Alethea_k Alethea_k komentáře u knih

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Rozhodně nejlepší poezie, kterou si současný maturant může zařadit do seznamu. Jasná, srozumitelná, upoutá každého. Bohužel mi nesedly básně Záhořovo lože a Věštkyně, jinak doporučuji všemi deseti. :) Obdivuji hororové, mrazivé prvky, zároveň nadčasovost mnohých myšlenek.

25.12.2019 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Novela se nestane mojí nejoblíbenější klasikou, ale rozhodně ve mně zanechá mnoho myšlenek. 3/4 knihy se nesly v duchu popisů, ale poslední čtvrtina nabrala spád, ukázala se pointa, líbilo se mi vykreslení postav. Oceňuji kontrast Lennieho a George, myšlenku, kterou autor vyslal do světa. Rozhodně doporučuji, v rámci povinné četby jedna z nejlepších knih. Je mi líto, že film nekončí stejně jako kniha. Zážitek z filmového zpracování by tak byl ještě větší.

06.10.2019 4 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

První polovinu knihy jsem přečetla na jeden zátah, druhou polovinu jsem dočítala téměř měsíc. Velmi mě překvapilo, že Mistr a Markétka se v knize objevují teprve kolem poloviny, do té doby o nich nepadne ani slovo. Líbily se mi popisy postav i prostředí, přestože normálně popisy nevyhledávám. Dokázala jsem si představit, jak co nebo kdo vypadá. Potvrzuje se mi, že magický realismus můžu. Moc mě ale nezaujaly kapitolky týkající se Jidáše a Piláta Pontského. Chápu, proč tyto části v knize jsou, ale prostě ne...
Několikrát jsem se přistihla, že přestávám při čtení dávat pozor.
Myslím, že jednou stačilo, ale nelze upřít textu kvalitu. Literaturu Rusové umí, o tom žádná.

28.08.2019 4 z 5

Modrá jako safír Modrá jako safír Kerstin Gier

Dožila jsem se série, kde druhý díl není vycpávkový! Měla jsem opět přečteno za jeden den a hned zítra se nutně musím dozvědět, jak to celé dopadne. Znovu úžasná atmosféra v průběhu čtení.

21.04.2019 5 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Nechápu, proč má kniha horší hodnocení než první díl, když je mnohem lepší! Bavila mě od začátku do konce, tím, že nebyla tak dlouhá, dostal příběh správný náboj. Těším se na 3. díl.

10.02.2017 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Knihu jsem přečetla počtvrté, tentokrát hlavně kvůli čtenářské výzvě, přiznávám. Ale díky ní jsem si uvědomila, že pokaždé, když si knihu přečtu znovu, najdu něco nového. Něco nového, co mi může kniha dát. Myslím, že knihu budu číst každý rok. Bude to takový můj Rituál :)
Jak už se tady psalo, knihu může číst dítě i dospělý. Každý si z toho odnese něco jiného. Každý může mít rád malého prince, který bydlel na planetě sotva větší než on a potřeboval přítele...

19.03.2016 5 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

4,5*/5*

Půjdu asi proti proudu, ale poslední díl jsem si rozhodně užila mnohem víc, než ten druhý. Oblíbené postavy se tu sice objevují, ale hrají nějakou roli pouze zprostředkovaně, za pomoci okolí. A to hodnotím kladně. Nejsou to konečně žádní superhrdinové, kteří zachrání lidstvo sami, pouhým lusknutím prstu. Tahle podstatná věc je na příběhu asi nejrealističtější. Jenom sami by to fakt nedali.
Souhlasím s tím, že by si knížka zasloužila proškrtat. Na druhou stranu, pokud člověk nehodlá knihu přečíst za jeden den a dávkuje si to, dokáže lépe docenit šíři příběhu. Takže mi ta "rozvleklost" vlastně nevadila.
Větší problém jsem měla s tím, že se do příběhu pletly třeba některé změny na základě toho, jestli svítí slunce. To mi přišlo zbytečné a dost na sílu.
Váhám, zda mi konec příběhu přišel překombinovaný. Možná trošku, na druhou stranu oceňuju, že se autor nevydal směrem, který by asi napadl většinu čtenářů na první dobrou. Shusterman mě naučil, že mám jen číst a nechat se překvapit. Veškeré moje domněnky byly úplně mimo, a to již od prvního dílu. Rozhodně si přečtu i povídky. Ten konec mi vlastně svým způsobem přišel zvráceně logický. Jen pořád nechápu, proč (když to měly smrtky jako pojistku tak dobře vymyšlený), to tak nefungovalo celou dobu a smrtky se samy nezrušily po pár letech :D ale tak detail.
Jediné, co mě mrzí, je to, že záporáci příběhu nedostali prakticky žádný prostor. Všechno se jim kazilo a jejich charakter tu vlastně nebyl. Nechali si to povětšinou prostě líbit.

