Atuin Atuin komentáře u knih

Kouzelný příběh, schopný postavit se na vlastní nohy sám o sobě, jen v daném universu. A zůstává funkční.Rozhodně palec nahoru za uvěřitelnost postav. Hvězdičku dávám dolu jen ze sobeckých důvodů, protože si dovedu představit jaký by to byl pěkný román, když i taková forma má kouzelný a nečekaně silný dojezd. Úžasné.

18.03.2017 5 z 5

Údolí havranů Údolí havranů Barbara Erskine

No, ono je to s Barbarou Erskinovou trochu složité. Ona totiž psát umí, to se pozná. Pro jazyk má cit a cit má bezesporu i pro jiné záležitosti. Ale jakmile přečtete tři a více knih dostanete se za jakousi hranici, která vás upomene na jednu velmi důležitou věc, která funguje i mezi jinými knihami ( od různých autorů),jelikož těch příběhů se moc vymyslet nedá,ale tady je to do očí bíjící. Ta věc se má tak, že autorka přes veškerou snahu a citovost pouze přeskládává kulisy na tom samém jevišti.Námět kniha co kniha velmi působivý,ale zpracovaní tomu tak trochu ublíží. Jednotlivé postavy k sobě mají taky tak nějak divadelně daleko, prostě odstup. Když jsem četla první dvě její knihy tak mě to strhlo, ale další tituly už u mě tak nenabraly dech.

09.03.2017

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Luca Di Fulvio je autor, který se patrně rozhodl pro styl, jenž se spíš hodí k výpravným filmům. Zamýchá koktejl několika samostatně dost silných a dobrých námětů s několika příběhy a to celé stručně popíše.A tím se to vše ztratí. Podobu místa, historii a jiné věci jsou zatlačeny natolik do pozadí že si je čtenář musí spíš domýšlet a vymýšlet i přesto že má kniha tolik stran. Celkově kniha vypadá spíš jako pěkný plakát lakájící na film. A tak na mě působí i styl jeho psaní. Lákavě,ale ne nijak hluboce, někde možná kouzelně, ale někde dost nudně.

Proč se všichni snaží napsat něco strhujícího, proč nemohou jenom psát. Chléb je také dobrý upečený sám o sobě.

07.03.2017 3 z 5

Pískový vrch Pískový vrch Joanna Bator

Kniha mě svým způsobem hodně dostala, ačkoliv mi ne každá stránka úplně sedla. Je to velice umně podané a tak říkajíc narýsovamé, podle mě to není psané vysloveně na pohodu,ale tak aby se člověk cítil otlačený až zbědovaný. Výrazná kniha u které si právě pro tu celkovou vyjímečnost neumím poradit s hvězdičkami, takže nechávám bez hodnocení,ale jsem samozřejmě v plusových hodnotách.

07.03.2017 5 z 5

Koho miluješ Koho miluješ Jennifer Weiner

Velice se mi líbila první část, tedy hlavně ta část v níž byli ještě dětmi a vyprávěli veškeré svízele skrze dětské oči. A více Andyho část. Ale celkově mě kniha spíše mile překvapila v rámci žánru je to jistě lepší průměr 3,5/5

05.03.2017 4 z 5

1813: Válečný požár 1813: Válečný požár Sabine Ebert

Tato kniha je dokonalá, prostě jedním slovem dokonalá. Takhle nějak má vypadat historický román. Neuvěřitelný posun od série s porodní bábou. A naprosto nečekaný. Nebála bych se přirovnat k jistému jinému velkému dílu z téhle doby, v mnoha ohledech je to totiž epos stejně výmluvný a člověk polyká stránky ani nemrkne. 5/5

24.02.2017 5 z 5

Modrá jako safír Modrá jako safír Kerstin Gier

Není nad to spřáhnout se s ukecaným chrličem ( démonem:-)). Hned bych ho brala jako domácího mazlíčka.Nesmírně se u Drahokamů bavím, po grafické stránce je knížka nádherná a úplně pasuje k žánru.

