booklover_mili booklover_mili komentáře u knih

Město dívek Město dívek Elizabeth Gilbert

(SPOILER) Knihu jsem četla na mě delší dobu. Velkou část knihy je to o mladí Viviane, tzv. divokých let v New Yorku, kdy vymetala večírky a užívala si svobodu a hlavně společnost různých mužů.

Ke konci kniha změní ton a jsme svědci zajímavého druhu lásky. Takový odklon od divokého nespoutaného sexu, který je v knize velkou součástí, jsem nečekala.

Každopádně kniha mě moc nezaujala. Musela jsem se donutit k dočtení.

23.10.2023 2 z 5

Vinice ve Francii Vinice ve Francii Julie Caplin

Přiznám se, že ke konci už jsem se nutila knihu dočíst. Nic moc se v ní neděje a nudila mě. Předchozí knihy autorky se mi líbily (Irsko a Skotsko) ale tohle bylo spíše zklamání.

20.10.2023 2 z 5

Potkáme se v Praze Potkáme se v Praze Julie Caplin

Ocenila jsem, že autorka píše konečně i o Praze, ač by si to byla zasloužila být samotná kniha.
Příběh je krátký a tak nějak o ničem. Oceňuji, že autorka zmiňuje pražská místa a popisuje typické atrakce pro turisty (a že trdelník není český výrobek - konečně o tom někdo píše).
Ale jinak příběh bez myšlenky, bez nápadu.
Na Prahu nic moc. Škoda, že tam toho autorka nedala více. Jako kapitola knihy super ale na povídku je to prostě málo

20.10.2023 2 z 5

Nejkrásnější dárek Nejkrásnější dárek Julie Caplin

Přečteno asi za 20 minut. Velká oddechovka, která vás přenese do vánočního Londýna na nákupy s nádechem romantiky.

16.10.2023 3 z 5

S hlavou v oblacích S hlavou v oblacích Sarah Hogle

Nekomplikovaná knížka, ideální na podzimní večery. Přečteno za dva dny. Hlavní hrdinka je věčný snílek a utíká do svého světa, kde jí je nejlépe. Tomu rozumím, také mám takovou svojí místnost.
Pak ji umře teta a do cesty ji vstoupí osudový muž.

26.09.2023 3 z 5

Transcendence Transcendence Jewel E. Ann

Nečekala jsem, že by se mi taková kniha mohla líbit, ale stalo se. Od první kapitoly jsem se začetla a nemohla přestat. Stránky vás nutí pokračovat dál a hltala jsem každé slovo, abych věděla, jak to dopadne.
Těším se na další díl :)

26.09.2023 5 z 5

Těla Těla Klára Vlasáková

Kniha mě zaujala anotaci a tématem těla stárnoucí ženy. Určitě je nad čím se zamyslet. Pak jsem ale nepochopila některé kroky Marie, které mi k ní nešly a samotný konec, kde není ani náznak toho, co se stalo/mohlo stát.... Škoda toho zakončení jinak bych také hodnotila lépe.

09.09.2023 3 z 5

Símka Símka Lucie Hušková

Přečteno v letadle během tří hodin. Nedalo se odtrhnout a stránky se otáčely samy.
Je to velmi smutný příběh a zoufalé snaze dcery, aby ji milovala matka a aby si ji všímala aspoň špetkou lásky. Ve finále se pak Simona (Símka) vzdá školy, vzdá přítele, prakticky se vzdá i svého volného času, jen aby ji docenila matka, až skončí sama.....

03.09.2023 4 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Na to že má kniha tak vysoké hodnocení jsem asi čekala něco lepšího.

Pracuji na univerzitě s doktorandy, takže prostředí, kde se kniha odehrává super a je to něco jiného od ostatních rom-com. Souhlasím však s názory níže, že je to hodně romantické klišé a při čtení jsem měla pocit, že čtu Young Adult. Nicméně je to lehká a vlastně i čtivá knížka, ideální na dobu, kdy potřebujete oddech od náročných dnů v práci.
Výraz číča na konci v bonusové kapitole a asi 100x slovo čů*** nějak strašně zapříčinily, že jsem pak z knihy neměla ani dobrý pocit. Škoda těch výrazů.

