Arwen777 Arwen777 komentáře u knih

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Po přečtení Strachu jsem ještě několik dní měla divný pocit, neurčitý strach. Trhlina na mě bohužel tak nezapůsobila.
Styl vyprávění mi moc nesedl - komentáře autora, vysvětlivky pod čarou, neustálé lamentování nad rozlitým mlékem.
První polovina se mi poměrně vlekla, zato druhá už byla pěkná jízda. Obě výpravy na Tribeč se mi líbily a samozřejmě zejména při druhé mě mrazilo. Autorovi se parádně podařilo vykreslit atmosféru strachu, konflikty ve skupině, rozdílné chování a především neznámé neurčité nebezpečí. To bylo na jedničku.
Tak nějak ve mně zůstává pocit, že se z toho dalo vytáhnout víc, asi by mi více vyhovovala klasická forma beletrie a také konec byl podivně useknutý.

03.07.2020 3 z 5

Zimní oheň Zimní oheň Anders de la Motte

Moje druhá od autora a opět super čtení. Napínavý příběh, který má zase kořeny v minulosti, rozplétání vztahů, prověřování vzpomínek. Zároveň velmi napínavá současnost, odlehlé a tajemné místo, výhrůžky a stupňované nebezpečí. Hlavní hrdinka byla sympatická a postavy nebyly černobílé, z minulosti si nesly svoje šrámy, křivdy i černé svědomí za svoje skutky. Ačkoliv jsem ke konci zápletku již odhalila, na mém potěšení ze čtení to nic neubralo.
Moc se mi líbí styl psaní, výstavba dějové linky a neotřelý originální námět. Rozhodně si pořídím i Konec léta, který mě minul a těším se i na závěrečnou knihu.

16.05.2020 5 z 5

Devátá oběť Devátá oběť Dana Stabenow

Tak tohle mi sedlo :-). V době koronavirové mě tento příběh krásně zabavil.
Druhý díl se mi zdá lepší než první, dramatičtější od začátku, napínavý, s dobrým spádem a sice trochu průhlednou zápletkou, ale uvěřitelnou. K tomu krásné prostředí Aljašky, která je pro mě ještě jednou ze zemí, kde je příroda méně poznamenaná lidským snažením. Nemám pocit, že by charaktery nebyly dobře vykresleny, jako někteří čtenáři, naopak mě baví ta uzavřená komunita, mentalita domorodců a jejich tradice. Obluda je samozřejmě nejlepší.
Pro mě výborná kniha pro rychlou relaxaci, člověk nemusí moc přemýšlet, ale příběh je dostatečně napínavý.
Koukala jsem, že v originále má tato série už hodně dílů, tak asi přejdu do angličtiny, abych nemusela čekat na překlad.

20.04.2020 4 z 5

Na dně Na dně Rachel Caine (p)

Příběh nevinné rodiny odsouzeného vícenásobného vraha mladých dívek, pronásledování, nenávist a neustálý strach z odhalení. Zajímavé téma, originální. Navíc je thriller dobře napsaný, děj je napínavý, celkem uvěřitelný a logický. Mě konec nezklamal, vlastně jsem odhadla, jak to dopadne, jen mě nenapadlo, že to bude rozložené do 2 knih. Napínavá odpočinková četba, kterou jsem si užila. Na pokračování se těším.

10.09.2019 5 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Tak nevím, tak vysoko hodnocená kniha, ale mně se zas tak výjimečná nezdála. Není mi ani jasné, jakému čtenáři je určena. Nakonec se přikláním k názoru, že spíš dospělému, protože dítě by bez potřebných znalostí nepochopilo, co Bruno svýma očima popisuje a nedošel by mu ani tragický závěr. Brunova neznalost a naivita se mi zdají naprosto nereálné a jakkoliv je příběh přátelství mezi dvěma chlapci silný, celkový dojem z knihy je spíše rozporuplný.

09.06.2018 3 z 5

Stíny nad Pecan Hollow Stíny nad Pecan Hollow Caroline Frost

Čtu zdejší nadšené komentáře a musím se přiznat, že až takové nadšení nesdílím. Kniha se četla dobře, to nepopírám. Obsahuje těžká témata jako je manipulace, ovládání, zvrácená podoba lásky, pronásledování, vykořenění a chybějící rodinné vazby a kořeny, rodičovskou a mileneckou lásku.
Ale mě až tolik za srdce nechytila, považuji ji spíše za lepší průměr. Možná to je tématem, které není mé oblíbené, šla jsem do knihy, aniž bych věděla, co mě čeká. Většinou nečtu anotace, a tady jsem rozhodně udělala dobře, protože tato obsahuje minimálně půlku děje...
Čtení nelituji, ale ke knize se určitě nevrátím.
Obálka je opravdu krásná.

