ArwenAragorn ArwenAragorn komentáře u knih

Ve jménu pravdy Ve jménu pravdy Viveca Sten

80%

Benjamin se pokusil ve spacáku otočit na záda, ale tělo ho nechtělo poslouchat. Prst, celá ruka, byla taková divná, ten zvláštní pocit se jí šířil stále výš a výš.
Problém mu dokonce dělalo i jen otevřít oči.
Moc dobrá detektivka, je fakt, že jsem se na začátku trochu ztrácela v přátelích a příbuzenstvu Thomase a Nory, ale pak jsem se rychle zorientovala. Benjamina mi bylo moc líto, nejdřív šikana a pak tohle... Zápletka byla hodně napínavá, určitě knížku k přečtení doporučím.

04.01.2023 4 z 5

Svaté kosti Svaté kosti Kathy Reichs

50%

Tenhle díl byl pro mě průměrný. Je to asi ostuda, ale nezaujalo mě vyprávění o Ježíši, náboženství a fanatismu s ním spojeném. Bylo tam hodně konspiračních teorií, úvah, studií, pátrání a hledání, navíc fakta se opakují pořád dokola, málo napětí. Ale vraždy tam byly a vrah byl dopaden.
Do poloviny jsem příběh hltala, zvlášť se mi líbilo, jak si to užívala Tempe v hrobce, Pak už jsem se ale v ději ztrácela.
Je škoda, že poslední knížka tohoto roku se mi tolik nelíbila.

31.12.2022 3 z 5

Neodpočívej v pokoji Neodpočívej v pokoji John Connolly

Do temné noci
vydám se odhodlán,
z temnoty, z té hrůzu nemám,
jako spíš z přátel, co neznám,
nemám strach z noci nad hlavou,

děsím se však těch přátel dole v zemi pode mnou.
Stevie Smith: Rekviem
A tady je důkaz, že autor, přestože píše pochmurné knihy, má smysl pro humor. V jeho příbězích narazíte na hodně úsměvných pasáží:

"Přejete si?" řekla. Její hlas zněl jako vypísknutí škrcených štěňátek, tak vysoký a dýchavičný se zdál.
"Rád bych mluvil s panem Eldritchem," oznámil jsem jí.
"Starším nebo mladším?"
"S oběma."
"Starší zemřel."
"Tím se nám zúžil výběr na toho mladšího."
Já mám Connollyho knihy prostě ráda. Toto je další výborný mysteriózní thriller, ale hlavním tématem je zneužívání dětí, což mě deprimuje. Jako obvykle temné, ponuré, ale napínavé, na konci mě hodně šokovalo, kdo je mezi odhalenými pedofily.
K přečtení doporučuji!

30.12.2022 5 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

90%

Lucerna stojí v kroužku osmi lebek lebek uprostřed čtvercové místnosti. Baterie je téměř vybitá, ale chabé světlo ozařuje na podlaze světelný kruh, který kdosi poskládal ze stovek kostí patřících osmi lidem.
SKVĚLÝ thriller, jeden z nejlepších s Joonou Linnou, vedle stojí ještě Písečný muž a Lazar, kde je ještě Jurek, nemůžu se rozhodnout, která knížka je nejlepší. Už od začátku napínavý, akční a ta Saga, to je něco, dokonalá!
Rozhodně doporučuji a přeji, ať si knížku užijete stejně jako já.

30.12.2022 5 z 5

Příští stanice: Smrt Příští stanice: Smrt Viktorín Šulc

81%

Výborné kriminální povídky a k tomu jsem si oživila atmosféru šedesátek.

28.12.2022 5 z 5

Nerozhodnost Nerozhodnost Ed McBain

80%
Vrátil se zpátky k vozu a spustil motor. Ještě jednou se podíval na stanici a pak se rozjel k domovu.
K máti.
Psychologická jednohubka s výborným námětem. Je psaná z pohledu pachatele, což se tak často nestává. Policisté z 87. revíru tady nemají moc co na práci, jenom vyšetřit, kdo ukradl starou lednici.

27.12.2022 4 z 5

Odložené dítě Odložené dítě Jess Ryder

Erin, 15 let:
...Už jsme si vytvořily pouto, proběhly mezi námi soukromé, nevysvětlitelné sliby. Je jedno, kdo ji vychová, kdo ji bude krmit a šatit, kdo jí poskytne střechu nad hlavou, kdo ji zvedne, když upadne, povede ji životem; vždycky bude patřit ke mně. Nikdy na ni nepřestanu myslet. Každý den jí pošlu polibek, který poletí, dokud nenajde její tvář.
Dobrý psychologický rodinný román . 25ti letá Jade, kterou musela dát její matka, které bylo 15, když se narodila, k adopci, svou biologickou matku vyhledá. Ta je vdaná a má dvě děti, 18ti letého syna a 14ti letou dceru. Rodině tuto podstatnou událost zatajila. Teď se dozvíme, co všechno se kolem toho semele.
K přečtení doporučím.