24.02.2017 5 z 5

My nejsme my My nejsme my Matthew Thomas

Kniha vypráví, a to velice obstojně, o celé šíři lidského života. V jeho prostotě i neuvěřitelné složitosti. Autor začal od Adama, v tomto případě od Evy, tedy od dětství Eileen, jejíž dramata ( velká i malá) dovedl popsat docela odzbrojujícím způsobem. ( Maličko jsem si vzpoměla na Fanny z knihy v Brooklynu roste strom). Celkové seznámení s prostředím a postavami,jejichž životy člověk sleduje dokonale románové.Příběh je to ale v podstatě komorní nebo se do takového stupně po Edovo a Eileenině svatbě dostává.5/5

23.02.2017 5 z 5

Porodní bába z Benátek Porodní bába z Benátek Roberta Rich

Tato kniha by mohl být pěkný historický románek, ale bohužel se nese ve stejném duchu jako autorčina poznámka na konci. Chtělo by to více práce, potom by se i na tak malém prostoru dalo ledaccos říct, ať už na téma láska, nebo lékařství v té době či náboženství. Jako nenáročná literatura palec nahoru, jako historický román ploché, nevyvážené a i zde natahované. Sem tam jsou tam výraznějsí místa, taková by se však patřila celé knize. Je to opravdu napsané nápadité tak jak autorka popisuje na konci, že ji to napadlo když se procházela v Itálii a představovala si. Po tomto doslovu si klidně přečtu i druhý díl, protože už vím co od toho neočekávat. 3,5/5

23.02.2017 2 z 5

Ross Poldark - Návrat domů Ross Poldark - Návrat domů Winston Graham

Velice by mě zajímalo proč si první vydání u nás zasloužilo filmovou obálku ( předpokládám že je filmová ), je to neoriginální a bez nápadu a vnucuje to představu že uvnitř knihy najdete něci jako Stmívání nebo Vampírskou akademii.
Kniha sama mě překvapila je to povedené není to překombinovaná slátanina, ostatně vzhledem k datu sepsání ani nemůže být. Výborné prostředí, uvěřitelné postavy, prostě pravdivé. Taková jiná Jane Austen nebo Louisa May Alcottot, apd...Jsem ochotna tomu dát plné hodnocení, protože proč ne když je kniha dobrá, chytne a nelze ji odložit.5/5

17.02.2017 4 z 5

Žila jsem již před staletími Žila jsem již před staletími Barbara Erskine

Kniha je chytlavá ( ostatně to B.E. v krvi takové zajímavé napojení na čtenáře ) a této autorce ani nelze vytýkat ani ty dvě časové roviny, protože na tom má postavené všechny svoje příběhy, přesto však vždy jedna trochu kulhá za tou druhou, ne nijak výrazně ( přeci jen je to kniha na pohodu ), ale trošku. Ta linka v minulosti je taková pěknější, jasnější a současnost trochu chaotická a zde prostě některé věci působily až rušivě. Ale jinak 4/5

16.02.2017 3 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Grafické zpracování naprostý luxus, příběh, pokud je ve vás nějaká částečka pro tento žánr ( star trek, star wars, battlestar galaktica), vás jistě ohromí a to i svou komplexností a koncem, ovšem ten překlad mě tak trochu zklamal, opatrný a navíc mi přišel že je jako pro idioty překladáno i to co v by mohlo zůstat v originále původní, což by v takových " aktech" i sedělo, proto ta hvězdička dolů, ale jinak v rámci žánru YA zážitek. Spokojenost a těším se na druhý díl.

15.02.2017 4 z 5

Jasno lepo podstín zhyna Jasno lepo podstín zhyna Sara Baume

Kniha která navodí pocit, že člověk čte něco mezi volnými asociacemi a deníkovými zápisky,ovšem slušně a schopně napsané.Hlavnímu hrdinovi, tady tomu,který umí mluvit se velice dobře "naslouchá", ať už vám vykladá o cestě na poštu, nebo sázení nebo strachu, či partě kluků kopajících do míče. Kniha na mě měla svým způsobem až uklidňující účinky. Lidský rozměr je tu opět rozvinut ve škále prostých vět na pomezí všednosti.

13.02.2017 5 z 5

Agnes Agnes Hannah Kent

Velice zajímavá knížka, v jejímž rámci je představen drsný,nekompromisní život na Islandě a příběh ženy, který člověka nenechá chladným. Je veden třemi směry, vypravěčkou je samotná Agnes, pak se vypravěčka ( tedy autorka ) obrací na jednoho z duchovních Tóti a dále na rodinu kde Agnes čeká na svůj konec. Je to velmi dobře zpracované, kniha vykládá všechny pocity a situace dost sugestivně a takto nasazené tempo utvářející v knize napětí, úzkost i zvědavost zdali to nedopadne jinak, může za to že se kniha velice rychle čte.

