cetriolo komentáře u knih
(SPOILER) Jan Kotouč prostě umí, tahle kniha chytne a nepustí. Našlapané akcí od začátku až do konce. Co mi trošku nesedělo je ta premisa. Generátor se spustil před 7 miliony let, ale to už přeci na naší planetě byl život... Ale tak je to spíše detail :)
Na stránce 322 odkládám. Jako není to špatné, ale vůbec mě to nechytlo, za 38 dní jsem lehce za půlkou to o něčem svědčí. Škoda a to jsem se na tuhle sérii fakt těšil.
(SPOILER) Tak tohle je pro mě zatím vrchol celé série (počkat neříkám tohle u každé knížky?). Za začátku je kniha krásně zamotaná a nemáte moc tušení co se to sakra děje. Motorkářský gang v první kapitole, flashbacky z devadesátých let, které popisují činy sériového vraha a do toho nám Gretchen lítá v solidním průšvihu... No jako vždy začínají postupně všechny dílky skládačky zapadat do sebe a odložit knihu je čím dál tím těžší.
No nezbývá než sáhnout po další knize (Pohřbené kosti se sami nepřečtou) :)
(SPOILER) Tak tohle bylo hodně silné kafe... Zjistili jsme hodně o Joseině minulosti a její matka je... (no nenapadá mě nic co bych mohl napsat a nebyla to nadávka, tak tuto větu raději nechám nedokončenou). Jako vždy se to naprosto skvěle četlo (stejně jako u předchozích dílů jsem druhou půlku knihy dal na jeden zátah), nechybělo pár nečekaných překvapení a líbí se mi, že zde autorka zbořila i některé věci, které jsme si mysleli, že víme z předchozích dílů.
(SPOILER) Tahle kniha nedávala smysl... teda aspoň ze začátku. Velice dlouho jsem nevěděl kam bude kniha směřovat. Máme tu pohřešované dítě, jehož matka byla brutálně zmlácena. Do toho začíná soud z dálničním vrahem. Celou knihou jsou protkány novinové titulky ohledně podezřelých úmrtí. Luke beze stopy zmizí a v jeho domě se nachází tajemná žena se ztrátou paměti...
Postupně ze začínají věci zamotávat, vysvětlovat a vše do sebe začíná krásně zapadat a nezbývá než žasnout jak to bylo všechno hezky vymyšleno.
Co bych možná trošku vytkl je, že se to už dost blížilo hranici překombinovanosti (např. že Kim, chodí se svým nevlastním bratrem... jako OK může se to stát ale šance je dost malá). Taktéž to že všechny Rowlandovi děti jsou zlé a špatné mi tak úplně nesedělo. A docela bych uvítal, kdyby v dalších případech nebyla Josie tak citově zainteresovaná (docela se bojím, že tenhle motiv se může velice rychle stát otravným). Ale další knížky mají skvělé hodnocení tak uvidíme :)
(SPOILER) Odporné téma, skvělá kniha. Od začátku příběh zaujme, zmizela dívka a její středoškolský učitel se nachází postřelený v autě plném gangsterů, které havarovalo u benzinky a jeho poslední slova jsou Ramona... musím říct, že tohle polechtalo moji zvědavost na tom správném místě :)
S postupujícím vyšetřováním má člověk stále temnější a temnější pocit ohledně té králičí nory, do které se zahrabal, ale stále je tam naděje, že to třeba není tak špatné, že je to jenom přehnaná paranoia... Není...
Naprosto mě nadchlo jak autorka dávala malé nápovědy, na kterých nebylo nic moc podezřelého když je člověk četl, ale v závěru dostaly úplně nový rozměr. Prolog a scény z prostředí zajatkyně. Lisettin zájem o ubohé matky zabitých dětí atd. Taktéž jsem uvítal, že autorka uzavřela i takové drobné konce, které často bývají v detektivkách opomíjeny - konkrétně mám namysli právní důsledky "dopadení pachatele"
Celkově vzato mě kniha nadchla, po dočtení jsem měl pocit, že všechno do sebe krásně zapadlo, nikde žádné nesrovnalost no další díly mají ještě lepší hodnocení no ještě takový malý bonus, v originále vyšlo už 21 knih v této sérii a všechny díly mají velice vysoké hodnocení (mám pocit, jako bych trefil jackpot) :)
Nemám slov. Ano databáze knih mi svými 93% naznačovala, že kniha bude dobrá. Má sestra, která knihu četla, mi tvrdila, že je dobrá, ale to mě ani zdaleka nepřipravilo na události konce roku 1989 v Rumunsku.
