annettka1098 annettka1098 komentáře u knih

Nespoutaná - Probuďte se a začněte žít Nespoutaná - Probuďte se a začněte žít Glennon Doyle

Autorka v knize popisuje, jak těžké pro ni samotnou bylo přijmout skutečnost, že láskou jejího života je žena, jak bojovala sama se sebou, jestli se rozvést a zlomit srdce svým dětem, jak zradit své rodiče, kteří ji vychovali v křesťanské víře. Kromě toho autorka naráží na problematiku alkoholismu, drog, poruchy příjmu potravy, rasismu, mateřství, víry a dalších témat. Aby Glennon dokázala překonat svůj strach sama ze sebe a ze svého okolí, bylo důležité, aby nalezla sama sebe a přesně to se snaží touto knihou předat. Že každá žena by měla nalézt sama sebe a nebýt uvězněná v předem definovaných společenských rolí.

Kniha Nespoutaná je příběh ženy, o ženách, věnovaný všem ženám. I když vás třeba neoloví všechny témata, která autorka zpracovala, každá z nás se v knize najde!

17.11.2021 5 z 5

Hlasy v bouři Hlasy v bouři Darcy Coates

Kniha HLASY V BOUŘI má pomalejší rozjezd a lehkou romantickou zápletku, hlavním tématem je ale boj o přežití. U této knihy je těžké odhadnout, co vám k ní prozdradit a co nikoliv. Bohužel hororová část pro mne nebyla uvěřitelná. Nicméně kniha má poměrně krátké kapitoly a Darcy má hodně sympatický styl psaní. Jestli máte od autorky rádi její serii Strašidelných domů, nejspíš se vám budou líbit i Hlasy v bouři. Jen v této knize nenarazíte úplně na duchy. Víc už prozrazovat nebudu.

06.11.2021 3 z 5

Klíč Klíč Kathryn Hughes

Kniha mne cca prvních 100 stran moc nebavila a nějak jsem se nemohla začíst. Nicméně po oněch 100 stranách nastal zlom a já naopak nemohla knihu odložit. Celá kniha má spíše depresivní atmosféru psychiatrické léčebny, ve které to v té době vypadalo jako ve špinavém vězení. Jsem ráda, že autorka nešťastný příběh Amy protla lehčím příběhem Sarah, který dodal knize optimistický nádech.

Kniha mi připomínala film Nebezpečná metoda, kde hlavní představitelku ztvárnila Kiera Knightley. Naštěstí jsem jej viděla již před několika lety, takže mám děj v mlze. Nicméně jsem si jistá, že v několika bodech jsou si děje podobné.

HODNOCENÍ: 80 %

25.08.2021 4 z 5

Na kočku a na myš Na kočku a na myš Helen Monks Takhar

(SPOILER) Tato kniha je pro mne od začátku do konce zaháda, proč jsem jí vlastně dočetla. Několikŕat jsem si řekla, že to nedočtu, ale pak mi to prostě nějak nedalo. Byla jsem asi jako Kathrine, která má tušení, že si má držet Lily dál od těla, ale zároveň ji chce poznat. Přesně tak jsem to měla já s touto knihou. Příběh je vyprávěn z pohledu Katherine i Lily, ale na 10 stran Katherine připadne 2-3 strany Lily. Obě popisují den či situace ze svého pohledu. Co jsem v knize tedy hodně postrádala byly přímé řeči, kterých je poskromnu a kniha je především o vyjádření myšlenek a pocitů hlavních postav.

Celkově bych řekla, že by kniha byla dobrým "Béčkovým" filmem s velmi překvapivým, možná až šokujícím koncem. Ovšem jako kniha mi to úplně nesedlo.

HODNOCENÍ: 50 %

07.08.2021 3 z 5

Truly Truly Ava Reed (p)

Ze začátku knihy jsem byla nadšená a obzvlášť prolog, kdy mladá Andie pláče a mokne před restaurací, protože ji někdo ublížil, mne velmi navnadil. Okamžitě jsem v knize viděla potenciál a na dalších stranách jsem našla mnoho dalších zajímavých témat. Bohužel nakonec se z toho vyklubala taková ta klasická zápletka nenávidím tě, ale miluji tě a ta obsahuje cca 2/3 knihy. Na tom mě bohužel autorka utahala. Myslím, že kdyby se věnovala spíše vážnějším tématům, které v knize použila a více je rozpracovala, mohla to být úžasná kniha s přesahem. Bohužel potenciál tématu úplně nevyužila a jedná se tedy celkem o klasickou Young Adult romantiku s již zmíněnou zápletkou. Oddechovka na léto, na prázdniny po maturitách nebo zkouškách asi ideální. Bohužel bez přesahu.

