Bustedka Bustedka komentáře u knih

Kniha není jednoduchá a málokdo je připraven na to - číst ji. Mně konkrétně trvalo 4 roky než jsem ji otevřela. Od začátku mě fascinovalo, že jakýkoliv můj protiargument (a že jich bylo), byl na každé další stránce předložen díky formě dialogu.
A teď proč tři hvězdy - nejsem z knihy zklamaná, ale na rovinu, ani nadšená. Ona spásná myšlenka přítomného okamžiku je super, ale například technika mindfulness je postavena defakto na tom stejném principu a vysvětlena mnohem lidštěji. Pro někoho jako já, tedy logicky smýšlejícího a extrémně racionálního člověka je ono bytí, nebytí trochu těžko přijatelné. Ale sám autor dodává - nesnažte se to pochopit, protože to nepochopíte.
Po dobu čtení mi ale vadilo především to, že všechny nevědomé bytosti, což je téměř každý (jak pravil autor) žijí v utrpení. Měla jsem z těch řádků pocit, jak kdyby autor automaticky předpokládal, že všichni kolem jsou na tom špatně. A jen to pochopení přítomného okamžiku nás může spasit. Já sama mám do vnímání přítomného okamžiku daleko, ale jsem šťastná, spokojená, aniž bych měla jakékoliv materiální statky.
Určitě se v knize najde spousta krásných myšlenek, spoustu vět mám zaškrtaných, ale celkový dojem z knihy - pokud ho budu hodnotit jako literární dílo, není zrovna nadšený.

20.04.2020 3 z 5

Klobouk dolů. Martin Řezníček je jeden z nejzkušenějších reportérů v ČT, a tak jsem kvalitní zpracování cekala. Co jsem nečekala ale bylo, že mě to tak pohltí.
Kniha je rozdělena na 3 části. Každá ma smysl. Každá je důležitá a každá je dlouhá tak akorát. První představí osobnosti spjaté aspoň trochu s Českem. Druhá kapitola se týká politiky a treti cast popisuje vyznacne rysy cele společnosti. Nejedná se o klasické reportážní objektivní dílo. Troufám si tvrdit, že díky knize můžete odhalit povahové vlastnosti autora, netají se svými preferencemi, odsouzením komunismu.. v knize je to člověk, otec dvoud dětí, manžel a ano. Taky novinář. Často jsem během čtení překlikávala na Google, abych si doplnila informace. A přesně jsem tak dělala to, co si autor přál v prologu.
Velké doporučení

04.04.2020 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Velmi pomalý rozjezd. Kniha mě chytla až v polovině. A to bych slovo chytla měla ještě dát do uvozovek. V polovině knihy vlastně člověk pořád nic moc neví.

29.03.2020 3 z 5

Mimi & Líza Mimi & Líza Alexandra Salmela

První knihu jsem četla Vánoční světlo a těšila se na další díly, ale přiznám se, že moje nadšení postupně opadávalo.
Pro menší děti dost těžké čtení co se týče použitých slov, popisů. Ty scifi výlety mi přišly někdy až moc přitažené za vlasy, vadily mi skoky do světa fantazie. Člověk se nenadál a najednou měl nadpřirozené schopnosti. Bezdůvodně.

29.03.2020 3 z 5

Websterovci Websterovci Juraj Raýman

Naprosto úžasná grafika. Stejně jako Mimi a Líza, tohle je přesně styl, co mám ráda.
Nápad super, ale nějak mi ten obsah nestačil

07.03.2020 4 z 5

Prvni dil si uz moc nepamatuju, ale myslim, ze ani z nej jsem vylozene nadsene nebyla. Tady jsem si dokonce na zacatku rikala, ze je to snad uplne zbytecna kniha.
No, je to takove prehnane misty, prekombinovane, spousta osob, ale chapu ze je to autoruv styl, ackolic u analfabetky jsem se valela smichy a tady...nic. nutno vsak podotknout, ze se kniha s kazdou strankou zlepsovala. Proste nenadchne, ani neurazi.

A pozor. Kriticke mysleni je potreba. Kniha je z casti postavena na realiich..zbytek fikce. I kdyz kdo vi ????