09.03.2024 4 z 5

Stín bohů Stín bohů John Gwynne

Svět, který se po válce bohů snaží postavit na nohy. Ale ne mírumilovnou cestou. Lidé, kteří mají magické kosti těchto bohů, se snaží ovládnout zbytek světa. Krajinou, která odpovídá našemu severu, se potulují skupiny bojovníků, kteří se snaží najít zbytky bohů nebo se nechávají najímat pro peníze. A pak jsou tu obyčejní lidé, kteří by rádi žili v míru, ale které okolnosti donutí bránit rodinu nebo pomstít své mrtvé.
Jednoznačná inspirace Vikingy, ať už stylem života a boje, tak i mytologií. Kniha je plná krvavých střetů, pomsty, cti, chtivosti a zrady. Ale také magie - ať už té, kterou vládnou lidé "poskvrnění" bohy, nebo té všude kolem - v krajině nebo v různých bytostech.
Toto je epická fantasy stvořená bohatou fantazií autora, svět není zcela originální, ale je doplněný velkou škálou bytostí, nad kterou srdce milovníka pohádek pro dospělé zaplesá. Už jsem četla lepší díla, ale i tato kniha mě rozhodně pobavila a potěšila. Tento měsíc vychází druhý díl a já se těším na pokračování.

30.10.2023 4 z 5

Prokletý ostrov Prokletý ostrov Dennis Lehane

Audiokniha
Filmové zpracování neznám, takže jsem šla do knihy, aniž bych tušila cokoliv. Nedávno jsem viděla Tajemnou řeku, protože jsem ji nemohla sehnat v knižní podobě, a chtěla jsem si přečíst aspoň něco jiného od tohoto autora.
Bohužel nesdílím bezmezné nadšení většiny čtenářů. Líbila se mi atmosféra a líbilo se mi rozuzlení a jemu předcházející konec. Oceňuji zvraty a překvapení, které člověk pocítí, když mu zase dojde další kousek.
Ale nemůžu říct, že by mě děj přikoval k poslechu. A navíc na mě byl přednes až moc dramatický, nevyhovoval mi. Takže ano, bylo to fajn, ale k absolutní špičce bych knihu nezařadila. Možná se časem podívám na film, zdejší komentáře mě docela naladily.

12.10.2023 4 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Takže další pokus o YA literaturu mi potvrdil, že jsem na ni už stará.
Jediným pozitivním na tomto příběhu shledávám vymyšlený svět, který mě opravdu zaujal, a to byl také důvod, proč jsem knihu dočetla. Jinak je to naivní a slabý příběh splácaný z mnoha různých už vymyšlených nápadů. Hlavní hrdinka rozhodně není sympatická, nevnímám ani žádný její vývoj. Vnucená erotika také není nic moc, pro mě neměla náboj.
Takže palec nahoru za víly a další zajímavá stvoření, ale pokračovat v sérii nebudu.

09.10.2023 2 z 5

Krize Krize Felix Francis

Po smrti Dicka Francise jsem zkusila 3 Felixovy knihy, ale jeho styl mě neuspokojil, tak jsem se zařekla, že už ho vyhledávat nebudu. Po několika letech se mi ale po atmosféře dostihových detektivních příběhů zastesklo a když na mě v knihovně vykouknul tento titul, brala jsem to jako znamení. A musím říct, že se syn přeci jen vypsal. Já osobně jsem názoru, že kvalit otce nedosahuje (možná ze mě mluví jen nostalgie a konzervatismus), ale tato kniha mě rozhodně přesvědčila, že i Felix Francis dokáže napsat výbornou detektivku z dostihového prostředí, se zajímavým hrdinou, chytrou a dobře vymyšlenou zápletkou a napínavým dějem. Snad jediné, co bych vytkla, byla až příliš jednoduchá romantická zápletka.
Nečekejte žádný thriller s množstvím krvavých mrtvol a sériovým vrahem, ale onu starou známou pohodovou anglickou svižně plynoucí detektivku z prostředí stájí a dostihů, kde hlavní hrdina je naprostý dostihový analfabet a tak ani my se nemusíme cítit nepatřičně a můžeme mu fandit při vyšetřování.
Uvařte si anglický černý čaj nebo si nalijte sklenku ginu s tonikem a užijte si tuto klasiku v novějším hávu. Doporučuji.

