Arwen777 Arwen777 komentáře u knih

Já jsem se rozhodně velice dobře bavila. Oproti předchozím dílům, které mi už přišly na jedno brdo, byl tento díl s novými postavami svěží a vcelku akční. Eskalace bláznivých příhod mi přišla zábavná a rozhodně obdivuji schopnost pana Bočka najít takové množství vtipných přirovnání. Super odpočinkové čtení, když si chcete spravit náladu. Ale každopádně je potřeba přečíst předešlé díly, jinak to nebude dávat příliš smysl...

21.06.2019 4 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Noční můra všech rodičů. Šestnáctiletá Lydia zemře za nejasných okolností a my sledujeme, jak se s tím rodina snaží vyrovnat. Sledujeme odmítání, že by milovaná dcera mohla spáchat sebevraždu. Zjišťujeme, jak málo vědí rodiče o vnitřním životě vlastních dětí a jejich společenském životě. A především je zde velmi dobře popsáno, jaký fatální dopad má přenos vlastních ambicí, neuskutečněných tužeb a nesplněných snů na děti. Jaké zlo může napáchat dusivá láska, přehlíženi a vyzdvihování sourozenců. Co můžeme způsobit v dobré víře, že pomáháme dětem k lepšímu životu, než máme my. Jak říkám, noční můra všech rodičů. Tuhle knihu budu zpracovávat dlouho a přemýšlet, jestli vlastně vychovávám svoje děti dobře. Doporučuji, ale je to těžké, drásající čtení, hlavně pro rodiče.

19.06.2019 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Velmi slušné pokračování série. Stále stejný sarkasmus a vtipné hlášky. Příběh je dobře vymyšlený, složitý a jeho postupné rozkrývání drží čtenáře v napětí. V závěru se pak tempo stupňuje a rozuzlení je překvapivé. Prostě dobrá kvalitní detektivka. Předpokládám, že příběh vychází ze skutečné historie a člověku z toho běhá mráz po zádech. Doporučuji.

15.06.2019 4 z 5

Modrá Modrá Maja Lunde

Celou dobu jsem si říkala, že Modrá není tak dobrá jako Historie včel, ale po dočtení na ni musím stále myslet a mrazí mě v zádech.
Souhlasím, že příběh Signe není tak čtivý, zatímco Davidův a Lou byl napínavý a dramatický. Nicméně se mi moc líbilo, jak se příběhy na konci propojily.
Proti Historii včel je tento příběh pomalejší, pozvolnější, nicméně také směřující ke globální katastrofě. A stejně jako úbytek včel, i úbytek vody a přibývání sucha už pozorujeme. A tak si s hrůzou říkám, v jakém asi světě budou žít naše děti a jejich děti. Snad ještě stihneme alespoň něco zvrátit, aby život budoucích generací nebyl tak bezútěšný a beznadějný. Snad je ještě čas...

09.06.2019 4 z 5

Děsivé radosti Děsivé radosti Ondřej Neff

Skvělé příběhy, nádherná kresba. Jsem nadšená. Ondřeje Neffa mám ráda, příběhy jsou originální a s překvapivými konci. Kresba Michala Suchánka je překrásná a emotivní. To se mi líbí. Spojení těchto dvou autorů je dokonalé. Bavila jsem se skvěle. Doporučuji příznivcům sci-fi.

03.06.2019 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Příběhu se nadá upřít čtivost a napětí. Ale nechápu, proč si moderní autoři myslí, že čím nechutnější scény v knize budou, tím lépe. Deníkové zápisy jsou morbidní a úchylné, příběh vraha je pro mě nereálný a přitažený za vlasy. Jediným kladem je parta detektivů. Takže pro mě zklamání, knihu jsem sice dočetla, ale další díl si kupovat rozhodně nebudu.

