adorjas adorjas komentáře u knih

Země těch druhých: Válka, válka, válka Země těch druhých: Válka, válka, válka Leïla Slimani

Leila Slimani nám v prvej časti Krajiny iných/Země těch druhých ukázala svoju veľkoformátovú zručnosť písať aj generačné romány. A teda dosť bavila. Maroko, 50.roky, prichádzajúce nepokoje, snaha o nezávislosť krajiny spod francúzskej nadvlády, k tomu osobné peripetie Francúzky Mathildy a jej marockého manžela Amina, stret arabského a európskeho sveta, postavenie žien v spoločnosti, rôzne zaujímavé vedľajšie figúrky ako je židovský lekár, či Aminova sestra Selma alebo jeho brat Omar, proste veľmi dobre rozohratá partia. Teším sa na druhú časť!

30.06.2022 3 z 5

Zlo: Věda o temných stránkách lidství Zlo: Věda o temných stránkách lidství Julia Shaw

Psychologická kniha napísaná veľmi príjemným jazykom, ktorý v pohode pochopia aj laici. Páčilo sa mi ako Shaw premýšľa nad kontextom a že sa snaží témy vo svojej knihe detabuizovať. A takisto, sa mi páčil jej iný náhľad na vrahov- nie sú to "len" psychopati, ale ľudia ako každý, t.j. vrahom sa môže stať ktokoľvek z nás.

30.06.2022 4 z 5

Celkom ľudské Celkom ľudské Karine Tuil

Tuil ma baví! Bolo to tak už aj pri jej Bezstarostnosti. Píše aktuálne témy, ktoré spoločnosťou rezonujú, dej odsýpa a priznám sa, že časti knihy, kde sa rozoberá súdny proces a autorka len akoby "mechanicky" popisovala výpovede svedkov bez subjektívneho a moralizujúceho hľadiska boli fantastické. Knihu som tým pádom zhltla za 2-3 večery.
Autorka vás prevedie postojmi a názormi, ktoré vo vás budú hore- dole kolísať a pristihnete sa pri tom, že občas plne sympatizujete s obeťou, ale na druhú stranu, budú state, kde si poviete, že ani tresne stíhaná osoba by nemusela dostať taký trest. Tomu sa hovorí skvelá práca s čitateľom!
Len jednu výtku voči Tuil mám, a to je jej aktuálnosť témy. Knihu v origináli vydala v roku 2019, keď vrcholilo ťaženie #metoo, takže aj teraz v roku 2022, ked sa kniha preložila do slovenčiny,to bolo aktuálne. Ale budú jej knihy čítať o 10 rokov, keď nastanú nové hnutia, nové spoločenské udalosti? Proste, čítajte Tuil, kým je horúca!

29.05.2022 4 z 5

Vo vlnách Vo vlnách AJ Dungo

Nezvyknem čítať komiksy a nezvyknem u kníh plakať a kombinácia plaču a komiksu mi bola na svetelné míle vzdialená. Nuž, nakoniec som si po to ďaleko zájsť nemusela, pretože u Vĺn sa mi oči zaliali slzami a to bez zbytočného pátosu a romantiky!

29.05.2022 4 z 5

Hamnet Hamnet Maggie O'Farrell

Na knihu som sa dlho tešila- priznám sa, nalákali ma ocenenia a oslavné recenzie. Oceňujem štýl a vytriebený popisný jazyk autorky, ale ku mne kniha neprenikla.

29.05.2022 3 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

je Veľmi príjemné dielko, čítalo sa ľahko, pri niektorých popisoch sadov, ovocia a vidieckej krajiny som priam cítila vôňu septembra a jesene a začala sa na toto ročné obdobie tešiť. Na druhú stranu, postavy boli pre mňa málo vykreslené do takej hĺbky, aby som im všetko aj uverila - možno je to tým, že dve hlavné ženské postavy písal mužský autor. Sú totiž tak zjednodušené, že by sa dali kľudne zameniť za mužské postavy a ani by sme si výmenu nevšimli. A mojou ďalšou výtkou je občasné zjednodušenie deja a popisov- kniha by kľudne zvládla aj viac strán. Rozhodne by jej to na kvalite prospelo!