05.03.2020 2 z 5

100 hradů a zámků 100 hradů a zámků Frank Van Ark

Moc se mi to líbí. Informací tak akorát, fotky krásné. Obzvlášť oceňuji grafické rozřazení informací. Nechybí mapa kontinentu i mapa země. Nechybí symboly zajímavostí, ani internetová adresa pro další informace. Textu moc není, ale člověk beztak tyhle věci nasává hlavně očima :-)

04.03.2020 5 z 5

Velká kniha obřích zvířat / Malá kniha drobných zvířat Velká kniha obřích zvířat / Malá kniha drobných zvířat Cristina Peraboni

Naprosto nádherné ilustrace. Textu je dosti málo, pár vět, drobným nevýrazným písmem, ale informace jsou pro děti naprosto dostačující.
A nápad vložit malou knihu do knihy větší, je naprostá bomba. Jen díky tomu se dcera o knihu dost zajímá.

25.02.2020 5 z 5

Za objektivem Za objektivem Laura Magni

Nejsem milovník fotografie, nevyznám se v tom, nefotím. Ale ráda se dozvídám nové informace.

Mně se kniha moc líbila. Moc. Po grafické stránce naprostá pecka. Černobílé stránky podtrhují veskere fotografie. Za mě naprostá bomba.

Trochu nechápu kritiku překladu. Texty prostě nejsou klasickým životopisným vyprávěním. Nedozvíte se datum narození, ani kolik kdo měl sourozenců.

Vše má nádech poetiky. Nikdy jsem těm abstraktním pojmenováním nerozuměla, ale věty typu "doprovází ji orchestr a zvuk každého z nástrojů, duše za každým dechem, vibrace každé struny se v něm dá lehce rozpoznat, aniž by utrpěl dojem z celkového koncertu." Mi sice nic moc neřeknou, ale postihují podstatu umění. Dělají celou publikaci zajímavější a tak trochu z jiného světa.

Suma sumárum. Nemusíte být milovníkem fotografů. Vlastně být znalcem by mohlo být asi na škodu, protože vám to asi nijak obzor nerozšíří. Ale pro nějaké amatéry, kteří se zajímají, proč ne.

25.02.2020 5 z 5

Havětník Havětník Jiří Dvořák

Retro design není zrovna můj šálek kávy. A z barev zvýrazňovačů mě až bolely oči, ale faktem je, že je kniha natřískaná zajímavostmi. Informace o zvířatech jsou psaná čtivou formou a jedna zajímavost střídá druhou.

22.02.2020 4 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Četlo se to dobře. Ne že ne. Oddechovka to je určitě. Dialogy jsem zažila už horší. Kvalitní literarura to není, ale v rámci ženské literatury, dobré.

Ale pořád tak nějak vnitřně bojuju s tou dokonalostí, kterou nám ty knížky ukazujou. Dokonalá žena, dokonalý muž, dokonalá láska, dokonalá kamarádka s dalším dokonalým mužem a s dokonalým dítětem. Všichni mají dokonalou práci.
Kdybych vyrostla na takové literatuře, tak budu snad neustále v depresi a jako bonus budu zhnusená z každého chlapa, co poznám ???? na druhou stranu chápu tu potřebu občas uniknout k něčemu hezčímu????

21.02.2020 4 z 5

Panorama lidského těla Panorama lidského těla Raphaël Martin

Výborná kniha. Budu se opakovat z ostatních knih. Ale obrovské plus za formát, který umí zaujmout za interaktivitu, která nečtenáře nadchne. Spousta zajímavých informací. A opravdu se jedná o zajímavosti, které spíš navodí další otázky. Žádné poučky z učebnice. Krásná grafika. Jednotná a krásně barevná.
A nejlepší věta? "Pro zplození dítěte musí tatínek zasunout svého pindíka do maminčiny pipinky, a to zafunguje podobně jako rampa pro start rakety"

14.02.2020 5 z 5

Panorama mytologie Panorama mytologie Raphaël Martin

Úžasná publikace pro mládež. Myslím, že právě ta atypická forma tomu dává hodně plusových bodů. Je to něco jiného a proto to může zaujmout. Stejně jako u ostatních dílů - textu tak akorát.
Nutno tedy podotknout, že se jedná pouze o řeckou mytologii. Tudíž jména všech bohů mohou v tom kvantu trochu poplést hlavu.
1) Bohové - rodina - krásně grafické popsané rodinné vazby
2) Odyssea - 10 let cesty - popsáno 12 zastávek + cíl. S mapou je to krásně srozumitelné.
3) 12 úkolů Héraklových - jednoduše popsáno s krásnou frafikou
4) Hrdinské činy - ukázka těch nejznámějších- Théseus, Perseus a další
5) Bájná válka - veškeré informace týkající se Trójské války
6) Proměny bohů - kdo a jak se uměl proměňovat
7) Nestvůry a jejich společnost - Gorgona Medusa, Harpyje apod. - opět krásná ucelená grafika
8) Mýty kolem nás - asi jedna z nejzajímavějších kapitol - of film Trója, Venuše Mélské k logu Starbucks + QR kódy s odkazy

