1v8na 1v8na komentáře u knih

Čtyři dohody Čtyři dohody Don Miguel Ruiz (p)

Velmi poučné, obohacující, inspirující, krátké a čtivé. Kniha je dobře a srozumitelně zpracována. Je pln inspirujících se věcí a citátů.
"Být sám sebou je největší lidský strach."
"Způsob, kterým soudíme sami sebe, je nejhorší soud, jaký existovat."

04.11.2018 5 z 5

Zlomení andělé Zlomení andělé Gemma Liviero

U této knihy mám dost rozporuplné pocity.
Příběh byl krásný, smutný, emocionální, kapitoly byla na čtení krátké.. To je hodně velké pozitivum.
Velmi oceňuji i to, že byly kapitoly psány z pohledů jednotlivých postav a jejich osudy se vzájemně proplétají a míchají.
Na druhé straně v porovnání s jinými knihami, které jsou na téma druhé světové války, mi tahle knihy přišla o něco méně záživná a v některých pasážích jsem měla problém se začíst.

03.11.2018 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Kniha a celý příběh jsou čtivé, parádně promyšlené a propracované. Postavy chvílemi jednají naivně, ale na druhou stranu i dospěle a vyspěle - jsou rozhodnuté, rázné, tvrdé a jsou pasáže, kdy není uvěřitelné, že by jim mělo být 16 - 18 let.
Oceňuji napínavost a dobrodružnost děje, střižené s romantikou.
Kniha má spád a je velmi akční.
Spisovatelka sama má degenerativní onemocnění zvané osteonekróza - lze přeložit, jako smrt kostí - každý krok je pro ni bolestivý a někdy musí chodit s holí - Kaz má podobný problém jako spisovatelka.
Po dočtení knihy potřebujete druhý díl - ten první má dost otevřený konec.
jediná nevýhoda - neskladnost a tloušťka knihy - blbě se s ní cestuje a pronese se.

29.10.2018 5 z 5

Deník malého poseroutky Deník malého poseroutky Jeff Kinney (p)

Příjemná, čtivá, vtipná oddechovka doplněná parádními obrázky.
Sympatický, ironický a trochu smolař hlavní hrdina Gregg píše své zážitky ze života a školy a člověk se tím jen baví.

20.10.2018 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Příběh byl čtivý, emotivní, napínavý, smutný, tragický ale i nabitý dost erotikou.
Děj se odehrává v Brně - městě, které znám a popisovaná místa si tak představuji naprosto zřetelně a jasně.
Kniha je inspirována osudem vily Tugendhat.
Silný, emocemi nabitý příběh Viktora, Liesel, Hany a dalších účastníků se děje na pozadí několika let, což velmi oceňuji.
Kniha je rozdělena do pěti částí, každá část je rozdělena do několika podkapitol a je věnována určitému období, což podporuje čtivost knihy.
Kniha však měla i své negativní stránky.
Trochu mi vadilo, že vila byla přejmenována z vily Tugendhat na vilu Landauer. V úvodu píše Mawer, že v knize používá pro Brno název Město - moc děkuju překladateli, který se díky překladu postaral o to, že místo Města je v knize opravdu zmiňováno Brno.
Architekt byl přejmenován, i když postava Reinera von Abta vycházela z předlohy skutečného architekta Ludwiga Miese van der Rohe.
V knize se najdou i dobré dobové a časové nepřesnosti.
Vadila mi slovní spojení, která byla psána v angličtině či němčině a některá nebyla dostatečně vysvětlena nebo byla pro změnu několikrát opakována.
I přesto se mi kniha četla celkem dobře a rychle a celkem se mi líbila.

19.10.2018 3 z 5

Z Paříže do Paříže Z Paříže do Paříže Joseph Joffo

Kniha byla čtivá, inspirována skutečnými událostmi. Příběh byl napsán jednoduše a poutavě.
Joseph a Maurice jsou velmi sympatičtí. V příběhu jsou zobrazeni jako malí kluci, kteří jsou nuceni dospět na pozadí druhé světové války ve Francii.
Jde o dojemný, smutný příběh, kdy se spisovatel nechal inspirovat tím, co prožil. Oproti jiným knihám s tématikou druhé světové vály je kniha psána celkem dost odlehčeně a je tak určena skoro pro všechny věkové kategorie.
Menším minusem byly delší kapitoly.

