Česneksmedem Česneksmedem komentáře u knih

Lady Caligula Lady Caligula Lasse Braun

Nakonec jsem to dal, ale trvalo to. Z mého pohledu je to kniha, kterou bych nedokázal přečíst na jeden zátah. Prostě jsem ji musel prokládat jiným žánrem. Pro alespoň částečné pochopení je třeba si důkladně přečíst úvod od autora knihy. Vzhledem k tomu, že jsem sám psal několik retrospektivních zápisů do kroniky vím, jak je důležité se nenechat zmást některými dobovými paměťmi a články. A zde jde o něco podobného, jen byl zřejmě nábožensko-politickým terčem pomluv Caligula.
Je jasné, že pro některé to může být pouze jakási pornografická slátanina. Přesto si dovolím tvrdit, že je v knize i dostatek zajímavých a nám už neznámých termínů a dat.

30.04.2020 3 z 5

Kočka, která zhasínala světlo Kočka, která zhasínala světlo Lilian Jackson Braun

Nevím, jestli to nebude v příštích dílech na obtíž, ale prozatím jsou si jednotlivé díly dost podobné. Střídají se odvětví, zde jde o starožitníky a veteš. Čím se více blížil závěr, tím byla kniha lepší. Jinak ti z vás, kteří již mají nějaký ten díl přečtený si jistě všimli unifikace nejen obálky, ale hlavně počtu stran. Z prvních deseti dílů jich má osm 224. Docela zvláštní. Knihu doporučuji.

13.04.2020 5 z 5

Kočka, která uměla číst pozpátku Kočka, která uměla číst pozpátku Lilian Jackson Braun

Po nahodile přečteném 12. díle této série jsem se poslušně a pokorně vrátil k 1. dílu. Samozřejmě jsem už tušil, že to stojí za to. Hned během prvních pár stránek jsem byl v obraze a užíval si četbu. Koko i Jim Qwilleran byli skvělí, takže doporučuji.

04.04.2020 4 z 5

Labutí píseň Labutí píseň Jaroslav Velinský

Další Finkovka, kterou jsem sfouknul jak odkvetlou pampelišku. Není to sice Kidovo vrcholné dílo, ale čte se to velmi příjemně. Navíc prostředí kolem hudby má zmáknuté a zažité, takže fajn.

19.03.2020 4 z 5

Volání odnikud Volání odnikud Jaroslav Velinský

Celý život žiju na vesnici a městský vzduch je mi naprosto cizí a nevoní mi.
K napsání takové knihy prostě potřebujete talent. A ten bezpochyby JV měl. Byla to opravdová lahůdka a dovolím si ji zařadit mezi nejlepší knihy letošního roku.

03.11.2019 5 z 5

Falknovská huť Falknovská huť Vlastimil Vondruška

Byl jsem na první díl této nové ságy zvědavý a jsem spokojený. Je to samozřejmě jiné než jeho detektivky, ale několik společných linek jistě najdete. Je také trochu nutné číst mezi řádky, jak jsme to dělávali v dobách minulých.
SPOILER!
Například VV píše o úřednících ve Vídni stylem, který nutně připomene ty z Bruselu. A pro následující citát jistě není těžké najít v současné i minulé politice adresáta: „...navzdory očekávání, která v něj lid vkládal, hlubokou brázdu nevyoral.“
Na své si přijdou i milovníci pelešení a jednu část bude možná probírat i známý server romea.cz.
Knihu doporučuji.

13.06.2019 5 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Moc jsem té mladé anglické údernici fandil. Její výkony předčily i smělé plány naší osmé pětiletky. Jen škoda té buržoazní nemoci.

03.09.2018 4 z 5

Kočka, která mluvila s duchy Kočka, která mluvila s duchy Lilian Jackson Braun

Taková klasika. Tyto příběhy jsou většinou akčně nevýrazné, takže největší nářez v tomto dílu byla poškrábaná záda Jima Qwillerana. A buďte si jistí, že se to nestalo při intimní chvilce s Polly.

