ArwenAragorn ArwenAragorn komentáře u knih

Rostliny našich hor - kapesní atlas Rostliny našich hor - kapesní atlas Jiří Soják

90%

Výborný atlas rostlin. Využívám ho na výletech na naší chalupě, kterou máme v Jeseníkách. Doporučuji.

28.01.2023 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

85%

Krásný, ale velice smutný příběh lásky dvou mladých lidí u nás v době stanného práva. Četla jsem poprvé na střední škole a velice doporučuji.

27.01.2023 5 z 5

Dokonalý dům Dokonalý dům Blake Pierce

70%
Každý má svá tajemství. Někteří z nás je jen skrývají lépe než jiní.
Musím napsat, že i tento díl byl dost vydařený. Jessie vyšetřuje vraždu a její biologický otec - sériový vrah se s ní touží setkat.
Nějak už jsem si zvykla, že v knihách autora narazím na chyby a občas i dost hloupé situace nebo dialogy. Ale neodradí mě to a jdu na další. Doporučuji.

24.01.2023 4 z 5

Láska je jen slovo Láska je jen slovo Johannes Mario Simmel

85%

Jedna z nejlepších knih autora, před ni vlastně řadím jen Všichni lidé bratři jsou. Poprvé jsem četla v nějakých -nácti letech a nechala ve mně hluboký dojem. Příběh zakázané lásky s tragickým koncem. Autor ohromně popisuje jednotlivé postavy románu, hodně z nich s pokřiveným charakterem.
Super román, doporučuji!

23.01.2023 5 z 5

Dokonalá manželka Dokonalá manželka Blake Pierce

61%
...Za ní se ozývaly těžké kroky, které se k ní beze spěchu, ovšem vytrvale blížily. Bylo slyšet, jak mu pod botami křupají větvičky.
Neohlédla se. Místo toho se postavila tak, že jí palce visely v prázdnu, a snažila se sebrat odvahu ke skoku. Boty za ní se mezitím každou vteřinou přibližovaly.
Přečetla jsem podruhé a tentokrát musím říct, že bych klidně dala 4 hvězdičky, tj. víc, než knihám autora dávám. Je to taková jednoduchá oddechovka, dobře se čte.
Odpustím některé dost nesmyslné věci a doporučuji.

23.01.2023 3 z 5

Mrtvé od Tichého jezera Mrtvé od Tichého jezera Leslie Wolfe

75%
Křivý úsměv se vrátil na jeho tvář, zatímco dokončil jeden cop a zajistil ho řemínky. Pak jí ho zastrčil za ucho, přehodil na hruď a upravil peříčka jemnými prsty, které nevypadaly na to, že by dokázal způsobit taková zranění, jaká viděla na tělech obětí.
Kay Sharpová přijíždí na rodinný ranč k Tichému jezeru. Její bratr je kvůli obvinění z hospodské rvačky ve vězení a ona nechce nechat ranč opuštěný. V té době se u
Tichého jezera najde první rituálně pohřbená žena s peříčky ve vlasech. Kay je přesvědčena, že mají co dělat se sériovým vrahem a začne na případu pracovat s parťákem Elliotem. Přesvědčení Kay se záhy potvrdí. Čeká je honba za chytrým a nebezpečným sériovým vrahem, který je ke Kay blíž než ona tuší.
Kay i Elliot jsou sympatická dvojka a myslím, že to mezi nimi začíná jiskřit.
Velmi dobrý thriller, dostatečně čtivý a napínavý. Musím si ale postěžovat na neustále se opakující -"ehm" v překladu v dialozích prakticky u všech osob.
Knížku doporučuji.

22.01.2023 4 z 5

Na hraně Na hraně Danielle Girard

80%
Vrah přešel kolem hromady klád, zamířil k vodě a rozmachoval se pochodní, aby se mohl rozhlédnout kolem sebe. Při chůzi ztěžka chroptěl. Hannah ve svém úkrytu opatrně vdechovala malé doušky vzduchu. Do kříže ji tlačila zlomená větev a další se jí zabodávala do stehna.
___________________________________________________________________________________________________________________
Chytře napsaný thriller, s napětím, neočekávanými zvraty a překvapivým koncem. Je hodně napojený na předešlý díl, takže mě ani neudivilo, kolik osob z prvního dílu se tady postupně objevuje. Kniha má spád, postavy jsou výborně vykresleny, jen mi trochu vadilo, že vrah je znám poměrně brzo. Jedná se ale o kvalitní thriller, který určitě doporučím.

20.01.2023 4 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Sascha Rothchild

25%

Nic moc. Nemohla jsem se začíst, pak jsem knížku nějak přežvýkala, ale doporučovat ji určitě nebudu.

