Atuin Atuin komentáře u knih

Meir Ezofovič Meir Ezofovič Eliza Orzeszkowa

Čteno v originále, tudíž je pocitová hodnota vyšší a cítím že mě Eliza velica překvapila. Hlavní ale je jedno kniha je napsána " dávno tomu" a odvíjí události staršího data ale zachycení skutečností ( byť se nezapře autorčin styl) je neuvěřitelně trefné. Postavy nejsou papírové maji tvar a charakter a jejich chování se odehrává s vědomím složitého uspořádání nejen lidské povahy ale i věcí na to navazujících. Otočí vás to a uviznete uvnitř situací, které budete chtít sami ovlivnit a vyřešit. Popisy autorky úžasné, slova se dostávají pod kůži a s ním každý vyraz tváře, zachvění, nepokoj, nesouhlas či radost. Určitě si ji přečtu ještě jednou.

13.01.2021 5 z 5

Bohyň Bohyň Tadeusz Konwicki

Příběh je takový nesoudržný. Nedrží úplně tvar. Jsou tam mista která úplně zpívají a pak to autor najednou otupil. Helen mi přišla chvilku opravdová a chvilku úplně nesmyslná. Ne že by v knize byly napsány nesmysly to ne, to vlastně vůbec ne, ale někde je toho málo a někde příliš.
Prostředí je popsáno nádherně, citově, vypjatě a vrcholně, ale potom to vzdy pod něčím uklouzne. 3,5 * /5 ..

10.01.2021 4 z 5

Denní dům, noční dům Denní dům, noční dům Olga Tokarczuk

Neumím tuto knihu dost dobře ohodnotit. Čtu již po druhé v originále a nyní mi to přijde nejen podivné ale zároveň nekompaktní. Ačkoliv Olga vyráží se skvělými slovními kombinacemi a jeji machinace jazykem jsou minimálně zajímavé, tak zas takovou odezvu to ve mně nemá...3,5/5...

08.01.2021

Dobývání nebe Dobývání nebe Paolo Giordano

Giodano je autor který vytváří obrovskou vazbu s postavami a jejich pocity, byť vám postavy nemusí být úplně sympatické, pokud vůbec, ovšem tim jsou reálnější a živější. Jeho styl neni odosobněný naopak, je velice vnitřní a jiskřivý a to ve čtivých nesložitých větách, za kterými jsou obrovské lány dotazů a zhmotnívajících se věcí, ktery kolem nás život zasazuje. Jeho pero je trefné. Ctí své postavy dohromady a přitom ke každé přistupuje jako otec, citlivě a přesně. A možná v tom mohou být zachyceny drobné omyly. Tato kniha ho vystihuje úplně přesně. Oni už tam někde žijí ve fantazii čtenářů, všichni dohromady a každý zvlášť ve snaze setrvat tady.

05.01.2021 5 z 5

Sparsholtova aféra Sparsholtova aféra Alan Hollinghurst

De facto se dá v mnohém souhlasit či spíše rozumět i těm rozpolceným komentářům. Ovšem ja mam dojem že autor při svém psaní volí jinou strategii než tu která by se zaměřovala přímo na postavy. V každé jeho knize je struktura taková, že se víc máte zajimat o šachovnici než šachové figury. V tomto směru je to výborný stratég. Provede vás prostředím, vytvoří atmosféru a postavy nechá mluvit, konat apod jen potud, aby to nenarušilo celé to panorama. To je jeho silný aspekt a ten si nechat fnknout by byla v jeho případě škoda. Četla jsem několikrát Cizí dítě ( které na mě udelalo snad nejsilnější dojem ) i Linii krásy..Toto čtu poprvé ale ani zde nejsem zklamaná, dostávám přesně to fo jsem čekala.,5/5

04.01.2021 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Musím souhlasit s těmi ovacemi a upozornit, že za dost z toho může náš český překlad. To je úplný klenot. Překladatelka to vytahla na tu pomyslnou sestou úroveň a za tu jinou hranici. Zrovna u této knihy je to vidět snad ještě z dálky, ja jsem taky nevěřila vlastním očím když jsem viděla jak jota tentokrát vyloženě začarovala. Smekám. Přečetla jsem si na konci roku české vydání a musím změnit hodnocení, je to kniha bez diskuse absolutně dokonala, tón jakým lze u nas číst tomu úplně sedí a ušil tomu ještě lepší zaklady, vytvořil atmosféru a obrazce které jen tak z hlavy nevyženete.5 a víc z 5 :-) .
Vůbec se nedivím tomu obdivu, což mi v loni začátkem léta prislo divné, protože jsem jí četla v polštině, to jsem ten boom nechápala, teď ano. Děkuji za takové preklady a to nejen Jotě..

