Anie94 Anie94 komentáře u knih

Svolení Svolení Vanessa Springora

Je to osobni zpoved zeny, ktera byla obeti zneuzivani. Co mi na knizce vadilo byl hodne odosobnely styl psani, obcas mi pripadalo, ze autorka pise o zivote nekoho jineho. Kniha ma sest kapitol, ktere jsou rozdelene na mensi casti a ctou se fakt rychle, a to i bez ohledu na to, jakym vaznym tematem se autorka zabyva. Rozhodne musim ocenit to, ze autorka moc nerozpitvavala sexualni a milostne sceny. Rozhodne je to knizka k zamysleni, a co ocenuji je autorcina odvaha jit s kuzi na trh a mluvit o takto zavaznem tematu.

Lada u ledu Lada u ledu Ema Labudová

Jedna se o zivotni pribeh mladicke Lady, ktera vyrusta v 70.-80. letech. Nikdo by nerekl, ze tato mlada divka by nekdy mohla mit problemy s poruchou prijmu potravy, s anorexii. V knize, aspon tedy v prvni polovine, nahlizime do psychiky Lady, ktera se s touto nemoci pere. Autorka to bravurne vystihla co se muze odehravat v takovem cloveku. Co mi vadilo na druhe pulce knihy bylo to, ze uz pribeh nebyl tak zajimavy, a ani jsem neverila autorce, ze by se z takove nemoci mohl clovek dostat tak rychle. Co ale musim ocenit je krasny jazyk a uzasny styl psani. Autorka nam zde priblizuje stale aktualni a dulezite tema. 3,5⭐/5 ⭐

Ženy, které mi nedají spát Ženy, které mi nedají spát Mia Kankimäki

neska neco absolutne mimo feed protoze to nejak posledni dobou nezvladam. Ale o tom jsem mluvit nechtela. Dnes bych vam rada predstavila knizku Zeny, ktere mi nedaji spat. Je to neuveritelne zajimave cteni o zenach, kterr byli odvazne a nedaly se. Nejvice se mi libily pribehy cestovatelek, jelikoz jsem knizku cetla v dobe, kdy se mohlo cestovat tak maximalne prstem po mape. Knizka vam rozhodne preda hodne inspirace a chut se zvednout z gauce a jit neco delat. Bylo tam hodne feminismu, ale ne v te hnusne forme, kdy chlapy jsou proste vsichni do jednoho spatny, kterou nesnasim. Co mi obcas chybelo, bylo vetsi propojeni s zivotem autorky. Ale jinak dobre cteni. 3⭐/5⭐

Dívka, žena, jiné Dívka, žena, jiné Bernardine Evaristo

Rada bych na uvod rekla, ze me knizka asi neoslovila tak jako vetsinu nebo jak by asi mela. 3⭐/5 ⭐ Nicmene to byla velmi zajimava a netradicni knizka, ktera nam poskladala nekolik zajimavych zivotnich pribehu. Knizka nam podava zajimavy nahled na soudobou lidskou spolecnost. Najdeme zde velmi otevrene liceni hlavne zenskych, nekdy dost nelehkych osudu. Knizka ma velmi neobvyklou stylistiku, ktera ne kazdemu sedne a asi ne kazdy ji pri cteni prestane vnimat.

Zpocatku jsem mela velky problem s orientaci v hlavnich hrdinkach. Co mi ale na knizce dost vadilo, byla jeji filozofie, ze kazdy muz je spatny. Nemam nic proti feminismu, je to zajimavy a dulezity smer, ale nesmi byt tak cernobily, to je proste spatne. Dale mi vadilo az moc postav, hlavne proto, ze jsem se v nich hodne ztracela. Nekdy mi prislo zbytecne vypraveni stejneho pribrhu z vicr pohledu, protoze jsme se nedozvedeli nic noveho. Co ale musim vyzdvihnout je krasne uzavreni celeho pribehu.

Knizka je krasna. Ma krasnou obalku i sve poselstvi, ale asi me nezastihla v te nejlepsi dobe. Tak doufam, ze vas me ne prilis krasne hodnoceni neodradi.