01.09.2023 3 z 5

Papírový palác Papírový palác Miranda Cowley Heller

(SPOILER) Anotace napovídala zajímavou zápletku v milostném trojúhelníku. Říkala jsem si, že na léto zajímavá oddechovka. Rozjel se ale příběh plný tajemství, drama v rodině, které bylo skryto několik desítek let a láska, která byla nenaplněná, ač oboustranná již od dětství.

Překvapilo mě to násilí na náctiletých dívkách v rodině, které se táhlo generace, ač každé v jiné podobě (mámu Elle zneužíval její nevlastní otec a Elle znásilní nevlastní bratr). Každá se s tím ale vypořádávala jinak. Máma Elle nad tím mávne rukou, zatímco Elle mlčí mnoho let a vlastně se boji to komukoliv říct.
Pak Elle přístup k manželství, které jak sama říká, začíná lži a táhne se roky, ač je její manžel milionový a vše by ji nejspíše odpustil.

Knihu jsem četla pár dní. Upřímně moc jsem fandila Elle a Jonasovi a viděla jsem v nich paralelu na knihu Kde zpívají raci. Konec je sám o sobě otevřený a autorka nás nechá na vážkách, jakou cestou se Elle nakonec vydá.

Není to kniha ke které bych se někdy vrátila. Příběh je to zajímavý, ale kniha mě vyloženě nenadchla.

31.08.2023 3 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Romantický příběh, kde hlavní hrdinka ztratí nešťastně práci a ocitá se na Islandu v hotelu jako manažerka. Nevěří si, není moc zkušená, co se života týče a má neustálý strach, že její původní selhání vyjde najevo.

Autorka zde opět propojuje vaření, které dává do svých všech knih a i popisy země (těch ale moc není - jaká škoda). Na Island bych se přesto chtěla podívat. Kniha mě v tomto hodně motivovala.
Navíc postava Alexe je moc krásně napsána. Kolikrát se mi až zastavil dech a to se mi u knihy nestává.

Celkově však knihu hodnotím spíše průměrně Domek v Irsku a Hrad ve Skotsku jsou o poznání lepší.

27.08.2023 3 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

(SPOILER) Tak čtu knihu Srpny též v srpnu.
No byla to síla! Přečteno za pár hodin. Pořád ale přemýšlím, co vlastně napsat. Kde je pravda? Vymyslela si Daniela to co údajně viděla doma nebo to všichni raději popírali. Přiznám se, že místy jsem Daniele nevěřila. Přišla mi jako typický "unreliable narrator". Nemohu si pomoct, ale dělo se jí toho tolik ještě před Štěpánem, že mi přišlo, že si za strašně věci může sama. Že by měl doma opravdu kameru nebo byla už tak zoufalá, že je srpen, kdy má deprese, že měla halucinace. Mám v knize spoustu otazníků. Asi ji musím vstrebat.
Samozřejmě konec byl strašná a silná manipulace od Štěpána, ale nemám jasno, jak to bylo v jejím dětství.

Každopádně skvěle napsaná kniha. Silná a čtivá. Ráda doporučuji.

23.08.2023 4 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

Zaujala mě anotace a pak jsem knihu přečetla za pár hodin.
Zajímavý příběh dvou žen a jejich vnitřních bolů. Spojuje je jeden muž.
Škoda otevřeneho konce. Jak to bude vlastně dal....? :-)

23.08.2023 3 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Naprosto oddechová kniha plná odkazů na Cizinku, Jamieho Frasera a skotskou historii.
Potřebovala jsem si po delší době přečíst něco romantického a Hrad ve Skotsku je kniha přesně pro mě. Vánoce, sníh, dobre jídlo a skotský hrad. Co víc si přát. :-)

03.08.2023 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nejlepší kniha Aleny Mornstajnove. Mám od ní přečtené vše ale tady jsem na konci neudržela slzy. Silný příběh. Více slov není potřeba.

