Aya81 Aya81 komentáře u knih

Dvě temné vládkyně Dvě temné vládkyně Kendare Blake

Série mne vtáhla do imaginárního světa tak, až jsem to nečekala. Opravdu jsem si užívala celý příběh a jediné co mne trochu mrzí - že jsem si včas neověřila, že toto není poslední díl a budu muset čekat, zda a kdy další díl vyjde.

02.12.2020 5 z 5

Tři temné koruny Tři temné koruny Kendare Blake

Jako oodechovka nepříliš náročná na pozornost je skvělá. Fantasy světy mám ráda a tenhle je takový sympaticky naivní, jako většina z žánru YA. Těším se na pokračování.

13.11.2020 4 z 5

Baby Jane Baby Jane Sofi Oksanen

Kniha z řady těch NEmainstreamových.. prostě Odeonka. A povedená. Čtenář se spolu s hlavní hrdinkou noří do nitra depresí a panických stavů, zároveň také pod hladinu citů a vnímání štěstí. Hlavní postavy jsou lesbičky, kniha otevřeně předestírá vztahy mezi stejným pohlavím i život v promiskuitním prostředí těchto kruhů. Ale homosexualita, byť v době vydání mohla čtenáře šokovat, není v příběhu to podstatné. Stejně tak by se příběh mohl odehrát mezi ženou a mužem. Konec byl nečekaný i očekávaný zároveň...
Kniha ve mně zanechala spoustu emocí a hluboký smutek. I přes něj se mi ale moc líbila.

23.09.2020 5 z 5

Opravář osudů Opravář osudů Robert Fulghum

Knížka měla hezká místa, ale i slabší. Několik myšlenek stálo za větší úvahu, díky nim jsem přidala čtvrtou hvězdu. Jinak šlo totiž o nijak úchvatný a místy až zmatený příběh s nepřesvědčivě vykreslenými postavami. Jako nenáročné čtení na víkend ale nebyla kniha špatná... a opravář osudů? Není to každý z nás, kdo druhému trochu pomůže, trkne, vědomě či nevědomě nasměruje na nějakou cestu?

20.07.2020 4 z 5

Húrinovy děti Húrinovy děti J. R. R. Tolkien

Miluju Tolkienův svět. Húrinovy děti jsou trochu složitější a hutnějši příběh, se spoustou jmen, míst... to mu neubírá na kráse, ale je pravda, že soustředit se na čtení je náročné. I tak - úžasná kniha!

30.10.2019 4 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Série Šest vran a Prohnilé město mi sedla po všech stránkách. Je mi jasné, že to není žádný literární skvost a mezi klasiky se rozhodně nezapíše, ale z mého pohledu jde o osvěžující dvojdílko, do kterého se čtenář potopí a už nechce vyplavat. Přesně ten typ knihy, kdy chci vědět, jak vše dopadne, ale zároveň knihu "odkládám", abych si pobyt v její říši užila o něco déle. Na letní odpočinek ideální kniha.

05.08.2019 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Jsem nadšená. Ideální odpočinkové čtení. Dočteno a okamžitě se vrhám na Prohnilé město, více zhodnotím až dočtu celou sérii.

22.07.2019 5 z 5

Píseň pro Issy Bradleyovou Píseň pro Issy Bradleyovou Carys Bray

Na knihu jsem se hodně těšila, ale nedala mi to, co jsem čekala. Téma je těžké a smutné, ale postrádá nějaký vývoj, emoce jsou z mého pohledu ploché, jako by se ani nejednalo o rodinnou tragédii. Hlavní postavy jsou těžko uchopitelné, málo do hloubky propracované. Snad jen malý Jacob měl trochu prostoru pro to ukázat něco v sobě.
Neberu mormonům jejich víru, ale jsou pro mne naprosto nepochopitelné některé její aspekty. Nechápu např. striktní odmítání psychologické pomoci ve chvíli, kdy byla tato pomoc evidentně potřebná. Lpění na formě oproti obsahu. Rodina je věčná, rodina je na předním místě.. ale evidentně není, když spolu členové rodiny nedokážou sdílet opravdové prožitky namísto náboženské věrouky, když si nedokážou pomoci, když "práce" je i zde důležitější než slib rodině. Víra sice nakonec došla svého naplnění, ale ne, prostě nechápu. Tím samozřejmě neodsuzuju, ani nechci nějak knize podsouvat snahu o podstrčení víry čtenáři, to rozhodně nedělala. Ale zklamala mne.