No a já No a já Delphine de Vigan

ato knizka je utloucka a mate ji prectenou za chvilicku, ale skryva v sobe silny pribeh mladicke Lou a jeji kamaradky bez domova No.

Pribeh je mistami dost naivni a klise a myslim, ze maloktera rodina by udelala pro No to co rodina Lou.
Hlavni hrdinka byla prilis zidealizovana. Pri cteni jsem mela pocit, ze pribehu neco chybelo, jako by nebyl dotazeny do konce, ale pritom mel vse. Je to psychologicky dobre vykresleny pribeh, ktery byl naivni a zaroven moudry.

Víno a čáry Víno a čáry Luanne G. Smith

Knizka Vino a cary od autorky Luanne G. Smith je moc hezky fantasy pribeh. Libilo se mi dost neobvykle zarazeni magie do realneho sveta na pocatku minuleho stoleti, kdy byl technicky pokrok jeste v plenkach. Z pribehu na vas dychne opravdu kouzelna atmosfera francouzske vinice. Knizka se hodne dobre cetla, stranky ubihali pod rukama a nez se clovek nadal byl na konci pribehu. Hlavni hrdinka, carodejka Elena, byla velmi sympaticka, odvazna a statecna osoba, co mela chut bojovat se svym rekneme nepriznivym osudem. Tohle byla jedna z mala knizek, kde je romanticka linka upozadena, coz docela ocenuji. Jedine co mi na knizce vadilo, je nedotazeny konec, ale mozna je to tak schvalne, jelikoz se ma jednat o serii, tak uvidime. 4⭐/5 ⭐

Děti s hvězdou Děti s hvězdou Mario Escobar

Byt je to tema druhe svetove valky, kdy se deli fakt ohavne veci, tak zde je to tema pojato nezvykle lehce. Mozna je to i tim, ze hlavnimi hrdiny jsou deti a ze tak knizka je urcena mladsim ctenarum a tak tema druhe svetove valky je zde zmineno okrajove.

Knizka se dobre cetla a i format knihy a pismo podnecovali rychle cteni. Hlavni postavy jsem si oblibila, hlavne pro jejich odhodlani a statecnost absolvovat tak dlouhou cestu. Co mi ale hodne vadilo byla celkova naivita pribehu, kdy dvoum osamelym zidovskym chlapcum kazdy pomahao bez ohledu na nasledky a svuj zivot. V knize jsou take dost velke casove skoky, coz zpusobovalo obcasnou zmatenost a nesourodost pribehu. 3,5 ⭐/5 ⭐

Dům u jezera Dům u jezera Nuala Ellwood

Pribeh popisuje osudy dvou zen - Lisy a Grace, ktere se protnou diky staremu domu. Pribeh ma dve casove linie, pricemz me se vic libila ta, ktera popisovala zivot Lisy. Kniha je prezentovana jako thriller, ale bylo to vsechno, jen ne thriller. Jedine asi plus teto knizky je to, ze byla ctiva, ale jinak se mi knizka moc nelibila. Dej byl povrchni, vubec nesel do hloubky, stejne tak postavy, ktere byli i dost nesympaticke. A ten konec? Byl prilis rychly a nic se tam nevyresilo. Za me velke zklamani.

V hlavě V hlavě Gábina Pokorná

Knizka me zaujala svym rozhodne neotrelym nametem a jestli ta knizka je autobiografie, tak je mi slecny uprimne dost lito. V knizce nakoukneme pod poklicku cloveka, ktery bojuje se schizofrenii a nekdy to opravdu neni lehky boj. Tema je to zajimave a silne na emoce, ale styl psani mi moc nesedl. Dej byl dost zmateny a casto dost neurcity. Mistama jsem se pristihla, ze vubec nevim, co ctu. Takze nakonec hodnotim 3,5⭐/5 ⭐

