Atuin Atuin komentáře u knih

Navrátilka Navrátilka Donatella di Pietrantonio

Je velká škoda, že se nám dostává do rukou až třetí kniha autorky. Mám totiž dojem, že na této knize je možná maličko znát nakolik autorka dokáže, či nedokáže být ve svých knihách inovativní. Zcela evidentní je jakási přesnost a metodičnost, která možná souvisí s tím že autorka je povoláním lékařka, ovšem ona forma ubírala knize jistou perspektivu a uvěřitelnost prostředí, Itálie v tom poněkud zaniká. Místy. A to je škoda, ale je to jen tím že to patrně nedovolil rozsah. Pohled na věc se mi zdá trochu černobílý ačkoliv na pozadí je to podané dobře. Určitě by mě zajímaly předešlé knihy.
Kniha jistě stojí za přečtení a pozornost, ale na plný počet to za mě není. Ale nakolik jsem ovlivněna tím že vím že to je autorčina třetí kniha, nevím. Něco ve mě věří že její prvotina bude lepší a opravdu nevím proč. Takže jakkoliv to zní bláznivě, jsou to poctivé 4*.

26.02.2019 4 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Ačkoliv je kniha velice krátká a členěná mezi jednotlivé postavy není to řečeno nevšímavě, naopak. Celkový obraz je doložen vnitřními detaily, které uzamknou každou stránkou a každý projev do respektujícího ticha, které už nepotřebuje víc dokládat. 5/5
Protože vyhrocené životní situace a prostředí není třeba hrozit. Autorce se podařilo vymezit prostor a neztratit hranice od možného k nemožnému...

24.02.2019 5 z 5

Absolutní miláček Absolutní miláček Gabriel Tallent

Absolutní miláček je kniha která má po stylistické stránce své chyby a zejména na konci se tyto chyby sejdou a vytvoří jakýsi zmatečný prvek za který nemohu dát plný počet, ovšem jinak je to suverénní dílo.
Tedy samozřejmě pro ty, kteří i po přečtení anotace nečekají motýlky a poníky. Psychologická vybarevenost je dostačující natolik aby vás postavy mátly i i vyrážely vám dech zároveň, příběh se stává uvěřitelný právě tím oparem čehosi co se kolem všeho vine. Kniha je ovšem popisná jinak a to čeho se jí nedostává tady, se jí dostává jinde. Právě že popisy určitých situací jsou vedeny snad až jakoby mimochodem získává vše jiný rozměr. Téma není hezké, není o čem příliš mluvit, ale je o čem přemýšlet.
Je to kniha která za sebou nechává stopu a i přes takové téma to není kniha která by neměla co říct, jen to říká dost osobitým stylem. Jsem zvědavá na další tvorbu.4/5

22.02.2019

Smíření Smíření László Németh

Velice dobrý psychologický román. Autor dokázal překrásně vyprávět, a nevím zda vlastností jazyka původních či dobrého překladu, má onen mikrosvět neuvěřitelnou sílu, pozadí není umělé, ale nabízí řadu a řadu skutečností. Další kniha s duší....5/5

Anežka co by postava není vykreslená kostrbatě a pateticky, ale je opravdová, svěží a uvěřitelná. Člověk snadno vklouzne do jejich trampot a starostí, do jejího vypětí.
Zastoupení určitých problémů, určitých jevů se může zdát nekonkrétní, ale je řečeno velmi dynamicky, postavy jsou prokreslenými hrdiny svých osudů dobře zpracovány a sladěny s příběhem, kniha má tak obrovskou šanci dostat se pod kůži.

21.02.2019 5 z 5

Úřad pro zahrady a rybníky Úřad pro zahrady a rybníky Didier Decoin

Neočekávaně dobré, znalost dobových reálií využitá zajímavým a originálním způsobem.

19.02.2019 4 z 5

Město mečů Město mečů Robert Jackson Bennett

Bude li si někdo v nejbližší době stěžovat na syndrom druhého dílu mileráda ho odkážu k této sérii.
Jste li namlsáni z první knihy, neodkládejte dobrou náladu a rozpoložení na jindy. Kniha ( tedy autor) vám to mnohokrát oplatí.
A máte rádi Prachetta? No autor ho má rád také. A není nad takové pocty.
Mám psát více. No nebudu. Tohle je svět uvnitř jiných světů, v dlani božské múzy, která sní svá tajná přání v tajné skrýší, obklopena každodenní všedností :-) :-).