10.07.2019 2 z 5

Zápisky z lochu Zápisky z lochu Ken Kesey

Kniha mne neoslovila. Možná jsem nebyla na tenhle styl naladěná, ale nemám ani chuť to zkoušet znova. Co má kniha nabídnout čtenářům? Dokumentace života ve věznici..? Bezvýznamnost víry v nápravu odsouzených..? Uměleckou kreativitu v užívání stylů..? Literatura v rauši..?Nevím, prostě tak nějak všechno a přitom nic. Snad jen zvolat "Jo! Povedlo se mu pořídit si zápisky a dostat je z lochu ven!" To je ale podle mého dost málo na nějaké zásluhy. Prostě ne, tohle mi nic nedalo.

18.06.2019 2 z 5

Hříchy rodu Borgiů Hříchy rodu Borgiů Sarah Bower

Kniha mne oproti očekávání zaujala. Historická data se spojují se smyšleným příběhem, příběh nemá hluchá místa i přes svůj značný rozsah. Reálie života v italských sídlech 16. století jsou zajímavá, zákulisní politické intriky taktéž.
Vadila mne ale trochu naivita až hloupost hlavní hrdinky, která ač přímo v centru intrikaření nedohlédla na špičku svého nosu.

25.02.2019 4 z 5

Kainova kniha Kainova kniha Alexander Trocchi

Zhodnotit tuto knihu je dost těžké. Autor preskakuje v časech, místech, dějích i myšlenkách zřejmě tak,jak mu momentálně velí zdrogovany mozek. Není nouze o výstižne metafory, neotřela slovní spojení a intelektuálně zajímavé myšlenky. Otázka je, zda by bez vlivu drogy bylo dílo autora o několik tříd lepší, nebo naopak o ničem.
Jako dokumentace života komunity fetaku to svou hodnotu určitě má. Autor vystupuje s názorem ohledne spravnosti legalizace drog, včetně heroinu, o svobodné volbě fetu, větší toleranci společnosti (fetovat přece není takové zlo).. když ale zároveň popisuje sebe a život svůj i své komunity, názorně ukazuje, jakou z něj drogy udělaly trosku a jak mysl fetaka ovládá jen jediná myšlenka - jak a kde sehnat další dávku. Z mého pohledu tak dokázal pravý opak svých tvrzení.

01.02.2019 3 z 5

Krvavý duben Krvavý duben Ismail Kadare

Téma, o kterém člověk musí přemýšlet. Otázky, které se znovu a znovu vynořují na povrch. Pro nás "civilizované" naprosto nepochopitelný způsob života pod taktovkou zvykového práva, které ovládá všechny detaily života obyvatel Plošiny v Albánii. A zejména hrůzná pravidla krve. Krevní msta, které je podřízeno vše, která je životním posláním rodin po celé generace. Kolotoč nekonečného zabíjení, kde lidský život na jednu stranu nemá cenu žádnou, ale přitom má zároveň cenu absolutně nejvyšší. Kanun, který nabádá lidi k vraždám - krev chce být pomstěna.
Ubrala jsem v hodnocení hvězdu za to, že to co mne opravdu zaujalo je hlavně téma, které je sice zpracováno citlivě a zajímavě, ale konec příběhu Besiana a Diany mi přišel nějak useknutý, až hluchý...

16.01.2019 4 z 5

Upíři na staré Rusi Upíři na staré Rusi Alexej Konstantinovič Tolstoj

Chuťovka tří lehce mrazivých povídek o upírech. Nečekejte žádnou romantiku a la Stmívání nebo naopak drsný horor s potoky krve. I nenapsané ale dokáže působit strašidelně. Rozhodně stojí za přečtení.