27.12.2022 3 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

90%

Občas jsme snily o tom, že babička jednoho dne procitne, zdravá a s dokonalou pamětí, a bude nám vyprávět o všem, co jsme chtěly vědět. Vůbec nás nenapadlo, že by si svá tajemství chtěla chránit, že by se kolem nich mohla stočit, obejmout je rukama a nepustit nás dál; že by neměla chuť se dělit.
Naprosto skvělý román, budu o něm přemýšlet ještě hodně dlouho. Zaujal mě a líbil se mně autorčin úsporný styl vyjadřování. Při čtení se u mě střídaly emoce, některé části jsem si pročítala několikrát.
Ke knížce se určitě ještě vrátím a pro ty, kteří ještě nečetli, vřele doporučuji.

26.12.2022 5 z 5

Hlasy kostí Hlasy kostí Johan Theorin

85%

Plameny zachvátily schodiště, stoupají schod za schodem, stále výš a výš.
Děti se ve třídě zdržely příliš dlouho. Žár v nižších patrech je už nesnesitelný, připomíná žhnoucí stěnu.
Velice poutavě vyprávěná detektivka. Má spád a napětí a je tam i romantická linka z minulosti. Inspektorce Tildě Davidssonové pomáhá řešit případ kapitán Gerlof. Tilda je vnučka jeho bratra. Kromě současnosti (r. 2001) se v ději vracíme do roku 1939, 1968 a hlavně do roku 1951 a 1929.
K přečtení knížku určitě doporučím. Líbila se mi také obálka.

26.12.2022 5 z 5

Vražda jako dárek Vražda jako dárek Olivia Kiernan

50%
Steve mi sděluje, co zjistil o Lydiině rodině, ale poslouchám ho jen napůl. Zvednu fotku ze stolu a přiblížím ji k očím. Ve slunečních brýlích, které má Lydia nad ofinou se odráží oblaka a modré nebe, ale o kousek níž zahlédnu náušnice, dlouhé stříbrné nitky, spočívající na látce šátku. A náhle vím, proč mi to jméno bylo povědomé.
Nápad s hrou byl hodně dobrý, ale měla jsem pocit, že potom se detektivka rozbíhala dost pomalu. Až ke konci přišel zásadní zvrat a pak už to byla jízda. Hodnotím ji jako průměrnou, nějaký větší dojem ve mně nezanechala.

23.12.2022 3 z 5

Šarha Šarha Jørn Lier Horst

(SPOILER) 60%

Wisting sa k nej opät pomalu naklonil.
"To šarha napichoval na kol hlavy sťatých," dodal potichu.
Tato detektivka se zabývá aktuálními problémy - utečenci, pašováním drog a zbraní. Začíná nálezem hlavy mladé dívky, inspektor Wisting s týmem se snaží zjistit motiv vraždy, ale neznají ještě ani totožnost mrtvé. Postupně se dostávají příběhu víc do hloubky, aby rozluštili strašné tajemství, tím zároveň odhalili vrahy.
V tomto díle se hodně potkáváme s Wistingovou dcerou Line, která pracuje na příběhu jako novinářka a neváhá někdy až moc riskovat, aby získala podklady k reportážím do známých novin.
Doporučuji.

23.12.2022 3 z 5

Slepá ulička Slepá ulička Joy Fielding

81%

Jsou knížky od Joy Fielding, které se mi moc líbí, jiné mě zase příliš nezaujmou. Slepá ulička patří k těm prvním. Toto psychologické rodinné drama je velice čtivé, takže knížka se těžko odkládá. Autorka dokáže nádherně vykreslit postavy, prožíváte s nimi jejich příběhy i tajemství, které se snaží ukrývat. Tady jsem uhodla, která z osob byla zastřelena.
Přečtěte si tuto knížku, snad se Vám bude líbit tak, jako mně.

23.12.2022 5 z 5

Tajemný závoj Tajemný závoj Dominik Dán

80%

"Nic vám nenabídnu, na našem pracovišti už nepijeme," přivítal je kriminalistický expert Hugo.
"Zrovna sme tě chtěli upozornit, abyste nám nic nenabízeli, protože my už nepijeme jinde než na našem pracovišti."
Zase výborná detektivka, tentokrát se vracíme do roku 1993. Richard Krauz a spol. řeší vraždu prostitutky a sebevraždu známého hudebního skladatele. Jeden případ vyřeší, ale na chycení vraha u druhého si budeme muset počkat do dalšího dílu.
Opět jsem se zasmála, ani u vážných případů nesmí u D.D. humor chybět.

20.12.2022 4 z 5

Temné šílenství Temné šílenství Wulf Dorn

60%
..." Když tančíš s ďáblem, ďábla nezměníš, on však změní tebe..."
Knížku jsem četla už podruhé a tentokrát mě nezaujala. Předchozí dvě knížky byly rozhodně o moc lepší. Nedokázala jsem se začíst a dočetla jsem s obtížemi. Teď bych dala knížce tři *, což je pořád ještě u mě vysoké hodnocení, ale je to hlavně kvůli tomu, jak výborně autor popsal vážně psychicky narušenou osobu.

