cérka cérka komentáře u knih

Poznáš to z polibků Poznáš to z polibků Julia Quinn

Ach, ach, ach :)
To bylo tak milé, rozkošné, vtipné a slaďoučké, až jsem z toho celá pryč ;)
Vůbec jsem nečekala, že mě příběh Hyacinthy Bridgetownové bude až tak moc bavit!
Odpočinkové, nenáročné, předvídatelné, osvobozující, uklidňující a zábavné čtení. Ideální pro unavený mozek, parné léto a dovolenou ;) Prostě Bridgetownovi :)

18.08.2023 5 z 5

Přísně střežené tajemství Přísně střežené tajemství Jeffrey Archer

Už dlouho se mi nestalo abych za méně než 24 hodin přečetla knihu o 439 stranách a ještě se k tomu dokonale a plně začetla do jejího pokračování.
Ano, tato série nás donutila pořídit si čtečku e-knih (o kterou se teď s manželem přetahujeme), ale také nakupovat, pravidelně po půlnoci, jednu knihu za druhou.
Je to prostě perfektní! Neskutečně čtivé! A návykové!
V tomto díle je sice, díky Gillesovi, trochu více politiky, ale kdo zná autorův životopis, pochopí ;)
Lituji všechny čtenáře, kteří po dočtení tohoto dílu čekají na papírové vydání, neboť ty konce jsou napínavé až k uzofání. Modlím se, aby vydavatel urychleně dokončil překlad a vydání 7. dílu neboť pokud tak neučiní, na konci 6. dílu zešílím já :)
Doporučujeme oba;)

18.07.2023 5 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Proč já se jen této knize tak dlouho vyhýbala?
Opravdu fascinující, strhující a děsivý příběh, který snad nebude prorockým, stejně jak se to stalo u spousty knih Julese Verna.
Přes všechny mé obavy a úzkosti jsem se zatajeným dechem čekala zda bude v knize popsáno samotné "rozpojování". Nevím zda autor trpí nějakou poruchou, ale všechny jeho příběhy jsou opravdu neskutečně propracované a domyšlené do posledního detailu (včetně onoho rozpojování). Bylo to mrazivé, strhující a působivé čtení. Už teď se těším na každičkou autorovu knihu!

18.04.2023 5 z 5

Úsměv, pochvala a krásná kniha dokážou pohladit po duši a udělat den krásnějším. Mě udělala tato kniha velkou radost a den určitě o něco lepší. Oba "kluci" mají můj obdiv a respekt. Nejenže si koupí zámku naložili pořádnou fůru práce a starostí, ale také celé společnosti dokazují, že jsou svým přístupem velkým přínosem pro naši společnost. Moc (a nejen) jim fandím a přeju si za ně, aby se jim přání plnila přímou cestou a žádnou obklikou :).
Skvělé a poutavé vyprávění, krásná úprava, fotografie a až dojemná vyznání mě nedovolovali knihu odložit. Přečteno jedním dechem a Dane, prosím, pište dál. Máte talent a obrovský dar.

20.12.2022 5 z 5

Nebe nad Perninkem Nebe nad Perninkem Štěpán Javůrek

Mé hodnocení je trochu rozpačité. Příběh je velmi čtiví a pozitivní. Zároveň, ale velmi naivní a neuvěřitelný. Taky mě trochu mrzí, že ač má kniha podtitul " Román z Krušných hor", na příběhu to moc poznat není. Chybí něco typicky krušnohorského, co by udělalo tento román nezaměnitelným.

21.03.2022 3 z 5

Čokoládovna Čokoládovna Maria Nikolai

Taková pěkná oddechovka, téměř jednohubka (dle časových možností).
Příběh, i když má velmi předvídatelný konec, má své nesporné kvality. Děj má spád, neustále se něco děje a samotné čtení tak nějak rychle plyne. Na druhou stranu určitě nebude pro náročnější čtenáře. Je to hold trochu červená knihovna. Já si u něj, ale opravdu odpočinula.
Podobné rodinné ságy mám hold ráda, hned se pouštím do pokračování ;)

28.02.2022 4 z 5

Unorthodox: skandální odmítnutí mých chasidských kořenů Unorthodox: skandální odmítnutí mých chasidských kořenů Deborah Feldman

Neskutečně skutečné! U podobných příběhů si často říkám jak jsou ta staletí zrádná. Tady se zastavil čas a já měla možnost poznat náturu, mentalitu a smysl života chasidských Židů 21. století. Sama nedokážu vysvětlit proč mě, jako křesťanku, židovská komunita tak přitahuje.
Kniha mě nejen bavila, ale mi i v mnohém rozšířila obzory. Jediné co bych vytkla je přílišná, emoční a citová, vláčnost. Hold mám raději svižnější příběhy ;).

10.01.2022 4 z 5

Nejhorší obavy Nejhorší obavy Michal Sýkora

I když jsem v České televizi s velkým zaujetím zhlédla všechny detektivní příběhy, které byly natočeny na základě předloh pana Sýkory, a velmi se mi líbily, tato kniha je tou první, kterou jsem přečetla. Na Vodníka asi nezapomenu nikdy ;).

