruce houslisty Ruce houslisty Alena Ježková

Dokonalá kniha. Až do poslední kapitoly jsem čekala právě na tu s Oldym a slzy mi tečou proudem. Slyším Bachovu Ciacconu a marně se snažím přijít na to, proč jsou lidi tak zabednění a nikdy, nikdy se z historie nepoučí. Nacisti, komunisté - jak mohou tvrdit, že nikdy se nežilo líp, než za jejich vlády. Jak se to po tak krátké době (necelých sto let) v Evropě ubírá znovu stejným směrem Děkuji za dojemný zážitek, paní Ježková.

17.01.2024 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

O knize jsem se dozvěděla před pár lety v Knižní šifře. Dle komentářů jsem čekala něco, z čeho budu úplně paf, ale wow efekt se nedostavil.

27.03.2024 3 z 5

Láska ve světě lichých ponožek Láska ve světě lichých ponožek Marie Vareille

Knížku jsem si nechávala z hromádky k přečtení na únor jako poslední. Do půli knihy jsem si říkala, že je to takové průměrné čtení, kde nic-tu nic. Po několika x-stranách vždycky nahodile zakomponovaná důležitá nová informace do příběhu, moje hlava se snažila vše utřídit, pak zvrat a tohle jsem jsem ve své průměrnosti opravdu nečekala. Vše zapadlo jako poslední dílek puzzle do hezkého knižního obrazu. Pak už jsem lavinovitě dočetla a právě otřela slzu za poslední stránkou. Nechala jsem se zmást zařazením knížky, když ji paní knihovnice pro mě našla v oddíle červené sekce pro ženy. Budu muset navrhnout přeřazení (!), jelikož ji asi nečetli.

02.03.2024 4 z 5

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Jak pravdivé, jak reálné. Jak formuje a poznačí člověka na celý život nevěra jednoho z rodičů a poté zdánlivé odpuštění toho druhého. Co vede lidi k tomu, aby doslova promarnili život v podobné formaci? Jak tím ovlivní život svých potomků… psáno snad z osobní zkušenosti, tak uvěřitelné.

10.12.2022 5 z 5

Chlapec, který rozdával sny Chlapec, který rozdával sny Luca Di Fulvio

Velice čtivý román o životě přistěhovalců v americkém prostředí New Yorku a Los Angeles, gangsterech, průbojnosti, lásce, snech, které jeden umí a druhý neumí proměnit ve skutečnost. Pohnuté osudy mladého sympatického Christmase, jeho lásky Ruth a dalších aktérů vás chytnou za srdce (Cyril, Santo, Rothstein, Cetta, pan a paní Baileyovi). Na konci jsem se neubránila slzám při reakci Sala – na povrchu drsňáka, ale v jádru citlivého sympaťáka.

24.10.2022 4 z 5

Přání Přání Nicholas Sparks

Od začátku předvídatelný příběh, ale stejně chytí za srdce… “ Ať jedeme, kam jedeme, vždycky si bereme s sebou sami sebe. To je jedna z obecných životních pravd.”

05.02.2023 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

V "naší" uspěchané době se dá pochopit strohý styl autorky, takže kdo čte pouze novinové titulky v boltu, určitě se mu knížka bude líbit.

01.10.2022 2 z 5

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Neshodnu se se zdejšími pozitivními komentáři. Knížka byla pro mě od začátku velice těžkopádná, popisní. Zvláštní styl psaní, kde mi čtení jedné stránky trvalo snad věčnost. (Poprvé za roky jsem prodlužovala výpůjčku v knihovně!!) Zajímavý historický příběh ze Španělska, křesťané vs. muslimská a židovská víra, láska, mír, rozkvět, válka, úpadek. Nejsem typ čtenáře, který nakoukne na poslední stránky, aby se dověděl, jak děj dopadne. Tady mi to vyloženě pokazil sám autor hned na začátku každé ze třech částí. Ochudil mě o čtenářské překvapení (i když bylo předem jasné, jak to dopadne, úplně jsem byla ochuzena o ten efekt, kdy se postupně dopracuji k výsledku "tak přeci jenom"...).

25.09.2022 2 z 5