P.s. Obálka úplná nádhernosť!

Jednorožce Jednorožce Barbora Hrínová

Veľmi vydarené poviedočky, nepovedala by som, že sa jedná o poviedky len s LGBT tematikou, ako som to na mnohých miestach počula od iných čitateľov. Pre mňa sú to normálni ľudia ako každý iný. Inak, poviedky mi pripadali aj trošku scenáristické a úplne si podľa nich dokážem predstaviť aj nejaké filmové/seriálové spracovanie.

Tranzit Tranzit Rachel Cusk

Tranzitu som sa na začiatku trošku zľakla, pretože po 2 rokoch som si na prvú časť trilógie Obrys, pamätala iba veľmi matne až som si myslela, že ju budem musieť zopakovať. Napokon, sa však postupom strán všetko utriaslo a ja som si opäť vychutnávala vycibrené konverzácie o živote, skúsenostiach, svetonázore hlavnej postavy Faye so svojimi známymi. Keby prebiehali takéto rozhovory aj v reálnom živote, tak by sme snáď mohli mať oveľa menej konfliktov a viac porozumenia navzájom. O Faye sa toho opäť dozvieme máličko, z čoho ale i tak vieme postupne skladať jej tajomnú mozaiku osobnosti.

19.05.2022 4 z 5

Táto izba sa nedá zjesť Táto izba sa nedá zjesť Nicol Hochholczerová

Nevšedná téma, vyzerá to tak, že na základe jej životných skúseností, zaujímavé metafory, proste na prvotinu veľmi slušné... Až mam chuť napísať, že aj ja by som takto chcela písať, avšak nenapíšem, lebo kto sme my, aby sme chceli byť v koži toho druhého, keď život toho druhého nepoznáme a nevieme čím všetkým musela daná osoba prejsť. Držím palce v Anasoft litera!

Montessori batole Montessori batole Simone Davies

Čítala som ako e-výpožičku z knižnice a nakoniec ju budem kupovať aj ako fyzickú knihy, kde si chcem vyznačiť nejaké state a niečo dokonca využiť aj v praxi- a to sa mi pri tých detských rádoby "výchovných" knihách nikdy nestáva. Odporúčam!

29.04.2022 4 z 5

Hledání Betty MacDonald Hledání Betty MacDonald Paula Becker

Betty som objavila ako decko v miestnej knižnici. Ležali tam desiatky jej diel a ja som premýšľala, čím to je, že ju u nás v 60./70. v takých hojných počtoch vydávali... Táto kniha to stručne vysvetlí, ja len poviem, že autorkine dielo Mary a ja, veľmi sedelo s filozofiou tej doby ohľadom práce. Inak, kniha priblíži jej detstvo, korene, rodinných príslušníkov a rozhodne inú Bettu, aká sa možno mohla javiť vo svojich knihách, kde si tú skutočnosť poriadne prikrášlila... Inak, u nás až tak nie sú známe práve jej neskoršie diela Onions in the stew/Dusím se ve vlastní šťáve/My správne ženy a The Plague and I/Moréová rána/Ja to zvládnem, o to viac ma prekvapilo, keď som sa dozvedela, že ich viacmenej napísala len kvôli zisku - Betty a jej druhý manžel veľmi šikovní s financiami rozhodne neboli. Jej dielo je dosť ovplyvnené aj dobou, hlavne postava ženy v 50.rokoch, ktorej miesto malo byt hlavne za sporákom a konečne som sa dozvedela, ako to bolo s jej prvým manželom Bobom, ktorý mi nikdy nesedel a šípila som za ním nejaký príbeh. A už nekecám, ak máte radi Bettine úsmevné príhody, tak odporúčam jej knihy (ale pre feministky radšej s privretými očami) a ak ste už Betty čítali, tak toto môže byť náučné čítanie ako to s jej životom vôbec bolo.

29.03.2022 4 z 5

Mimo dosah Mimo dosah Samanta Schweblin

Kniha na pomedzí zlého sna, ktorej hlavným motívom bol pre mňa strach. Čítala som v origináli a občas som sa strácala v zvláštnej konverzácii. Otvorený koniec dáva možnosť rôznym interpretáciám podľa vkusu čitateľa.