26.07.2021 2 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Kniha je psána formou interview a prostor je dán všem členům kapely, manažerovi a producentovi, novinářům... Nejvíce prostoru je však dáno mladé zpěvačce Daisy a frontmanovi kapely Billymu. Daisy neměla úplně lehké dětství a velmi brzy začala s drogami a nočním životem, jejím snem je psát písně. Billy vyrůstal pouze s matkou a mladším bratrem Grahamem, se kterým založili kapelu, ve které je Billy vůdce se vším všudy.

Velmi mne v knize bavilo, když se k jedné věci postupně vyjádřilo několik členů kapely a každý viděl věc jinak. Autorka si také dala záležet a vymyslela jednotlivé názvy, ale i texty písní, které jsou vypsány na konci knihy, což ve vás opravdu budí dojem, že čtete o existujících hvězdách.

Bohužel, protože jsem díky staršímu bratrovi v podstatě vyrostla na rockové kapele The Doors a ve 12 letech o nich viděla film na základě skutečných události, nepřinesla mi kniha nic nového. Všechen ten sex, drogy a rock'n'roll mi nebyl cizí. Kdysi jsem také viděla film o kapele The Beatles a loni dokument o zpěvačce Taylor Swift, takže ani zákulisí ohledně tvorby písni a příprav na turné mne neohromilo. Věřím ale, že kdo zákulisí rockových kapel a skládání hudby nezná, dozví se hodně zajímavého.

HODNOCENÍ: 65 %
- opravdu si cením práce autorky, ale bohužel mně kniha nepřinesla nic nového. A mám-li být upřímná, zklamal mne konec.

Doporučení na závěr: jestli se vám kniha líbila, určitě si pusťte film The Doors. Je starý, ale hodně dobrý!

18.03.2021 3 z 5

January a Deset tisíc dveří January a Deset tisíc dveří Alix E. Harrow

JANUARY A DESET TISÍC DVEŘÍ je krásný příběh, který chce ovšem trošku trpělivosti a ke kráse příběhu je nutno se propracovat. Kniha měla na můj vkus velmi pomalý začátek, kdy January popisuje své dětství v domě pana Locka, který je zámožným mužem a zaměstnavatelem jejího otce. Protože otec January hodně cestuje, vyrůstá January bez rodičů, dostává se jí domácí výchovy a vzdělání pod dohledem přísné německé vychovatelky a často se cítí velmi opuštěná.
Zajímavý zvrat nastane cca v polovině knihy, kdy příběh opravdu vygraduje. Nemohla jsem se odtrhnout a chtěla jsem vědět, jak to celé dopadne. Tato gradace pro mne bohužel v určité části ztratila tempo, kdy několik rozhodnutí January bylo trošku proti mé mysli. Ovšem se samotným závěrem jsem byla v podstatě spokojená. Autorce se v knize povedlo vhodným a jemným způsobem nastínit rasovou problematiku, o které si někteří myslí, že už vymizela, ale bohužel i dnes narazíme na místa, kde stále trvá.

30.11.2020 3 z 5

Mrchožrout Mrchožrout Jack Heath

Bože to bylo úchylné! Od začátku do samého konce. Přišlo mi to, jako by chtěl autor především šokovat. Ze začátku se mi to velmi špatně četlo. Přišlo mi to strohé, autor mě hodil do příběhu. Naštěstí jsem se celkem rychle naučila plavat a ve čtení se zorientovala. Zvrácenosti hlavního hrdiny byla ale dána vyšší váha než detektivnímu případu. Na můj vkus to bylo už moc přehnané a málo uvěřitelné.

02.11.2020 2 z 5

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Hlavní příběh knihy se mi moc líbil. Bohužel byl ale proložen až moc často náboženskými texty. Vím, že autor chtěl problematiku důsledně vykreslit, ale kniha se tak stala až zbytečně moc náročnou. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla, dozvěděla jsem se věci nové, jiné si připomněla. Ale znovu ji asi číst nebudu. Řadí do žebříčku mých knih, které jsem hrdá, že jsem dočetla. Má své místo hned za Egypťanem Sinuhetem.