11.05.2024 5 z 5

Bodyguardka Bodyguardka Katherine Center

Konečně kniha, ve které je na základě obálky jasný happy end a HLAVNĚ! ve které se vyřeší osudy všech postav v epilogu!
Plánovala jsem knize při čtení dát 4*, ale po dočtení musím dát 5*. Nejde to jinak. Délka textu je adekvátní k žánru, ani věta mi tam nepřišla navíc. Hrdinku jsem si oblíbila velice záhy, nejednou jsem se zasmála, když byla ve vypjatých situacích. Ke konci knihy jsem litovala, že nebylo v rámci děje více akčních scén, ale úplný závěr mi to vynahradil.
Jediné mínus - překlad. Zpočátku se mi věty zdály kostrbaté. Okolo 40. strany jsem to buď přestala vnímat, nebo se kvalita textu značně zvýšila.
Rozhodně si od autorky přečtu další knihy!

24.04.2024 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Jakmile Bryndza nehází mrtvoly do vody a nečeká na odhalení vraha až do samého konce, je radost detektivku číst. Když ale čtenář prohlédne v prvních dvou dílech jeho vzorce, už to ztrácí trošku své kouzlo a také definitivně moment překvapení. Konec byl pěkně akční, zároveň jsem se ale u příběhu nebála. Na odpočinek fajn. V dalších dílech pokračovat budu, ale už půjdu do knihy s tím, že nic neočekávat je nejlepší návod na přečtení.

26.02.2024 4 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Mám podezření, že jsem četla jinou knihu než ostatní. Zpočátku mi na tom, že je kniha laskavá a plná výstavby kavárny, nepřišlo nic špatného. Pokud někdo chce pouze číst, protože je na to zvyklý, ale musí přitom dělat něco důležitého, toto s klidným svědomím doporučuju. Neměla jsem potřebu to číst neustále, necítila jsem, že se od toho nemůžu odtrhnout. Spíš naopak. Ke konci jsem ani nechápala proč to vlastně ještě pořád čtu.
V knize se prakticky nic neděje, nějaký zvrat nastane na straně 230 a ještě ke všemu mě ten zvrat naštve. Tohoto autora už asi znovu zkoušet nebudu, není to nic pro mě. Když už fantasy, tak ať se v ní něco děje :-)

12.01.2024 2 z 5

Zpověď farářky Zpověď farářky Martina Viktorie Kopecká

Zpověď farářky mi sedla mnohem více než první kniha. Nejspíš proto, že je celá kniha mnohem intimnější, Martina se otevírá a působí na mě jako na čtenáře upřímněji. Líbí se mi, že rozhovor někdo vede, že se tentokrát pouze "nevypráví". Jen škoda, že jsem knihu četla hned. Věřím, že bude jednou skvělá jako audio verze.

28.12.2023 4 z 5

Smrtholka Smrtholka Lucie Faulerová

Poslouchala jsem jako mnozí další na rozhlasu. Už dlouho se mi nestalo, aby mě kniha takto vtáhla, musela jsem neustále poslouchat dál a těšila se na nové díly. O ději po poslechu neřeknu asi nic konkrétního, ale atmosféra byla neuvěřitelná a myšlenky velmi zajímavé. V tištěné podobě bych se ke knize asi nikdy nedostala (příp. za několik let). Dejte audio verzi šanci. Byla skvěle namluvená a dodává celému příběhu možná i něco navíc :-)

07.11.2023 4 z 5

Kopírák Kopírák Sam Holland

Přibližně od třetiny knihy, jsem si říkala, že vrah je vlastně "jasný", můj tip byl 50/50. Zpočátku mě thriller nijak neohromil, až od 30.-40. strany jsem se začetla a dala knihu na dva zátahy. Můj první tip na vraha se nepotvrdil, to by bylo moc okaté, druhý jsem zdánlivě do epilogu trefila... A epilog mi dojem z celé knihy vlastně zkazil. Souhlasím s jinými komentáři zde... Přišel mi konec už překombinovaný, moc neuvěřitelný, přestože odmítáte celé knize věřit.
Nejděsivější thriller to asi nebyl. Např. při čtení detektivní série od Ursuly Poznanski jsem se o postavy bála více, byla jsem často překvapená při odhalení vraha, dávalo mi to větší smysl a knihy mě více zasáhly.
Tohle je super jako odpočinek po práci/škole a rychle to ubíhá. Marketing a ořízka zapracovaly skvěle, přesto je to z oblasti napětí to lepší, co jsem kdy četla. :-)

