Arwen777 Online Arwen777 komentáře u knih

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná M.R. Carey (p)

Milá postapo hororová variace na Živé mrtvé. A proč milá? Protože hlavní hrdinkou je malá, chytrá, bezbranná holčička, která s nadšením vsakuje učení, kterého se jí na uzavřené vojenské základně dostává, a nás dostává svým vnímavým pohledem na svět a přirovnáními k příběhům, o kterých se dozvídá od své učitelky. Až později zjistíme, že zas až tolik bezbranná není, ale to už nás má omotané kolem prstu.
Výborný tah od autora... v podstatě hororový příběh zjemněný napůl záporáckou hlavní hrdinkou, které ale musíte držet pěsti. Skvělé popsání světa, včetně příčiny katastrofy a velice překvapivý konec. Dobré vykreslení postav, jejich vývoj a pro nás námět k zamyšlení, jak bychom se chovali my. Občas jsou v knize i drsnější scény, ale z mého pohledu nijak přehnaně.
Za mě má tato kniha velké kouzlo, byla pro mě velkým příjemným překvapením.
A navíc velice dobře zpracována jako audiokniha.
Doporučuji všem, kteří mají chuť vybočit ze svých zajetých kolejí a zkusit něco odlišného.

19.02.2021 4 z 5

Písek Písek Hugh Howey

Nečetla jsem ještě autorovu předchozí trilogii, tak jsem ke čtení Písku přistupovala s čistým štítem. A vyprávění o světě, kde o svoji existenci bojujete na každém kroku s pískem, kde jsou v hlubinách pod dunami ukryté pozůstatky předchozích generací a kde jste pěšáci v čísi vyšší hře, mě vysloveně nadchlo. Pro mě to byla parádní dobrodružná jízda, pasáže o písečném potápění jsem hltala a s hlavními hrdiny jsem prožívala jejich (pro mě krátký) souboj s tímto živlem a se světem, kde se každý stará jen o sebe, velmi často na úkor druhých.
Ani mi tolik nevadilo, že se v podstatě nedozvíme o příčinách katastrofy. Ale jednu hvězdu strhávám za příliš otevřený konec, přičemž ani není poznat, jestli má autor v plánu v tomto příběhu pokračovat.
Knihu doporučuji fanouškům postapo, nápad je jedinečný.

16.02.2021 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

K vysoko hodnoceným knihám jsem se už naučila přistupovat s opatrností, ale u této knihy to nebylo potřeba, tady je tak skvělé hodnocení právem na svém místě.
Jsem ráda, že i v dnešní obrovské záplavě vydaných knih se najde současná česká spisovatelka, jejíž kniha (a nyní už víme, že knihy) bude mít trvalou hodnotu, protože nenabízí jen povrchní rychlou zábavu a neřídí se žádnými módními trendy. Takovouto knihu zařazuji do kvalitní literatury a má čestné místo v mé knihovně.
Ale není to lehké čtení, úděly lidí žijících v hornické oblasti u polských hranic jsou těžké, práce tvrdá, důlní neštěstí odsuzující mnoho rodin k bídě a živoření. Obdivuji sílu žen, které si dokázaly zakázat myslet na ty špatné věci a uměly se koukat hlavně do budoucnosti. Kdo z nás by dnes v takových podmínkách měl sílu jít dál?
Velice obdivuji, jaký dokázala autorka napsat poutavý román na základě historických událostí, odehrávající se v pro většinu z nás opomíjeném regionu naší země. Ale jak vidíme, i zde se děly velice dramatické události, ovlivňující spoustu životů. Poučila jsem se a dozvěděla něco nového o naší historii.
Je dobré si připomenout, jak těžký byl život dřív a uvědomit si, jak dobře si žijeme. A stejně jako hrdinové románu i my bychom se měli snažit koukat dopředu s vírou v to, že se vše zlepší a čekají nás zase dobré a šťastné časy.