08.10.2020 4 z 5

Kočka, která znala Shakespeara Kočka, která znala Shakespeara Lilian Jackson Braun

Největší vzrušení při čtení tohoto dílu (až na posledních asi 20 stran) jste mohli zažít, když si Yum Yum a Koko sami sobě oblízávali vercajk. Jinak hladina klidná a netknutá, jak v láhvi u psychiatra Nešpora. No, možná ještě někomu mohla ukápnout slza nad osudem paní Cobbové. Malá slzička od smíchu se mi v rohu oka objevila u popisu studeného města Brrr s jeho kavárnou Severní pól.
Také jsme si přečetli otázku, jaké apartmá bychom si vybrali – anglické, empírové nebo biedermeierovské? Postel s nebesy nemusím, monumentální kubické formy jakbysmet. Styl biedermeier byl již ve své době napadán a odsuzován jako idyla hřbitova a tam nějak nespěchám. Daleko důležitější než jak apartmá vypadá, je s kým v něm jste.
Přes všechno výše uvedené se to četlo dobře.

08.05.2020 4 z 5

Kočka, která si hrála na pošťáka Kočka, která si hrála na pošťáka Lilian Jackson Braun

Tento díl si pět hvězd zaslouží. I Yum Yum zde hrála poměrně solidní roli a spolu s Kokem si maximálně užívali třídění pošty. Také se dozvíte několik informací o starém nábytku a samozřejmě o jídle. Prostě fajn počtení.

02.05.2020 5 z 5

Lidožrout Lidožrout Jaroslav Velinský

Po přečtení tohoto dílu bych se před mistrem Kidem uklonil tak hluboko, až bych si ohobloval ksicht o zem. Bohužel již tuto šanci nemám. Tohle totiž bylo něco jako 24letá whisky AnCnoc. A věřte, že vím o čem píšu! Bacha! To cumlání a laskání není rozumné uspěchat. Je zde totiž tolik nadpozemských vět, že je nezbytné si udržovat plnou bdělost, takže bez alkahólu (nebo jenom kapičku).
SPOILER!
A přitom to začíná tak nevinně: Šel jsem s Jindrou z kosťárny, chtěla po mně sprosťárny. Možná se vám to zdá naivně blbý, ale rozhodně je takový rýmování lepší, než pitvání se v politice nebo v nemocech, což je náš letitý národní sport. Další pokračování této rýmovačky je dílem na vás: Nemám ani vindru, zato Doplňte si sami!
Mnoho dalších hlášek vás nutí k zamyšlení: ...byl to takovej večer, kdy se mladejm chce hřešit. S tím mám jako starej opelichanej chlípnej dědek problém, neboť doufám, že mladí chtěj hřešit každej večer (a ne jenom jednou).
Jo, a ta Jindřiška patřila mezi ty dámy, který mění chlapy častějc, jak oni sami fusekle. Takže: Než si vytřel ospalky po projuchaný noci, byl v ofsajdu.
Vřele doporučuji!!!

16.12.2019 5 z 5

Dáma se zeleným slonem Dáma se zeleným slonem Jaroslav Velinský

Finkovky mají jednu neblahou vlastnost. Lehce na ně získáte závislost. Tento parádní díl je z tohoto hlediska opravdu hodně nebezpečný. Jen se zde občas vyskytne poněkud lechtivá hláška vůči ženám, jako například: Je to oblízanej vdolek... Citlivější povahy na vulgární výrazy upozorňuji, že koncem knihy se zde častokrát nachází výraz RUKA V (přesmyčka). Pro milovnice a milovníky Oty Finka je nejen tento díl povinnou a milou četbou.

10.12.2019 5 z 5

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

Tak jsem si říkal, že musím být tvrdší (co se týká hodnocení knih), protože poslední dobou rozdávám hvězdy jak bývalý prezident GH 28. října. Vezmu do ruky Bukiho a šup, zas je jich tam 5.
Po přečtení jeho Všech pozadí:
1. Budou muset někteří jít ke zpovědi skrzevá nemravné myšlenky. To já nemusím, páč to nechávám až na závěrečný zúčtování.
2. Někteří se zlijí jak váza. To já nemusím, páč po šedesátce je to už zbytečná frajeřina.
3. Někteří někoho znásilní. To já nemusím, páč viz bod 2, a taky už jde při tom o život.
Takže jsem si to náležitě užil a tímto zdravím Bukiho do pekla. Drž tam chlape místo, pokecáme!

26.09.2019 5 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Je trochu zvláštní, že přes všechnu tu špínu a hrůzy v těch povídkách je člověk s přečtenou knihou velice spokojený. Asi za to mohou ty tři šestky někde hluboko v každém z nás.
Souhlasím s názorem, že nejlepší je hned ta první (1922), ze které si budu dlouho pamatovat přirovnání se starou pannou a nočníkem. Je to Král.

20.06.2019 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Je dobito.
Objímal jsem stromy, četl Káju Maříka a nečetl noviny.
Díky tomu jsem duševně zdráv.

