booklover_mili booklover_mili komentáře u knih

Historky z Tinderu Historky z Tinderu Lucie Macháčková

Zábavná kniha napsaná tak lehce jako by to byl samotný stand-up :) Často jsem se i hlasitě smála, což se mi u knih nestává. Ráda doporučuji!

15.01.2024 5 z 5

Číst knihu s vědomím toho, že je Matthew Perry již mrtvý je náročné. Zejména když na smrt poukáže v mnoha větách a i kniha začíná větou: I should be dead. Nejvíce mě mrazila věta, že pro mnohé by jeho smrt byla sice šokující ale ne překvapivá.

Kniha je napsaná dost surově, upřímně a otevřeně. Prošel si mnoha pády a mnohokrát utekl smrti přímo z lopaty. Byl x krát na odvykačce, x krát hospitalizován. Byl závislý na drogách, alkoholu ale i lécích na bolest. Nejvíce mě ale mrzelo, jak do toho padal znovu a znovu....
Škoda, že se s tím pral dekády až ho to nakonec zastihlo, když byl dlouho relativně "v pořádku".

15.01.2024 4 z 5

Vánoce na skotském hradě Vánoce na skotském hradě Donna Ashcroft

Úplně oddechová a neskutečně milá pohoda na Vánoce.
Vánoční atmosféra, hrad ve Skotské Christmas Village, vune kávy, vánočních pochutin, teplo krbu a sousedé, kteří drží spolu a vzájemně se podporují.

26.12.2023 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Petra Dvořáková prostě psát umí. Dokazuje to s každou další knihou. K této jsem se dostala až po přečtení Vran, Zahrady a Pláňat.

Jsem ráda, že tady máme autorku, která jako většina českých autorů nepíše na téma komunimus nebo obě světové války. Navíc téma z lékařského prostředí, které je pro mě dost neznámé - asi jsem sama ještě nic z tohoto prostředí nečetla, takže jsem byla ráda za tuhle změnu.

Kniha mě bavila a chytla. Přečteno za dva dny a nemohu jinak než opět plný počet. Hlavní postava padá z problémů do problémů. Jeho žena je dost děsná semetrika - s tou bych žít nechtěla. Doma je dusno, že i děti tam nechtějí trávit čas. Hynek radši tráví čas v práci či u své milenky....Vše se pak točí o doktorově minulosti s alkoholem a co s ním alkohol dělá v přítomnosti po sedmi střízlivých let. Hynek jako hlavní postava je dost nesympatický, ale snaží se nějakým způsobem. Jsou chvíle kdy to zas vzdává a padá dolů....

Skvělé téma, skvělá kniha, skvělá autorka!

16.12.2023 5 z 5

Runy osudu Runy osudu Christina Courtenay

Autorka píše čtivě a stylem jako moje oblíbená spisovatelka Barbara Erskin a cestování v čase zas připomíná Cizinku od Dianou Gabaldon.

Líbilo se mi použití staronorštiny a popisu, jak doba vypadala, jak na tom byla hygiena, popisy budov ale i věcí či jak se pletly ponožky, pralo prádlo a další.

Na druhou stranu jsem nechápala hlavní hrdinku, že ač byla zvyklá na moderní dobu, tak se jí v 9. století líbilo. Sama si to neumím představit.

Kniha se čte velmi příjemně, začetla jsem se a potřebovala ji dočíst. Krásný příběh dvou osudových lidí, které dělila staletí a přesto se našli.

14.12.2023

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

(SPOILER) Knihy Viktorie Hanišové se čtou sami. Připomínala mi Les v domě od Aleny Mornštajnové, ale přece se kniha v mnoha ohledech lišila. Nejhorší na celé knize je fakt, že se tohle skutečně v nějaké rodině děje, že někdo zažívá v rodině zneužívání a vlastní rodina mu nevěří... člověk se pak cítí jako v pasti.

Hlavní hrdinka Sisi se vypořádává s traumatem a odvržením rodiny tím, že chodí denně v tátových pohorkách na houby - tedy dělá aktivitu, ke které jí on sám od dětství vedl.

03.12.2023 4 z 5

Miluji tě, Jasone Thorne Miluji tě, Jasone Thorne Ella Maise

Oddechová knížka klidně na jeden večer. Plná dětských snů, naděje, přání a erotiky. Čte se rychle a svižně. :)

02.12.2023 3 z 5

Každé další léto Každé další léto Carley Fortune

Opravdu je nemožné tuhle knihu odložit! Kniha o dětské lásce, zradě a odpuštění. Jak sama autorka říká - chtěla napsat knihu o tom, že je normální, když člověk něco pokazí , ale nakonec se ze všech sil snaží udělat všechno pro to, aby to napravil.