01.08.2023 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Tuto knihu jsem si nechala na konec, abych prvotinu autorky mohla hodnotit zpáteční optikou.
Kniha sleduje jednu rodinu, tři ženy a jejich příběhy během 20. století. První Anna zažívá první světovou válku, její dcera Alžběta následně prožije jak druhou světovou válku, tak komunisty. A její dcera Anežka má osud skutečně nejhorší.

Knihu jsem přečetla za tři dny. Nečetla se mi tak lehce jako novější knihy autorky ale i tak se jedná opět k velmi silný příběh. Plný tajemství.

SPOILER

Nedovedu si představit situaci, v jaké se ocitla Anežka. Nejprve udá svého prvního manžela, aby záhy zjistila, že je těhotná. To už ale manžela zastřelili na schodech jejich domu. Na druhého manžela musí donášet, protože komunisté na ni mají páku vzhledem k tomu, co kdysi udělala a ona se hrozí, aby to nevyplulo na povrch.

30.07.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Silná kniha. Přečteno za pár hodin. Nemohla jsem se odtrhnout. Nejprve jsem měla pocit, že se v ději ztrácím, než mi začalo postupně docházet, co se v knize odehrává nejprve na pozadí a pomalu, ale jistě prosakuje do popředí děje.
Smutný příběh. Plný chvil, kdy jsem se jednoduše ptala proč?

Nespravedlnost, lži, neštěstí, osočení z nepravdy, zneužívání. Jsou věci, které prostě děti nemají zažít.

26.07.2023 5 z 5

Bez tebe napořád Bez tebe napořád Taylor Jenkins Reid

Od Taylor Jenkins Reid mám všechny knihy a vždy je čtu, ale tato prvotina je skutečně její nejslabší kniha. Téma je neskutečně silné a emoce jsou všeobjímající ale měla jsem problém knihu dočíst (trvalo mi to 14 dní) a to vždy její knihy mám přečtené do 24h. Ke knize jako takové se pravděpodobně už nevrátím, ale jsem ráda, že mám další knihu od této fantastické autorky přečtenou.

23.07.2023 2 z 5

Malibu v plamenech Malibu v plamenech Taylor Jenkins Reid

Když jsem před pár měsíci četla Sedm manželů Evelyn Hugo, netušila jsem, jak krásně mi i tato kniha zapadne do takzvaného fiktivního vesmíru autorky. Je zde třetí manžel Evelyn, kterého si vezme na pouhý jediný den: Mick Riva a jeho první žena June a čtyři děti.
Prolíná se nám současnost (80.léta) a minulost (50. a 60.léta).

Knihu jsem nemohla přestat číst. Obracela jsem stránku za stránkou a nemohla se dočkat rozuzlení. A to je jako vždy takové otevřenější jak to u této autorky bývá a oheň knihu hezky započne a uzavírá.

09.07.2023 5 z 5

Starosta casterbridgeský Starosta casterbridgeský Thomas Hardy

Téměř žádný román viktoriánské doby nezačíná s tak silným příběhem - Michael Henchard se opije a prodá svou ženu a dítě neznámému námořníkovi. O 18 let později se jeho žena vrací a nachází ho jako vysoce postaveného starostu v Casterbridgi. Kniha plná postupně odkrývaných tajemství a když už se zdá, že je vše na dobré cestě, opět zasáhne osud a přichází tragédie za tragédií.

Hardyho největším tématem jeho románů je nešťastný osud a determinace hlavních postav od samého začátku příběhu. Hardy byl znám jako pesimista a mistr tragédií. Téměř žádný z jeho románů nekončí šťastným koncem (kromě Daleko od hlučícího davu a Pod listnatým stromem).

20.04.2023 5 z 5