11.02.2021 5 z 5

Ticho ve sněžném městě Ticho ve sněžném městě Eva García Sáenz de Urturi

Jsem vždy moc ráda, když se mi do ruky dostane detektivka z méně typického prostředí, přeci jen severskými nebo americkými thrillery se to na trhu hemží, ale prostředí Španělska - jak neobvyklé!
Podle komentářů to vypadá, že jsou čtenáři knihou buď nadšeni nebo naprosto zklamáni. Chápu obě strany. Když se zamyslím, najdu spoustu nelogičností. Také mě udivily volné víkendy při vyšetřování tak vážného zločinu, ale třeba to tak na jihu chodí. Chování spousty postav mi přišlo nelogické a nereálné, to se týká hlavně okruhu komisařových kamarádů. Celá zápletka má do uvěřitelnosti poměrně daleko a postup policie byl chaotický a nahodilý. Navíc mě rozčilovaly emotivní výkyvy hlavních postav, během chvíle dokázaly přejít od lásky nebo kamarádství do nesnášení typu "už tě nechci vidět" a za chvilku to bylo zase v pořádku bez nějakého procesu nebo vysvětlení.
Na druhou stranu mě uchvátily popisy města a jeho okolí, zvyků a probíhajících svátků, přírody a sepjetí obyvatel s minulostí - tady autorka dokázala zachytit kouzlo prostředí.
Celkově se kniha velice dobře četla a ač mám spoustu výhrad, musím říct, že mě čtení bavilo. Linka z minulosti byla napínavá a osvěžující, celou knihou se prolínalo tajemno a mystično.
Co mě ale iritovalo, byly dialogy. Naprosto souhlasím s mou oblíbenou čtenářkou Agathou84, že dialogy byly nepřirozené, šroubované a vyumělkované. Nevím, jestli je příčina v překladu nebo už dílo autorky, každopádně to byl pro mě rušivý element. A tiskové chyby, to je v poslední době častý nešvar.
Takže co říct závěrem? Ačkoliv kniha není žádné veledílo, má svůj půvab. Rozhodněte sami...

05.02.2021 3 z 5

Štvanec Štvanec Michael Robotham

Tak jsem se i já na doporučení pustila do knihy Michaela Robothama. A první setkání dopadlo více než uspokojivě.
Když si pročítám jak kladné, tak i ty méně příznivé komentáře, musím dát všem za pravdu. Tento krimiromán se v podstatě nevymyká modernímu trendu, autor prostě ví, co na současné čtenáře platí - krátké svižné kapitoly, přeskakování na různé postavy, záhada na začátku knihy a postupné střípkovité odhalování pravdy a ke konci strhující tempo. Kvituji absenci brutality, která je v dnešní době skoro povinná, tím si u mě autor šplhnul. Audie je opravdu ryze kladný hrdina a záporák je veskrze záporný. Ale ono to funguje... a velmi dobře. Když k tomu přidáte věrnou lásku a dávný slib, trochu náhody a pořádnou dávku korupce, vyjde z toho svižná detektivka, která se velice dobře čte. Ideální na ukrácení zimních večerů.

30.01.2021 4 z 5

Den, kdy jsme se potkali Den, kdy jsme se potkali Roxie Cooper

Těžké hodnocení...
Do půlky jsem zvažovala, jestli to má smysl číst. Děj mi přišel utahaný, nezajímavý, místo aby se autorka držela hlavní linie, tak zápletku tříštila nedůležitými rozhovory a vedlejšími linkami.
Od půlky to konečně nabralo spád a věděla jsem, že knihu dočtu. Na konci jsem uronila slzu, tohle by nechalo chladným snad jen cynika.
Nicméně souhlasím s mou oblíbenou čtenářkou Květ, že mi celá zápletka a hlavně konec přišly umělé, prvoplánovité a melodramatické. Prostě cílem bylo napsat doják. Což o to, občas si ráda popláču, ale chci k tomu nezapomenutelný příběh, který si prožiji s postavami. Ty mi tady ale přišly mělké, nemastné a neslané a nakonec zbyla snaha šokovat, aby se to vyvážilo.
Nápad se mi líbil, zpracování mě ale nechytilo. Co se mi ale velmi líbilo, bylo zakomponování skladeb. Vzpomínka na ně mi vždy vykouzlila úsměv na rtech.
Jsem ráda, že se knížka líbí, pro mě ale jen průměr.