20.01.2023 2 z 5

Marina Marina Carlos Ruiz Zafón

81%
...A tehdy se ke mně otočil anděl světla a odhalil svou pravou tvář. Místo očí měl prázdné důlky a místo vlasů bílé hady. S krutým smíchem rozevřel nad Marinou svá bílá křídla. Pak ten pekelný anděl odletěl pryč. Ve snu jsem pocítil mrtvolný zápach, který mi ovanul zátylek. Byl to nezaměnitelný pach smrti šeptající moje jméno. Otočil jsem se a spatřil černého motýla, který mi usedl na rameno.
Moc pěkně vyprávěná fantasy. Tajemná, ponurá, strašidelná, se smutným koncem, ale tak to asi mělo být, to smíření, ach jo. V Barceloně jsem nikdy nebyla a doufám, že kdybych tam přijela, ukáže se mi z lepší stránky, než v knize.
Autor si mě získal, takže si vyhledám další jeho knihy a tuto samozřejmě doporučuji.

19.01.2023 5 z 5

Osmnáct pod nulou Osmnáct pod nulou Stefan Ahnhem

85%
Muž měl ruce i nohy přivázané k vozíku, aby se nemohl vysvobodit, a oči vytřeštěné hrůzou nedokázal spustit z troubící dodávky, která mířila přímo na něj. Sice zabrzdila, ale i tak z boku do vozíku narazila a roztočila ho jako curlingový kámen, vozík přejel šikmo do levého pruhu, kde do něj vrazilo SUV, převrátilo ho na bok a vteřinu na to ho rozdrtil kamion. Všechno se seběhlo během několika vteřin, které by se daly spočítat na prstech jedné ruky.
Tak to byl MAZEC! Vyšetřování krádeže identity a vraždy bezdomovců. Do obou případů se zamíchá Fabianova rodina. Velice čtivé a napínavé, plné zvratů, mrtvých je tady požehnaně. O tom, že Sleizner je hnusný slizoň jsme se opět přesvědčili, teda hlavně Dunja. Ale to, co se Fabian dozví na závěr je pro mě šok všech šoků.
Autor má fantazie na rozdávání a i když je to celé přitažené za vlasy, vůbec mi to nevadí.
Už se těším na další díl, neváhejte, čtěte!

18.01.2023 5 z 5

Útěky z pekla Útěky z pekla Roman Cílek

80%

Šest příběhů, kdy se podařilo utéct neobyčejně statečným mužům v pěti případech z koncentračních táborů, v jednom ze zajateckého tábora. Velmi silné příběhy, většinou o nich účastníci pak napsali celou knihu (např. Utekl jsem z Osvětimi).
Vyprávění je poutavé, čtivé, útěky jsou na tak tenkou knížku dost podrobně popsané, nechybí fotografie.
Určitě doporučím.

16.01.2023 4 z 5

Hra na vraždu Hra na vraždu Agatha Christie

81%
Bylo zřejmé, že je nezbytné obdivovat krajinu. Poirot vydal řadu odpovídajících zvuků a několikrát zamumlal Magnifique! Ve skutečnosti mu však příroda říkala pramálo. Dobře udržovaná a úhledně uspořádaná zeleninová zahrada by se jeho obdivu dočkala mnohem spíš.
Další senzační detektivka s Hercule Poirotem. Tady vystupuje i spisovatelka detektivek paní Oliverová. Vraha jsem si tentokrát tipla správně, ale zase jsem neměla motiv. Bylo to výborně zamotané.
Doporučuji!

15.01.2023 5 z 5

Zátiší Zátiší Louise Penny

Rozhodla jsem se, že i já zkusím tolik opěvovanou sérii. Fanouškům se omlouvám, ale po padesáti stránkách odkládám. Nechytlo mě to, nelíbilo se mi. Protože jsem nedočetla, nehodnotím.

15.01.2023 1 z 5

Království Království Jo Nesbø

90%

"Všichni lžeme, i když si myslíme, že mluvíme pravdu. To, co za pravdu označujeme, je jenom lež, která nám nejlíp poslouží. A naše schopnost věřit v nezbytné lži je bezmezná.
"Ty a já Royi, máme jenom jeden druhého." To říkával Carl často. "Všichni ostatní, o kterých si myslíme, že je milujeme nebo že oni milujou nás, jsou jenom fata morgána. Zatímco ty a já jsme jedno. Jsme bratři. Dva bratři v pustině. Zemře-li jeden, zemře druhý."

Absolutní pecka! Přečetla jsem si znovu, protože jsem chtěla vědět, jestli na mě knížka bude působit stejně jako poprvé. A působila. Skvěle promyšlené, současnost s návraty do minulosti, dokonale zvládnutá psychologie postav, hodně zvratů, napětí. Velmi temné, ponuré, depresivní, emotivní. Konec se dal čekat, ale brečela jsem.
Já jsem opět nadšená a doporučuji!