Už dlouho se mi nestalo, že bych o půlnoci byl v půlce knihy a věděl, že ji prostě musím dočíst (ano druhý den ráno, když jsem vstával do práce jsem si nadával, ale pro svobodu se musí něco obětovat :) ).
Autorka skvěle popsala zmar a zoufalství běžných lidí, kdy musí několik hodin čekat ve frontě, aby získali kus chleba, nebo konzervu prošlých fazolí, které si přinesou do zmrzlého bytu, kde se celá rodina mačká na několika málo metrech čtverečních, zatímco režim hlásá jak se všichni mají krásně v komunistickém ráji.
Měl jsem povědomí o tom, že Ceaușescu byl diktátor, ale že to bylo až takhle zlé... Můžeme být jenom rádi, že v ostatních zemích došlo k převratu mírovou cestou...
Tohle se hodnotí těžko (asi jako každá povídková sbírka). Některé povídky jsou skvělé a v rámci Kosmíru by je člověk měl přečíst (Císařova duše, Ostrokrok, Utajená historie). Některé jsou "zbytečné" např. Alomant Jak, Naděje Elantris, ale tak nějak člověk chápe proč jsou ve sbírce a věřím že je spousta čtenářů ocení. Asi nemá cenu číst knížku od začátku do konce na jedno sezení, ale spíš tím doplňovat ostatní díla kosmíru (např. Naděje Elantris bych doporučoval přečíst hned po Elantris, protože je to v podstatě vystřižená scéna, kdyby to člověk četl bez znalosti Elantris tak to nedává smysl). Některé povídky lze ale přečíst bez jakékoliv znalosti Sandersonova díla (např. Císařova duše, Šestý ze šerochů, Siliencie)
(SPOILER) První z tajných projektů. Sanderson psal tento román pro svoji ženu (Emily) s tím, že byl jenom pro ni. Naštěstí se Emily rozhodla, že se má tento román vydat a tak se tedy i my ostatní můžeme vypravit s Lokýnkou na "moře". :)
Postavy jsou velmi zajímavé, je zde několik překvapení, spousta referencí na Kosmír (časově se jedná o pozdější éru), originální fungování světa... prostě všechno dobré co může Sanderson nabídnout :)
(SPOILER) Absolutní spokojenost. Za mne nejlepší kniha z Knigbridské série. Přijde mi, že zde Follett vybočil ze své tradiční šablony a charaktery jsou celkem neobvyklé (např. Kita sledujeme od jeho dětství). Taktéž časový záběr je výrazně kratší než u prvních 3 knih (zde je to 32 let - no reálně 23, posledních devět let je takový krátký epilog).
Velice mě bavila historická doba. Nástup strojů a mechanizace práce ve větším měřítku a problémy které to přináší do společnosti (že by to byla paraela s nastupující "umělou inteligencí" ve větším měřítku?). Zároveň probíhají Napoleonské války (někdo se rozhodl, že je dobrý nápad vpadnout do cizí země... no ještě že tohle se už neděje... eh... počkat...). Pár kapitol je věnováno bitvě u Waterloo a i když jsem věděl jak to dopadne tak z knihy čišelo napětí, kdy každá ze zúčastněných stran hrála "all in" a nejspíš stačilo málo a historie Evropy mohla jít jiným směrem.
Zajímalo by mě, zda ještě budou nějaké knihy z Kingbridge, pokud by se zachovaly časové posuny tak bychom skočili někam kolem roku 1930... ale třeba takový rok 1848 by mohl být taky velice zajímavý (a to bychom se i setkali s některými starými známými... mrk mrk pane Follette?) :)
(SPOILER) Čteno v originále.
Krásné zakončení druhé éry mistbornů. Přišlo mi, že zde výrazně přibylo humoru, u některých Waynových hlášek jsem se vážně bavil. Každá z hlavních postav dostala skvělé ukončení své dějové linky, ale ne všechny otázky byly zodpovězeny - Brandon si tím připravuje půdu pro třetí éru mistbornů (kterou začne psát 1. 1. 2025).