02.06.2019 3 z 5

V zemi bílého oblaku V zemi bílého oblaku Sarah Lark (p)

Krásná kniha, rodinná sága, která líčí osídlování Nového Zélandu anglickými vystěhovalci. Poutavě popsaný romantický příběh, okořeněný trochou dobrodružství a realistickým vylíčením těžkého života farmářů a osadníků. Každou čtenářku ale především upoutá vylíčení postavení tehdejších žen, které byly brány podobně jako chovné kusy, jejich úkolem bylo především rodit děti, pracovat a neodmlouvat. Buďme vděčné za svobodu a možnost volby, kterou máme, a obdivujme sílu tehdejších žen. Doporučuji všem čtenářkám, které mají rády dlouhá vyprávění s dávkou romantiky a dobrodružství a zároveň se nenásilně chtějí dozvědět něco o historii.

01.06.2019 5 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Moje první setkání s autorem a bylo to příjemné překvapení. Příjemné asi není to správné slovo, vzhledem k pochmurné, depresivní náladě knihy, ale na mě tíseň, tajemné zlo a strach zapůsobily tak, jak měly. Já se bála. Kniha byla napínavá, děsivá a konec překvapivý, ale mně to smysl dávalo. Doporučuji milovníkům tajemna a další knihu od autora určitě vyhledám.

28.05.2019 4 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

No, asi jsem také čekala víc. Nakonec ale musím říct, že se mi příběh líbil. Kniha mi přišla trochu zdlouhavá a ze začátku jsem měla problém orientovat se v postavách. Ale celkově to nebylo špatné, pomalé rozkrývání minulosti a vztahů udržuje v napění a zvědavosti. Hodnotím jako takový průměr, který ve vás nezanechá příliš mnoho pocitů.

25.05.2019 3 z 5

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Jsem v podstatě hororový nováček, takže srovnání s To nedokážu posoudit. Temné léto se mi líbilo. Nádherné vykreslení bezstarostného dětského nespoutaného světa letních prázdnin, pouto přátelství a kouzlo letních dobrodružství. Popis atmosféry, přírody a dětských vztahů mi nepřipadal nudný, naopak pro mě měl velké kouzlo. A pomalé vkrádání zla, postupné zvyšování napětí bylo citlivě dávkováno až do velkého finále. Sice nemůžu říct, že bych se nějak hodně bála, ale bavila jsem se dobře a vzpomínala na dětství a letní prázdniny, ale i na dětské strachy a můry.
Jediné, k čemu mám výhrady, je překlad. Četla jsem vydání z roku 2018 v edici Fobos a musím říct, že na začátku jsem myslela, že knihu odložím. Tak neuvěřitelně šroubované věty, přesný překlad z angličtiny, jsem snad ještě nezažila. K tomu spousta tiskových chyb. Ačkoliv se mi kniha velice líbila, strhávám jednu hvězdu za překlad, protože mi nedopřál komfort při čtení.

18.05.2019 4 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

Nesedl mi styl vyprávění. Střídají se pohledy 4 lidí, vše je vyprávěné v ich-formě, pro mě to bylo velice matoucí. Chvíli jsem zvažovala, že knihu odložím.
Co jí ale nemůžu upřít, je napětí a naprosto překvapivý závěr. Paranormální jevy mám ráda a jejich zakomponování do příběhu o lásce, nevěře, intrikách a manipulaci mi přišlo vcelku originální. I když závěr už se mi zdál přehnaný.
Já asi další knihy od autorky vyhledávat nebudu.