08.02.2019 5 z 5

Město schodů Město schodů Robert Jackson Bennett

Tak to je hodně dobrý kousek...
Má to takový prachettovsko - Miévillský nádech, s tím že jim do toho mumlá ž
ze spaní Rowling nebo Martin, ale ti dva poslední jen hodně vzdáleně. Jako by poslední tři debatovali o tom prvním a vyšlo z toho toto, ovšem Martin u toho naštěstí usnul.

Fascinující svět, opravdu. Originálně popsaný i nepopsaný. Zaujme vás dost zásadní historie, která má svá specifika a kniha se hemží čímsi povědomím, takže se člověk cítí jako doma. Činné a Nečinné předměty, Skladiště a striktní pravidla různých Ministerstev jsou stejně zajímavé jako hrdinka se svým parťákem. Bulikov má velký potenciál ačkoliv autor nemíří přímona cíl, tak trochu vedle a právě tím je přesnější.5/5
Ve fantastice je dnes málo opravdu dobrých kousků, ale tohle je výborný zážitek. Pokud už se v tomto žánru něco výborného objeví u mě to má 5* jistých....

08.02.2019 5 z 5

Klan velkého medvěda 1 Klan velkého medvěda 1 Jean Marie Auel

Velice krásné a kvalitně napsané čtení. Dost dlouho mi trvalo než jsem se k sérii rozhoupala, ale musím říct že to splnilo moje očekávání. Přitáhlo mě to hned na začátku, dostalo mě to do lesů, k řece, na step...a musím uznat že podkreslení je převedeno do knihy báječně. Stavím mezi oblíbené.5/5

05.02.2019 5 z 5

Páté roční období Páté roční období N. K. Jemisin (p)

Velice originální kniha, napsaná několika přístupy a nelineárně, což všemu dává krapet víc čehosi, co nelze dost dobře vysvětlit. Stejně jako u Kostičasu i zde napíšu, že buď v té knize budete nebo ne. Ovšem tato kniha není bezobsažná a má pod " povrchem" ( to slovo se vyloženě hodí) víc než by se řeklo. Dost mi to v tomto směru připomnělo Netíka ( čistě subjektivní pocit, takže mi ho odpusťte). Ten rozměr který se vám neděje před očima není v knihách častý a za mě lahůdka 5/5..

Douška
Těším se až si pustím jako audio další díly, protože než to vyjde u nás čekat nevydržím. A jsem zvědavá jak se s přehledem popasovali polští překladatelé.

05.02.2019 5 z 5

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Fantastické, působivé, atmosférické a obrovsky návykové. Jakmile překročíte brány tohoto světa a neotočíte se zpět ( a to nedělejte) jste v pasti, v dlani obra. Ve spleti úvah, v melancholickém zajetí snů, kterou vynesete na povrch jako tu nejsamozřejmější věc na světě a svět jako by byl konečně uchopitelný a pochopitelný.5/5

25.01.2019 5 z 5

Magická loď Magická loď Robin Hobb (p)

Prostor je zabydlený myriádou věcí a postav, které na první pohled vypadají originálně a v jistěm smyslu i originální jsou, ale stačí chvilka nepozornosti a lze snadno cokoliv předpovědět. Převážila ( a to vysoce) forma nad obsahem a jaksi to nemá tak bouřlivou atmosféru jak by příběh zcela mohl mít. Navíc by vůbec neuškodilo seškrtání. Postavy mě tolik za srdce nechytily, opravdovost v jejich skutcích narušil fakt, že mi přišlo, že ani jedna z nich nevěřila tomu co říká a co dělá, dialogy nevěrohodné a namalované a přitom je na knize vidět práce. Ale také lítání mezi žánry na poli kterému to vždy nějak nesvědčí. Méně je někdy více. Vím že je autorka celkem oblíbená, ale neřekla mi nic čím by mě chytla za srdce.... Bohužel.... Možná i fakt že se předem pracuje s vizí třech ( minimálně) dílů tomu všemu škodí...Uzavřený jeden příběh by nemusel být špatný. 2,5/5.