25.01.2021 3 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Už první díl byl dobrý a tento je podle mého názoru skvělý.
Je to výborné pokračování série, ve kterém se opět setkáváme se stejnou dvojicí vyšetřovatelů, jejichž vztah se vyvíjí, ať už jakýmkoliv směrem. Oceňuji, že jsou to víceméně normální lidé s poměrně běžnými starostmi v pracovním i osobním životě. Více se také dozvídáme i o jejich spolupracovnících a i sledování jejich života je zajímavé. Objevují se nové postavy na straně zákona a i jiní lidé, kteří jsou ochotní pomoci při vyšetřování. Spojení s novinářem a počítačovým géniem detektivku skvěle ozvláštnilo a dodalo jí jiný švih.
A pak jsou tu pachatelé. Vraždy jsou na mě až moc brutální, ale chytře vymyšlený propletenec zločinců a motivů mi to vynahradil. Helen Fieldsová píše nesmírně poutavě, umí zachytit pocity i dobře vystihnout vztahy a pohnutky. A je mistryně zápletky.
Co dodat? Jen že audioknihu perfektně namluvil Jan Šťastný a já se těším, až se dostanu k pokračování.

24.01.2021 5 z 5

Nejsem živá Nejsem živá Anne Frasier (p)

Je těžké udržet čtenáře v nadšení u dalšího dílu, když to hlavní - originální zápletka - je představena v tom prvním a teď už vlastně není s čím novým přijít. A zvyšováním brutality si u mě autorka rozhodně nešplhla. Raději bych se dozvěděla více o motivech pachatelů a dedukcích a myšlení vyšetřovatelů, než abych se koupala v krvi. Navíc důvod a motivy pachatelů pro mě nebyly dostatecně vysvětleny a v podstatě mi není jasné, proč byly vraždy páchány.
Abych jen nehanila, tak se mi líbí vztah dvojice detektivů a ocenila jsem překvapení na závěr. A proto časem sáhnu i po dalším dílu a budu doufat, že bude mít i jiné plusy než jen čtivost.

22.01.2021 3 z 5

Břicho nestvůry Břicho nestvůry Louise Penny

Návrat na místo, kde by většina z nás chtěla strávit alespoň dovolenou, ne-li delší čas. Návrat na známá místa a setkání se známými lidmi. Tak malebné místo a a tak uklidňující atmosféra. A přesto pod povrchem vždy číhá nebezpečí. Tentokrát vede smrt malého chlapce k odhalení tajné superzbraně, tak nepravděpodobné v odlehlých kanadských lesích. A přesto to nebyla čirá fantazie. Zaujalo mě, že autorka postavila příběh na reálných základech (i když o některých věcech by člověk raději nevěděl). Superzbraň nebyla jediná věc, kterou jsem dohledávala, další byly naznačené události z války ve Vietnamu, které mě šokovaly.
Celkově měl tento příběh temnou atmosféru, smrt dítěte, zbraň hromadného ničení, bestiální vrah promlouvající zpoza mříží. Je pravda, že se to poněkud příčí s pohádkově krásnou vesničkou uprostřed divočiny. Ale skalní fanoušci už jsou zvyklí a opět sledují rozplétání minulých i současných vztahů, kroků, které kdysi v minulosti vedly k důsledkům v současnosti.. Setkáváme se se starými známými a poznáváme i nové lidi.
Někomu se zdá, že se autorka už opakuje. Pro mě je to jako návrat na známou půdu, mezi lidi, které bych mohla mít ráda. Knihy Louise Pennyové jsou pro mě záruka dobrého zážitku, vyvážený poměr pohlazení po duši a vzrušení a strachu. Tato série je moje srdcovka a ráda ji doporučím.
Čteno v originále.