13.02.2017 5 z 5

Mischling Mischling Affinity Konar

Tak jsem zase uvnitř knihy, u níž vím že až ji dočtu tak nejen že mi zůstane viset dlouho v hlavě ( a celkově v celém těle ) ale budu mít doslova chuť přečíst si ji znovu. A nepíše se mi to lehce, protože to není lehké téma. Ovšem zpracování je doslova fanscinující, vyvolává respekt,bolest, nechuť a další škálu všeho možného. Hlavně však vyvolává lásku ke dvěma děvčatům, soucit ( ačkoliv si to člověk nedovede představit) s nimi a nejen s nimi a obdiv směrem k autorce, která dala slovům doslova křídla, dokázala říct mnoho mezi řádky sotva okomentovatelným způsobem.
Velice silná kniha, velice vyjímečná kniha, která vás konfrontuje s hrůzami jež se za druhé světové války udály, ale nebude mít s vámi slitování a to i přes poetický přesah. Autorka v doslovu píše, že jí byl inspirací mimo jiné i Arnošt Lustig, což je podle mě i vidět, mj.na jeho díla jsem si během čtení několikrát vzpoměla. Kniha extrémě čtivá, doslova jsem se do ní sesypala a na konci mohu opravdu říct, že hodnocení nepotřebuje. Doporučuji, ovšem je to přímá konfrontace, nic lehkého na pozadí.

10.02.2017

Trpaslíci Trpaslíci Markus Heitz

Bohužel je to velice neoriginální. Ten svět je odněkud ( a nechce se mi psát odkud) doslova vyoperován bez toho aniž by autora napadlo, že si ty profily může nastavit po svém. Nenastavil a nevytvořil.Přetvářka, v níž jsem nebyla schopna uvěřit jediné větě a že jich tam bylo požehnaně.

28.01.2017 2 z 5

Prízraky na Devíne Prízraky na Devíne Juraj Červenák

Tato dobrodružství Černého Rogana měla takový povídkový formát, takže se na první pohled zdá být aitor takový věcnější, ale příběhu to neškodí.

24.01.2017 4 z 5

Dítě, které v noci našlo slunce Dítě, které v noci našlo slunce Luca Di Fulvio

Výklad jakým autor píše má člověka přesvědčit jak, že je to neuvěřitelně hluboké a mistrovské , bohužel však je to i přes ten stránkový rozsah ploché. Zklámání? Ani nevím, začínám si snad už zvykat jak to dost často dnešní autoři míní. Ale jinak zklamání. Kniha klame tělem, protože i na mě udeřila svou neuvěřitelně pěknou obálkou :-). Celé je to rozvržené jako by do dvou žánrů,ale ani v jednom se to řádně neuchytí, jako kdyby se autor nebyl schopen rozhodnout 3,5/5

22.01.2017 3 z 5

Titus Žal Titus Žal Mervyn Peake

Kniha ( série) je mimořádně dobře napsaná a velice dobře ( nevím jak to lépe napsat ) promyšlená. Samotným podáním si udržela pozornost od první do poslední stránky.Některé situace mi přišly doslova jevištní, zejména v prvním díle a to bez ohledu na popis. Každopádně fantaskní záležitost.5/5
Kniha ( série) mě neuvěřitelně bavila, už jen proto ( nejen proto) že je psána z čerstva a přes svoji pitoresknost, s radostí a od srdce, úplně stejný pocit mám kupříkladu u Tolkiena. Autor vykládá co je uvnitř i vně světa naprosto svérázným způsobem ( a jedinečně lehkým), který člověka nenechá na pochybách, že všechny ty dojmy a situace zažil.Ostatně proč ne, že ano, všechno se dá přebarvit na to či ono. Jinak ten přesah uvnitř je dle mého nesdělitelný, to už se těžko transformuje do hvězdiček, jako u celé řady knih. Není to v žádném případě nudné a bezbarvé čtení.

21.01.2017 5 z 5

Pod znakem orla Pod znakem orla Simon Scarrow

Jednoduché a na historický román trochu slabé. Na odpočinkovou literaturu zasazené do daného prostředí je to svérazné, akční, taková ta pop vlna v současné literatuře. Oddychové i pro autora. Trošku to možná přepísknul s těmi některými výrazy, např OK mě docela pobavilo. Ale na druhou stranu si to na nic nehraje, nesnaží se to vnutit čtenáři představu že drží v ruce vzdělávací literaturu,ale takovou legionářskou " kovbojku". Potenciál to má, jen jaksi zůstal ( a možná je to dobře ) v jistých limitech akční,dobrodružné literatury, nikoliv historické...3,5/5 v rámci subžánru to není špatné ( dala bych rovné čtyři hvězdičky, protože mě to v podstatě baví, ale ten kdo hledá historický román tady narazí, to za prvé a za druhé někdy je to mluva dost paradoxní a termíny zajímavé)

21.01.2017 3 z 5