Ono je to asi tak že autorka píše fantasy, ale nadání má pro zcela jiný žánr. Takový kde by ji při tvorbě postav pomohly skutečné historické reálie.
Takto se kolem ničeho netáhne žádná aura, ani člověk nemá pocit že by byl vpuštěn do příběhu, protože je tam tak plno že se tam prostě nevejde.
Tohle je žánr, který musí bavit na první pohled, to nemá být rébus. Kde má být příběhová linka vidět a nemá být zanesena marastem čehosi co se hodí k meditaci...Autorka píše neuvěřitelně nudně a tím že vám popíše jedné stránce letmý pohled z okna, vzletně, spisovně a okázale z toho neuvaří víc .
Ploché, byť to má tolik stran. Postavy jsou sice rozestavěný a ví co kdy a jak říkat, ale neumí vzít za srdce, případně pod krkem a vtáhnout vás pod hladinu. Zůstává málem nulový dojem, byť jsou její knihy plné všeho možného a vytváří chuť se k těm tématům dostat. Ovšem na to je potřeba prostředí a postavy z masa a krve ( ať lidského, hadího nebo dračího), krve která není " bezkrevná".
Jde o to jak moc jste ochotni na tento mělký ale rozměrný binec přistoupíte a jak dlouho vás váš mozek podrží než cukne...

trudoš se vyjádřil taky přesně, evidentně došlo k protrhnutí oné velmi tenké hranice stejně jako u mě. A snad mě omlouvá že vzhledem k té rozsáhlosti a předchozí přečtené sérii, je mi to milá Robin líto, však tobě čtenáři nechybí..:-)

18.01.2019 3 z 5

Vidořád Vidořád Samantha Shannon

Po velice dobrém startu přišlo lehké zklamání. Autorce se sice daří držet napětí od začátku do konce a celou knihu je natažená ( v tomto smyslu) dokonalá struna, málem k nepřežití, ovšem Kostičas byl lepší. Svět je vykreslený úžasně a za další je to originalita bezpředmětná. Zapamatovatelné a obrovské 3,5/5

14.01.2019 3 z 5

Hvězda Severu Hvězda Severu David B. John

Tak tohle se autorovi tak nějak zvláštně podařilo.
Ve světle určitých událostí si to zaslouží vysoké hodnocení zcela bez diskuse. Všechno co považujeme za věci minulé a dávno vyřešené, existuje někde dál a určité věci v naší každodennosti tak samozřejmé prostě někde nemají šanci...A to je dost hrozné...5/5

14.01.2019 5 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Mě se to úžasně líbí.
Hlavně se mi líbí jak to autorka vzala tak jako bez pardónu. No řekněme to třeba takto : Jako by si sedla a než se vůbec spustila do té krajiny psaní nahlas si řekla - buď milé děti ( tj. čtenáři) těmi dveřmi dovnitř projdete a nebo ne. Kdo zůstane očumovat na prahu vůbec nic si neužije, je to čistě na vás :-)). Kniha frčí a buď tam jste a nebo jste venku, já tam jsem už podruhé před dalšími díly, no a pořád to tepe. Je to podobný zážitek jako u Harryho Pottera...( Pokud vás to chytí je to luxus) 5/5

12.01.2019 5 z 5

Nezapomeň Nezapomeň Val Emmich

Škoda, velká škoda že ta kniha není psaná jenom z pohledu děvčete, nebo vypravěče postaveného mimo obě postavy.
Tohle ploužení mezi dvěma zónami ( a to člověk může být rád že jsou jen dvě) mi začíná poněkud vadit.
To je celé co mi na knize vadí, je to komorní, citlivé a svým způsobem i vlastní a zapamatovatelné. Možná by to chtělo víc atmosféry ( příště), něco víc uzamykajícího uvnitř, takhle to místy zůstává zbytečně povrchní, ačkoliv to povrchní věc neodráží ani v nejmenším ( a to už v od samého počátku). Opravdu by stačil jeden vypravěč..
Takto z 5* dojem poklesl až na 3,5/5