17.01.2021 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Neměla jsem příliš velká očekávání po prvním dílu, který mi přišel skvělý. Protože co si budeme povídat, na Smrtce je úplně nejlepší ten nápad, ten princip, který nás už ale ve druhém dílu znovu překvapit nemůže. Přesto se mi kniha velice líbila a ač Smrtku hodnotím lépe, i Nimbus se mi četl dobře a bavil mě. Závěr knihy dokonce gradoval tak, že jsem četla dlouho do noci.
Trochu mi zážitek kazil pocit lítosti nad dokonalým světem, kterého si lidé neváží, a připomíná mi to náš svět a současnou společnost, která se řítí pro mě nepochopitelným směrem.
Takže ačkoliv Nimbus není taková bomba jako Smrtka, určitě si osudy hrdinů užijete a nezbývá než obdivovat nápad a fantazii autora.

08.01.2021 4 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Naposledy jsem z knižní série byla takhle nadšená, když jsem dočetla Milénium, a to už je poměrně dávno. Trilogie Ostrov Lewis naprosto sedla mému čtenářskému vkusu a já nemám, co bych vytkla. Ani není proč, byl to zážitek a já se obdivuji autorovi, který dokáže napsat takové příběhy, které jsou napínavé z detektivního hlediska a zároveň tak lidské a citlivé, že si člověk oblíbí nebo nenávidí protagonisty a soucítí s jejich osudy. Ač hlavním motivem byly ve všech třech knihách poměrně dávné události, všechny mi přišly reálné a napasovatelné i na současnost. Stále naše činy pohání láska, přátelství, touha po úspěchu a naši duši ničí žárlivost, závist a touha po moci a penězích. Je to pořád stejné. A ačkoliv se tyto příběhy halí do detektivního hávu, jsou to spíše romány o osudech lidí žijících v odlehlé, velmi tvrdé krajině a komunitě. Spolu s úchvatným popisem přírody (jak se autorovi podařilo tak krásně a vábivě popsat tak nehostinný kout světa?) knihy tvoří naprosto dokonalý celek. Díky klidnějšímu tempu vyprávění to pro mě byla lahůdka, jejíž konec ve mně zanechal pocit smutku z rozloučení.
Jednoznačně doporučuji.

"Mladí jsou tak pohlcení vlastním životem. A tak snadno zapomenou, že i jejich rodiče mají svůj život."

A zde již jednou citované:
"Nejlepší přátelství jsou ta, která nepotřebují zaplňovat mlčení slovy."

04.01.2021 5 z 5

Smrtící útes Smrtící útes Gregg Dunnett

Tak já také půjdu proti proudu.
Knihu považuji za ztrátu času, vysoké hodnocení vůbec nechápu. Mysteriózní psychologický thriller? Kde? Povrchní vyprávění, které se zmateně střídalo z pohledu jedenáctiletého chlapce a ostatních osob, plné nelogičností jak už upozornila čtenářka oregano. Napětí? Necítila jsem žádné, snad jen, abych to už dočetla. Navíc mi motiv chlapcovy minulosti přišel povědomý, určitě jsem už stejnou zápletku četla jinde.
Na knihu jsem se těšila, ale tohle bylo zklamání.

31.12.2020 2 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Knihy Michaely Klevisové mám ráda pro její styl vyprávění, zaměření na vykreslení charakterů a vztahů mezi lidmi a pátrání založené na spíše psychologické rozkrývání těchto vztahů a možných pohnutek.
I tento příběh je takový, inspektor Bergman se nám tu představuje a pátrá po vrahovi mladé dívky, která byla nalezena v lesoparku v Praze. Je to věrohodná sonda do života lidí ve vilové čtvrti, do sousedských, rodinných, pracovních a mileneckých vztahů. Příběh plyne poklidným tempem, přesto nepostrádá napětí.
Jediné, co mi vadilo, byla na můj vkus podivná jména některých protagonistů.
Je to moje třetí přečtená kniha autorky a musím říct, že Zmizela v mlze a Ostrov šedých mnichů se mi líbily více. Přemýšlela jsem proč a nakonec jsem došla k závěru, že z nějakého nepříliš logického důvodu mám raději detektivky odehrávající se v jiných zemích, myslím, že to asi souvisí s iracionálním pocitem bezpečí. Prostě nerada čtu o zločinech v Čechách.
Přesto knihu doporučuji a časem určitě vyhledám další díly série.