01.01.2021

Luční harfa / Strom noci Luční harfa / Strom noci Truman Capote

Značka Truman Capot to je záruka hlubokého ponoru v poetický les slov bez slabin, s zakoutimi opravdové lidské natury. Jednotlivé postavy maji v obou novelách nezapomenutelný tvar a nevyznívají prázdně a tupě. Přemýšlíte o tom jak lze s takovou citovostí psát o tom všem...

01.01.2021 5 z 5

Křižáci Křižáci Henryk Sienkiewicz

Četla jsem Křižáky v originále a upozornit musím předem, ze mému oku lahodí v klasice jiný druh polštiny. Ovšem kniha je psána ocelovou pěstí a pevnym, sevřeným jazykem. Jakožto celek vnímám tuto triologii velmi pozitivně a nadšeně, je to prostorné a pokud mate k těm končinám vztah tak vite přesně co chtěl autor říct a proč to vlastně říká. Jen by to mu lahodil ladnější - ve smyslu lahodnější - jazyk. Zase to ale byla výzva za kterou jsem ráda. V češtině jsem kdysi davno četla pouze Ohněm a mečem a to vím že překlad byl o neco něžnejší méně... méně. špinavý..Ale méně než 5 hvezd to dostat nemůže....

31.12.2020 5 z 5

Symfonie o novém světě Symfonie o novém světě Lenka Horňáková-Civade

Snad i nejlepší kniha co jsem od autorky četla. Řekla bych že s touto útlou záležitostí ukázala svoji výbornou formu, do které uzamkla prvky velice zásadní a velice....no velice důležité. Neztratila svuj glanc vyjadřovat se svou vlastní dimenzí, takze je vidět že neztrácí nic ze sebe, naopak získává. Muj osobní dojem podotýkám je velký, v principu tak velký byt nemusí ale u oblíbené autorky vzdy potěší ten růst... byť je na muj vkus rust každého autora skryt v sedych zónách čtenářského zájmu..( to jen na okraj...nic ve zlém )

31.12.2020 3 z 5

Hrdé srdce Hrdé srdce Pearl S. Buck

Drobný, jemný, ženský styl rozpouští na stránkách knihy nevšedně, všední příběh. Komorní a svym způsobem tichý příběh, ktery vsak jako by křičel ( nebo zpíval) do vsech stran. Krásná kniha..... Opět kniha s duší....

31.12.2020 5 z 5

Pod skleněným zvonem Pod skleněným zvonem Sylvia Plath

Tak jsem během svátků zhledla Queen's gambit, což regulérně označuji za jeden z nejlepších seriálů v tomto roce a odložila jsem v okamžení knihu s Vánoční či hihnací tématikou a ponořila znovu do jedné z me oblíbených knih abych ten rok ukončila jak se patří. Kniha mi visela v hlavě celou dobu sledování seriálu. Sylvia Plath si zaslouží dle mého názoru velký respekt, tahy kterymi zavladne v hlavě a to zejména vaší jsou nepopsatelné, ačkoliv tomu na konci - ci ke konci- možná nebudete chtít věřit, ale nebude to tim ze by jste to nevěděli.

30.12.2020 5 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Nevím, opravdu nevím. Jakmile dám něčemu dvě hvězdičky spadlo to u mě silné a jediné do kategorie vypínací literatura a ještě ke všemu hloupě napsaná. Oddychová literatura není v mém vesmíru to samé co vypínací. Osobně je na této sérii nejpůsobivější grafické vydání. Můžete u čtení dělat co chcete, a vůbec to nebude vadit ve výsledku nic neztratíte. Zachumlání do deky nedoporučuji, hrozí že se budete soustředit a vlastně nebude na co. Popis krajiny nikde, hrdinka nesympatická a všechno tak nějak uplácané jako když kočička s pejskem pekli dort. Zkusím ještě jiné knihy, ale výhradně v situacích které takový text ocení.. rozhodně se zachumlávám pod deku raději s něčím jiným...Za mě zklamání roku. ( Jako knižní přátelé knižní, takže žádná katastrofa :-))