Nádherný příběh Sama a Percy. Ještě dlouho ve mně bude kniha rezonovat.

01.12.2023 5 z 5

Naprosto upřímná zpověď, která si na nic nehraje. Pan Mareš vypráví, jak to chodí u vražd, ale i tom, že věří v nápravu a dokonce s jedním odsouzeným šel po jeho propuštění na pivo.

28.11.2023 5 z 5

Letní příběh Letní příběh Jen DeLuca

Tato kniha je velikým překvapením! Neskutečně milý, něžný a čtivý příběh a ještě s tématem renesančních slavností a Shakespearem.
Přečteno za jedno odpoledne.

Hlavní hrdinové, Simon a Emily, si k sobě musí najít cestu, pár týdnů v létě jim to trvá a pak se to romantikou jen hemží.

Opravdu moc krásná a odpočinková kniha. Velmi ráda doporučuji.

26.11.2023 4 z 5

Nestoudná zvědavost Nestoudná zvědavost Lynn Messina

Normálně se mi nestává, že dávám tak špatné hodnocení, ale tohle se nedalo číst.
Zasazené do doby Jane Austen, kterou miluji, ale příběh je tak moc smyšlený a ty dialogy a popisy.... pro mě ne.
Dala jsem knize dva pokusy a nebyla jsem schopná to dočíst, jak mě to nebavilo.

26.11.2023 1 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Moc milý přesto smutný příběh ideální na podzimní večery.
Pan Truluv (Arthur Moses) je čilý stařík, žijící po smrti své milované ženy sám a každý den jde na hřbitov, aby s ní poobědval. Na hřbitově potkává dívku Maddy, která ztratila matku po narození. Současně máme i příběh Arthurovi sousedky Lucille, která opět nachází svou lásku ze střední školy a pak ji náhle ztrácí....

Řekla bych, že se jedná o příběh plný naděje, že ve stáří nebudeme sami a že kolem sebe vždy budeme mít někoho, kdo nás má rád.

Kniha se dá přečíst za jediný večer, je velmi oddechová. Připomínala mi Knihonoše. :)

25.11.2023 4 z 5

Drahá Avo Drahá Avo Ilsa Madden-Mills

Myslím, že kniha má nešťastný obal a zasloužila by si něco lepšího, aby na sebe upoutala pozornost.
Byla jsem překvapená, jak hezky se četla! Téma znásilnění a chování se hnusně k oběti na střední škole, kde pachatel je nám až do konce neznámý a beztrestně uniká bylo vhodně zvoleno.
Ava je silná žena, která bojuje za svého bratra, ale i za sebe samu. Chce zjistit, kdo jí oné noci znásilnil a změnil ji tak život a její pozici na škole, kde na ní koukají akorát tak jako na děvku.
Postava Knoxe je perfektní po všech směrech. Ochranitelský a silný typ milujícího mladého muže, kterého by si přála každá žena.

Knihu moc ráda doporučuji. Ač je mi již přes 30 četla se sama.

22.11.2023 4 z 5

Když jsem si tuto knihu kupovala, říkala jsem si hlavně, ať ten titulek nevidí moje máma. Přece jen mě zarazilo, jak někdo jen může takto nazvat svou knihu. Po přečtení to ale chápu. Kniha slouží jako očištění se od trýznění, které Jennette zažívala jako malá a v dospívání.

SPOILER
Matka ji koupala do 17 let a prohlížela ji detailně prsa i vagínu. Nutila ji stát se herečkou, přiměla ji k anorexii, kontrolovala co jí a počítala kalorie. Nesměla mít heterosexuální přátele muze. Když si konečně koupila byt, její máma se k ní nastěhovala a spala s ní v posteli. Když někam odjela, volala ji i 10x denně. Neustále měla potřebu svou dceru kontrolovat. Až je mi z toho úzko.

Po její smrti sklouzla k alkoholismu, pak bulimii, že které ji i vypadnul zub.
Říkám si, jak dusivá atmosféra to musela být.

Herečku jsem před tím neznala, ale kniha mě chytla (čte se lehce) a těším se, až si poslechnu i Jennettin podcast.

16.11.2023 5 z 5

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Knihy Petry Dvořákové mám moc ráda. Nejprve mě oslovila Vránami, pak Zahradou a nyní přichází její zatím poslední kniha Pláňata. Připomíná mi lehce mix Vran i Zahrady se směsicí děl od dalších současných českých autorů.

