666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Příběhy Artura Gordona Pyma Příběhy Artura Gordona Pyma Edgar Allan Poe

Knihu jsem si nyní naservírovala jako četbu na pokračování v podání Lukáše Hlavici a musím přehodnotit svůj původní komentář. Jediný román E.A.Poea je, oproti jeho strašidelné a tajemné tvorbě, dílo spíše dobrodružné, avšak napínavé a plné dopodrobna vylíčených situací a pocitů, a to takovým způsobem, že má čtenář dojem jako by na té výpravě také byl. Právě toto důkladné líčení událostí a rozpitvaný popis vnitřního rozpoložení postav jsou pro autora vlastní. Otevřený tajemný konec dodává příběhu nádech mysticizmu.

10.01.2024

Jáma a kyvadlo (komiks) Jáma a kyvadlo (komiks) Sean Tulien

Jakožto dlouholetá uctívačka mistra E.A.Poea jsem si musela knihu koupit a doplnit tak svou sbírku strašidelných knižních počinů. Těší mě, že se již delší dobu dost tvůrců grafických románů věnuje komiksovým adaptacím klasického hororu. Kniha obsahuje tři známé děsivé povídky z pera E.A.Poea a sice: Jáma a kyvadlo, Černý kocour a Skokan. Tvůrcům se podařilo uchovat tajemno a napětí, které jsou v literárních předlohách těchto husí kůži nahánějících příběhů plíživě všudypřítomné. Kniha mě velmi potěšila ve všech směrech.

12.06.2023 5 z 5

A uzřela oslice anděla A uzřela oslice anděla Nick Cave

Nikdy nezapomenu, jak silný a šílený dojem ve mně kniha vyvolala, když jsem jí četla poprvé. Nyní jsem si jí rovnou 3x poslechla na radiu Vltava v bravurním přednesu Honzy Hájka, který se do tragické postavy Euchrida Eucrowa převtělil tak neskutečně věrohodně, až z toho člověku naskakuje husí kůže. Tento ohromující příběh z pera jedinečného Nicka Cavea je plný šílenství, utrpení, bolesti, hnusu, osobních tragédií, náboženského fanatismu, ale také soucitu a pochopení. Lidé často odsuzují ostatní, aniž by tušili, jaké karty jim byly už při početí rozdány a co v životě všechno prožili - pak se jen těžko může člověk jako hlavní hrdina knihy napasovat do měřítek pokrytecké společnosti, jejíž "vzorní" členové mají často nakydáno pod vlastníma nohama.

13.04.2023 5 z 5

O prospěšnosti alkoholismu O prospěšnosti alkoholismu Michail Bulgakov

Bulgakov je můj velký oblíbenec a proto mě udivilo, že mě tato kniha úplně minula, i když vyšla již v roce 2010. Krátké statě kritizující sovětskou společnost zrodivší se po "slavné" VŘSR, čtenáři se smutnou ironií odhalí hluboký úpadek společenských hodnot, vzdělání, osobní svobody a zdravého rozumu takovým způsobem, že ač se člověk občas usměje absurditám v knize popsaných, je mu jaksi těžko u srdce a vzpomene si, že tento mozky vymývající mor, zasáhl i další země včetně naší vlasti. Velmi tíživé pocity úzkosti člověka přepadnou hlavně u Dopisu vládě SSSR. Vzhledem k tomu, že 100 let po tom, co autor tyto krátké prózy psal, se dějí zase velice podivné, často smysl postrádající věci, lze pouze doufat, že se všechno nezvrhne a historie se nebude opakovat.

17.03.2023 5 z 5

Tatitatitati Tatitatitati Tamás Jónás

Uff - tak toto byla síla !!! Autor nám bez obalu servíruje bolestivé zážitky z velmi trudného dětství malého chlapce, jeho nevšední lásku k otci - tyranovi, kontroverzní vztahy v romské rodině, násilí, alkohol, psychické i fyzické újmy dětí, které si v duši ponesou až do konce života, velmi syrovou, ale zároveň lyrickou formou. Člověku je doslova "ouvej" z toho, co poslouchá a o to hůř, když ví, že se jedná o životopisnou prózu.
Díky radiu Vltava, že jsem tento příběh mohla vyslechnout.

24.02.2023 5 z 5

Studna osamění Studna osamění Radclyffe Hall (p)

Velice silný příběh zabývající se lesbickou láskou, která v době, kdy byl román napsán, byla pro "normální" společnost tabu. Velice dobře propracované téma, jak z hlediska hlavní hrdinky, která je v knize vylíčena jako velice citlivý, čestný a morálně silný jedinec, tak i z hlediska většinové, pokrytecké a "bezúhonné" společnosti, která ve své době brala vztah dvou žen jako něco nepřípustného a odporného. Toto slavné dílo na mě udělalo velký dojem.