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Na knizce se mi líbilo velice verne popsani soudobych problemu spolecnosti a jeji rozdeleni na muzskou a zenskou cast. Je to oddechove cteni bez slozitejsich zapletek. Hlavni postava Catherine je naivni a dost hloupoucka, aspon tedy ze zacatku pribehu, pana Thorpeho jsem z duse nesnasela. Postavy maji bohaty spolecensky zivot hodny pomeru te doby a na rozdil od dnesnich lidi maji porad hodnoty, kterymi se ridi. V pribehu neni moc vyrazna romanticka zapletka a pribeh je nakonec prilis rozvlacny. Doufam, ze dalsi knizky autorky budou trosku lepsi. 3,5⭐/5⭐

Zlatíčka Zlatíčka Melanie Golding

Celkove pojeti pribehu neni podle me uplne stastne. Tajemna linka, ktera se tahne celym pribehem je nejen tezko uveritelna, ale celkove pribehu nesedi. Postava Lauren a jejich problemu je vykreslena fakt dobre, ale presto jsem si nedokazala k ni, ani k zadne jine postave vybudovat nejaky vztah, nebo zajem o jeji osud. Autorka hodne resi psychologii a pocity, ale hodne na ukor deje, dej je tam jen okrajove zminen, ale presto presne vime co se deje. Posledni pasaz bych vynechala uplne, k pribehu se vubec nehodila. Zase na druhou stranu pribeh se cetl dobre, bylo to ctive, to zase jo. Bude vas zajimat jak to vlastne skonci. Jen ten konec? Hodne otevreny a postradal jakekoliv vysvetleni toho proc to tak je. Nicmene nectete knihu pokud mate male deti nebo jste v ocekavani, mohli byste z toho mit minimalne zle sny.

10.12.2021 3 z 5

Rododendron: Za horizontem osudu Rododendron: Za horizontem osudu Pavla Pavlíčková Kovaříková

Tuto knihu napsala mladsi sestra odebrane Drahusky a i pres svuj maly rozsah - asi 139 stran - si vas rozhodne ziska. Je s podivem, co se v tehdejsim Ceskoslovensku mohlo dit. Ze i do pece o dite a jeho zahmu tvrde zasahovala politika, bez ohledu na zajmy ditete.

Misty je pribeh trosku neohrabany, kostrbaty, ale to mu na sile rozhodne neubira. I kdyz nektere pasaze by si urcite zaslouzili vetsi rozvetveni.

Cela knizka je napsana velice citlive a i presto, ze se jedna o autorcinu rodinu, je napsana objektivne, coz jeste vice umozni ctenari cely pribeh prozit. Doporucuji vsem, co maji radi skutecne pribehy. 5⭐/5⭐

10.12.2021 5 z 5

Modlitba za krutých Modlitba za krutých Andrea Rimová

Pribeh me neskonale pohltil hned od zacatku. Teda az po tom, co jsem si zvykla na slovenstinu, ve ktere jsem cetla poprve, ale po asi 60 strankach mi to uz neprislo. Libilo se mi jak pribeh tak nejak prirozene plynul, zvraty prichazeli tak nejak prirozene a nebylo to nic na silu. Se zajmem jsem sledovala vyvoj vztahu Mariny a Laury a hlavne jsem drzela palce vsemu do ceho se Laura pustila. Byla to skvela a ctiva knizka, stranky ubihali pod rukama a ja casto zapominala nejen na okolni svet, ale take na to, ze to ma byt stafeta a ze bych mela lepikovat a psat poznamky. A ten zvrat na konci? To bylo proste . Co mi ze zacatku na knizce vadilo byli kapitolky z "mysli vraha", ktere mi tam dost vadili, ale na konci se to vse spoji a splyne na ty spravna mista. Po docteni (docetla jsem vcera vecer) jsem v sobe musela nechat rezonovat vsechny ty pocity a chtela jsem se na dnesni recenzi vyspat, aby to melo hlavu a patu. To uz se dlouho zadne knizce nepovedlo. Takze se urcite pustim do dalsich knih autorky a tuhle budu vsude vychvalovat. Rozhodne muzu s klidnym ️ vsem doporucit. 5⭐/5⭐