20.12.2020 2 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Máte rádi lehkou, mírnou ironii? No tak směle, směle. Je to lahodné, půvabné, hřejivé a vypravěčsky dokonalé. Vse v te knize má tvar, smer a duvod k vypovězení a možná že je to znovu dabelsky geniální...aj jaj...:-)

19.12.2020 5 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

(SPOILER) Nevim co z přisad vylovit dříve, je to věc, ktera vám ožije pod rukama a doslova zaplni dům sobe vlastní genialitou. Toto vydání se četlo jako po másle... úplně stejně jako když Anuška rozlila slunečnicový olej, takže pozor na hlavu. To uz veděl i Pilát Pontský, že hlava je sídlem všech potíží.
Čtete, bavte se a nebudte zklamání, tato kniha vam to nedovolí..

19.12.2020

Hledání ztraceného času (1.–7. díl) Hledání ztraceného času (1.–7. díl) Marcel Proust

Obrovský dík vydavatelství za toto dílo. Do kterého lze vstoupit beze strachu, vyloženě s radostí a s vědomím že taková shledání jsou neopakovatelně krásná. Je to jako by svým způsobem člověk vcházel domů, někam kam obvykle ani člověk neví že má ještě přístup a při tom to není pošetilé, ale opravdové.

30.11.2020 5 z 5

Příhody placatého čumáčku Příhody placatého čumáčku Anna Beatrix Bártová (p)

Některé obrázky mi připomněli naší smečku ( svého času), chvilku jsem měla chuť ve stejném duchu psát nějaký příběh právě o ní..
Milé, krásné, potěšující a věrné...❣️

22.11.2020 5 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Jsem si po Bile nemoci říkala, že si od Čapka znovu přečtu něco méně znepokojivého a něco méně na zabití ( svoje), třeba Zahradnikuv rok, nebo Dášeňku, ale jak jsem začala po té " jeho poličce " v knihovně motat dopadlo to úplně jinak. Na divadle jsem to bohužel nikdy neviděla, což mě nyní o to víc mrzí, protože vím že bych to teď už taky nemusela přežít. Tak lehce popsat tak silné pravdy, s takovou až eleganci a nadhledem....Četli jsme to s manželem v jeden podvečer a můj muž prohlasil, že už mě odhalil, prý ho chci regulérně zabít.

14.11.2020 5 z 5

Plavec ve tmě Plavec ve tmě Tomasz Jedrowski

Kniha velmi překvapila. Velice emotivní a zároveň intimní, takovou tou čistou lidskou intimitou. Ačkoliv kniha ( či vyznání) přechází přes krkolomné roky, autor zároveň dokázal vytvořit jakýsi dojem bezčasí, který umocňuje všechny ostré dojmy i jemné zážitky zároveň. Není to běh přes překážky ale dobře vyladěný text, který stojí za přečtení a něco ve vás zanechá. Něco hodně ve vás zanechá a že je to debut malém nepoznáte. 5/5

13.11.2020 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Kdyby tak člověk věděl že pro některá díla je vymezen přesný čas, kdy se k nim vrátit. A mají tah větší, jiný než kdyby se k nim vrátil o rok dříve. Opravdu něco tak trefně obsaženého má na svědomí málokdo v té naší kotlině. Čapek předvedl něco ( tedy to je jeho kumšt) co se stává nezapomenutelným zážitkem o to více až z toho člověku přechází zrak.
Jazykem svérázným a srozumitelným vyřčeno vše co se poschovavá v koutech i sluní na výsluní.

11.11.2020 5 z 5

Stratená duša Stratená duša Olga Tokarczuk

Nehledejte v této knize slova, v této útlounké a velmi neobvyklé knížce lze však nalézt něco zcela jiného, její výjimečný potenciál tkví jinde. Podle mě k ní lze přistupovat natolik různorodě, že sotva k ní jde napsat srozumitelný a souvislý komentář. Je to velmi bohatá záležitost.

08.11.2020 5 z 5