29.12.2020 4 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Co napsat o knize, která vás vrátí k zastrčeným vzpominkám z dětství a některé situace popisuje tak věrohodně, ze cítíte, jak vaše srdce tluče stále rychleji a strach se plíží po páteři k vašemu srdci. Těžké čtení.
A zároveň tak krásné, popis Aljašky a tvrdého života tam je tak nádherný, psaný s láskou k tomuto koutu světa.
Dohromady je to koktejl umíchaný z dobrodružství, tragédie, lásky, síly přátelství, pouta mezi matkou a dcerou, hrůzy postraumatické stresové poruchy a čisté divoké přírody, která dává, ale i bere.
Je to nádherný příběh, který vás nenechá klidnými, který vás potěší, ale i zarmoutí. Ani já jsem, jako mnoho čtenářů přede mnou, nevydržela tíhu vyprávění a zabrousila jsem na konec knihy, abych byla schopná číst dál.
Prostě jeden z nezapomenutelných příběhů, na který budu dlouho myslet. Jsem ráda, že jsem si Velkou samotu koupila a můžu se k ní vracet.
Doporučuji všem, kteří mají rádi dlouhá vyprávění, která vyvolávají emoce.

23.12.2020 5 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Nechala jsem se navnadit výborným hodnocením tady na databázi a těšila se na český thriller. Vím, že je kniha určena pro mladé čtenáře a jen jsem si potvrdila, že z young adult jsem opravdu vyrostla.
Příběh z naší kotliny je uvěřitelný a dobře vymyšlený, to je ale jedna z mála věcí, které oceňuji. Nejvíc mě iritovaly dialogy, přišly mi nereálné a vyumělkované. Navíc mi vadí mluva dnešní mládeže, pokud tedy odpovídá pravdě ( a asi ano podle počtu kladných hodnocení). Prostě už jsem na tento typ literatury příliš stará. Ale nemohu ani říct, že bych byla nějak napjatá, nedočkavá se dozvědět pravdu a prožít ji s hlavními hrdiny. Na thriller je to pro mě slabý odvar.
Nicméně to vidím jako svoji chybu, byla to špatná volba pro moji věkovou kategorii a jsem moc ráda, že se kniha mladým čtenářům líbí.

17.12.2020 3 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Tak jsem si tak trochu chtěla odskočit do jiného žánru a zkusit něco úplně ulítlého. Což o to, ulítlé to je, ale na mě asi moc chlapácké. Že se budu brodit po kotníky krví, jsem čekala, ale těšila jsem se na akční děj a super hlášky. To druhé se občas vyskytlo, ale jinak pro mě nuda. Někam dojít a zabít co nejvíc lidí. Najít hledanou osobu a zabít co nejvíc lidí. Osobu zajmout a zabít co nejvíc lidí. Při přepravě někam osobu ztratit a zabít co nejvíc lidí. Najít, ztratit, najít a co myslíte? Pokaždé zabít co nejvíc lidí. V podstatě se pořád opakovalo úplně to samé. Prostě jen popisy stříleček a bojů, příběh chudý. Navíc mi nesedl styl, jakým byla audio kniha namluvená. Takže za mě zklamání.

16.12.2020 2 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

Jak již bylo napsáno v příspěvcích přede mnou, také oceňuji především nápad geocachingu, který je originální (až mě teď zaráží, proč to dávno nikoho nenapadlo). Líbilo se mi i finální rozkrytí motivu a souvislostí, opravdu jsem začala něco tušit až před koncem.
Ale jinak už jsem četla i lepší detektivky, což mi u tohoto nápadu přijde škoda. První půlka knihy byla poměrně zdlouhavá a nechytla mě tak, abych nemohla knihu odložit. Teprve ve druhé půlce se to pořádně rozjelo a pak už to bylo napínavé, jak to mám ráda.
Celkové hodnocení - slušná detektivka, ale moje top to není.

