Atuin Atuin komentáře u knih

Romeo a Julie na vsi Romeo a Julie na vsi Gottfried Keller

Téma velké a vděčné.

27.01.2022 4 z 5

Zlaté mříže Zlaté mříže Philippe Hériat

Nerozumím že je tato série v takovém pozadí. Vždyť nese všechny prvky těch toho co dost čtenářů baví i v dnes napsaných ságách, akorát je to napsané mnohem lépe. Tady u toho dílu je na škodu font,ale to je tak všechno. Je to svým způsobem zvláštní, ale hodně zapomenuté dílo.
Moc se těším na poslední díl.

27.01.2022 5 z 5

Přízračný svět Branwella Brontëa Přízračný svět Branwella Brontëa Daphne du Maurier

Výborná kniha, která sebou nese znepokojující pocit tím spíše že u nás nebyl, z nepochopitelných důvodů vydán životopis Charlotte od Elizabeth Gaskell. Ukazuje obraz doby i komorní perspektivu života všech sourozenců a lidí kolem nich. Tato kniha může uniknout i těm kdo obecně znaji tvorbu Daphne, protože je svým způsobem zapomenutá, ačkoliv o jejích kvalitách nemůže být jiné než pozitivní řeči. Charakteristika postav, pro Daphne tolik osobistá je i tady velmi reálná a životopis tím vystupuje ven mimo knihu a čtenář snadno vstoupí dovnitř.
Děkuji autorce za tento počin.

A douška na odlehčení ( protože ve výsledku je ta kniha plná smutných propastí a rezonancí).
Úplně si dovedu představit jak Daphne píše něco jako Život a lži Albuse Brumbála. Bylo by to zpod jejího pera nepřekonatelné. Škoda že už nemůže.

27.01.2022 5 z 5

Bloudění Bloudění Jaroslav Durych

Čtu to podruhé. A je to .je to kus práce. Je to výborné. Začátek sugestivní, silný a neopakovatelný, potom je to otevřené i zádumčivé zároveň, je to pouť. Koho zajímá daná doba toho to musí nadchnout neli úplně odzbrojit. Je to bolest. A přitom to není úplně přirozený Durychův jazyk v Boží duze, kterou jsem si nedávno taky znovu přečetla je úsporný a velmi skromný až tichý. Tady se snaží zakřičet, ale nezapře v sobě vlastní povahu a tak křičí jakoby šeptem. 5/5

26.01.2022

Boussardelovi Boussardelovi Philippe Hériat

Výborný, jsem ráda že jsem si z antikvariátu objednala rovnou všechny díly této ságy. Pecka.
Budenbrookovi mixnutí Zolou, ačkoliv.v Budenbrookových sledujeme úpadek rodiny, tady bohatnutí. Od pádu Napoleona po dvacáté století, úsek narození dvojčat úplně na dřeň.5/5

22.01.2022 5 z 5

Malíř duší Malíř duší Ildefonso Falcones

Upřímně jsem doufala že to bude mnohem lepší, že se autor od předchozích knih posunul někam v dialozích a v atmosféře. Neposunul. Je to mělké a patřilo by se to pod hlavičku úplně jiného vydavatelství, protože takhle ta kniha dost mate a klame tělem.

22.01.2022 2 z 5

Okouzlená duše 1 Okouzlená duše 1 Romain Rolland

Četla jsem poprvé v době kdy mi bylo sedmnáct a hrozně to na mě zapůsobilo. Nyní po víc jak dvaceti letech se ke knize vracím a RR se mě svým kouzlem s neuvěřitelně silným vypravěčským nadáním dostává pod kůži ještě patrněji, je to hluboké, citlivé, lidské, je to krásné...5/5

19.01.2022 5 z 5

Román o Tristanovi a Isoldě Román o Tristanovi a Isoldě Joseph Bédier

Tohle byl zajímavý zážitek. Nejdříve mi únava ( a okolností) nedovolila knihu ani pořádně začít, potom jsem si pustila kousek v audio podobě a dostala jsem chuť začít to znovu. A celý ten nešťastný příběh mě opravdu uhranul. Za prvé mi to evokovalo Tolkiena. Nejdříve Húrinovo děti, potom Beren a Lúthien a pak, vzhledem k jednomu z jmen ( Gondoln) i Pád Gondolinu :-)).
Jediné co mi šlo na nervy bylo boření zdi, když se vypravěč stáčel na " posluchače, čtenáře, prostě lidsto'. Samotný příběh má úžasnou atmosféru a mě si zaháčkoval, že jsem mu nakonec těch 5* dala a je mi líto že u nás není přeložena verze jakou o této tragédii napsal Hardy.