05.05.2019 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hana mi leží doma už rok a neměla jsem odvahu se do ní pustit, jednak jsem čekala, že to bude hodně těžké téma, a jednak jsem se bála zklamání po tolika pochvalných komentářích. Až nově vycházející kniha Aleny Mornštajnové a opětovná záplava nadšených komentářů mě donutily. Abych nebyla ten poslední ignorant v Čechách...
Těžko se píše tisící sedm set dvacátý třetí komentář.
Je to skvělá kniha. Čte se dobře a postupně graduje. Člověk ví, co bude následovat a nemůže přestat číst, až v něm zůstane ten pocit smutku a bezmoci. Dnes už nepochopíme vše, je těžké se vžít do tehdejších útrap, když sedíme v teple se sklenkou vína, ale přesto v nás ta hrůza zůstává... Je dobře, že jsou stále lidé, kteří jsou schopni psát o tom, co tehdy zažili, a je dobře, že se najde taková spousta lidí, kteří to čtou a zamýšlí se nad tím. Tak máme naději, že se něco podobného nebude opakovat.
Co mě asi zasáhlo u této knihy nejvíce, byla vina, která Hanu provází po většinu života. Malé a nevinné náhody na začátku a tragédie a doživotní břemeno viny...
Čtěte, Hana je jedna z knih, které za to rozhodně stojí.

03.05.2019 5 z 5

Závěje Závěje Tess Gerritsen

Moje první setkání s dvojicí Islesová a Rizzoliová a hned jsem si dala autorku do oblíbených. Velmi dobře napsaná detektivka, plná vystupňovaného napětí a zvratů. Zajímavé téma náboženských sekt a moc krásná divoká zimní krajina Wyomingu. Tajemná opuštěná osada uprostřed divočiny, odkud lidé náhle zmizeli. Prostě záhada. A podezřelé stopy kolem. Co víc by si čtenář detektivek mohl přát? Rozhodně doporučuji.

28.04.2019 5 z 5

Alfa a omega Alfa a omega Joe Hill (p)

Tak je tu konec. Stejně jako mnoho čtenářů přede mnou je mi z toho trochu smutno, ráda bych v příběhu zůstala déle a užívala si nádherné kresby. Ale všechno jednou končí. Mě tento závěrečný díl přišel stejně skvělý a napínavý jako ty ostatní, možná o trošku méně strašidelný. Happyend mě nezklamal, ostatně byl vydlážděný mnoha zlovolně zmařenými životy. Ocenila jsem sílu přátelství a lásky. Abych pravdu řekla, tak mě Hill dostal úplným koncem. Nechci předesílat pro ty, kteří ještě nečetli. Ale pro mě to bylo nečekané a naprosto geniální.
Takže děkuji autorské dvojici Hill a Rodriguez za dokonalý zážitek. Díky nim jsem se na komiksy začala dívat jinýma očima a přestala jsem je podceňovat. A jsem si jistá, že se k této sérii ještě mnohokrát vrátím.

27.04.2019 5 z 5

Věčně zpívají lesy Věčně zpívají lesy Trygve Gulbranssen

Pro mě těžší čtení. Ze začátku jsem myslela, že knihu ani nepřečtu, jazyk, kterým je napsána, je pro mě těžkopádný. Ale najednou jsem zjistila, že jsem v půlce a uchvácená. Je to krásný příběh hrdých, životem se těžce probíjejících lidí. Je v něm spousta hluboké moudrosti, která mě nutila zamýšlet se nad naším současným životem, o tolik lehčím a přesto stále nejsme šťastní a spokojení. Dřív lidé měli málo důvodů k radosti, zato si těch chvil více vážili. Brali, co jim život přinesl, s pokorou. Morálka byla hluboce zakořeněná a čest a rodinné jméno ještě něco znamenalo. Stejně jako věrnost a slib. Ne u všech, samozřejmě, všude najdeme záporáky, jinak by dobro nemohlo vyniknout.
Jestli máte rádi rodinné ságy z 18/19 století a popisy překrásné přírody a dosud nespoutané divočiny, začtěte se do příběhu statných medvědobijců.

25.04.2019 4 z 5

Divné počasí Divné počasí Joe Hill (p)

Čekala jsem dobré čtení a rozhodně se mi ho dostalo. 3 sci-fi či fantasy novely s neotřelými nápady a jeden brutálně reálný příběh o nebezpečí nošení zbraní. Momentka je naladěná do duchovna a zabývá se myšlenkou krádeže duše. V nebi je o nezvyklém úkazu na nebi, který rozhodně není přírodním jevem a doslova uvězní hlavního hrdinu. A Déšťˇ je novela se skvělým originálním nápadem a realistickým vylíčením světa a chování lidí po katastrofě. A Nabito bohužel není fantasy, ale realita s tragickým koncem. Jako člověk z Evropy nedokážu pochopit americký benevolentní přístup k nošení zbraně a následky vidím stejně tragicky jako Joe Hill. Novely byly bravurně napsané, s rychlým spádem a chytrou myšlenkou. Bavila jsem se dobře.