02.09.2023 4 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Volání netvora je kniha, od které jsem se nedokázala odpoutat. I když od jisté chvíle tušíte, kam to směřuje a co se stane, je kniha napsána velice poutavě a ilustrace tomu celému dodávají úplně jiný rozměr. Jsem ráda, že se ke mně dostala právě teď. Spousta vět nutí člověka k zamyšlení a jsou prostě nádherné. Těším se na film!

03.08.2023 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Utvrdila jsem se v tom, že bonusové příběhy a knihy související s HP číst nemám. Kniha by vůbec nemusela existovat a Země by se nepřestala točit. Pro nejvěrnější fanoušky asi nutnost, jinak ztráta času.

02.08.2023 3 z 5

Rodinné povídky Rodinné povídky * antologie

Na Rodinné povídky jsem se hodně těšila, není to pro mě první kniha z této edice. Ale jsem dost zklamaná. Na obálce jména vesměs skvělých autorů a výsledek nikde. Vedou za mě Dvořáková, Geislerová a Soukupová.

25.05.2023 3 z 5

Deník malého poseroutky Deník malého poseroutky Jeff Kinney (p)

Podruhé jsem přečetla anglicky a teda... Rozuměla jsem tomu z kontextu, ale občas jsem měla problém se slovní zásobou, hlavně z důvodu častého užívání frázových sloves.
Co se týče příběhu jako takového, rychle jsem si vzpomněla na doby, kdy jsem deník malého poseroutky přímo hltala. A má to své kouzlo i v dospělosti, i když z důvodu procvičování cizího jazyka.

04.03.2023 5 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Už dlouho jsem nečetla knihu, která by mě tolik zasáhla a dokonce i rozbrečela. Zde se "konečně" dostaneme "nejen" do Osvětimi, ale také do prostředí gulagu. Dozvěděla jsem se spoustu nových informací, i když si uvědomuji, že stejně jako v případě Tatéra z Osvětimi, autorka trochu upozaďuje drsnost prostředí a dává prostor vykreslení mezilidských vztahů.
Možná je na čase trošku zbrzdit knižní vlnu Osvětimi a psát také o gulazích.

19.09.2021 5 z 5

Miluju tě. Já vím Miluju tě. Já vím Nofreeusernames (p)

Autorka a její tvorba asi budou moje nové guilty pleasure. Upřímně nechápu hejty. Tyhle knihy se přece čtou proto, že jsou odpočinkové a předvídatelné, už podle obálky to musí být každému jasné, jak to skončí.
Star wars jsem nikdy neviděla, po půl hodině jsem koukání totiž vzdala. I přesto mi ale narážky nevadily, přežijete čtení i bez znalostí. Hrdinka se mi líbila, kdyby byla přehnaně milá atd. tak by se to klasicky nikomu zase nelíbilo a mně už vůbec ne. Je to lehké, čtivé, příjemné, sem tam jsem se zasmála, sem tam jsem se v postojích vůči lidem i poznala, celou dobu jsem se u toho usmívala jak idiot.
Za mě super a doufám, že brzy vyjde další díl.

11.07.2021 5 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Po první povídce jsem knihu zavřela, bála jsem se že budou všechny příšerné. Takto jsem si první setkání s autorkou nepředstavovala. Všichni opěvovali, jak je úžasná a to nadšení se po prvních slovech nedostavilo. Nicméně jsem to nevydržela a pokračovala ve čtení.
Druhá povídka byla úžasná, pocity, které ve mě vyvolala, děsivé. Tato povídka mi v mysli uvízne na hodně dlouho. Dotkla se mě určitě nejvíce. Přišlo mi, jako by to psal úplně jiný člověk. Dokázala jsem se vžít do pocitů mladých dívek. Paradox v chování dospělé hrdinky byl uvěřitelný, jako bych se s touto situací setkávala denně a mohla sebejistě potvrdit, že to jinak dopadnout ani nemohlo.
Třetí povídka nakonec také úžasná, zbytek lehčí nadprůměr oproti těmto dvěma. Rozhodně nelituji, že jsem si knihu přečetla a nevzdala. Nejspíš se ke sbírce už nikdy nevrátím, ale bez pochyb má co předat. Musí na ni být ale správná nálada.

13.03.2021 4 z 5