21.02.2023 4 z 5

Brloh Brloh Katja Kettu

(SPOILER) Docela zvláštní komiksové dílko, které nepostrádá nápaditost a zajímavý abstraktní děj. Nechybí představy, až halucinace, které by se s trochou představivosti daly přirovnat k Blochově knize Psycho. Příběh se zabývá poněkud promarněným životem starého mládence Jalmariho, který zůstal trčet kdesi v teenegerovském věku s nezdravou vazbou na svou matku a svůj rozpadající se brloh, jehož je jakýmsi pofidérním vládcem.

25.01.2023 4 z 5

Krvavé skládanky Krvavé skládanky Nadine Matheson

(SPOILER) Na základě komentářů jsem se rozhodla přečíst tuto prvotinu Nadine Matheson. Obvykle moc detektivní thrillery moc nečtu, ale čas od času udělám výjimku, tak jako nyní. Na to, že se jedná o první autorčinu knihu, je kniha vcelku zdařilá, nicméně přirovnávat jí k Mlčení jehňátek mi přejde dost přehnané. Zápletka nebyla špatná, kniha byla také napínavá, avšak někdy tam byly pro mě podivné okolnosti, které buď autorka nedotáhla, anebo si nechává zadní vrátka pro další díl série. Přišlo mi také prapodivné, že agenti tajných služeb chodí do terénu pronásledovat sériového vraha s téměř holýma rukama, beze zbraně jako je např. nůž nebo pistole.

25.01.2023 4 z 5

Velký sešit Velký sešit Agota Kristof

Velice zajímavě pojaté vyprávění, které i přes svou prostou, avšak nevšední formu, dokáže člověka přenést v čase do strašlivé doby 2. světové války. Příběh dvou malých kluků je vykreslen velice syrovou a nesmlouvavou formou. Autorka čtenáře rozhodně nešetří a podává mu svět strachu, bolesti, zmaru a zla bez obalu se zdánlivou cyničností. Kniha je pro mě velmi silným čtenářským zážitkem také proto, že autorka částečně popisuje i své vlastní děsivé zážitky.

12.01.2023 5 z 5

Truchlící pozůstalí Truchlící pozůstalí Branislav Nušić

(SPOILER) Tato satirická komedie, jejímž základním tématem je touha pozůstalých po dědictví, "se odehrává všude a v každé době", jak jsem někde četla, a to je velice trefné prohlášení. Konflikt proběhne mezi jednotlivými členy rodiny, kteří se ve své hrabivosti a maloměšťácké nestydatosti neváhají servat ještě v den pohřbu svého příbuzného. Autor poukazuje na nehezké charakterové rysy jednotlivých postav, na jejichž základě vykreslí až výstřední příběh o tom, kam jsou "dědicové" s vidinou zbohatnutí schopni zajít.

09.11.2022 5 z 5

Tři sestry Tři sestry Anton Pavlovič Čechov

(SPOILER) Světově známá divadelní hra A.P.Čechova Tři sestry je psychologickým dramatem o promarněném životě a nenaplněných životních touhách nejenom tří sester Olgy, Máši a Iriny, ale také jejich bratra Andreje. V průběhu děje se stáváme svědky smutného, stereotypního, nudného života 4 sourozenců, kteří v životě nedělají to, co si opravdu přáli. Ani jejich osobní životy nejsou šťastné, což postupně zvyšuje hlubokou frustraci každého z nich. Nakonec se všichni smíří s realitou, vzdají se svých tužeb a žijí dál své prázdné neuspokojivé životy.

26.10.2022 4 z 5

Krakatit: Na motivy románu Karla Čapka Krakatit: Na motivy románu Karla Čapka Jan Štěpánek

Komiksová verze klasického díla v podání Jana Štěpánka se mi moc líbila. Tvůrce se přidržel filmové verze a velmi věrně vystihl tváře hlavních hrdinů tak, jak je známe z pláten kin či TV obrazovky. Dokázal také velmi výstižně zachytit napjatou a pochmurnou atmosféru příběhu. Jak jsem psala již dříve, jsem velký příznivce klasických děl a jejich komiksových ztvárnění a to jak z důvodu sběratelského, tak proto, že si myslím, že takto zpracované klasické knihy, které dnešní mládež moc nevyhledává, mají větší šanci tuto mladou čtenářskou obec oslovit.

