Atuin Atuin komentáře u knih

Mlíkař Mlíkař Anna Burns

Je to paráda, vysloveně pecka. Autorčin styl je takový že budete hltat každou stránku a obdivovat ze si přitom v tomto dokázala zachovat jakousi křehkost. Prostě sama slova v té knize jsou křehká, byť zprůchodňují těžké veci, těžký čas a komplikovanosti života. Atmosféra výborná, postavy uvěřitelné a překlad luxusní.... Neveselá kniha která mě však chytla za srdce. Vše uvidíte v jasných barvách.5/5

Douška
A opravdu překlad klobouk dolů. Prostě v našich vodách lze spíš počítat s tím že s překladem dostaneme i něco navíc. Hodnotím vyloženě ♥️

01.03.2021 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Tyto povídky jsou pro mě hned po Tolkienovi ( komplet) balzámem na duši. Fungují perfektně na čtecí krizi...Od Wiedźmina se dostanu hned přes Ziarno prawdy k povídce Mniejsze zlo a než se rozkoukám jsem v povídce Kraniec świata a to už je na dohled džinovi a Ostatniemu źyczenie.
Miluju povidku se strygou, to je luxus. Ten začátek a první ( dnes už profláknutý ) odstavec znám zpaměti v originále i v češtině. Stejně tak mám slabost pro celý koncept v němž se nachází Nivellen, protože ta celá povidka zní tak nenásilně a jako by je postavená mimo vše co AS pojal vymyslet. Blaviken ten je úžasný sám o sobě....zpoza strefy vychází jakoby povídka s Rokytou, ačkoliv se to nemusí tak zdát a finále této knihy je už trochu komplikovanější protože tu v popředí máme více postav a já si stojím za tím že autor uměl sehrát partií vždy když jeho orzsak byl seskupen s méně než 5 postav na place. Jakmile si terén rozšířil, maličko mu to vazne jako by se snad za svou nápaditost styděl.
Ovšem to jsou detaily. Povídkové formace ( které později využívá i v Sáze) jsou perfektní.
Cudowne..

23.02.2021

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Tato kniha je pro mne jako celý Tolkien neuvěřitelný ranhojič. Seznámila jsem se s ní ( jako s celým Tolkienem) v době když mi bylo náct a bylo to tehdy pro mě zjevení. Od té doby jsem pána autora nedala z ruky, v podstatě. Bylo to pro mě tak nové, jiné a krásné, že vždy když knihu čtu zapadnu do neuvěřitelného vzpomínání. Dojmy jsou vždy nové a rozsáhlejší a zároveň stejně teplé a komfortní, je to přesně zóna kterou kolem mě Tolkien vybudoval jak ochranný val. Doporučuji. Je to opravdová slast.

22.02.2021 5 z 5

Hortensie de Beauharnais Hortensie de Beauharnais Izabela Michlian Straková

Velice pěkná kniha a nebojím se dát plné hodnocení, ačkoliv opět už podruhé v řadě me začátek málem zvyklal a já knihu skoro odložila. Je to velmi uctivé k žánru a svým způsobem ženské, ovšem je to velice příjemné. Hortenzie je výborná vypravěčka, člověk by jí věřil každé slovo. Zajímavá postava ( rozuměj osobnost).... Čte se to krásně, oživená minulost velmi zdařile a s výrazem i opatrností zároveň.

21.02.2021 5 z 5

Stroje jako já Stroje jako já Ian McEwan

Mě to neuvěřitelně bavilo. A McEwan v našem překladu to je vyloženě luxus. Moc jsem se na knihu těšila. Je to lidské, byť název kalí vodu, je to jiné a je to zároveň přesně takové co umí vykouzlit tento autor. Pokud máte tohoto autora rádi tak vás nezklame, podsune vám sám sebe v zajímavém prostředí a se zajímavými nápady. Palec nahoru a 5* ...A náš překlad no luxus.