22.04.2019 5 z 5

Bretaňské poměry Bretaňské poměry Jean-Luc Bannalec (p)

Velmi klidná detektivka z Bretaně. Žádné strhující tempo, žádné hromady mrtvol nebo litry krve. Pátrání je založené na shánění informací a přemýšlení inspektora Dupina, který bez kofeinu a jídla nedokáže vydržet příliš dlouho. Nádherně vykreslené prostředí přírody Bretaně a malebných městeček u moře. Dobré čtení.

19.04.2019 4 z 5

Devět dní Devět dní Zuzana Strachotová

V podstatě souhlasím s Eslem. Devět dní je pro mě nevyzrálé Young Adult dílo. Začíná celkem slibně, svět, který Strachotová vytvořila, je zajímavý a má potenciál. Ale myšlenka není hlouběji propracovaná, svět není dostatečně vykreslený a mezitím vztah hlavních postav, které se zmítají mezi přitažlivostí k sobě a klidným odchodem od sebe. Neustálé střídání toužení a nenávisti a odmítání mě už iritovalo. Do toho nějaké boje a vojenské akce. Knihu jsem dočetla jen z povinnosti a další díl už nevyhledám.

18.04.2019 2 z 5

Kudy vchází světlo Kudy vchází světlo Louise Penny

Úžasné!! Kdo sleduje tuto sérii, nesmí tento díl minout. Po klidnějším Krásném tajemství je tato kniha, obzvlášť poslední třetina, nabitá napětím. Sledujeme případ vraždy poslední sestry ze známých paterčat a zároveň se komplikují vztahy uprostřed Sureté a Gamache se dostává do úzkých.
Knihy Louise Pennyové jsou nádherné, překrásná krajina a vesnička Three Pines, dokonalý klaďas inspektor Gamache, rozervaný Beauvoir, bláznivá nerudná Ruth, která Vás vždy překvapí, srdečný Gabri a jeho partner Olivier, přemýšlivá Myrna a impulsivní Clara. A k tomu vždy zločin, který má kořeny hluboko v minulosti a jeho rozplétání probíhá v duchu Agathy Christie. Už z předchozích dílů se táhne linka obrovské korupce a boje o moc ukryté hluboko, něco, co byste v tak krásně vylíčené zemi nečekali. O to větší je překvapení, když se všechno spojí dohromady.
Neváhejte a užijte si tuto skvělou kanadskou detektivku. Pokud sérii neznáte, doporučuji začít od začátku.

13.04.2019 5 z 5

Časohrátky Časohrátky Joe Hill (p)

Nevím, co jiného napsat, předchozí komentáře jsou trefné a výstižné. Já sama po přečtení tohoto dílu ještě víc žasnu, co dvojice Hill - Rodrigues dokázala vytvořit. Pro mě je to dokonalé dílo, spojení úžasného tajemného a napínavého příběhu a neuvěřitelně sugestivní kresby. Výrazy tváří a hlavně oči... neskutečné!
Tento díl opravdu hodně vysvětluje a zároveň, jak již jiný čtenář přede mnou podotkl, je poměrně smutný. Jak už to tak v životě bývá, některé nápady vedou k tragickým koncům, s jejichž následky se pak musí aktéři potýkat po celý život.
Těším se na poslední díl a zároveň mám chuť jeho přečtení oddálit. Nechci se rozloučit s tímto světem fantazie a krásných kreseb. A také se trochu bojím. Zvolil Hill happyend nebo zvítězí zlo?

05.04.2019 5 z 5