14.12.2018 4 z 5

Myšlenky o knize se mi honí hlavou, ale nedaří se mi je zachytit písmenky. Z knížky mám v hlavě i v srdci poušť. Krutou, nelítostnou, všudypřítomnou. Ne, poušť není místo pro mne. Stejně jako ani kniha nebyla nic pro mne. Její kvality a myšlenky v ní obsažené nezpochybňuji, ale je na mne příliš drsná.

26.11.2018 3 z 5

Škola milostných chutí Škola milostných chutí Erica Bauermeister

Od knihy jsem neočekávala vůbec nic. Představovala jsem si, že to bude nějaké lehké, oddychové čtení, s nezáživnou milostnou zápletkou... ale kniha mi vyrazila dech. Je tak dojemná, tak plná života a moudrosti, jako by popisovala moji vlastní duši. Nedokážu ani najít slova, kterými bych popsala to, jak neuvěřitelně naplněná jsem se při jejím čtení cítila.
Je to pro mne zatím nejpříjemnější překvapení letošního roku.

16.07.2018 5 z 5

Vešla do moře Vešla do moře Mark Douglas-Home

Kniha se mi líbila i dobře četla, ale asi nebude z tech,které bych si pamatovala i po čase.

11.06.2018 3 z 5

Vlčí moře Vlčí moře Robert Low

Vikingská sága pokračuje tentokrát v prostředí pro Vikingy netypickém... ale dobrodružnosti to nic neubírá. I druhý díl je čtivý a příběh pěkně odsýpá.

18.12.2017 3 z 5

Tajný deník Hendrika Groena Tajný deník Hendrika Groena Hendrik Groen

Asi jsem od knihy očekávala něco víc... nebo mne nenašla v tom správném rozpoložení. Vtipné ano, ale spíš mi to přišlo v mnohém reálné, v mnohém zase až na hraně zbytečného vysmívání se seniorům, místy bych se nebála použít i výraz depresivní :) Nikdo nevíme, jak na tom budeme ve stáří, a i když si moc přejeme, abychom si v takovém věku zachovali zdravý nadhled.. kdo ví. Hendrik je vlastně takový přestárlý puberťák, nebo se spíš do té puberty znovu vrací. Jeho přístup k životu je určitě v tomto věku inspirativní, ale přesto po přečtení ve mne zůstává spíš taková pachuť a vnitřní rozpor ve vnímání této knihy.

13.10.2017 3 z 5

Červená a bílá Červená a bílá Dorota Masłowska

Mám z knihy takové rozporuplné pocity. Většinu času jsem netušila, jestli je naspeedovaný hlavní hrdina, autorka knihy nebo já. Způsob užívání jazyka a výrazů je na jednu stranu mistrný, na druhou je to prostě takové to jak mi zobák narostl, takže netřeba přechválit. Děj rozhodně nebyl tím hlavním, nač se autorka soustředila. Hlavní postava Silnýho je i přes své značně negativní stránky svým způsobem sympatická, dokáže i své pocity vůči svým "kamarádům" a "roštěnkám" přenést na čtenáře, který je tak chtě nechtě vidí jeho očima. Asi avantgardě úplně neporozumím, ale rozhodně musím vyzdvihnout nespornou autorčinu odvahu, pustit se v jejím věku do veřejnosti určeného literárního díla. Nebudu podobný styl literatury vyhledávat, ale nelituju přečtení knihy a rozšíření obzorů v literatuře.

22.09.2017 3 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Další skvělá kniha Samuela Bjorka. Ještě napínavější a čtivější než V lese visí anděl. Jen teda pro příště doufám, že se nebude opakovat to zatažení rodiny hlavního vyšetřovatele do děje (víz to nechci v komentáři rozebírat), po třetí už by to bylo už příliš málo uvěřitelné.

16.08.2017 5 z 5