Že je pan Sýkora velký sympaťák jsem se přesvědčila na Literárním létě. Jsem velmi ráda, že jsem k jeho četbě přesvědčila i mé literární přítelkyně z Klubu milovníků knih. Ano, knihy pana Sýkory jsou naší další výzvou. Postupně je zdolám všechny ;).

U detektivek mám tendenci nakukovat vždy o několik stránek dopředu. Pomáhá mi to zvládat strach a stres, který prožívám s knižními postavami. Tady to moc dobře nešlo, knihu jsem četla v elektronické podobě, a tak jsem se s dějem poslední povídky ještě nesmířila. Stále to vydýchávám.
Všechno bylo až moc uvěřitelné, skutečné a napínavé!
Doporučuji!

23.10.2021 5 z 5

Noc pod Kamenným mostem Noc pod Kamenným mostem Leo Perutz

Hledala jsem krátké povídky na dobrou noc a v této knize jsem je našla. Při jejich poslechu na Českém rozhlasu se mi, s mírným mrazením v zádech, nádherně usínalo.
Výborně zpracováno, mohu jen doporučit.
Rudolfínská Praha a Staré židovské město budou mít pro mě navždy své kouzlo.

06.07.2021 5 z 5

Iluminace Iluminace Mary Sharratt

Wow, já jsem naprosto spokojená, překvapená, potěšená! Podle mě velmi dobře zpracovaný historický román o životě neobyčejné ženy, která se na svou dobu, a vlastně dodnes, vymyká všem pravidlům. Navzdory některým upraveným či pozměněným faktům to pro mě bylo nádherné, poutavé, srdcervoucí a nesmírně obohacující čtení.
Hildegarda z Bingenu si naprosto získala mé srdce a já si moc ráda přečtu její životopis, či jiné odborné dílo o ní.

Díky Mary Sharratt jsem si při čtení říkala, že ty Boží mlýny přeci jenom melou a na každou svini se vaří voda v kotli ;)

14.10.2020 5 z 5

Světlo z Pauliny Světlo z Pauliny Jan Štifter

Komorní, melancholické, místy až snivé.

Velmi zdařilá kniha, ke které mě přivedla kolegyně, a které za to moc děkuji. Moc ráda si přečtu i další autorovi knihy. Pokud i v nich bude příběh vyprávěn tak malebným a krásným jazykem, našla jsem dalšího skvělého českého autora!

23.07.2020 5 z 5

Balada o vlčím vrchu Balada o vlčím vrchu Alena Bartošíková

Kniha mi padla do rukou zcela náhodně. Po přečtení anotace bylo mé překvapení o to větší, že po tak obrovském zájmu o tento kraj a bohyně, který vyvolala kniha Kateřiny Tučkové, zůstává tato opomíjena. Vždyť na DK má za dva roky od vydání pouze dvě hodnocení.

Moravsko-slovenské pomezí, Kopanice, mé milované Valašsko a k tomu tak nádherné věnování: „…mé milované babičce Marii, které mnoho dlužím…“

Hned z kraje knihy, na str. 13, mě zarazilo slovní spojení „mísa vypraného prádla“. Asi bych spíše použila slovo koš nebo lavor plný prádla, ale mísa? Začala jsem mít obavy, zda knihu vůbec dočtu.

Jak začít a neublížit? Jak jsem si přečetla v životopise autorky, její celoživotní prací je sbírání příběhů, pohádek, pověstí, lidové slovesnosti a zvyků na moravsko-slovenském pomezí. Kniha je z těchto příběhů poskládána nebo je jimi silně inspirována. Je plná života (ne)obyčejných lidí, převážně velmi silných žen, nositelek tradic, kultury a života na Kopanicích. Bohužel se zde autorce nepodařilo z těchto příběhů vytvořit zcela souvislý příběh a ne vždy do sebe jednotlivé kapitoly zapadají. Při četbě jsem měla pocit, že čtu spíše povídkovou knihu a moc mi chybělo místní nářečí. Ke zdejšímu kraji a lidem patři (problém se srozumitelností by vyřešil slovník či vysvětlivky). Příběh mladé učitelky Anny měl velký potenciál, ale je bohužel nedotažený, kostrbatý a zcela nepropracovaný. Při čtení jsem si v hlavě nedokázala vytvořit jasnou podobu postav, zůstaly jen obrysy. Druhá část, to už je jiný level! Právě vyprávění o Kopanicích mě u četby této knihy drželo, a nepustilo.

