aralka aralka komentáře u knih

Konec punku v Helsinkách Konec punku v Helsinkách Jaroslav Rudiš

jo na dobu, kdy byl člověk mladý, vzpomíná celý život, ať už byla jakákoli....já to mám stejně, tenkrát každý kdo patřil do nějaké takové skupiny nebo komunity, která byla nějakým způsobem vyhraněná třeba hudbou nebo názory, ať už to byli punkáči, metaláci, depešáci, máničky atd. si něco podobného zažil, lidi stmeloval pocit pospolitosti a zároveň osobitosti ve stylu oblékání, ve stylu hudby, porušování zákazů, kolektivního vzdoru proti autoritám, subjektivní pocit důležitosti a jinakosti od většiny obyvatel, kteří se drželi hesla moc nevyčnívat ... dnes už by se nikdo za nějakým punkáčem s čírem nebo za dlouhovlasou "máničkou" ani neotočil, proto si myslím, že dnešní mladí to už těžko pochopí..... . i přesto, že jsem četla i daleko lepší knihy s touto tematikou sice ne vyloženě o punku (tato ale taky není jen o punku) , ale spíš undergroundové, tak se mi kniha líbila, přestože ty paralelní příběhy mohly být víc a jasněji propletené, celé to trošku drhlo a nedrželo pohromadě.... "Samota zesiluje" :-) :-) něco na tom bude!

30.04.2019 3 z 5

Mlčeti zlato Mlčeti zlato Paul Johnston

průměrná mafiánská detektivka, která má přesah i lehce do historie Řecka, kdy v roce 1967 vládní junta začala stíhat své oponenty - liberály a mladé komunisty :-)

12.04.2019 3 z 5

Barva mléka Barva mléka Nell Leyshon

útlá knížečka, přečteno za jedno odpoledne, u tohoto příběhu je důležitá hlavně forma, kterou je zachycen, samotný děj je dost předvídatelný, ale to není důležité , stejně je schopen vyvolat emoce, dojetí, lítost, vztek a soucit s hlavní hrdinkou patnáctiletou Mary, se kterou se život nemazlil a ona vše přijímá s pocitem, že to tak má prostě být, je to v podstatě dost smutný příběh :-(

08.04.2019 4 z 5

Na Věrnosti Na Věrnosti Tana French

Tak tahle paní psát opravdu umí!! super detektivka s psychologickým přesahem, sociálním ponorem do autentického prostředí chudé irské rodiny, sympatickým policistou, příbuzenským propletencem, napsáno bohatým svižným jazykem, zápletka je uvěřitelná, žádná překombinovaná fantasmagorie, skvěle se to četlo, nijak nevadilo, že jsem nečetla dva předchozí díly, tohle byla první kniha od Tany French, co jsem četla, a těším se na další!

05.04.2019 4 z 5

Na Límečku Na Límečku Anna Sedlmayerová

Je to taková psychologická sonda do vzorku obyvatelstva okrajové části města, pěkný vztahový propletenec, ale jak už bylo zmíněno níže, v dnešní době to působí trošku srandovně... nejen ty výrazy, ale i některé pohnutky, jednání, svědomí lidí atd., nicméně mě to bavilo, jelikož jsem tu dobu zažila, takže za mě super vzpomínkové dobové retro psycho s detektivní zápletkou..

01.04.2019 4 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Je to síla!!!!! emoce se mnou při čtení cloumaly všemi směry, smích, pláč, vztek.. něco tak opravdového, fantasticky dojemně, emotivně, ale přitom velmi jednoduše s humorným nadhledem napsaného jsem dlouho nečetla.... je to o šílených zvěrstvech, které se děly, o lidských sviních, o zrůdném režimu, ale i o tom, že každá doba má svoje negativní stránky, ale nechybí tomu jakási naděje a smíření..... vesnický život je v podstatě velmi jednoduchý, zasít a sklidit se musí, také pokrmit, přes to prostě vlak nejede, a to v žádném režimu a v žádné době a slib je slib.... o této knize by se dalo psát velmi dlouho...líbil se mi nápad s doplněním autentických dobových článků z novin v textu knihy, také spoustu krásných citátů a myšlenek..... "Mnoho se změnilo, ale lidé zůstávají stejní, jenomže teď víme líp, kdo je kdo. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív, kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslel vždycky jen na sebe, nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky, kdo mění víru, nemá žádnou ..." .... v létě se určitě na Hoslovický vodní mlýn rodiny Harantů, který byl předlohou k tomuto příběhu zajedu podívat!!