04.03.2023 4 z 5

Oheň na pláži Oheň na pláži Chris Ould

Výborný závěr trilogie, kterou (jak tu již bylo zmíněno) je nutné číst popořadě. Jen tak pochopíte a oceníte náznaky a indicie z obou předchozích dílů.
Tento díl se mi zdál pomalejší a klidnější a až poslední čtvrtina gradovala do skvělého závěru, který měl autor promyšlený od samého začátku. Moc se mi líbilo, jak se všechno spojilo.
Trochu mě mrzí skepse a pochybnosti o smyslu povolání hlavních postav, oba vyšetřovatelé mi byli velice sympatičtí a ačkoliv pracovali na rozdílných případech, jejich spolupráce nesla ovoce. Výraznou postavou tohoto dílu byla i Tove, která svým chováním a náturou trochu odlehčovala a zároveň zamotávala děj.
Prostředí Faerských ostrovů jsme chvílemi vyměnili za Dánsko a bylo zajímavé sledovat vzájemné názory obou komunit.
Vydařená trilogie. Doporučuji.

29.12.2022 4 z 5

Bretaňské světlo Bretaňské světlo Jean-Luc Bannalec (p)

Možná byla chyba zvolit dvě detektivky s klidnějším průběhem za sebou, asi bych si tuto knihu více vychutnala po strhujícím thrilleru. Ale vlastně jsem věděla, do čeho jdu, protože to není moje první kniha od tohoto spisovatele.
Popisy Bretaňského pobřeží s růžovým granitem, místních pláží, údolí a jiných místních krás byly sugestivní a lákavé. Stejně jako popisy tamní kuchyně. A protože komisař Dupin není nadšený vidinou poklidné dovolené, jako tonoucí se chytá podaného stébla a začíná rozplétat zločiny, které se tak nezvykle odehrály v přímořském letovisku. Vše ale nenápadně, aby si toho nevšimla jeho přítelkyně, která trvá na ničím nerušené dovolené. To vnáší do knihy i špetku humorných situací.
A tak sledujeme řešení případu zmizelé manželky, útoku na místní političku, ztracené sochy a dlouho to netrvá a přijdou na řadu i vraždy. Jak to spolu vše souvisí? To se dozvíte v šestém díle série o komisaři Dupinovi.

04.07.2022 3 z 5

Na plný plyn Na plný plyn Joe Hill (p)

Joe Hill je můj oblíbený spisovatel a zatím nebyla kniha, která by mě zklamala a jeho Zámek a klíč považuji za mistrovské dílo.
I tato sbírka povídek mě potěšila, protože většina opravdu stála za to. Obdivuji spisovatele, kteří na tak krátkém formátu dokáží vypointovat příběh a Joe Hill to opravdu umí. A jeho fantazie je bezedná a různorodost námětů překvapující. Od vyloženě hororových kusů, kterých je většina, přes thrillerové náměty, po barvitou fantasy klasického formátu nebo problematiku časových smyček.
Nejvíc mě oslovil Temný kolotoč, Faun, Pozdní návraty a Záleží mi jen na tobě.
Těším se zase někdy příště.

01.12.2021 4 z 5

Nejhezčí mezi krávami Nejhezčí mezi krávami Zuzana Hubeňáková

Po náročné knize Na smrt byla Hubeňáková ta nejlepší volba. Všední i nevšední situace, rodinné, pracovní i volnočasové peripetie a vše podané s lehkostí, humorem, ironií a nadsázkou a to i k vlastní osobě. Oceňuji hravou češtinu a optimistický pohled na žití. Je to takový pendepon, který čas od času všichni potřebujeme. Zasmála jsem se, pobavila a obálka pobavila i rodinné příslušníky a kamarády.
Doporučuji, nejlépe ženám středního a pozdějšího věku.

29.09.2021 4 z 5

Ďábelská záležitost Ďábelská záležitost Ed Brubaker

Druhý díl je skutečně ďábelská záležitost, s atmosférou přímo pekelně temnou a vražednou. Mně rozjezd nepřišel pomalejší, už v prologu se konalo překvapení a začátek vlastního příběhu ze 70tých let byl také surový a tajemný. Satanistický kult je samo o sobě hororové téma a když k tomu přidáme krásnou Jo se zvláštními schopnostmi, která proplouvá staletími a která se ukrývá před svými pronásledovateli, vznikne z toho ďábelsky třeskutá směs. Nicolasova linka je také překvapivá, plná nepochopitelných náhod a záhad, nebo je vše součástí podivného plánu?
Skvělá atmosféra. Doporučuji.