31.12.2021 4 z 5

Spolek Jane Austenové Spolek Jane Austenové Natalie Jenner

Tak, toto bolo veľmi milé prekvapenie a hlavne poteší každého čitateľa Jane Austenovej. Jednu hviezdičku strhávam za prílišnú predvídateľnosť, ale inak veľmi pohodová jednohubka, od ktorej sa dalo len ťažko odtrhnúť.

31.12.2021 4 z 5

Piknik na Hanging Rock Piknik na Hanging Rock Joan Lindsay

Veľmi príjemné dielo, ktoré vo vás prebudí dojmy zo starých románov, minimálne kvetnatým jazykom a rozšafným popisovaním. Som veľmi rada, že v českom preklade bol uvedený aj dodatok, ako to skončilo s poslednou kapitolou a tým pádom má kniha opäť taký iný rozmer, ktorý plne zapadá do obdobia jej napísania v roku 1967. Na knihu som ešte pár dní po dočítaní myslela, zvláštny dej...

31.10.2021 3 z 5

Mělas to vědět Mělas to vědět Jean Hanff Korelitz

Keby sa kniha skrátila o polovicu, vôbec nič by jej to na kvalite neubralo, možno skôr naopak. Takto sa autorka zbytočne vŕtala v prežívaní hlavnej hrdinky, ktorá teda bola riadne otravná (sorry jako). Mimochodom, seriál je úplne iný, aj dejovo. Povedala by som oddychovka, ale na dovolenku by som si túto knihu nevybrala a ani ďalej neodporúčala.

31.10.2021 2 z 5

Van life - Život na kolech Van life - Život na kolech Foster Huntington

Fotky dychberúce, bola radosť si prezerať jednotlivé obydlia týchto nomádov, ale čo mi vadilo bol text, tak ako sa sťažujú aj komentáre podo mnou. Foster mohol ísť viac do hĺbky, pýtať sa viac na motiváciu, hlbšie myšlienky. Takto jeho rozhovory s majiteľmi zneli povrchne, pretože sa ich iba zbežne opýtal, kam s dodávkou cestujú a ako ju zohnali. Chcela som vedieť viac.

29.09.2021 3 z 5

Zbohom, smútok Zbohom, smútok Olivia de Lamberterie

Ku knihe som sa dostala v rámci daru a som z toho neskutočne šťastná, inak by som sa k nej vôbec nedostala, keďže na základe anotácie/ani obálky vôbec nezaujalo. A oj, aká by to bola škoda, pretože síce je kniha o vyrovnávaní sa so smútkom nad stratou brata autorky, tak je zároveň aj memoárom ich vzťahu, ktorý ma kupodivu celkom zasiahol a ja fakt nechápem prečo.
Že by to bolo francúzskym duchom? Ja, ktorá francúzsku súčasnú (ani teda minulú) literatúru nejako extrémne nevyhľadáva?
A kvôli čomu si ju teda prečítať? Memoár doby, téma súrodeneckého láskyplného vzťahu (ktorý sa často v knihách neobjavuje, napadá mi Holandský dom, ale to bola fikcia), vykreslenie depresie so všetkými jej nuansami, zobrazenie lásky ku knihám, vyjadrenie toho, akú veľkú podporu môžu priniesť rodina a priatelia, kilometrové vzdialenosti nikdy nie sú prekážkou. A čo nepáčilo? Trošku elitársky až snobský život autorky, ktorá fakt v živote hmotných statkov nepostrádala, a trošku mi prišlo, že človek z klasickej strednej vrstvy sa s ňou nemôže porovnávať. Ja chápem, že je kniha ukážka toho, že trpieť môže každý, ale občas som so škrípaním zubov mala pocit, že pochádzať z dobre stavovskej vyššej strednej vrstvy, kde cestovať hore-dole medzi Francúzskom, Bretónskom, Kanadou či Brazíliou nie je problém, kde si prenajímať plážové domčeky na mesiac, je takisto na dennom poriadku, a kde byť zároveň aj šéfredaktorkou Elle a literárnym recenzentom je totálne takisto bežná záležitosť...