17.01.2022 5 z 5

Polnočná knižnica Polnočná knižnica Matt Haig

Kniha není špatná, nášlapne dost depresivním začátkem, který velmi sugestivně popíše hrdinku jako takovou a její potíže. Nápad s knihovnou mezi životem a smrtí, kde jsou různé verze životů, aniž by vám pomohl název, je velmi působivý ovšem zpracování mi přišlo takové neutišené a potenciál zůstává využitý tak z poloviny. Takže trochu rozpaky. 3,5/5

16.01.2022 3 z 5

Vlčice Vlčice Zdeněk Žemlička

Taková příjemná záležitost, vyložená oddychovka, která vás dostane dovnitř, do všech těch peripetií, se zajímavými nápady a vizemi.... víla, paměť stromů apod, ale jinak je to typická žánrová záležitost ( subžánrová), kfe je autor silnější v opisech a atmosféře než v dialozích, ty mu tam vyloženě překáží, ale dostávám to co jsem očekávala takže spokojenost 4/5

15.01.2022 4 z 5

Boží duha Boží duha Jaroslav Durych

Sice na první pohled krátká knížka ( prostě novelka) ale vydá za dlouhý román. Čtení o nelehkých věcech v nelehkých dobách, autor dobře uměl podsunout skryté významy, které pro něj byly důležité, ale nechtěl se s nimi s čtenářem tak naplno svěřovat. Hluboké, zásahové čtení.

11.01.2022 5 z 5

Mexická gotika Mexická gotika Silvia Moreno-Garcia

Čteno v polském překladu

Mě se kniha velice líbila. Dostala jsem přesně to co jsem očekávala, na počátku dokázala zmást a na konci překvapit. Atmosféru propagovaných klasiků na obálce je v tom znát. Je to psané přes předivo gotického románu lehkým, dostupným jazykem, který však poukazuje na vypravěčský talent. Hlavní hrdina neleze na nervy naopak. Psáno naštěstí v er-formě. Komorní, svým způsobem bezčasové ale velice atmosférické. Postavy, byť některé nemají příliš mnoho prostoru jsou uvěřitelné.4,5/5

09.01.2022

Paní Degasová Paní Degasová Arthur Japin

Příjemně napsane, vkusně zachycené a moderně podané, nemám co bych tomu vytkla a jelikož jsem si v knize začmárala celkem dost citací pastelkou nemohu se z toho vykroutit jinak než 5 *..

07.01.2022 5 z 5

Arrowsmith Arrowsmith Sinclair Lewis

Mimořádně čtivá a stále funkční kniha. Patří do generace spisovatelů, kteří měli neuvěřitelně velkou slovní zásobu a dokázali to zúročit právě v takových knihách, které dnes už nikdo nenapíše...

06.01.2022 5 z 5

Dívka s modrým šálem Dívka s modrým šálem Sylvia Sherry

Takový skrytý poklad, loni jsem přišla na několik takových vyloženě lahůdek a zdá se že i letos mi štěstí přeje. Konec 19.století, atmosféra silně dobová a styl velmi osvěžující, tím myslím nápad rozčlenění na několik částí, kde v jedné si vede jedna z postav denik, v druhé jiná postava ukazuje jinou perpektivu, v další jsou pouze dopisy ... Stejně silně na mě zapůsobila i kniha Lucy Gayhaertová i s tím nemilosrdným koncem.

05.01.2022 5 z 5

Malá Malá Edward Carey

Není to kniha ani divná ani bizarní. Má své zabarvení. Je to kniha skvělá. Směle napsaná, s použitím drobných ( konkrétních) ilustrací jako doplňků, které dokreslují už tak velmi nabitou atmosféru. Výborný vypravěč a výborný překlad. 5/5
A výborný nápad..:-)

04.01.2022 5 z 5

Nejhezčí dny našich životů Nejhezčí dny našich životů Claire Lombardo

Výjimečná, chytlavá a velice chytrá kniha. Není to banální a vůbec to není " ikkarovka".
Je to napsané stejně zkušeně a dobře jako Malý život a za takový Malý život ( tentokrát s ženskými hrdinkami - zejména) by se to klidně dalo i označit a jako srovnání si tyto dvě knihy neuvěřitelně sednou. Jsem velice mile překvapená a velice spokojená. 5/5

02.01.2022 5 z 5

Recept na dokonalou manželku Recept na dokonalou manželku Karma Brown

První kniha roku a taková pecka. Výborně napsané, extrémně čtivé .

01.01.2022 5 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Mám podobně smíšené pocity. Kniha je napsána poeticky, má své osobité kouzlo jako takový dívčí románek s přesahem.( krásné popisy krajiny ( Ona i ta všednost musí ale mít na tom papíře nějaký ten tmel. Působí to dojmem volných asociací, což ve výsledku není špatné, ale do pěti hvězdiček tomu něco chybí.

31.12.2021 4 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Kniha není špatná, nemůže být, autorka je francouzska a tak nějak už tím má vyhráno.
Téma je víc jak chytlavé, ale mám dojem že by si možná Delphine měla dát pauzu od vyloženě kontroverzních témat ( ne napořád, ale třeba pro jednou) a trochu vydechnout, že by to jejímu psaní prospělo. 4 *....
Podle mě umí autorka čarovat víc, zejména na menším prostoru.

29.12.2021 4 z 5