10.01.2019 4 z 5

Já jsem nadšená, je to fajn čtení, vyložená space opera, po které jsem se dlouho ohlížela a když kniha vyšla úplně mě minula. Přitom jsem v té době přečetla Iluminae a lovila jsem zda není nějaká verze pro dospělé. ( Tím nechci spojovat že jsou si tyto série nějak výrazně podobné, to asi ne, minimálně ne jistě pro všechny, ale na mě to v pozadí působí v některých oblastech podobně a vše ve mě plesá.) Mám už přečteného i druhého Poutníka a musím říct že tam je to sice komornější ale stále výrazně dobré. Celkově 4,5/5...

08.01.2019 5 z 5

Zatmění Zatmění Winston Graham

Chvilku jsem se nechala ošálit a málem jsem dala tomuto dílu znovu 4*, ale po přečtení dojem rychle vyprchal. Po raketovém vstupu obsah celkově zvlažněl a zmalátněl, autor se svého času snažil nakombinovat všechny možné prvky z knih na které si lze vzpomenout. ( Od Rozumu a citu po Ságu rodu Forsythů)...ze začátku( 1,2 díl)si tak nelámal hlavu s formou a bavil se skutečně jen příběhem, od chvíle kdy začal dohánět svou inspiraci ( konec 3.dílu, s určitostí od 4. dílu), to trochu ztratilo kouzlo. Nebo je to jen únava materiálu. Pokud dokázal napsat 12 dílů takto už to je celkem obdivuhodné, ale víc jak 3 či 3,5/5 že mě kniha asi už nedostane, ačkoliv mě osudy hrdinů dál zajímají. To je tak jak se jednou ocitnete v sérii :-)

06.01.2019 3 z 5

Zelený stan Zelený stan Ljudmila Ulická (p)

Po celou dobu čtení mám jednu zásadní a velmi neodkladnou chuť pustit se do Živaga, do mého miláčka. Takovou chuť jakou mi vlila Ulická do žil jsem dlouho nezažila. Začala jsem z knihovny tahat knihy a tvořit si kupičky čím se nechám pohltit příště. Vypadá to asi následovně
Doktor Živago
Vzkříšení
Hukot času
Běsi
Bratři Karamazovi
Netvrdím že spolu knihy nějak zvlášť souvisejí ale jisté společné prvky mají všechny.
Zelený stan je kniha která leźela přes rok v knihovně a nic se mnou nedělala, kupovala jsem jí s nadšením a pak jsem z ní dostala strach a navíc mi jakýsi " dobrák" podstrčil Werfela a Manna, konkrétně Josefa a bratří jeho a Jeremiáše a to byl konec.
Ovšem tohle kniha která vám nejen hodně řekne ale ještě vás vtáhne do říše, kde vládne jiná magie a perspektiva a nazírání. Do říše literatury, té literatury kterou jakmile máte pod kůží to je další konec.... Ovšem tu magii vloží do obyčejného, každodenního, bolavého světa kde velkolepé snění může zachránit nejednoho z nás a kde se nelze vyhnout i jiným veskrze nemagickým skutečnostem. Postavami nešetří a láskou svého druhu také ne..

27.12.2018 5 z 5

Dcera války Dcera války Sara Nović

Bolavé, depresivní, silně uzavřené v sobě a jaksi opravdové.
Možná to nebyla vhodná kniha na vánoční svátky ale možná to byla ta nejlepší volba. Lépe změřit síly s něčím co vám otevře oči než co vám je stereotypně zavírá.
Nic není samozřejmé a jsou věci které nahradit nelze. Věci kterým je nutno naslouchat, porozumět a ty které je třeba vymýtit.5/5

26.12.2018

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Můj nejoblíbenější díl z celé ságy. Nevím zda je to tím že se člověk znovu setká s trpaslíky nebo to přišlo ve chvíli kdy se na scéně objevil Regis, možné v tom hrálo roli i to nakolik moc je tu Geralt na zabití. Vůbec nevadí že knihu znám i pozpátku, náladu mi zpraví vždycky.

26.12.2018