28.03.2019 5 z 5

Grandlová brož Grandlová brož Anna Sedlmayerová

Z mého pohledu jde o velmi bohatě a kvalitně napsaný válečný příběh s detektivní zápletkou.... doba, ve které se příběh odehrává, byla velmi zlá a lidé dělali, co mohli, aby vůbec nějakým způsobem přežili, proto dnes může příběh působit trochu pateticky a dost přehnaně, ale tak to prostě bylo... niterné pocity, morální postoje a vnitřní boj se sebou samým a svým svědomím je u hlavní postavy Miloše Jáchyma bravurně a velmi detailně popsán .... také postava Markéty je rozpitvána až na dřeň...celkem chápu, že to někomu mohlo připadat chvílemi až nudné, ale mě ne, za mě velký obdiv paní spisovatelce !

26.03.2019 5 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Paráda! Velmi čtivě napsáno.. obdivuji jak pan Mawer dokázal popsat uvolněnou atmosféru odehrávající se v Praze na jaře 68 a pak srpnový šok.... líbila se mi postava distinguovaného anglického diplomata a jeho úhel pohledu jako cizince na všechny události, co se zde děly, zajímavý byl i příběh ruských emigrantů hudebníků, příběh Lenky a jejího otce, také postavy mladých Angličanů - cestovatelů Jamese a Ellie a jejich zvědavost, jak to vypadá za "železnou oponou", kde se v praxi rozjíždí program Alexandra Dubčeka "Socialismus s lidskou tváří" ....v knize se objevuje spousta dobových i místních reálií a skutečných postav té doby ... celé to na mě působilo hodně autenticky, klobouk dolů, že tohle dokázal napsat cizinec!

20.03.2019 5 z 5

Dokud jsi tady Dokud jsi tady Eva Hrašková

Celkově čas strávený s touto knihou považuji za zmařený.. nečekala jsem žádné zázraky, ale myslela jsem, že to bude příjemná oddechovka, ale literární úroveň je velmi nízká... vadily mi nablblé šroubované dialogy, předvídatelné chování postav a červenoknihovní děj, vše jaksi toporné a prvoplánovité....paní "spisovatelka" nevypsaná a moc tlačí na pilu :-(

20.03.2019 1 z 5

25 tajemství Prahy 25 tajemství Prahy David Černý

Krásná záležitost, nemohla chybět v mé sbírce knih o staré Praze!!

15.03.2019 5 z 5

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Autor se s tím nemaže a rovnou čtenáře uvrhne do příběhů celkem velkého množství postav které se odehrávají navíc v několika časových liniích, takže čtenář chvíli tápe a a neví, která bije... tedy mě se tohle stalo... ale čím se prokousáváte dál, tím vše začne zapadat do správných škatulek a v jednotlivých příbězích se člověk začne orientovat....jako celek se mi kniha líbila, je to napsáno velmi syrově a myslím, že i autenticky v té které době.... duchařinu moc nemusím, ale tady jsem to zkousla, chápu, že tam duch Josefa byl důležitý a dávalo to knize jakýsi další rozměr... dále oceňuju grafické zpracování a formát knihy, moc sympatická a útulná knížečka, takže suma sumárum poctivé čtyři hvězdičky ... a určitě bych si ráda přečetla další knihy tohoto autora...

15.03.2019 4 z 5

Noc plná útěchy Noc plná útěchy Anna Sedlmayerová

Opět velmi nenápadná kniha, která překvapí svojí kvalitou. Velmi civilně a uvěřitelně napsaná detektivka z českého prostředí, která má přesah. Dává člověku k zamyšlení různá témata, která jsou jakousi nadstavbou nad samotný detektivní příběh...jde o několik lidských osudů, které poznamenala v mládí jedna lidská zrůda, a jejichž život už nebyl takový, jaký mohl být.... jak veliké, hluboké a zraňující může být zlo, kterého je člověk vůbec schopen? přetvářka, chamtivost, vypočítavost, také pomsta, zadostiučinění, láska, neúprosně plynoucí čas, to je oč tu běží....