14.12.2020 3 z 5

Alicina síť Alicina síť Kate Quinn

Silný příběh o statečných ženách, které pomáhaly škodit nepříteli za 1. světové války. Alicina síť, síť špionek, které využívaly mužského podceňování žen, a které statečně, s vědomím rizika vlastního života, získávaly a přenášely informace, které sloužily v boji proti Němcům, a převáděly přes hranice důležité osoby.
V knize se prolínají dva příběhy, příběh špionky Eve, která se po letech psychického utrpení pokouší vyrovnat s dávnou minulostí, a příběh mladinké Charlie, která se po 2. světové válce snaží najít svou sestřenici. Jejich cesty se protnou a jedna pro druhou se stanou oporou a impulsem, který jim pomůže jít dál.
Největší síla příběhu tkví v reálných historických podkladech. Druhým velkým plusem je pohled na život obyčejných lidí a na dopady války na ty, kteří zůstali na okupovaných územích. A třetím je vyzdvižení síly a obětavosti žen, které sice nebojovaly na frontě, přesto dokázaly být užitečné a přispět k poražení Německa.
Neubráním se srovnání se Slavíkem a musím říct, že ten na mě zapůsobil přeci jen víc. Přesto knihu doporučuji všemi deseti. Je to primárně román pro ženy, ale myslím, že i mužům by se mohl líbit a mohli by se na války podívat z jiného úhlu než přes mířidla zbraní.
Trochu mě mrzí velký počet chyb, který knihu devalvuje.

06.12.2020 4 z 5

Pohřbená tajemství Pohřbená tajemství Joseph Finder

Nic překvapivě originálního, ale i tak velice slušná kniha.
Únos a drsný způsob držení oběti, vydírání multimilionáře, špinavé prachy a záhadné vazby, záporák nebo spíš záporáci na různých úrovních jako vyšití a neohrožený soukromý vyšetřovatel, hrdina typu Davida Rakera. Trochu moc bylo propletení různých organizací a vazba na Rusko, ale co by člověk od amerického thrilleru chtěl. Autorova znalost postupů a fungování různých armádních a výzvědných organizací, postupů a technologií dodává knize na uvěřitelnosti. Nick Heller je moc sympatický hrdina a jeho pomocníci jsou zajímaví a schopní. Napětí a logické vyústění nechybí.
Pohřbená tajemství mě moc bavila, doporučuji.
P.S. Množství chyb bylo iritující.

26.11.2020 4 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Neměla jsem žádná očekávání a knihu jsem si vybrala podle hodnocení zde na databázi.
Ze začátku to byl pro mě oříšek, zvažovala jsem i, že knihu odložím. Ale protože to dělám jen v nouzi nejvyšší, vytrvala jsem a teď jsem ráda.
Těžko se mi hledala cesta ke svérázné Eleanor, i když některé její komentáře okolí a lidí byly neotřelé, trefné a vtipné. Ale způsob její existence mi byl velmi cizí. Až postupně s rozkrýváním její minulosti a traumat, jsem si k ní našla cestičku. Ano, je to v podstatě kniha s důležitými tématy jako je např. vyrovnávání se s traumaty, důsledky ničivé výchovy, hledání své cesty, zapadnutí do společnosti jiných lidí, ale především je o síle přátelství a lidské vstřícnosti k druhým, a právě o tom se v dnešní době hodí zapřemýšlet.
Příběh se vyvíjí vcelku průhledně, ale mě autorka na konci přeci jen dostala, bod pro ni...
Takže proč průměrné hodnocení? Asi mi nesedla forma, to oscilování mezi ironií, sarkasmem a vážností a hloubkou. Přesto neupírám knize originalitu a myslím, že některé výroky Eleanor Oliphantové, kterými komentovala pro nás běžný život, se mi v budoucnosti určitě neočekávaně vynoří z hloubi šedé kůry mozkové.
Posloucháno jako audiokniha.

25.11.2020 3 z 5