Miloš Zeman

Je to kniha veskrze aktuální, neboť v ní narazíte i na čapí hnízdo. Při následující návštěvě lesa si sebou asi vezmu fonendoskop a budu poslouchat, jaký výraz použije podzimně zimní houba, když ji utrhnu nebo jaké zvuky vydává trávící buk. Trochu to zlehčuji, ale bylo to velice zajímavé a poučné čtení. SPOILER! Viz například: „Starého dubu neubude, když se o něj divoká svině drbe.“ Nebo: „V jediné hrsti lesní půdy je víc živých bytostí, než lidí na naší planetě. Jedna plná čajová lžička pojme víc než kilometr houbových vláken.“
Zároveň z knihy vyplývá fakt, že si ještě dnes mnohé přírodní pochody nedokážeme vysvětlit nebo ty mechanismy jen tušíme.
Vzhledem k tomu, že jsem v lese prakticky každý den, tak mohu s jistotou všem oznámit, že letos byl takzvaný „krmný rok“. V lese se na zemi válelo plno bukvic a žaludů.
Podle této knihy také již neplatí, že jen ten kdo jí maso je vrah. Cokoliv (!), co do huby strčíte a spolknete to, vraždíte. A prosím žádné dvojsmyslné úšklebky.

15.11.2018 5 z 5

Kožené srdce Kožené srdce Dominik Dán

Čaute!
Dřív jsme stáli ve čtvrtek frontu na knížky, aniž bychom tušili, jestli vůbec na nás nějaká zbude. Prostě nervy. Dnes vlítnu do knihkupectví, všude komíny knížek, mezi nima uličky jak pro anorektičky, prostě nervy. Tato kniha je ovšem nervů prosta. Chlast, cigára, tlačenka a možná budou i citróny. Prostě pohoda, klídek, i exnutých je pramálo. Fórů kvanta a například scéna u holiče je takřka nezapomenutelná. Takže plné nebe hvězd.

28.09.2018 5 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Druhý díl se mi líbil o trochu víc. Tove byla občas tupá jako zlomená voskovka, ale sebevědomí jí rozhodně nechybělo. Peter měl trpělivost jako světec. Dámy to mají v genech, jak na nás...

29.06.2024 5 z 5

Kočka, která hrála Brahmse Kočka, která hrála Brahmse Lilian Jackson Braun

V poslední době je svět z mnoha důvodů naruby. Dávám tentokrát pouze čtyři hvězdy. Ten poklid byl už mírně uspávající, Yum Yum má pořád minimální možnost se projevit a hlavně ten závěr! To je něco, jako kdyby vám před dům postavili Bugatti Chiron Super Sport 300+ a řekli, že je vaše pod podmínkou, že nikdy neopustíte byt. Prostě blbost. Zde zřejmě jde o předem nasmlouvaný a opakující se počet stran u jednotlivých dílů. I tak doporučuji.

28.04.2020 4 z 5

Kde jsi chodil, Satane? Kde jsi chodil, Satane? František Nepil

Jsem přesvědčený, že zde na těchto stránkách je to velóčený, ale někde jinde by se snad mohl(a) najít nějaký(á) trouba, jenž by toto milé a poučné počteníčko podcenil(a) a naznali, že jde pouze o jakousi blbůstku či drobnůstku pro dospělé. Ale bacha na Valacha!!! Loupete jednotlivé příběhy jako cibuli, a ty horní sukýnky jsou dost nahnilé a nápadně podobné našim necnostem. Samotná cibulka pod nimi je však nádherná, šťavnatá, voňavá a zrovna v těchto nemocných časech i uzdravující. Tak dobrou chuť!

09.04.2020 5 z 5

Muž sedmi sester Muž sedmi sester Jaroslav Havlíček

!!!SPOILER!!!
Narodil se vtipálek, který se jmenoval Emil Škvor. V dospělosti vymyslel nápad na gigantický vtip. Našel si rodinu profesora Kostky, který měl 7 dcer a byl milovníkem matematiky. Za ženu si vzal čtvrtou v pořadí. Hned jsem to vzal jako znamení a ke čtení si nalil Four Roses. Fór spočíval v tom, že oplodní v průběhu týdne nejen svoji právoplatnou manželku, ale i jejích šest sester. Dál už to nechám na potencionálním čtenáři. Kniha byla vtipná s archaickým jazykem. Doporučuji!

22.03.2020 5 z 5