11.03.2019 4 z 5

Očista Očista Sofi Oksanen

Moje první knížka od Sofi Oksanen a byl to masakr! je to těžká kniha na psychiku, dalo by se říct až drama či tragédie, rozhodně žádná oddechovka... napsané je to bravurně, autorka používá krásný jazyk, velmi poetický, ale zároveň přesný a úsporný.... děj se začíná odehrávat na západě Estonska roku 1992 po rozpadu Sovětského svazu, kdy se z něj stala nezávislá země. Hlavními postavami jsou ženy, muži tu hrají druhé housle a vždy jde o postavy dost nesympatické, zlé a zvrhlé nebo alespoň stojící si na vedení. Před domem osamělé venkovské ženy Aliide se jakoby "náhodou" ocitne zubožená dívka Zara a poté se začnou retrospektivně odvíjet příběhy jak Aliide, tak Zary, tyto příběhy se samozřejmě spojí a poté zase rozpojí, napětí graduje a vše je doplňováno deníkovými zápisky estonského rolníka, který má v celém příběhu také velmi důležité místo. Kniha je hlavně o tom, jak vysoká je cena za přežití, co je člověk ochoten podstoupit pro zdánlivý klid, také je o násilí na ženách jak sexuálním, tak psychickém, o prohnilosti stalinistického i totalitního sovětského režimu, nenaplněné lásce, o touze po pomstě, o zpytování svědomí, vině, žárlivosti a ztrátě svobody... uf...myslím, že je čas dát si nějakou nenáročnou oddechovku , ale jinak super :-)

08.03.2019 5 z 5

Vánoční stromek Vánoční stromek Michel Bataille

S komentářem pode mnou se naprosto ztotožňuji, kniha je krásná poetická, ale velmi velmi smutná ..... tváří tvář smrti vidí člověk tak nějak vše jasněji, otevře se pohled na to, co je opravdu důležité a co přes clonu našich každodenních miniaturních problémů i úspěchů nevidíme.... v dialozích opravdu připomíná Malého prince.... kniha je o to smutnější, že byla napsaná na motivy skutečné události, nese v sobě silné protiválečné poselství... je zajímavé, že takovéto knižní klenoty jsou vždy velice nenápadné a nemají vůbec žádnou reklamu, člověk si je musí najít a vyšťourat sám, to samé platí o knize "Dům" od paní Sedlmayerové, kterou jsem četla před touto....

25.02.2019 5 z 5

Dům Dům Anna Sedlmayerová

Skvělé, perfektní, nezapomenutelné !!! Tato jedinečná skromně vypadající knížka mě naprosto dostala, je skvělá! Jen ten nápad, že svůj příběh bude vyprávět dům, který je domovem postupně třem rodinám, je podle mě fantastický a neotřelý....já osobně miluju staré domy a mám tendenci si věci personifikovat i v běžném životě, nerada něco měním a nerada se loučím se starými věcmi, proto mě asi příběh tolik chytil za srdce :-) Pokud to má někdo stejně, určitě se mu kniha bude líbit...paní spisovatelka zde bravurně zachycuje pomíjivost a běh času a samotného lidského života, nicotnost lidských trápení, hnus některých lidských charakterů, zlo usídlené v některých lidech, zejména nešťastných, a na druhé straně naopak píli a nadšení lidí, kteří mají nějaký sen a jejich nezlomnost, lidí, kteří přes nesčetné překážky dokáží dojít k vytyčenému cíli...z celé knihy je silně cítit protiválečný a protirežimní postoj...... nádherná kniha!

23.02.2019 5 z 5

Krásné lži Krásné lži Lisa Unger

Tak trošku detektivka, trošku psychologická próza nadhazující spoustu otázek ... je lepší pro dítě žít život se svými biologickými rodiči, přestože jsou chudí, někdy alkoholici, feťáci, chudé matky samoživitelky, lidé na okraji společnosti, kterým není cizí násilí a to i na dítěti nebo je lepší, když dítě žije v kultivované pěstounské rodině, je zahrnuté blahobytem, dostatkem peněz a možnostmi vzdělání a vlastně i láskou ... je pro dítě důležité to vědět, kdo jsou jeho biologičtí rodiče ? kdo vlastně jsem? co když zjistím, že nejsem tím, kým jsem si myslel, že jsem, jak je důležitá vlastní identita, aby člověk dovedl nějakým způsobem v životě zakotvit atd..... celý příběh je poutavě vyprávěn, je v něm tak akorát napětí i romantiky :-) za mě čtyři hvězdičky!