13.10.2018 4 z 5

Dovoľ mi všetko... Dovoľ mi všetko... Mirka Novysedláková

Velmi čtivý a romantický příběh. Hlavní hrdinka mi byla sympatická a blízká věkově i zájmově. Oceňuji ukázky z knih od Jane Austenové, které uvozují jednotlivé kapitoly.
Také se mi líbí příběh v příběhu - hlavní hrdinka píše svoji vlastní knihu.
Příběh je nabytý erotikou, mini detektivní zápletkou a mysterií.
Zaujal mě již od první strany.
Velmi se mi líbily i části z Andreasova pohledu ke konci knihy.
jediné, co mě rozčilovalo, byla měkká vazba knihy - při čtení se mi kniha láme a obávám se, jak přežije další čtení. :-)

07.10.2018 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Kniha byla čtivá, poutavá, fascinující a děsivá. Heslo, které je uvedeno na knize, na ni opravdu sedí a pasuje.
Podle mě je ale nereálná - nevěřím tomu, že by se tohle mohlo dít i ve skutečné realitě. Konec se mi zdál celkem uspěchaný... autorka si s ním mohla ještě i vyhrát - uvítala bych třeba i kapitolu ze strany Jacka.

02.10.2018 4 z 5

Loutkář Loutkář Daniel Cole

Kniha byla akční od první stránky. Byla čtivá. Čtivost podporují i kratší kapitoly. Udržuje Vás v napětí.
Ovšem má i své stinné stránky a negativní stránky - Baxterová byla místy na můj vkus až moc protivná. V určitých pasážích byla až příliš velká brutalita a násilí příliš mnoho obětí.
Příběh byl neuvěřitelný a překombinovaný - i přesto se mi kniha celkem líbila a až vyjde další díl, určitě si ho přečtu.

24.09.2018 4 z 5

Suši v duši Suši v duši Eva Urbaníková

Možné SPOILERY!
Příběh byl čtivý, poutavý a ze života. Oceňuji podrobný popis Japonska, Japonců i jejich kultury.
V knize však byly popsány až neuvěřitelné životní změny - otec alkoholik a poté milující dědeček.
Přišlo mi, že v prologu Denisa svádí to, že si svým způsobem zkazila život, na to, z jakého přišla prostředí a z jaké pochází rodiny a jaké měla dětství - v tom vidím výmluvy.
Shige mi byl nesympatický a protivný hned od začátku.
Denisa mi místy přišla velmi naivní.
Jsem velmi zvědavá na 2.díl a co v něm bude a jak bude příběh pokračovat.

18.09.2018 4 z 5

Ostrov Ostrov Victoria Hislop

Příběh se mi velmi líbil. Byl velmi emotivní a uvěřitelný- Částečně byl inspirován skutečností. Na ostrov Spinalonga se opravdu převáželi lidé nakažení malomocenstvím.
Celkem mi trochu vadilo, že příběh, který byl vyprávěn, se stihl odvyprávět během dvou dnů - byl velmi citový a silný a hodně inspirativní.
Člověk až žasne nad tím, jak lidi v jedné rodině dokáží být odlišní a každý by se v určité situaci zachoval úplně jinak.
Kniha byla čtivá a velmi se mi líbila.
Doporučuju ji.

12.09.2018 4 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Kniha byla čtivá a akční již od samého začátku. To velmi oceňuji. Je uvěřitelná. Jde o román, který se může stát skutečností. Je taktéž realistická. Oceňuji psaní z různých pohledů a různých států, nejen Evropy.
Celkem jsem si oblíbila Manzana.
Trochu mi vadily některé odbornější výrazy a dlouhé kapitoly. Čekala bych taktéž více popisu paniky a více rabování u obyčejných lidí - nejen z pohledu vlády.

04.09.2018 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Kniha měla hodně slabý rozjezd. Měla jsem problém se do ní začíst, chyběla i akce, které jsem se dočkala až od poloviny knihy.
Vadily mi i anglické výrazy, jimiž je kniha proložena a jejichž významy máte na konci knihy a musí jí listovat - zdržuje to od čtení.
Některé pasáže mi přišly zbytečné.
Na druhou stranu hrdina byl celkem sympatický, odhodlaný a ochotný vrhnout se do všeho po hlavě.
I přesto, že mám z této knihy smíšené pocity, dám dalším dílům a knihám od Nesba šanci.