10.12.2021 5 z 5

Toulavé kočky z Homsu Toulavé kočky z Homsu Eva Nour

Toulavé kočky z Homsu se mi opravdu špatně hodnotí. Bylo to rozhodně čtivé a originální téma, pokud se to o hrůzách jako je válka v Sýrii takto dá říci. Ale i přesto, že se jedná o velice vážné téma, tak ve vás příběh nezanechá skoro pražádné emoce. Ale i přesto, že bych to měla k něčemu přirovnat, tak bych to přirovnala k několika knížkám, které se zabývají tématem holokaustu. Co mi ale vadilo byli velké dějové skoky. V knížce sledujeme hlavního hrdinu Sámího od jeho dětství až po dospělost, a že měl cokoliv, jenom ne lehký život. Ústředním motivem celé knihy je hlavně jeho cesta ke svobodě. Autorka nám tady zprostředkovává Sámího příběh, se kterým se osobně setkala v Paříži. Na autorčině stylu psaní je vidět, že je to novinářka a hodně pasáží se opakuje. Kapitoly jsou prokládány autorčinými poznámkami. Je to hlavně vyprávění o vůli žít a nevzdat se. Při čtení knížky nám rozhodně dojde mučivost války, ať už jakékoliv, a rozhodně bychom před tím neměli zavírat oči, i když máme pocit, že je Sýrie strašně daleko.

29.10.2021 4 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Knížka je to útlá, má jen něco kolem 160 stránek, takže jí přečtete za chviličku. Co se týče poselství tak knížka nebyla vůbec špatná, ale dějově to bylo hrozný. Autor tam suprově zachycuje atmosféru 20. let 20. století, kdy je krátce po Velké válce a obyvatelé New Yorku se bezstarostně oddávají nekončícím večírkům v domě Gatsbyho, kterého málokdo osobně zná. Je tam suprová atmosféra všudypřítomného alkoholu a jazzu (takový předchůdce pozdějšího sex, drogy a rockenroll). Hlavní hrinové mi vůbec nepřirostli k srdci, přišlo mi, že se příběhem jen tak zbuhdarma potácí. Je tam super popsané prostředí smetánky. Co se mi líbilo bylo to, že bylo krásně na příběhu vidět, že peníze Vám osobní štěstí nepřinesou. Příběh se mi i přes svou krátkost špatně četl vzhledem k použitému jazyku a jeho formě. Autor přeskakoval jako blecha a často se mi stalo, že mi unikali souvislosti. Dalo se tam najít pár krásných myšlenek, pár dobrých momentů, ale ve výsledku nic co by mě nadchlo. Celému příběhu chybí nějaké vyvrcholení, vše pluje tak nějak konstantně.

20.10.2021 3 z 5

Zázrak Zázrak Emma Donoghue

Tento román je inspirován skutečnými událostmi. Příběh vypráví o jedenáctileté dívce Anně, která žije na irském venkově. Donedávna to byla normální holčička, ale te%d se do světa rozšířila zpráva, že již několik měsíců nejedla. Celé záhadě má přijít na kloub ošetřovatelka Lib, která je povolána z Anglie. Je to psychologický román, který nám postupně, někdy až hodně pomalu odhaluje svoje tajemství. Knížka má hodně tísnivou atmosferu a stejně jako v knize Volání hvězd se nám autorka snaží přiblížit tehdejší dobu a vliv tehdejší morálky a církve na duše lidí, zvlášť to, co dokáže nesprávně vyložený náboženský fanatismus udělat s mladou dívkou. Autorka vytvořila skvělou psychologii postav a v průběhu děje můžeme sledovat jejich postupný vývoj. Hodně se zabývá pocity a myšlenkami postav. Musím tedy říci, že zpočátku mi nebyli postavy zcela sympatické, ale v průběhu děje jsem si je oblíbila. V knize se hodně mluví o jídle, takže rozhodně doporučuji mít po ruce nějakou svačinku.