10.02.2020 5 z 5

Panorama vlajek světa Panorama vlajek světa Emilie Morin

Naprostá pecka. Formát je pro děti mnohem zajímavější a informací je tak akorát. Mě osobně napadala spousta dalších otázek, které bych ráda zjistila, takže pokud je čtenář zvídavý, dostane super impuls k dalšímu vzdělávání.
Vytkla bych jen 2 drobnosti - u některých vlajek se opakují věty a druhá typu porucha OCD - mám doma všechny tři panoramy a jen vlajky světa mají červenou obálku :-D

09.02.2020 5 z 5

Můžeš (po)dělat cokoli Můžeš (po)dělat cokoli Miky Škoda

Hodně jsem přemýšlela, co k téhle knize napsat a vlastně si tím pořád nejsem jistá .
Ke knize jsem se dostala čirou náhodou, kdy ji myslím Dan z DB sdílel na IG a já si všimla, že toho kluka znám. Že jsme chodili na stejný gympl a dokonce párkrát měli společnou cestu na nádraží a povídali si. A když jsem pak viděla, že podtitul knihy je "o všem, co mi ve škole neřekli", tak jsem hned vyrazila do knihkupectví a knihu ukořistila. Ale jedno vím jistě. Kdybych Milana-Mikyho neznala osobně, knížku bych si nikdy nekoupila. Prostě bych ji považovala za jednu z mnoha dalších knih motivačního charakteru, navíc s pro mě ne zrovna atraktivní obálkou, kterých je teď na pultech obrovské množství.
K věci

- Ještě nikdy jsem snad nečetla knížku, kde by autor měl tolik sebekritiky. Ale myšleno v dobrém. Tenhle přístup oceňuju. V průběhu jsem si několikrát říkala, že bych si Mikyho dokázala představit na Fuckup Night. A pak jsem zjistila, že jsem nebyla první :-)
- Vykreslení náctiletého Mikyho, jako podivína vlastně fakt sedí. A ty jeho pocity naprosto korespondují s tím, jak jsem se v tu dobu cítila já. Rozdíl mezi námi byl ale v tom, že Miky pořád zůstával svým. Já si oproti němu chtěla hrát na ostatní a zapdnout a skončilo to tak, že byla ze mě vyloženě kráva. Na Mikym jsem tu jeho osobitost obdivovala už tehdy. Ale nikdy jsem mu to neřekla.
- Chvílemi jsem stejně jako Alena_S bojovala s tím, že mi pořád nešel do hlavy ten boj morálních hodnot a z pohledu čtenáře až obrovské touze a honbě po penězích. Tohle dilema, ale myslím na konci Miky vysvětlil. Navíc to je dilema, který asi řeší mnoho z nás. Chcete dělat něco, co vás baví, co vám dává smysl, ale minimálně potřebujete peníze na základní živobytí, které ve většině případů získáte někdy až ubíjející prací.
- Tématika školství a jeho problematiky, je něco, co mě taktéž dlouhodobě tíží, pohled máme stejný, takže v téhle oblasti jsem jela na stejné vlně. Obecně mám myslím podobně nastavené hodnoty, ale naprosto jiný přístup k životu, takže občas to souznění s autorem skřípalo.

Knížka se ale čte dobře. Svižně. Celkový koncept má smysl a i když se na první pohled může zdát, že je to od jednoho tématu k druhému, tak se v tom člověk neztrácí.
Jeho táta mě učil 8 let dějepis (a ano, je to jeden z nejvzdělanějších lidí a snad nikdy jsem nenarazila na nikoho jiného, kdo by byl tak nadšený do historie a hlavně nikoho, kdo o svém oboru tolik věděl) a být na jeho místě, tak jsem na Mikyho neskutečně pyšná.