18.02.2021 3 z 5

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Tato kniha není až tak obyčejná a zároveň není až tak neobyčejná. Forma člověka dovede do mizerné nálady, protože vystřelí na povrch z jednou jedinou barvou a to s šedí. Vidim tady že nekdo to dal do podobných knih Kde zpívají raci : to prosím ne. Opravdu byť Kde zpívají raci je kniha též smutná a silná, je to ale celkově úplně jiný obraz. Normální lidi není ani tak silná kniha, protože psát na malém prostoru s minimem slov se musí umět aby to zanechalo jinou než takovou pouze šedivou a mlčící stopu. To autorka podle mého neumí tak úplně dobře. Jsou autoři a autorky kteří to zvládají perfektně. Tady je to zóna dívčího románku, který poukazuje na určité tvrdé punkty, ovšem ne natolik nevšední a ne natolik nevšedně. Vytvořit obraz řečeného, o co se kniha snaží celou dobu a své hrdiny po svém zkouší a zároveň si jich nevšímá je nevšední nápad ale zpracování zaniklo. Řekla bych že to chtělo širší koncept, který by budil menší dojem že vlastně všechno o čem čteme nikoho nezajímá. Možná to byl ten moment smíření s tou knihou, když mi došlo že bych mohla dostat víc ale musí mi stacit tenhle šedý obrázek, kalná clona a nic víc. Knihu jako takovou neposuzuji nízko, protože záměr autorky plně neznám a jelikož jsem citila patřičný diskomfort něco jí muselo vyjít takže 4*

18.02.2021 2 z 5

Měli jsme štěstí Měli jsme štěstí Georgia Hunter

Musím říct že jsem opět nesáhla vedle, jakkoliv jsem zpočátku byla trošku rozmrzelá tím rozkouskovaným vyprávěním, musím uznat že jako celek to zanechává hluboký dojem. Čte se to paradoxně až s jakousi lehkostí, možná v mém případě ji navodil název knihy, a přitom to sevře a člověk jenom kouká. Opět kniha která do vás vnikne a obroste vás jako by jste byli její součástí. Navíc grafické zpracování je krásné, celkově se hodí k tomu co kniha nabízí.

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Mrazivé, velice mrazivé čtení. Komorní koncept rozhovorů s několika různými lidmi, které vás šokují už od začátku svou schopností mluvit bez velkého hluku a vřavy. Obrovky lidské, obrovsky přínosné.

Ty podmínky ( např. délka vojenské služby), ten stres a nepředstavitelnost je nepopsatelná a neumožňuje to člověku žijícímu jinde to pochopit. Jakkoliv si kdokoliv myslí že žije v nějaké diktatuře...tak NEŽIJE...

Hlava světa Hlava světa Rebecca Gablé

Já mám jiné výstižnější přirovnání než k Follettovi. Je to taková německá Elizabet Cherezińska, což je polská autorka, jejíž knihy až na jednu u nás bohužel překládané nejsou. Má to podobnou formulaci, dynamiku a vůbec. Velká spokojenost
Autorka dokáže dostat čtenáře dovnitř což se velice cení. Hrdinové uveritelní a reálie neskutečně pěkně podané. Jediné co trošku kodrcá je ta moderní terminologie, která místy působí hloupě, ale to je soudobý nešvar. Příjemné oddychové čtení, které má mnoho výhod než nevýhody.

Opium a absint Opium a absint Lydia Kang

Nedávám plné hodnocení jedině z toho důvodu že mi začátek nedokázal tak rafinovaně strhnout a přišlo mi to chvilku přeci jen takové konstrukční a slohové. Potom v tom hraje i jakousi roli fakt že méně je někdy více a tematicky to mohlo být útlejší a atmosféricky nabytější. Pointa vskutku dobrá, i když i tatdy mi rezonovalo něco jako že tomu chybí ta svěžest psát z patra. Možná sama hrdinka by v 19. st. no nevím nevím...

