ciaram komentáře u knih
Bezmocná pro mě byla milé překvapení. Jediné krkolomnosti, které mi tak trošku drnkaly na nervy, se týkaly těch rádoby úkolů v Očistných hrách. Je vidět, že pro autorku nebyly to hlavní. Za to se jí dařilo vykreslovat vztahy mezi postavami. Jen vedlejší postavy jsou trošku takové černobílé. Jinak jsem si čtení opravdu užila - humor, zlodějina, kamarádství, troška akce. Jsem zvědavá, kdy vyjde druhý díl. Určitě se do něj ponořím.
Chtěla bych dát víc hvězd, protože se to nečetlo špatně. Jen to bylo hodně "omezené" linkou Jany a Rochesterem. Daleko sympatičtější a zábavnější byly vedlejší postavy Alexandera Blackwooda a Charlotte a Brana Brontëových. Nápad s duchy mě bavil, slepota Charlotty také, nemotornost jejího bratra. Jen ten vztah Jany byl prostě divný. A šťastný konec pro Janu byl vytažený z paty.
V první řadě děkuji za změnu interpreta. Paní Hybnerová mi k Josie sedla daleko lépe. Byla to rychlá a zatraceně napínavá jízda. Josie má skvělý tým, opět se do vyšetřování plete její soukromý život (skoro jako by jiné postavy neexistovaly) :o) Tne jí do živého rozhodnutí Misty (milenky zemřelého manžela), ztratí se jí přítel, který se začal citově odtahovat, tým ji drží nad vodou i proti starostce. Vlivní muži si dovolují, co chtějí. Ale byl to uvěřitelný mix, jen doufám, že autorka nebude pokračovat ve valení balvanů jednoho za druhým na záda své vyšetřovatelky. Jednou to přestane působit věrohodně, protože by se normální člověk už sesypal. Ale teď za 100 %.
Že je to předvídatelné? Nevadí. Konečně se uspokojivě uzavřela linka Kadena a Ayly. Je to přesně takové odpočinkové čtení, jaké čekáte. U těch, kterých to opravdu chcete, dojde ke šťastným koncům. Někdo ale umřít musí. A jak jsem psala, hlavní linka uzavřena, ale vedlejších je otevřeno stále dost. Nebudu spoilerovat. Jestliže autorka napíše ze stejného světa další knihy, tak si je velice ráda přečtu. Určitě se v nich mihnou i původní postavy.
Smekám před interpretem Vasilem Fridrichem. V jeho podání jsem si užila každou minutu. Líbí se mi, jak s podrychtářem prožíváme jeho život s případy, které se něj docela kupí. Na záda mu dýchá inkvizice, setká se s Janem Husem, ženské mu zase dávají zabrat. Prostě skvělý příběh.
Nějak jsem se při prvním pokusu zasekla hned na první kapitole. Včera jsem si řekla, že bych to mohla zkusit podruhé a vyšlo to :). Dostala jsem přesně to, co se od obálky dá očekávat, sci-fi erotická romantika se špetkou humoru, která se opravdu snadno čte.
Raker je superhrdina, nejchytřejší, nesmrtelný, neustále vyhledávající nebezpečí, hloupě ignorující narušování míst činu. Všichni policisté jsou tupí ignoranti, neschopní machové. To že se po prožitém traumatu pomalu z lidí stávají narušení psychopati, v případě Healeyho až sociopat. Já si tedy dám pauzu a jestli půjdu do dalšího dílu, tak asi do papíru, jestli mi náhodou pan Bareš nezkresluje pohled na postavu. Přitom to začíná vždycky zajímavě.
"Umírám...." (a v mé hlavě neběží strach o hrdinu, ale ironické "neboj, neumřeš")
Tak se nám detektiv Bergman stále toulá po severských zemích a začíná platit, kde se objeví Bergman, přijde smrt. Z děje je znát, že má vyšetřování v krvi a i když se vědomě snaží odpočívat (rybařit), stejně ho to táhne k řešení případu. Pomáhá i to, že zřejmě v Seveřanech vzbuzuje důvěru a svěřují se mu :). Navíc si uvědomuje, že ho hledání pravdy bez tlaku veřejnosti a povinnosti vše vyřešit, vlastně stále naplňuje. Autorka nám stále předkládá pestrou plejádu postav, ale tentokrát to bylo více předvídatelné.