20.10.2021 4 z 5

Proč si nerozumíme Proč si nerozumíme Malcolm Gladwell

Abych byla upřímná..U téhle knihy opravdu nevím jak hodnotit. Je to absolutně mimo můj žánr, absolutně mimo mou komfortní zónu, ale nedávno jsem se rozhodla, že se budu více zabývat těmito tématy o lidské společnosti a psychologii člověka a díky mému nově objevenému časopisu "Moje psychologie" jsem sáhla po této knížce.

Bylo to zajímavé čtení. Našla jsem tam spoustu zajímavých teorií o "přednastavení na pravdu", které jsem nevěděla a snažím se to teď i aplikovat do svého života a nebýt takhle nastavena, ale zbavit se starých a zažitých stereotypů bude asi těžké. Kniha je rozhodně náročné čtení, nebo aspoň náročné pro někoho, jako jsem já, kdo je tímhle tématem dost nepolíben. Rozhodně je to dobrá kniha, aspoň dle mého skromného názoru, pokud si jako já, chcete rozšiřovat obzory. Je to hodně o americkém prostředí a někdy mi zůstával až rozum stát, co je v této velké zemi možné. Rozhodně tedy doporučuji prokládat něčím oddechovějším, nějakou jednodušší literaturou, či vaším oblíbeným žánrem. Ale u této knihy si raději hvězdičkové hodnocení odpustim, protože opravdu nevím, kolik hvězd bych měla dát, když je to moje první kniha tohoto vzezření a žánru.

13.04.2021

Kulti Kulti Mariana Zapata

Zpočátku knížky jsem to chtěla vzdát, otáčela jsem oči na každé druhé stránce a modlila se, aby se to zlepšilo. Nesnášela jsem hlavního hrdinu Kultiho, nesnášela jsem, jak si Sal neustále představovala jak kadí. Jako jo, ta knížka mohla být o 200 stran kratší a vůbec by jí to neuškodilo, ale jakmile jsem se dostala přes 300 stran, tak mě to hrozně začalo bavit a já byla hrozně zvědavá, jak to skončí, i když to bylo pak už jasné. Hrozně jsem si užívala ten vztah mezi Kultim a Sal jak se nakonec vyvinul, rozplývala jsem se nad všema těma krásnýma řečičkama, který Kulti ke konci knihy pronášel a celkově mě knížka zahřála u srdce, a jsem ráda, že jsem jí nakonec neodložila.

11.04.2021 4 z 5

Svět Harryho Pottera je pro mě naprostá srdcovka, a tak jsem si nemohla nechat ujít přečíst i tuto knížečku. V knížce je i spousta zajímavých ilustrací. Dozvíte se mnoho informací o kouzelných tvorech. Podle mého názoru to je druhá nejlepší knížka, která doplňuje svět Harryho Pottera. Nejraději mam Bajky, a asi nejméně ráda mám Famfrpál.

11.04.2021 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

S touhle knížkou jsem se "crcala" docela dlouho. Ne proto, že by byla špatná, ale přípravy na vánoce, Vánoce a pracovní povinnosti a lehká čtecí krize tu dobu čtení prodlužovali. Knížka je opravdu cihlička - má asi 538 stran - a na jejích stránkách se skrývá romantický příběh hatelove mezi Animant a panem Reedem. Co bych na úvod ráda vyzdvihla je to, že má opravdu krásnou obálku. Je to hodně rozvláčný příběh, neději se tam žádná velká dramata, ale i tak vás příběh zahřeje u srdce. Co dale musím vyzdvihnout jsou sympatické hlavní postavy, které si hned zailujete. V průběhu děje můžete krásně sledovat jejich vývoj. Hlavně vývoj Animant je opravdu hodně znát. Autorka krásně popisuje společenské poměry ve viktoriánské Anglii a hlavně postavení tehdejších mladých žen. Jediné co bych trošku zkritizovala byl ten odfláknutý konec. Na to, jak se ten příběh táhne, je konec na 15 stranách pro mě prostě nedostatečný.

11.04.2021 5 z 5