26.10.2022 5 z 5

Richenza Richenza Antonín Polách

(SPOILER) Autorovi se povedlo čtenáře přesunout v čase do 14.století a pomoci mu přiblížit tehdejší politické boje o moc a s tím související intriky mocných, které často přerůstaly v krvavé konflikty ba dokonce i války. Tíživá a napjatá situace tehdejší Evropy, hlavně Čech a Moravy, se odehrává na pozadí životního příběhu královny vdovy Elišky Rejčky, který v skutku nebyl procházkou růžovou zahradou, a potažmo i královny Elišky Přemyslovny, matky největšího českého panovníka Karla IV. Kniha se mi moc líbila, autorovi se povedlo vystihnout náladu a napětí té doby. Jediné, co mi dělalo trochu problémy, bylo přehršle historických postav, které často mívaly stejná jména - samý Rudolf, Jindřich apod.

06.10.2022 4 z 5

Bohové Atlantidy Bohové Atlantidy Ludvík Souček

(SPOILER) Český Däniken - Ludvík Souček nás seznámí s dvěma hlavními protagonisty příběhu a vzápětí nás přenese v čase do dávné historie, kde nám nabízí svůj pohled na jednu z největších dosud uspokojivě nevysvětlených záhad lidstva. V průběhu děje si čtenář uvědomuje, že si některé záležitosti vypůjčil u jiných autorů své doby. Při čtení je třeba mít na zřeteli dobu, kdy jeho sci-fi díla vznikala, protože dnes mohou působit poněkud naivně. Moc se mi líbil doslov Ondřeje Neffa. Poslouchala jsem jako audio verzi natočenou v roce 1984 zdařile načtenou Richardem Honzovičem.

03.08.2022 4 z 5

Slečna Baudelairová Slečna Baudelairová Yslaire (p)

Částečně smyšlená biografie jednoho z největších básníků všech dob v komiksové podobě se mi dostala pod kůži. Líbilo se mi grafické zpracování i dějová linka, která nás zavede mezi pařížské bohémsky žijící umělce, přiblíží nám nespoutaný a zároveň trudný život Charlese Baudelaira, jeho múzy Jeanne a také jeho současníků. Jak tomu bývá, často si prohýřený život avantgardních a dekadentních umělců vybere svou daň v depresích, hmotném nedostatku, nemocech a sebevraždách :-( Básně CH.B. mám velmi ráda a mám dojem, že po přečtení této knihy v mých očích dostanou další rozměr.

04.07.2022 5 z 5

Posedlí Posedlí Witold Gombrowicz

(SPOILER) Knihu jsem si užila - četla jsem ji s vědomím toho, za jakých okolností vznikla a proto jsem lépe strávila některé až bizarní situace, které se v této napodobenině gotického románu vyskytují. Autor rozhodně nešetřil dějovými linkami a kromě pomateného knížete, který žije na "strašidelném" hradě opředeném tajemstvím, se setkáváme s dalšími vyšinutými jedinci, spiritismem a parapsychologií, sportovními emocemi, s pohoršujícími zvyklostmi varšavského podsvětí a dokonce s vraždou - každé z těchto témat by stačilo na samostatný příběh. Posedlí nejsou žádným veledílem klasické literatury, ale rozhodně s jistým nadhledem stojí za přečtení.

25.06.2022 4 z 5

Triumf noci Triumf noci Edith Wharton

Kniha se mi moc líbila, stejně tak jako celá edice Pandaemonium. S chutí jsem si přečetla nápadité povídky této autorky, která psala na přelomu 19. a 20. století. Mám ráda strašidelné příběhy z tohoto období a zde se mi v tomto směru dostalo pěkné nadílky.

10.05.2022 5 z 5

Korálové moře Korálové moře Patti Smith

Poetická, snivá, lyrická poezie v próze, kterou se Patti Smith vyrovnává se skonem svého přítele. Člověk se do básnivého textu ponoří, pak ho místy až bodne u srdce a vzápětí se vynoří klidnější jakoby spojený s věčností. Krásné, smutné, ale i smířlivé čtení.

02.05.2022 4 z 5

Čistec Čistec Karel Šiktanc

S odchodem na věčnost českého významného poety jsem si musela připomenout jeho básnickou tvorbu, která se v této sbírce poezie, psané nádherným českým jazykem, toulá krajinou, kde vyrostl a vzpomínkami na dětství a mládí Karla Šiktance.

30.12.2021 5 z 5

Jakub Schikaneder (1855 - 1924) Jakub Schikaneder (1855 - 1924) Tomáš Vlček

Naprosto špičkově zpracovaná monografie mého oblíbeného malíře Jakuba Schikanedera nesměla chybět v mé sbírce knih. Tým spoluautorů pod vedením Tomáše Vlčka nás podrobně seznamuje s malířovým životem a dílem opravdu velmi důkladně. Kniha je určena spíše lidem, kteří se o umělce a jeho tvorbu nezajímají jen povrchně, ale už více do hloubky. Kolektiv autorů odvedl perfektní práci, tato kniha je opravdu lahůdka.

27.12.2021 5 z 5