14.02.2021 4 z 5

Anděl v podsvětí Anděl v podsvětí Juraj Červenák

Tentokrát autor slovy nešetřil. Příběh je poměrně rozsáhlý, ale má pořád to tempu, šťávu a celkově zvuk. Zdá se mi že by se možná Juraj rád vrhl na historický román jako takový, některé momenty jsou tam vic jak chytlavé, ovšem stejně jako obraty v soubojích. Autor nepřekračujte ale svoje sebou vytyčené meze a tím nehyzdi color celé dynamiky pribehu, kterou vystavil. Jen občas pomrkne. Moc pohodové čtení.

09.02.2021 5 z 5

10 minut 38 vteřin 10 minut 38 vteřin Elif Shafak

Kniha je rozčleněna na dvě části, obě jsou nesmírně zajímavé, byť me ta první bavila víc než druhá, ačkoliv ta druhá je stejně zásadní jako ta první. Svědectví o tom jaké to bylo provádět nejstarší řemeslo v Turecku. Zajímavý styl a nevšední nápad, s tím že kniha je hodně k zamyšlení. Vytváří v člověku meandry, stejně jako život, ztráty, bolest. Postavy uvěřitelné a prostředí velmi efektivní. 5/5

07.02.2021 5 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Je to takové na pobavení, žádná velká literatura, postavy trochu lážo plážo ( někdo by rekl až odbyté) vtípky dobré a popis Londýna také není špatný. Nápad vyloženě odpočinkový a čtení i když misty " brutální" také, nic vic za tim nehledejte, nic vuc se za tim najit nedá. Série má úchvatné obálky a jdou jí k duhu. 3,5/5 ...jdu do toho...

07.02.2021 4 z 5

Devátý spolek Devátý spolek Leigh Bardugo

Kniha která rozhodně, rozhodně stojí za přečtení. Myslíte že duchové jsou zpratelená stvoření? Mate dojem že držet je v patřičných mezích je žůžo dobrodružství? Nevite jak se můžete plést. A vůbec máte pocit že lze uniknout démonům vůbec? Ať se solí, kostním prachem, či správně volenymi slovy? Není lepší někdy někomu prostě rozbít ciferník ( jak moc si dosaďte sami) ...A mate dojem že jedna kniha stačí? No to by v tom nesměla být zakopána magie, okultismus a vůbec Leigh Bardugo....

04.02.2021 5 z 5

Noční motýl Noční motýl Ondřej S. Nečas (p)

Souhlasím s komentářem Boby17 a jemu podobnymi. To že někde uvedeme letopočet a panovníky neznamená že to jako stačí. Prostředí se " popisuje " jinak. Tohle je takové slušně napsané ale vypocené a bez srdce ( pardon) Snaha o to se málem přizabit ve snaze upoutat a ani to ve výsledku za to nestojí. Nemá to ten zvuk, který je potřeba slyšet když se udeří do dobrého kovu. Jen slova. Bohužel 2,5 *

29.01.2021 3 z 5

Unorthodox: skandální odmítnutí mých chasidských kořenů Unorthodox: skandální odmítnutí mých chasidských kořenů Deborah Feldman

Velice zajímavá a obdivuhodná kniha. Souhlasím že vyjádření k regulim dané komunity neni na místě, protože to v člověku vře. Rozumím i reakci druhé strany, žel po takové výpovědi už asi nikoho ,minimálně mě, nepřesvědčí ačkoliv soudit nikoho nemíním. Kniha ve me vzbudila mnoho emocí a soucit byl jednou z nich. Těžko se neco takového hodnotí.