18.12.2022 4 z 5

Poslední pokušení Poslední pokušení Val McDermid

81%
A tak to zase začalo. Ruce a mozek postupovaly v hladké sekvenci, sledovaly nacvičenou rutinu, aniž by zaváhaly nebo klopýtly. Právě se skláněl, aby jí přivázal levý kotník k noze stolu, když ostře zazvonil zvonek. Provaz mu vyklouzl z překvapených prstů. Srdce se mu rozbušilo v hrudi. Cítil, jak mu panika svírá hrdlo...
Skvělý thriller, přečetla jsem si po letech znovu. Rozvíjí se v něm několik linek, které jsou však vzájemně propojeny.
K přečtení doporučuji!

18.12.2022 5 z 5

Muž, který se vypařil Muž, který se vypařil Per Wahlöö

60%
...Tvrdý kopanec do hlavy připomněl Martinu Beckovi, že je slabší nejen fyzicky, ale i do počtu. Ležel na zádech a schodiště bylo tak blízko, že nohama už cítil první schod. Muž s nožem mu supěl do obličeje. Byl z něho cítit pot, voda po holení a větrové bonbóny. Pomalu a neúprostně kroutil protivník pravou rukou, aby se dostal ze sevření. A Martin Beck cítil, že je se vším konec, anebo bude konec co nevidět...
Tentokrát mě detektivní příběh moc nezaujal, ale zápletka byla dobrá. Moc se mi líbily popisy Budapešti té doby, to stálo za to.

17.12.2022 3 z 5

Smrtící praxe Smrtící praxe Leonard S. Goldberg

81%

"Naplánovala jsem pro vás skutečnou specialitku."
Joanna se chvěla jako osika a ruka se jí třásla tak, že vzorky v krabici o sebe narážely. Při vzpomínce na své mrtvé rodiče její strach ještě vzrostl. Zemřu, zemřu! Chtěla se otočit, ale hlaveň pistole se jí bolestivě zabořila do ramene. Podlomila se pod ní kolena.
V nemocnici Memorial nějaký šílenec vraždí personál a na svém seznamu má i Joannu. Ta se ho pokouší spolu s přítelem od policie Jakeem a jeho kolegy odhalit, ale vrah je vždy pár kroků před nimi. Joanna a Jake jsou mi sympatičtí.
Kromě toho Joanna svědčí v případě ženy, která žaluje nemocnici kvůli zákroku, který na ní byl proveden a poškodil ji, protože podle ní nebyl nutný.
Svižná a hodně napínavá detektivka, výborný závěr, moc se mi líbila.
Vidím, že tato série není moc čtená, ale je dobrá, zkuste ji od začátku!

16.12.2022 5 z 5

Kdyby to věděla Kdyby to věděla Blake Pierce

60%

V tu chvíli zjistila, že nemůže dýchat, že má něco s hrudí.
A pak uviděla nůž, který z ní vytáhl.
Znovu ho sledovala máchnout a ucítila, jak ostří proniká jejím tělem, ale téměř ho už neregistrovala.
Hleděla nahoru na strop, kde se shromažďovala pára vycházející ze sprchy, a modlila se, aby to měla co nejrychleji za sebou. Obrys muže, který stál nad ní, se pomalu začínal rozmazávat, dokud nezůstala jen černočerná tma.
Dobrá detektivka, ve které agentka FBI v důchodu Kate dostane povolení pátrat po vrahovi tzv. Stepfordských paniček. Je ve dvojici s mladičkou agentkou DeMarco.
Tento čtivý a nenáročný příběh doporučím.

15.12.2022 3 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

80%
A pak se jí nůž zaryl do zad, rozřízl jí ze strany tvář, zajel jí do boku, pak do masitého polštářku lýtkového svalu. Muž vrážel nůž do matrace.
Nemohla dýchat, zběsilé bodání neustávalo a nůž se jí nořil do těla, zatímco ji drtila tíha přehnuté matrace.
Chtěla, aby smrt přišla rychle. Ale ty tři dlouhé minuty, než se její přání splnilo, trvalo celou věčnost.
_________________________________________________________________________________________________________________
Výborná detektivka. ale zdála se mi slabší, než jiné díly. Jsem ráda, že se autor vrátil k Erice Fosterové a jejímu týmu ,i když se mi zdá tento díl slabší, než předchozí. Zjištění vraha mi přišlo trochu uspěchané. Takový moc rychlý konec.
Knížku doporučuji.

15.12.2022 4 z 5

Není hluchý jako hluchý Není hluchý jako hluchý Ed McBain

81%

"Tak co si o tom myslíte?" zeptal se hluchý.
Záměrně si vybral lidi, kteří si o ničem nemyslí nic, a byl si plně vědom, že má dnes za úkol prodat jim svůj nápad a plán. S nadějí se po nich podíval. Pokud nebudou ochotni ho v téhle podobě koupit, bude je muset nahradit jinými lidmi. Náramně jednoduchá záležitost.
Tak tahle detektivka se autorovi moc povedla. Hezky to napsali mi-380 a heavy66. Podepisuji se i pod jejich úryvky z knihy, protože jsou pekelně dobré. A našlo by se jich tam ještě fůra, co by stálo za zveřejnění.
Knížku samozřejmě doporučím.

12.12.2022 5 z 5