26.08.2018 3 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Průměrně dlouhé kapitoly, svižně napsané, čtivé, akční již od samého začátku.
Líbilo se mi, že celý příběh se odehrává ve velmi krátkém časovém úseku od 28.června do 14.července 2014.
Fascinuje mě Wolfova osobní interese v případu a to, že z něj nebyl odvolán mnohem dříve.
Zároveň mě udivuje jeho touha pomoc a být užitečný.
Nicméně stále nevím, co si o Wolfovi myslet a zda ho brát jako kladného hrdinu nebo jako nevyrovnaného chlapa.
Jsem hodně zvědavá na Loutkaře.

21.08.2018 4 z 5

Poslední navěky Poslední navěky Soman Chainani

Kniha byla čtivá, dobrodružná, napínavá, romantická, záživná. Měla krásné ilustrace. Líbila se mi kombinace klasických pohádek s tou o Agátě a Sofii.
Vadily mi trochu delší kapitoly, nerozhodnost Sofie, žárlivost Agáty, ufňukanost Tedrose a protivný nevypočitatelný Školník.
I přesto byla kniha celkem fajn a rozhodně nelituju, že jsem si ji přečetla. Byla lepší než druhý díl.

13.08.2018 4 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Velmi čtivý, silný a emotivní příběh.
Sympatický, milý, příjemný a dětsky naivní hlavní hrdina.
je zajímavé, jak je kniha psaná - s dětskou naivitou, bezstarostností, ale i bezradností - přitom na tak vážné téma.
Doporučuji knihu si přečíst.
Jen mě celkem udivovalo, že nikdo, kromě učitele, se Brunovi nesnažil nic vysvětlit

03.08.2018 5 z 5

Sníh nebo popel Sníh nebo popel Sara Raasch

Kniha byla velmi čtivá. Měla krátké kapitoly, které mě nutily číst dál.
Příběh byl napínavý, dobrodružný. Líbí se mi mapa, která je nakreslena na začátku knihy - pomůže Vám lépe se zorientovat v tom, kde se pohybují hlavní hrdinové. Hodně mě dostal nápad Střídajících se království a království Ročních období.

Na YA literaturu je to hodně dobře promyšlená a napsaná knížka.

29.07.2018 4 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Velmi čtivá kniha s hlubokými myšlenkami. Např.: "Problémy se řeší postupně, jeden po druhém." - motto Bena Payna, které se mi strašně líbí.
Obdivuji odvahu, houževnatost a chuť přežít u hlavních hrdinů. Líbily se mi i části z Benovi minulosti psané jiným fondem (to, když mluví do záznamníku) - drží ho to při životě a dává mu to naději.
Jedinou nevýhodu a malé mínus spatřuji ve strašně otevřeném a uspěchaném konci.

22.07.2018 5 z 5

Ostrov s vůní čerstvého chleba Ostrov s vůní čerstvého chleba Jenny Colgan

Kniha je hodně lehká a jednoduchá. Příběh byl pro mě nezáživný a celkem mě nudil. Oceňuji velmi recepty, kterou jsou na konci knihy - ty chci vyzkoušet.
Obecně mi kniha přišla velmi průměrná, ale dám šanci navazujícímu dílu - Léto s vůní čerstvého chleba.

09.07.2018 2 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Možné SPOILERY!!!!
Akce hned od začátku knihy. Líbí se mi krátké kapitoly psané z pohledu několika postav. Kniha je velmi čtivá, propracovaná, má spád, je napínavá a dobrodružná. Oceňuji i zvrat v polovině knihy.
Nevýhodou knihy je její formát a tloušťka - pro cestování trochu neskladné :-)
V některých pasážích mi Fabian Risk lezl na nervy - jednal moc zbrkle, byl v některých částech až příliš velký individualista.
A jedna situace se mi vůbec nelíbila: Fabian přijde domů z nemocnice a nemůže jít zkontrolovat syna do jeho pokoje, kterému je čtrnáct a byl před tím několik dnů sám doma!! On do toho pokoje prostě nemůže vejít a podívat se na něj!!!
I přes to se mi kniha líbila a další případ ze série Fabian Risk si přečtu.

03.07.2018 4 z 5