22.01.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

To nám to ale narostlo, ovšem ten střed plánované trilogie ( mam pocit že to ma mít 3 díly) ..tak ten střed je ještě lepší než první díl. Jakmile Ženka vycucá nesměle svuj bonbóny, kterým ji podaruje krámská a jakmile ani makové buchty nezabrání prvnimu bouchnutí do stolu, tak v ten moment vám dojde čím to je a bude napěchované. Ten kdo v sobě má - co by dušičky - obě poloviny, ten bude sevřen o to víc. Karin Lednická pracuje jak s obsahem tak s jazykem tak obratně jako Geralt se zaklínačským mečem, takže at uz umite take nějaké ty půl piruety, otočky a jiné obraty je zcela jisté že neuniknete zásahu. To prostě nelze. Navíc to navíc co ta kniha nabízí je úplně mimo komentář. Netuším jak se to autorce podařilo a vím že ačkoliv to jsou knihy nelehké v plném znění toho slova, budou to knihy očtené.
Začala jsem v lednu silnymi a nezapomenutelnymi tituly, tituly které mají co říct opakovaně a jsou připomínky něčeho na co se není radno zapomenout, protože na takové lidské osudy se nezapomíná....
Moc autorce děkuji za téma a musím se poklonit nad schopností jej vyložit.... Napsáno pevnou rukou, jistou natolik že vás každé slovo utvrzuje že se da dělat jen jedno : číst dál. Silná kniha využívající všechny možnosti dobýt každého zákoutí, které sama obsahuje a nabízí.
Bardzo dziekuji ...naprawde ...

22.01.2021

Šváb Šváb Ian McEwan

Povedená věc, až na jednu drobnou chybu nebo nedostatek. Příliš krátké, to by klidně sneslo větší rozsah. A ne takový šmitec konec. Působí to jako by to psal ve vlaku nebo v letadle na cestách. Zpodobnění Kafky a obrácení naruby bylo neuvěřitelně originální a téma spolehlivě dobré. Dialogy výborný, ale sakra bylo to krátký.

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

První kniha kterou jsem četla hned po vydání a to byl masakr. Teda nebyl to masakr doslova. Ale byl to takový ten živelný dojem, kdy přesně víte, že tu knihu budete všude tahat x měsíců. Taky podle toho dnes ta kniha vypadá o dalších dílech nemluvě, ty se mi totiž rozpadly ve dví, až na poslední,všechny. První díl vám ukáže všechny prvky které celá sága ponese a které se budou jen rozrůstat. Lze už tady pochopit kdo je hlavní a klíčovou postavou a jaký objem bude muset být vynesen na povrch pro celé rozklíčování. Ne nadarmo je na knize napsáno co na ní stojí. První tři díly ( anachronického řazení nikoliv toho moderního které se objevilo jen pro matení určitých lidí) jsou psané úsporné a autor v nich zachovává skromnější ráz, byť vypravěčem je skvělým. Poslední dva jsou už psány s jinou taktikou, což jim krapet něco ubírá ( nikoliv na čtivosti, spíš na osobitosti) ale jen krapet. Konec Ságy perfektní, rozmlátil mě na kusy...
Předloni jsem si přečetla poprvé originál, musím také tleskat ( no jak jinak) ale musím se zároveň přiznat že náš překlad ( který ostatně sám autor považuje za nejlepší) je kapánek nad tím originálem a doslova ho předběhl.

20.01.2021

A přitom je to celé takové zamilované. Ano Brumbál nám jako na objektivu ukazuje zajímavé momenty ze života Vy vite koho, Draco něco kutí až na pár nešťastných nehod či nahod se vlastně nic neděje. Prostě vyloženě čtení na pohodu ( stejně jako 4 díl) a na konci stres, zhroucení a šok. Nikdy nezapomenu na první dojmy před 15 lety...a mohu to číst kolikrát chci na konci me to zlomí vzdy, vlastně potom vždy víc.
Můj druhý nejoblíbenější díl, protože Vězně z Azkabanu nic neporazí,,,ono vůbec tahle série u mě nemá slabých míst i přes ty občasné logické přešlapy. Vůbec je nevidím užívám si v tom neci jiného a funguje je to pořád.