A ešte nejaké citáty:
- Čítanie je ideálne miesto pre ľudí ako ja, pohybujúcich sa medzi dvoma svetmi.
- Čítanie je miesto, kde sa cítim doma. Čítať napravuje živých a prebúdza mŕtvych. Čítať umožňuje nie uniknúť z reality, ako sa mnohí domnievajú, ale čerpať z nej pravdu.
- Treba sa mať vždy na pozore pred tými, ktorí sa príliš okato predvádzajú, ako napríklad demonštratívne zamilované páry.
- Severák môže za jedno popoludnie odviať leto.
- O žiali: Človek by chcel vrieskať od bolesti, ale ani nevie, kde ho to bolí.

28.07.2021 5 z 5

Krasojazdkyňa Krasojazdkyňa Uršula Kovalyk

Čítalo sa to ľahko, čitateľne, bavilo to a určite by som bola uvítala ďalšie a ďalšie stránky. Žiaľ, kniha po necelých 120 stranách končila.
V tomto prípade, mi tu nevadili ani vulgarizmy, ktoré nejako celkovo sedeli do kontextu knižky a dokonca som uvítala aj ilustrácie, ktoré sa teda vyskytovali v elektronickej podobe na začiatku a potom už nie (čo mi teda prišlo osobne škoda). Kniha prešpikovaná aj maďarskými slovami mala pre mňa naozaj pôžitok.
Veľmi ma však mrzia chyby- akoby kniha nebola prešla jazykovou korektúrou a okrem nesprávnych čiarok, sa tam vyskytovali aj dosť veľké gramatické chyby, napr. nervy napísané ako nervi a podobne.

19.07.2021 4 z 5

Svolení Svolení Vanessa Springora

Springora vracia úder - asi tak by som nazvala túto knihu. A úder je plne pochopiteľný. Od knihy neočakávajte literárne ambície, jedná sa skôr o strohú, krátku biografiu zo života 14-ročnej dievčiny. Zároveň, nám prekladá morálnu otázku- so vzťahom súhlasila, ale bola na tom v tom veku dostatočne zrelá? Ako je možné, že až spätne si uvedomila, že niečo je veľmi zlé? Ako je možné, že ďalší dospelí na čele s jej matkou s tým boli v poriadku? Iná doba? Máme to brať podobne, ako že v USA v 19.st. bolo otroctvo v poriadku, takže s tým nemáme mať morálny problém?

Táto kniha je skvelým námetom na rozhovory s priateľmi, práve aby sa prebrali všetky strany.

Autorke tlieskam, že so svojím životom vystúpila z tieňa autora G.M. a že nám predostrela aj svoju verziu. Snažila som sa dohľadať nejaké informácie o súdnom procese G., ktorý mal začať na jeseň 2020, nepodarilo sa mi nič nájsť. Držím palce, nech autorka traumu z detstva zvládne a zároveň snáď kniha môže pomôcť nejakej ďalšej obeti iného sexuálneho predátora. A snáď raz dôjde na spravodlivosť aj na také mená ako je Woody Allen alebo Roman Polanski...

30.06.2021 4 z 5

Růže sama Růže sama Muriel Barbery

Do Barbery som sa zamilovala v jej S eleganciou ježka, tam sa mi páčila irónia hlavnej hrdinky aj jej sila. Pri tejto knihe autorka vykreslila inú ženskú postavu, ale celé mi to prišlo nedotiahnuté, preto aj moje priemerné hodnotenie.
Akoby sa autorka snažila pretaviť japonskú lyrickosť a poetiku do tohto románu. Rozoberá kvetiny, popisy ako na hlavnú postavu vplývajú rôzne chrámy a ako sa pod tými výhľadmi postava mení, ako ju to transformuje. Na mňa to nefungovalo, neviem, či to bolo prekladom, ale ani jeden z lyrických popisov alebo úvodov k jednotlivým kapitolám ma nenadchol a nevzdychala som krásou. Postava mi prišla nereálna, vzťahy medzi postavami takisto. Zostávam u autorkinho iného bestselleru!

30.06.2021 2 z 5