PS: Docela by mě zajímal Depp Talk s Mikym.. tak snad jednou :-)

09.02.2020 4 z 5

Ta lepší z nás Ta lepší z nás Alafair Burke

Tohle byla pecka. Vážně. Ani dlouhé, ani krátké. Má to spád, postav tak akorát.
Polovina knihy se odehrává v soudní síni. A protože od shlédnutí filmu 12 rozhněvaných mužů, mě americká justice fascinuje, v dobrém, tak tohle byl přesně můj šálek kávy :-)

07.02.2020 5 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Zvažovala jsem hvězdičky 2, ale to mi přijde už sakra málo.
Takhle. Já mám detektivky ráda a jsem už trochu náročnější čtenář. Chci se spíš bavit a ne nudit. A pokud v 70% knihy nevíme o moc víc, než na začátku a celou dobu se opakují věci, které člověk už četl, tak ho to moc nebaví. Jediné co vás drží při čtení je prolog, který tam samosebou není jen tak náhodně a dává klíč k rozřešení celé záhady, stejně tak jako název knihy.

Trochu mi to přišlo přitažené za vlasy. Ale budiž. Literatura je krásná v tom, že si můžete vymyslet co jen budete chtít. Taky pominu to, že má Island 300tisíc obyvatel a dít se tam něco takového, no nevím nevím.
Ale sakra co ty dialogy???? Kdyby plno těch vět nebylo vloženo někomu do úst a jen z pozice vyprávění by to bylo popsáno, tak by byl celkový dojem mnohem mnohem lepší.

A to se radši nepouštím do vývoje osob...

05.02.2020 3 z 5

Nové pohledy Nové pohledy Alastair Bonnett

Naprosto úžasná kniha s nádhernou grafikou. Ono, co si budeme povídat, už ta obálka, která často prodává, zaslouží potlesk.
Kniha má jednoduchou a účinnou koncepci. 1 stránka mapa, druhá stránky text + mini doplňující mapa. Formátování naprosto přesné, takže pokud máte OCD, směle do toho :-)

Témata, kterými se kniha zabývá je dost různorodá - od počasí, energie, přes zvířata, ale taky užívání twitteru, podmořské kabely, nejčastější drogy či cena benzínu. Víc než dost. Texty jsou jasné, srozumitelné a mapu vám krásně odprezentují.

A myslím, že i ten, kdo není milovníkem map, tu krásu a preciznost ocení. Protože grafické zpracování je prostě unbelievable!!!

03.02.2020 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Schválně, kdo měl chuť si po dočtení knížky zapálit svíčky a udělat si svou vlastní hygge oázu doma? ????
Nejsem fanda ženské literatury a moc tyhle románky nečtu, ale řekla jsem si, že to bude třeba dobrá oddychovka. A ona byla, i když...

Taková ta klasika, že se na začátku nemají rádi, pak se do sebe zamilujou, pak ona nechce jeho, pak nechce on ji, pak se všechno vyřeší, objasní a žili šťastně až do smrti, to je v každé druhé knize a je to asi přesně to, co každá ženská, která má v sobě kus romantické duše, bude číst v různých úpravách stále dokola, protože ji to buď bude utvrzovat v tom, že všichni mužský nejsou kreténi, nebo bude vzpomínat na své vlastní krásné zážitky.
Tenhle příběh má docela dobrý usazení - Londýn a Kodaň. Pro mě nejvíc sexy města na světě. Jako studovaná markeťačka, která doma pálí svíčku za druhou a neustále zútulňuje byt, je i ta druhá oblast dost sympatická.

Ale sakra co ty dialogy???? Chápu, že pan dokonalý musí být dokonalý. Ale nevěřím tomu, že existuje chytrý, krásný, svobodný chlap, který vede takové líbivé řeči po jedné schůzce. Někdy to bolelo. Moc bolelo????

Oddechovka super. Něco takového jsem v tomhle období potřebovala, ale že bych si z toho sedla na zadek, to ne

03.02.2020 3 z 5

Ostrava včera a dnes Ostrava včera a dnes kolektiv autorů

Mám k tomu dvě věci.
Za prvé mi tam chybí mapa. Ideální by byla u jednotlivých fotek, ale klidně i jednu ostravskou. Pro někoho, kdo se v Ostravě moc neorientuje, je to docela špatně uchopitelné.

Druhá připomínka se týká textu, kdy z jednoho odstavce bylo někdy docela složitější zjistit, o jaké zrovna budově to autor mluví

Srovnávání fotek před a po má vždycky něco do sebe. Z autora je tedy cítit, že moderní stavby nejsou zrovna šálkem jeho kávy, ale v konečném důsledku to asi ničemu nevadí.

02.02.2020 4 z 5