16.03.2020 3 z 5

Láska, zvedavosť, Prozac a pochybnosti Láska, zvedavosť, Prozac a pochybnosti Lucía Etxebarría

Příběh je to rozhodně zajímavý. Tři sestry si myslí, jak je každá jiná, jak každá měla svůj začátek lepší než ta druhá. Nicméně se postupně dozvídáme, že začátek neměla lehký ani jedna ze sester. Bohužel mi úplně nesedlo zpracování. Přesto, že jazyk nebyl těžký, nedokázala jsem knihu číst delší čas v kuse. Příběh není ucelený, neustále se přeskakuje ve vypravěčkách i v čase, navíc bez jakéhokoliv předem stanoveného klíče. Někdy mi půl kapitoly trvalo, než jsem si utřídila, o které ze sester právě čtu. Některé kapitoly mne vysloveně pobuřovaly (a myslím, že to byl autorčin záměr), jiné mi naopak nedaly naprosto nic. Mám z knihy smíšené pocity, proto 50%.

19.11.2019 2 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Tento počin od Jo Nesbo mi bohužel nesedl. Příběhu jsem měla problém věřit a přišel mi hodně přitažený za vlasy. Knihu jsem dočetla spíše z přesvědčení, protože mne ani moc nezajímalo, jak to dopadne. Je to ale podle mě způsobeno hlavně krátkým rozsahem knihy. Jo Nesbo prostě potřebuje pro svou tvorbu více prostoru.

06.11.2019 2 z 5

Označená Označená Kristin Cast

Kniha je takový Harry Potter o upírech a asi více pro holky. Od začátku vlastně víme jak kniha dopadne. Do dalších dílu se rozhodně nepustím - nelákají mne. Ale je možné, že je to tím, že mi opravdu už dávno není náct.

14.10.2019 2 z 5

Má první kniha od Kinga. Vybrala jsem si ji kvůli povídce Skryté okno do skryté zahrady, kterou jsem viděla před 12 lety zfilmovanou. Do dnes si film pamatuji a tak jsem se překvapila v povídce o moment překvapení. I tak se ale četla velmi dobře. Povídka Časožrouti mne však úplně neoslovila, nějak jsem příběhu nevěřila a dočetla jsem je pouze z přesvědčení.

02.10.2019 3 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Detektiv mi byl velmi velmi nesympatický. Naštěstí se pak jeho postava v knize trochu stáhla a začal se rozkrývat celý příběh. A byl to tedy docela šok za šokem. Hlavní manželský pár mi byl sympatický a cítila jsem s nimi. Chvílema mi to přišlo až moc překombinované, ale úplně neuvěřitelné to není.

19.06.2019 3 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Tento díl je srovnatelný s prvním dílem. A to tak, že byl slabší, než díl druhý a nejvíc mne bavil konec. Čímž se autorovi povedlo navnadit mě na díl 4. ;)

06.06.2019 3 z 5

Mumie Mumie Barbara Steiner

Četla jsem ji snad před 10 lety jako svou prvnim knihu tohoto žánru a dodnes na ní vzpomínám jako na hodně dobré čtení.

10.02.2019 5 z 5

Nuda v Brně Nuda v Brně Jan Budař

Neviděla jsem film a nečetla jsem o co se jedná. Sáhla jsem po knize kvůli výzvě, téma Brno. Ze začátku super a říkala jsem si “to si pak i pustím film”, ale konec byl na mě už moc překombinovaný. Mohlo to klidně skončit méně dramaticky.

31.12.2018 3 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

První kniha od autora, u lteré jsem měla pocit, že už je ti až moc překombinované a strašně zdlouhavé. Posledních 100 stran přečteno v podstatě jedním dechem a začátek take. Ale prostředek vázl...

14.09.2018 3 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Nebylo to špatné, ale ani mě to neuchvátilo. Pořád čekám na úroveň Směhuláka. Snad se dočkám, každopádně pokračuji dál. Zatím mne to neodradilo.

31.08.2018 3 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Souhlasím s komentáři, že jsou Švábi lepší než Netopýr. Asi tomu dopomohly i kratší kapitoli, ale těžko říct. Zatím stále vede Sněhulák a já doufám, že postupně se dostanu ke knihám stejně dobrým nebo i lepším!

01.05.2018 3 z 5