Máme zde osmdesátky a devadesátky a nešťastnou, neharmonickou rodinu, kde si nikdo pořádně nerozumí. Matka je jen nespokojená, vnitřně strašně nešťastná. Neumí si sama pomoct, chodí na psychiatrii, pořád jen dokola na všechno nadává. Po pádu komunistů i na současnou dobu a jak dříve nám bylo přece líp. Otec hodně pije a jak román postupuje má až chlípné myšlenky na svou druhou dceru, protože mu připomíná jeho ženu, když byla mladší a neřvala na něj.... Nikdo z nich ale nic nemění. Prvorozená dcera je tak jakoby v knize bokem a druhá Pavlína je dalo by se říci hlavním vypravěčem.

Ze začátku knihy mě mrazilo, jak moc jsem zapomněla na to, jaké to bylo, když jsem byla dítě a nic moc jsme neměli, jak jsem nosila jen oblečení po sestřenici a styděla se za to, jak vypadám. Doma jsme nic neměli, často jsme strádali a neměli peníze. Paní Dvořáková umí dokonale vystihnout dobu, ve které jsme žili a často popisuje i skvěle detaily. Říkám si, na kolik z toho jsem zapomněla. Jak se k sobě i lidé chovali, jak se mluvilo doma a co jsme tehdy řešili.

Příběh se mi líbil, knihy paní Dvořákové se čtou samy a tuto jsem opět přečetla za jediný den. Nemohu jinak než plný počet hvězdiček.

15.11.2023 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Mám ráda knihy, které ve mně rezonují ještě nějakou dobu po přečtení, kdy na knihu musím myslet a přemýšlet pořád dokola o konci.
Přitom tahle začíná tak nevinně vyprávěním malého kluka, který toho moc ze života nemá, je jen zavřený doma a přemýšlí, jaké by to bylo mít kamarády a žít normální život. Pak se ale začne rozjíždět příběh a přidávají se vypravěči - matka a otec. Příběh pak dostává zcela nový spád. Kluk dospěje, pak dostáváme pohled a historii života matky a nakonec otce a nečekané rozuzlení a jak to všechno vlastně bylo.

Co dělal otec každou neděli odpoledne? A proč odcházel? To se dozvíte až na posledních stranách a stojí to za to!

13.11.2023 5 z 5

Láska po španělsku Láska po španělsku Elena Armas

Milá oddechovka, plná vtipných situací, kdy se dvě strany nechápou, protože netuší, že se vzájemně přitahují (ač on v to doufá). Postava Arona je fakt super. Osobně se mi kniha líbila více než Hypotéza lásky :)

12.11.2023 4 z 5

Epocha Epocha Jewel E. Ann

Také jsem propadla Transcendenci a Epochu jsem už nemohla odložit. Zcela jsem si zamilovala postavu Griffina a jeho "Tak jak ses dneska měla, Swayze?"
Nádherně napsaná postava, milující, upřímná ... více takový postav.

Moc jsem Swayze a Griffinovi od začátku fandila a jejich linka se mi moc líbila. Nate mi nebyl sympatický, ale chápala jsem jeho bolest. Nějak teď ani nepotřebuji třetí díl, ale ze zvědavosti si ho přečtu. :)

01.11.2023 5 z 5

Kdyby ze světa zmizely kočky Kdyby ze světa zmizely kočky Genki Kawamura

Mě se kniha moc líbila. Téma umírání a možnosti si prodloužit za cenu vymazání něčeho jiného ze světa je trefně zvolené téma, nad kterým se čtenář musí zamyslet. Opravdu bychom každý den něco obětovali za cenu dalšího dne života? Co kdyby zmizely mobilní telefony, hodiny nebo právě kočky?

Hlavního hrdinu trápí bolesti hlavy a zjistí, že má nádor na mozku. Úplně jsem se vžila do jeho ostré bolesti hlavy, která mě trápila samotnou skoro rok v kuse.
Souhlasím s tím, jak bylo řečeno níže, že kniha není pro nikoho, kdo se potýká např. Se smrtí někoho blízkého či sám umírá a nemůže se s tím ztotožnit. Může vás to rozhodit.
Každopádně skvělá kniha a moc ráda doporučuji.

01.11.2023 4 z 5

Naprostá paráda a kniha, kterou bych doporučila každému, aby si ji přečetl. Je důležité v životě vědět, jak nečekaně pomoci a hlavně se toho nebát. Kniha dává super rady ve formě skvěle vedeného rozhovoru o tom, jak např. Zastavit krev, jak správně nastavit člověka, když nedýchá a jak stlačovat hrudník.
Zároveň popisuje jak ty šťastné tak ty nešťastné příběhy ze zásahu.

Tuto knihu velmi doporučuji. Za mě jedna z nejlepších knih roku 2023!

24.10.2023 5 z 5