SPOILERY
Brandon v jednom rozhovoru řekl, že od toho dílu se jede bez rukavic (the gloves are off), čili už se nebude krotit ohledně referencí na Kosmír a svůj slib dodržel. Jedním z hlavních protagonistů je Střep Automa. Dovzíme se trošku více o "božských kovech". Na scénu vstupují Krveduchové (které už můžete znát z Rošáru), a kterým bude věnována celá Era 3. Objevují se i protagonisté z ostatních světů Kosmíru, čirý Dor a samozřejmě nemůže chybět Hoid :) Těch referencí je ohromné množství a pokud znáte ostatní díla z Kosmíru tak si knihu užijete o to víc (pokud je neznáte tak nevadí zážitek to nijak zvlášť nezkazí).
Málokdy se mi stalo, že by mě smrt nějaké postavy sebrala tak jako tady, ale bylo to napsáno skutečně bravurně včetně reakcí ostatních protagonistů.
Kromě ukončení hlavních dějových linií si Sanaderson připravuje půdu pro další éru
- Kelsierova žádost o zásah Souladu k urychlení technologické revoluce a novým mistbornům
"Lead us into a new technological age."
"We need Allomancers - real Allomancers, like in the old days - to face what is coming."
- Co se stalo s Moonlight? I když tady spíš tuším, že se to vyřeší v jiné sérii
- Vyslání agentů Souladu do širšího Kosmíru
- Souboj Růstu a Zmaru o to kdo převezme kontrolu a zda se ze Souladu stane Discord
"We have to face it. Something´s happening to you."
- Informace o tom, že další síly v Kosmíru obrátily svou pozornost na Scadrial
"I can see pieces moving in the comsere. Aligning. Pointed at us. We are not free of their influence. But we have ... time, now."
- Nevíme co se stalo s Pouty dědictví...
Věřím, že třetí éra bude fenomenální!!
Naprostá spokojenost. Je to trošku jiný styl detektivek než co jsem četl v předešlých letech (především severské detektivky). Moc se mi líbilo začlenění Černobylské havárie (a její následky) do děje, celá detektivka má díky tomu nezvyklý nádech a zároveň to dává v ději perfektní smysl.
Mám trošku výhrady k překladu. Ještě se mi nestalo, že bych musel tolikrát vyhledávat co které slovo znamená (vyvlékla se z jeho tenat, navštívili dispenzář, atd.). Taktéž některé věty byly napsané vyloženě divně: muž ohnutý jako ocelová žiletka připravená vystřelit (asi mělo být pružina?), přeložil větu rovnou skrze zuby. Nevím zda to byl francouzský idiom, který překladatel neznal, nebo se jednalo o strojový překlad, kde tyhle věty nikdo neopravil...
(SPOILER) Začátek super, skvěle se to četlo, zajímavé prostředí a objevování nového světa. Pak to ale nějak ztratilo tempo. Sofie se místy chová jako totální ..... (doplňte dle své oblíbené nadávky), ale kupodivu to nepůsobilo moc rušivě :), když má šanci zjistit něco o světě nebo o minulosti tak se to utne (někam zrovna musí jít, nebo se jí nechce dívat na internet atd.) a když už se něco dozvíme tak to bylo takové nijaké... Víme že byla 4. světová válka, ale proč, kdo s kým, kdy byla 3. světová... Uvítal bych více informací, ale tak třeba v pokračování...
SPOILER
To samé s lékařem Maierem, přišlo mi to tak trošku "Ghost in the machine" jako jediný člověk na světě získá látku na prodloužení života a zrovna je to ten, který byl u Sofie když ji uspávali a i když ji probouzeli a přitom to vlastně bylo takové bezvýznamné...
I přes tyto výtky to ale byla dobrá kniha a pokud budou další díly tak si je s chutí přečtu (dle obálky knihy by se mělo jedna o sérii) a třeba se člověk dozví něco víc co v tomto díle nebylo pokryto
(SPOILER) Bylo to dobré, děj měl spád, zajímavé postavy. Co se týče rozuzlení tak mě neposadilo tolik na zadek jako u jiných detektivek (např. u My jsem z ni měl blbý pocit už když jeli do jeskyně), ale to zase tolik nevadí. Nesedělo mi jak Askerová porušovala neustále pravidla a neustále jí to procházelo, taktéž to že jdou do nebezpečné situace (jak Askerová tak Martin) a nikomu nic neřeknou... (proto ta hvězda dolů). Některé věci taktéž zůstaly nedořešené (např. co se vlastně stalo Vyměňovači v prologu). Co se mi naopak líbilo byly flashbacky z dětství a hlavou mi tak běželo že by vlastně bylo fajn kdyby si tím autor budoval cestičku pro zapojení otce v budoucích románech (čili jsem doufal, že nebude zapletený do současného případu). Což se poslední větou potvrdilo :)
(SPOILER) Jedno z nejlepších zakončení série, které jsem zatím četl. U Sandersona se mi často stává, že v prvním díle se stane to, co jsem čekal, že se bude dít v celé sérii a v následujícím díle se série posune zcela nečekaným směrem. A nejinak to bude i tady a Sanderson nás krásně navnadí na další éru mistbornů :)
Četl jsem v originále. Knížka začíná záhadou bílého pokoje. Nemáte tušení co se děje (teda pokud jste si nepřečetli anotaci, která vám to vyžvaní). Nemáte tušení kdo je hlavní postava, kde a proč se nachází a postupně odhalujete/odhadujete co se vlastně děje. Je to něco úplně jiného než co Sanderson prozatím napsal.
