annettka1098 annettka1098 komentáře u knih

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Velmi povedený díl. Autor si s nalmi velmi pohrál. Celou dobu jsem si myslela, jak odhalení vraha bylo zase jednoduché a ono ejhle. Konec mne trochu asi svým způsobem zklamal, ale hodnotím to spíš jako sibjektivní zklamání, protože jsem za poslední dobu něco podobného četla. Ale být tématem nepolíbená asi bych byla v šoku.

06.06.2019 5 z 5

Věř mi Věř mi J. P. Delaney (p)

Kniha se postupně stupňuje a vy pořád nevíte na čem jste. Zavěr mě opravdu překvapil a mám tak nějak chuť dát si to ještě jednou. Tentokrát si užít ty celkem promyšlené detaily. Kdyby byly detaily promyšlené ještě o malinký kousek více, bylo by to plných 5hvězd!

26.05.2019 3 z 5

Šílené výčitky Šílené výčitky Liane Moriarty

Četla jsem od autorky jako první knihu Sedmilhářky a ty nasadily laťku hodně vysoko. Kniha není špatná, rozhodně stojí ji doporučit. Bohužel byl na mne příběh asi málo převratový a šokující. Jedná se dle mého názoru spíše o napínavou odpočinkovou četbu. Řeší se v podstatě jen vztahová linka všech zúčasněných, ale nějaké velké překvapivé zjištění nečekejte.

06.05.2019 3 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Přečteno na jeden “zátah” a musím řict, že tento kratší díl mi přišel lepší než díl první. Tentokrát jsem se i opravdu musela čas od času zasmát nahlas. Předčilo mé očekávání.

22.03.2019 4 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Kniha je krásně napsaná a čte se sama. Viděla jsem nejdříve film a v knize jsem se vlastně nedozvěděla nic nového. Film byl obsahově bravurní a byla v něm obsažená celá kniha.

22.12.2018 3 z 5

Srdceboly Srdceboly Simona Monyová (p)

Díky čtenářské výzvě jsem se k auroce vrátila po dlouhé době. Kdysi jsem četla Deník citového vyděrače, kde si jeden citát panatuji do dnes. Pak jsem četla pár dalších knih, ale ty mne tak neoslovila. Srdceboly byl hezký návrat k autorce, samotnou mě to překvapilo, jak příjemný. Je to dámská literatura ze života. Ale ze života se vším všudy. Určitě si od autorky ještě někdy něco přečtu. Jen ne hned, protože se obávám, že jsou si všechny knihy v podstatě příběhově podobné.

17.12.2018 4 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Knihu jsme přečetla kvulli čtenářské výzvě a asi jsem ji nepochopila... vůbec nevím co tím chtěl autor říct.

07.12.2018

Lazar Lazar Lars Kepler

Některá části byly trochu předvídatelné, ale spíše jsem byla napnutá. Chtělo by to posunout už děj dál, nemotat se pořád kolem jednoho záporáka. Písečný muž a Lovec králíků u mě vedou, ty jsou za plný počet hvězd. Zde mi k poslední hvězdě nějak chyběl nápad.

04.12.2018 4 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

Přečteno během 24 hodin. Za začátku jsem nerozuměla, ale to mě naopak nutilo číst dál a dál. Postupně jsem to rozplétala a konec mě zas až tak nepřekvapil. Úplný závěr sice ano, ale to už byla jen taková třešnička na dortu. :)

21.05.2018 5 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Wau! Právě dočteno a nemám ani slov. Perfektní díl, zatím nejlepší (čtu popořadě). Napětí od začátku do konce, vraha jsem absolutně netipovala. Okamžitě začnu další díl. Jsem ráda, že nemusím čekat na jehi vydání.

07.05.2018 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Má třetí kniha od Nesbøa. První se mi dostal do ruky Spasitel, poté Sněhulák a řekla jsem si, že chci přečíst vše a že začnu od začátku. Jsem ráda, že Netopýr nebyl můj první. Asi bych se totiž jen tak dál nedostala. Přijde mi takový zbytečně zdlouhavý. Vyhovuje mi styl psaní, dobře se mi čte, ale děj Netopýra mě neoslnil.

25.04.2018 3 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Začátek jsem překonala jen díky recenzím, že pak se to zlomí a rozběhne se to. A nelhali. Opravdu se pak konečně začne něco dít, co člověka nutí číst dál a dozvědět o všech obyvatelích ostrova jejich tajemství. Škoda, že tak není napsána kniha od začátku, dala bych více hvězd. Ale do cca prvních 150 stránek jsem se opravdu musela nutit a říkala jsem si "bože to je nutná knížka". Je to škoda, konec byl opravdu překvapivý.

01.01.2018 3 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

I přes některé popisné pasáže, které se mi zdáli zbytečně zdlouhavé jsem přečetla knihu jedním dechem. Některé situace si mi zdály celkem vyhrocené, viděla jsem snahu přiblížit knihu až filmovým situacím. Byla to má první od autora/ů a určitě nebude poslední.

29.08.2017 4 z 5

Součást tvého světa Součást tvého světa Abby Jimenez

Autorka umí nádherně popsat nejen postavy, ale také prostředí a atmosféru tak, že to nijak neobtěžuje, ale naopak se před vámi celý příběh odvíjí jako film. Přestože mi pak již některé pasáže přišly zbytečně zdlouhavé a objevilo se i několik málo reálných, spíše opravdu amerických až filmových momentů, knihu jsem si užila.
Čekala jsem asi ještě větší drama, než kniha nabídla, přesto musím uznat, že má příběh přesah. Jedná se spíše o oddychovější četbu, která je ale plná zvratů.