17.02.2019 4 z 5

Zlatý z nebe Zlatý z nebe Marie Benetková

Kniha se mi moc líbila, mám ráda všechno, co zavání undergroundem... nemusí být člověk žádný extra znalec, aby v literárních postavách knihy rozpoznal životní příběh Vráti Brabence z Plastic People a jeho ženy Marie, kniha má široký záběr od dětství v padesátých letech a pokračuje přes rozhodující období 1968-1969, doby po revoluci 1989 téměř až do současnosti..... žili nekonzumním způsobem života, život brali, tak jak přicházel, nic moc neřešili, hudebník, básník, zahradník a pekařka, ošetřovatelka zvířat, milovnice koní...rebelové, co měli rádi svobodu, přírodu, volnost, zvířata, hudbu.... žili své životy ve špatné době nesvobody, kdy se na tyto "podezřelé" existence pořádali zátahy, žili ve společenství podobně nastavených lidí, není těžké identifikovat například Václava Havla nebo Martina Jirouse Magora... kniha perfektně vystihuje těžkou a složitou dobu, v níž žili, nikdo nemohl nikomu věřit, i kamarád mohl být donucen k udavačství, nikdo nesměl volně projevit svůj názor, za to se trestalo... Moc se mi líbí, že paní Benetková v knize nepoužívá žádné rozsáhlé popisy perzekuce a stíhání ze strany státní bezpečnosti, čtenáři předkládá ve strohých někdy vyloženě holých větách, co se stalo a nevyvozuje z toho žádné dalekosáhlé úvahy a obvinění... prostě to tak bylo a člověk to musel přijmout.... za mě super kniha s perfektní grafickou úpravou, určitě doporučuju k přečtení :-)

12.02.2019 4 z 5

Kdo zachránil jeden život Kdo zachránil jeden život Ilona Borská

Kniha se mi moc líbila, vše podstatné už bylo řečeno níže... s komentáři "rozvera" a "soukroma" se ztotožňuji... je to spíše literatura faktu, ale o to víc si toho cením, protože nejde o žádné smyšlené literární postavy, kterým se paní Borská rozhodla svoje knihy věnovat, ať už se jedná zde o pana doktora Hamzu, učitele Hodíka, méně známého z bratrů Čapkových Peču (Josefa) nebo doktorku Kálalovou... všichni měli velice zajímavé životy a ona je dokázala velmi poutavě zpracovat do literární podoby... to pro mě byli obdivuhodní lidé a dnešní rádoby celebrity jim nesahají ani po kotníky ..

29.01.2019 5 z 5

Spřízněné duše Spřízněné duše John Marrs

Zajímavé téma, ale zpracování tedy nic moc... taková oddechovka, žádná kvalitní literatura to tedy není, jednoduché, prvoplánovité, dost naivní, předvídatelné, povrchní, chvílemi rádoby šokující, charaktery postav ploché, místy až nesnesitelně pitomé, ano i červenou knihovnu tam autor stačil vecpat, napsáno tak, aby se líbilo většinovému čtenáři :-( těžký průměr, a tedy rozhodně ne thriller...teď mě mrzí, že jsem si knihu koupila :-(

23.01.2019 2 z 5

Vitka Vitka Kateřina Tučková

Paráda! Zfoukla jsem to za cca 3 hodinky a jsem bohatší o skvělý čtenářský zážitek a vědomosti o životě této pozoruhodné, talentované a sympatické brněnské rodačky, která zazářila jako létavice a stejně rychle její život i pohasl, což je velká škoda.... forma, jakou paní spisovatelka zvolila, dovoluje přiblížit život Vitky v umělecké zkratce a to pomocí nejdůležitějších momentů, rozhovorů a postav, kterým do života nějakým způsobem zasáhla nebo se jejich životní dráhy na chvíli protnuly ... chystám se určitě na Podivné lásky od Jiřího Muchy, kde si myslím, že toho bude o Vitčině životě a jeho konci ještě víc..

13.01.2019 5 z 5