(SPOILER) Absolutní spokojenost. Na začátku máme záhadu bílého pokoje, kdy nevíme kdo je hlavní postava, kde se nachází a proč tam je. V průběhu se dozvídáme více a více z flashbacků.
Myšlenka Astrofágů, kteří by mohli přivést lidstvo ke svému konci byla fascinující stejně tak jako hledání receptu jak je porazit. Doopravdy jsem si užíval Rockyho a poznávání cizí kultury.
Co mě trošku mrzí, že jsme se nedozvěděli, co se dělo na zemi po odletu "Poslední šance", ale to nic neubírá na tom, že se tato knížka zařadila mezi mé nejoblíbenější knížky ever :)
Docela dlouho jsem se knize vyhýbal. Nejspíš jsem měl v hlavě, že je to Brandonova prvotina tak to nebude tak dobré (resp. prvotina je nepřesné označení, je to první prodaná kniha, ale celkově tuším devátá napsaná). Ze začátku jsem se nemohl moc začít bylo zde spousta cizích pojmů, ve kterých se člověk neorientuje, ale jakmile jsem si na to zvykl tak jsem si tu knihu zamiloval :)
Postavy jsou velice hezky napsané a je snadné si je oblíbit (anebo nenávidět), dějově to do sebe vše krásně zapadá a systém magie (ačkoliv zde nehraje takovou roli jako v ostatních světech v kosmíru) je taktéž zajímavý. Ačkoliv mám od Sandersona přečtené téměř vše co zatím napsal (cca 20 knížek) tak kniha působí originálně a nemám pocit, že bych postavy/zápletky atd. viděl v jiného jeho knížce.
(SPOILER) Stálé dobré, ale mám pocit, že tomu trošku něco chybí...
SPOILER
Občas mi přišlo uvažování hlavního hrdiny divné (nevím zda to byl záměr nebo ne), ale když Drey zjistí, že z lidí ze Skárou se stanou zombie tak se rozhodne, že nikoho léčit nebude (asi je lepší aby lidi na tu nemoc najisto umřeli, než aby riskovali, že po smrti se z nich stanou zombie...) :) Za pár stránek, že zase léčit bude... přišlo mi to takové zmatené :)
Další čeho jsem si všiml, že se docela opakoval motiv, přijdou do vesnice. Starosta jim řekne, že si svůj pobyt odpracují, řekne jim co a jak (takže mají plán na pár dní dopředu) a ještě ten večer se věci zvrtnou a všechno je jinak.
Smrt Atyho se mnou vůbec nic neudělala... Nevím čím to. Atyho jsem měl rád, nebylo to napsané špatně ale moje první myšlenka byla OK to je zajímavý vývoj situace :)
Závěr s odhalením Bora byl překvapivý, ale vlastně mi to zpětně vůbec nesedí s tím jak byly napsané kapitoly z jeho pohledu...
Ale celkově je to fajn knížka a těším se na třetí závěrečný díl :)
(SPOILER) Já jsem spokojený. Všechny postavy jsou zajímavé a lehce si je člověk oblíbí. Děj má dostatek záhad, jejichž rozuzlení je dobře dávkováno. Jediné co bych možná vytkl je, že se některé situace vyřeší hrozně rychle.
SPOILER
Např. na konci jdou zabít Alvu a během několik stránek se to téměř bez jakýchkoliv problémů vyřeší, ale nepůsobí to nijak zásadně rušivě. Ale je to začínající autor a velmi se těším na jeho budoucí práce.
Co mě docela mrzí je dost velké množství překlepů. U některých vět jsem musel chvilku přemýšlet abych si domyslel co vlastně měly znamenat. Ale to je spíš výtka na vydavatelství než na autora.