24.05.2020 3 z 5

Krajina nočních jezdců Krajina nočních jezdců František Niedl

Tak a jsem na konci a vím, že pokračování už nebude. Přeci jenom už uběhl nějaký čas od vydání tohoto dílu a pan spisovatel se již dávno věnuje jiným projektům. A to je moc dobře! V nejlepším se má přestat a tady se to téměř povedlo. Proč téměř? Nějak se nemůžu smířit s osudem hlavního hrdiny. Proč jen ty ženy kolem něj mají takovou smůlu.
Také musím souhlasit s RenkaB, těch přešlapů a nesrovnalostí v ději je v tomto dílu trochu moc i na mě. Hvězdičku tentokrát ubírám, ale doporučuji stále. Série se moc povedla!

28.04.2020 4 z 5

Chalupa Chalupa Pavlína Křivánková

Dle mapy České republiky celý svůj dosavadní život žiju na Valašsku, na vesnici a i tak čím dál víc toužím po samotě horské louky, lesu, chaloupce na pasece..., klidu. Stává se ze mě těžký introvert, netoužím po návštěvách a obchodních centrech. Úplně se vidím jak se hrabu v hlíně a suším seno. Jsem přehlcena lidskou společností, informacemi valícími se na mě ze všech stran a povinnostmi. Bože, jak já rozumím hlavní hrdince této knihy! Výborná kniha, jsem nadšená!

19.04.2024 5 z 5

Audiokniha

Načteno Barbarou Goldmannovou. Výborný přednes, který skvěle vystihl absurditu režimu v KLDR.

Naprosto se ztotožňuji s komentářem @Achillesaželva.
Obdivuji autorku, že se do KLDR vůbec vypravila a dokázala tak skvěle podat toto svědectví! Je to až nepochopitelné, že taková diktatura ještě stále existuje.

Těším se na další knihy, doufám, že budou aspoň trošku delší ;)

06.01.2024 5 z 5

Tutanchamon: Století záhad a objevů Tutanchamon: Století záhad a objevů Miroslav Bárta

Moc krásná publikace pro všechny laické milovníky starověkého Egypta. Obrazová příloha je dokonalost sama a Miroslav Bárta se ukázal jako výborný vypravěč. Pouze váha knihy se, při čtení bez podložky, jevila jako mírná komplikace. Přečteno za 2 dny ;)

28.11.2023 5 z 5

Svatojánské ořechy Svatojánské ořechy Lenka Chalupová

96% při 148 hodnoceních asi mluví za vše. Autorce se podařilo velmi dobře vystihnout uvažování a charaktery lidí na vesnici. Určitě to není úplně lehké čtení, ale kniha má obrovskou hloubku a její poselství je nadčasové. Obyčejné lidské štěstí jde hold velmi často ruku v ruce s lidským utrpením, ale rodinná sounáležitost je nejvíc.

07.11.2023 5 z 5

Hledání dobré smrti Hledání dobré smrti Caitlin Doughty

Tak tady na mě zapůsobila velmi silně grafická stránka knihy. Obálka i ilustrace jsou prostě děsivě povedené, něco ve stylu Tima Burtna a to se mi líbí :)

Smrt, téma o kterém se v České republice moc nemluví a kterému se spousta lidí veřejně vyhýbá. Málokdo ji má v sobě vnitřně zpracovanou a všichni nebo většina z nás se jí bojíme. Tady jsou snad ve výhodě věřící lidé, smrtí přeci nic nekončí ;)
A pak je tady druhá stránka věci, co s tělem. Právě díky tomuto tématu procestujete s touto knihou celý svět. Pro nás Evropany je to mnohdy hodně podivná, ujetá, morbidní a snad i odporná podívaná. Prostě co národ to jiná kultura, tradice, zvyk a naložení s tělem.
Já osobně jsem pro kompostování ;)

Souhlasím s autorkou, ač Američankou. Náš způsob pohřbívání při využití kremačních služeb je zoufale neosobní a zbytečně drahý! Stejně jako ona si myslím, že nejlepší a nejpřirozenější je zemřít obklopena pečující a milovanou rodinou.

31.07.2023 4 z 5

Velké sny Velké sny Sarah Lark (p)

Kniha je po vizuální stránce moc hezká, ale do rukou poněkud těžká. Její váhu nicméně dorovnává zvolené téma a období, kterému se kniha věnuje.
Ze samotného vyprávění jsem však poněkud rozčarovaná a taky zklamaná. Vždy u podobných knih očekávám trochu té pohádky a přehnané romantiky, ale tady se to autorce nějak zcela vymklo z rukou. I emancipované ženě s výrazným charakterem by v době v které se tento děj odehrává toto chování nikdy neprošlo.
Kniha si své čtenáře jistě najde, mě nijak zvlášť neoslovila.

25.07.2023 3 z 5

Jen čas ukáže Jen čas ukáže Jeffrey Archer

Velmi poutavý příběh, který mě naprosto pohltil. Na čtivosti určitě přidává forma vyprávění příběhu, kdy sledujeme určitý časový úsek pohledem více osob a až po jejich přečtení vyplyne celá zápletka. Autor má opravdu vypravěčský talent, už mám zarezervovaný druhý díl :)

PS. Odpočinková kniha, nic hlubšího v ní nehledejte ;)

27.06.2023 5 z 5