26.08.2021 5 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Chtěla jsem se opět vrátit do Riggsova světa podivných dětí a přečíst si novější díly. Teprve po půjčení Knihovny duší jsem zjistila, že jsem ji už četla v roce 2016, ale bohužel si z ní moc nepamatuji. A proto jsem se rozhodla si ji přečíst znovu, abych se dostala "do obrazu".
Musím říct, že s pětiletým odstupem se mi kniha líbila více, hodnotím o jednu hvězdičku lépe. Myslím, že je to tím, že jsem tentokrát nečetla knihy po sobě a znovu jsem se nechala okouzlit spojením příběhu a dobových fotografií, které ho výborně podtrhují a dokreslují. Je to tak úžasný nápad, tak originální a jedinečný.
Jinak se mi kniha oproti minulým dílům zdá akčnější, Jacob se snaží ovládnout a využít svůj dar k záchraně podivných dětí a ymbryn a v podstatě celou knihu se s Emmou střetávají s nepřáteli a putují novými neznámými, velmi nebezpečnými místy. Souhlasím, že děj a chování hrdinů jsou poměrně naivní, na druhou stranu o zvraty a nové nápady není nouze.
Pokud ke knize budete přistupovat jako k drsnému pohádkovému příběhu, nebude Vám snad trocha nelogičnosti a naivity vadit.

08.05.2021 4 z 5

Nejsem mrtvá Nejsem mrtvá Anne Frasier (p)

Zajímavý námět, zajímavý pohled očima někoho, kdo by dokázal přežít to, co hlavní hrdinka. Z této strany ale podle mě nevyužitý potenciál a moc velká rychlost vyprávění.
Co se týká řešených případů, také se mi to zdálo vše rychlé, aby to odpovídalo nálepce thrilleru.
Spojení ústřední dvojice se mi moc líbilo, 2 zraněné duše, tak by to asi mohlo fungovat i v reálu. Člověk, který neprožil něco tak tragického, asi nemůže chápat, kde se ten druhý nachází. Navíc oba vyšetřovatelé byli sympatičtí.
Největší devíza knihy je, že se opravdu dobře čte. Je strhující, se správnou dávkou napětí, které vás nutí obracet stránky, abyste se dozvěděli, jak to skončí. Trochu mi vadilo, že některé linky zůstaly nedořešeny a nevysvětleny.
Celkově je to velice povedená oddychovka, rozhodně neuděláte tímto výběrem chybu. A já si nenechám ujít druhý díl.

14.11.2020 4 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Nedokážu už napsat originální komentář, mluvíte mi všichni z duše a dokázali jste lépe vyjádřit moje pocity, než bych to zvládla sama.
Vděk se v dnešní společnosti vytrácí, stejně jako úcta ke stáří a pochopení, ochota být s druhým člověkem i v jeho těžkých chvílích. Lze jen doufat, že se svět dokáže poučit, jak důležitá jsou slova, kontakt s jiným člověkem, slušnost, čest, morálka a vděčnost.
Knihu vřele doporučuji všem a přečtu si i ostatní od autorky.

11.01.2020 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Bohužel jsem byla zklamaná. Podle hodnocení jsem čekala něco daleko lepšího. Konec mi připadal překombinovaný, vyústění málo uvěřitelné. Ale to by mi tolik nevadilo, nakonec je to thriller. Co mě vadilo, byl styl psaní, který považuji za silně nevyzrálý. Dialogy mi přišly slabé a vyumělkované, a nevím, nakolik se na tom podepsal překlad, ale hlavní hrdinky neustále vrčely nebo bručely, což mě iritovalo. Téma sériového vraha, který zkoumá přechod mezi životem a smrtí je vcelku atraktivní, ale zpracování bylo pro mě slabé. Další díl číst nebudu.

19.11.2019 3 z 5

Podzimní případ Podzimní případ Anders de la Motte

Na tuto knihu jsem se dlouho těšila a vyplatilo se. Kvalitní napínavá detektivka, která není založená na krvavých scénách, ale na pozvolném odhalování vztahů mezi lidmi, pohnutek a dávných i současných motivů. Chytrá zápletka, poutavé vyprávění a neočekávané rozuzlení. Rozhodně si přečtu i Konec léta a těším se na další díly série. Doporučuji!

09.07.2019 5 z 5