25.08.2024 4 z 5

Co tě nezabije Co tě nezabije Aňa Geislerová (p)

Kniha obsahuje celkem deset povídek, z nichž každá přináší něco nečekaného. Jedná se rozhodně o neobvyklé příběhy, které jsou však výborně napsané. Často jsem přemýšlela, zda autorka čerpá ze svých vlastních zkušeností, nebo zda jde pouze o výplod její fantazie.

Ať už máte povídky rádi, či nikoliv, myslím, že tato kniha stojí za přečtení. Budete překvapeni, kolikrát vás krátký příběh přivede k dlouhému zamyšlení.

29.05.2024 4 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Příběh mě již od začátku zaujal a okamžitě vtáhl. Beth to nemá v životě jednoduché, ale bere věci tak, jak jsou. Je velmi inteligentní, což je pro ni v některých situacích požehnáním a jindy zase naopak prokletím. Obdivovala jsem, jak autor dokonale skloubil šachové tahy s hlubokými lidskými dilematy. Interpretace Jany Plodkové mi navíc byla tak příjemná, že jsem se několikrát přistihla, že bych nejradši poslouchala celý den.

Beth Harmonová se pro mě stala nejen šachovým géniem, ale i symbolem odvahy a odhodlání postavit se nepřízni doby i osudu.

17.04.2024 5 z 5

Kult Kult Camilla Läckberg

Druhý díl mi vůbec nesedl. Únos pětiletého chlapce mě nedokázal dostatečně pohltit a zápletku jsem odhadla téměř na začátku. Musela jsem se však ještě celkem náročně prokousat dalšími 500 stranami různých pohnutek, myšlenek a osobních rovin jednotlivých vyšetřovatelů (a že jich nebylo málo), abych se přesvědčila, že opravdu je vše od začátku jasné.

Vždycky říkám, že mám v knihách psychologii postav a vhled do vztahů a soukromí vyšetřovatelů moc ráda. Tentokrát jsem se však přesvědčila, že čeho je moc, toho je prostě příliš a tady to bylo fakt hodně. Často jsem se ztrácela v přeplácaných popisech, které brzdily tempo a spíše mě odrazovaly od čtení, než aby mě vtáhly do děje.

25.03.2024 1 z 5

Hory zpívají Hory zpívají Nguyễn Phan Quế Mai

V knize jsem se dozvěděla hodně o historii a kultuře Vietnamu, čímž mě obohatila. V příběhu mi ale chyběla emocionální hloubka. Autorka se hodně věnovala popisu událostí, kterých není málo. Celou dobu jsem ale měla pocit, že příběh jen klouže po povrchu a nedokázala jsem se do babičky Diue Lan ani její vnučky Huong dostatečně vcítit. Díky pravidelnému střidání vyprávění babičky a vnučky se kniha dobře četla, ale i to mě občas mátlo. Zajímalo mě například, jak život babičky šel dál, jak se poprala s tragickou událostí, ovšem následovala kapitola vnučky, která zpracovávala úplně jinou dobu a tak tragický moment vzal za své.

Své nejspíš odvedlo i mé vysoké očekávání, kdy jsem od knihy čekala silnou emocionální centrifugu, jako nabízí například Šikmý kostel. Pravdou ovšem zůstává, že kultura Vietnamu je jiná, jsou více ukáznění, méně excentričtí a rodinna vždy drží pospolu.

Přesto bych knihu doporučila, protože poznání vietnamské kultury a historii bylo opravdu přínosné.

21.03.2024 3 z 5

Volání o pomoc Volání o pomoc Wendy Dranfield

Autorka si pro čtenáře opět připravila do jedné knihy několik příběhů, které jsou do sebe navzájem zapletené a vytvářejí skvělé napětí i atmosféru. Bohužel mi tento díl nepřišel až tam moc napínavý jako díl první, přesto ale nebyl špatný. Na můj vkus byly některé situace příšerně americké a téměř neuvěřitelné. Krátké kapitoly a střídání vypravěčů však opět zajistí, že otáčíte stránku za stránkou a máte knihu přečtenou během několika málo hodin.

28.12.2023 4 z 5

Nelítostně Nelítostně Radek Hromuško

Text knihy je syrový a přesto velmi autentický. Měla jsem pocit, jako bych stála reportérovi za zády nebo schovaná za kamerou a vše viděla a slyšela. Občas mi unikal proud slov a vět 3 obviněných a jejich kamáradů, ale po dohledání natočených reportáží jsem zjistila, že se jedná o čistý přepis jejich vyjádření. Je pak na každém z nás, jaký si na ně uděláme názor, a přesně to se mi na knize líbilo.
Autor se celou dobu snažil být nezaujatý a snaží se 3 obviněné mladíky nesoudit. Od příjezdu do Billiny se snaží vše pochopit. Snaží se pochopit co je k vraždě vedlo a snaží se zjistit zda to skutečně bylo tak, jak všichni tvrdí. Současně se autor dostává k oběma rodinám, k rodině oběti i hlavního obviněného. Vzhledem k tomu, že je Radek Hromuško velmi empatický, nemá problém si obě rodiny získat a dokonce se snaží pomoct jim tuto naprosto příšernou situaci překonat. Z textu knihy jsem cítila tu snahu to překonat a ten zmar, že toto jen tak překonat nelze. Tři noci se mi o událostech zdálo, protože díky knize jsem měla pocit, že i já jsem na chvili v Bílině žila.
Nejvíc mě děsí, že toto není příběh, který by skončil zaklapnutím knihy, to je příběh, který se stal a stále trvá.

17.10.2023 5 z 5