15.01.2023 5 z 5

Únos Únos Mary Higgins Clark

ČVACH!
Peter padl na břicho do vody, a co bylo horší, jeho drahocenný náklad mu vyklouzl z ruky a přistál mimo jeho dosah. Proud na East River se ho zmocnil a unášel ho na sever.
Mńamózní jednohubka na zpříjemnění večera. Dva únosci - blbý a blbější. Celé to bylo takové pohodové s vánoční atmosférou.
Doporučuji.

13.01.2023 5 z 5

Hlas do ticha Hlas do ticha Jenny Blackhurst

80%

Poutavé vyprávění o tom, co všechno se odehrává za lákavým pozlátkem luxusní čtvrti. Lži, závist, podvádění...Každý má své tajemství. To všechno vychází na povrch, když někdo zveřejní podcast, ve kterém slíbí, že odhalí to, co se skutečně stalo na oslavě jedné hallowenské noci, kdy jedna z obyvatelek domu v luxusní čtvrti spadne ze stromu ze zahradního domku. Byla to nehoda, jak se původně uzavřelo, nebo vražda?
Knížka mi připomínala Slepou uličku od Joy Fielding, kterou jsem četla nedávno, taky bohatá čtvrť a na konci vražda.
Ráda tento psychologický thriller doporučím.

11.01.2023 4 z 5

Dům na úskalí Dům na úskalí Agatha Christie

81%
..."Říkají o mě: "To je Hercule Poirot! Veliký - jedinečný! - Nikdy nebyl nikdo jako on, a nikdy ani nebude!" Eh bien já jsem spokojen. Jsem skromný člověk."
Bezvadná detektivka! Jako -náctiletá jsem četla Agathu Christie, ale hlavně slečnu Marplovou. Teď se vracím k šedým buňkám Hercule Poirota. Vypravěčem je tady Hastings. Vraha jsem netipla, u mě žádný div.
Knížka se mi moc líbila, doporučuji ji.

10.01.2023 5 z 5

Devátý hrob Devátý hrob Stefan Ahnhem

81%

Už nikdy nebudu milovat někoho jiného
Mé srdce tluče navždy jen pro tebe
Jen pro tebe, pro nikoho jiného
Dokud nezemřu i po celou věčnost
Už brzy budeš zase celý a já též
A opět se setkáme
To ti slibuji
Výborný thriller, ale hodně drsný a smutný. Přečetla jsem podruhé. Je nutné ději věnovat dost pozornost, protože se tady střídá Dánsko, Švédsko (popř. i Izrael), na jedné stránce jedna oběť, pak na další druhá, bez přechodu hned návrat k první oběti atd. Příběh je ale napínavý, s mnoha zvraty a velice čtivý. Nechci se už opakovat s tou pravděpodobností, každý si musí vybrat, jestli mu to vadí nebo ne a podle toho hodnotit.
Já hodnotím pětihvězdičkově a doporučuji.

09.01.2023 5 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

81%
"Mluvím, nikdo mě neposlouchá. Ptám se, nikdo neodpovídá. Neviditelný."
Tak tohle je rozhodně pětihvězdičková knížka. Thriller jsem si přečetla znovu a chci pokračovat dalšími díly. Velice napínavé, parádní zvraty, skvělá, i když ne příliš věrohodná zápletka. Ono to celé, jak vrah pořád unikal a přibývalo mrtvých bylo nepravděpodobné, ale jak jsem tady už několikrát psala, je to thriller, takže to odpouštím. A doporučuji. Ještě musím připsat, že stejně jako minule mě překvapilo to, kdo je autor deníku.

07.01.2023

Zlomené srdce Zlomené srdce Tim Weaver

85%

"Kdybych do nebe vstoupil, tam jsi ty, kdybych si ustlal v podsvětí - i tam jsi."
Thriller jsem si četla, když vyšel a teď znovu. Byla jsem nadšená, když jsem zjistila, že autor je taky fanoušek do filmů jako já a stejně nadšená jsem knížkou. Nevím, co se mi na ní minule nelíbilo, teď by měla jasných 5 hvězdiček.
Zápletka a rozuzlení je skvělé. Thriller je napínavý vlastně hned od začátku, pořádně napínavé je to pak když se odhalí, kdo se podílel na vraždě a nato se postupně odkrývají další tajemství, takže rozhodně nejde polevit v zájmu o knihu až do úplného konce. Dočkáte se velice neočekávaných okamžiků.
Kdo ještě nečetl, určitě se na knihu vrhněte!

04.01.2023