Je to čtivé, přímočaré, rychlé, velmi jednoduché motivy i řešení, postavy rozhodně nejdou do hloubky. Je to taková fantasy harlequinka.
(SPOILER) Tak konečně jsem asi po měsíci knihu dočetla. Docela dlouho jsem ji měla odloženou, protože mě hlavní hrdinka dost iritovala svou sebestředností, sobectvím, přístupem ke komukoliv jinému než sama k sobě. Grrrr. Autorka dost často upozorňovala na to, že je Bree černá dívka. Dodnes pronásledována, je jí křivděno. Každý, kdo se na ni podívá, má hned řešit, že je černá atd. Klub, do kterého se snaží dostat, je samozřejmě kompletně bílý (= prolezlý rasismem). Tak proč jsem nakonec dala čtyři hvězdy? Protože námět průměrný nebyl. Zajímavá sestava lidí, tajemství, láska, trošku přihlouplý dědic a výbušný ochránce. Démoni vstupující do reálného světa a ty části, kdy Bree odhaluje víc svou rodinnou minulost (černošská kouzla) a schopnosti, jsou velmi slušné. Té ukřivděnosti je tam ale na můj vkus moc. Takže byť kniha skončila otevřeně, nevím, jestli hned půjdu do dalšího dílu. Obálka je ale nádherná.
Pořád platí, že na detektivku od paní Klevisové musím mít náladu, porochňat se v lidských emocích, tajnostech, lžích, věrnosti, lásce, bolesti atd. Pořád mi není žádná postava sympatická natolik, abych jí držela pěsti. Všechny mají v sobě tolik dobrého jako toho špatného. Děkuji autorce, že všechny linky pro mě dotáhla do konce, uspokojila mou zvědavost. Opět jsem neodhalila, kdo je vrah. Tentokrát tu máme více detektiva Bergmana v trochu nezvyklé roli, a možná proto tu máme více prostoru poznat ho z osobnější stránky. Nehraje si na supermana, buldočí urputností se pídí za informacemi, aby pomohl své dávné známé. Myslela jsem si, že ostrov je obydlen pár obyvateli, ale chyba lávky :) Jsem spokojená, ale zase si dám chvilku pauzu.
Knihy od paní Klevisové si dávkuji postupně. Pořád je nemohu označovat za detektivky, ale spíš za romány s detektivní zápletkou. Vyšetřování prostě není na prvním místě. Co ale začínám milovat a čím mě vždycky přiková ke knížce, je ta plejáda postav s nezaměnitelným charakterem, nečernobílé situace, dávná historie, co nás ovlivňuje do současnosti. Tempo je pomalejší, ale zase je dost času na přemýšlení, kdo že to vlastně vraždil a jaké spojení má s vesnicí. Jediné minus je za nedořešení linky se zmizením syna místního hospodského.
Musela jsem si počkat, až trochu povídky vstřebám. Z mého pohledu tam bylo humoru jako šafránu. Přehlídka lidských podivností, hlouposti, jednoduchosti a negativních vlastností. Pobavila mě žárlivá kulka, co netrefila svůj cíl a s trochou nadpřirozena Mrtvé ruce pianisty. Ostatní povídky nebyly špatné, prostě to bylo něco jiného, než jsem čekala. Jsou originální, jen nečekejte dobré konce :)
(SPOILER) Moc se mi líbí vymyšlený svět. Líbí se mi, že se děti opravdu chovají jako děti, nejsou zaměnitelné, každé je osobité. Jen mi trošku vadilo směřování děje. Jsou na dětském táboře, v noci mají chodit do Zmijulanu, ale prakticky se nic moc neděje, nemyslím si, že je využitý potenciál. Vasilisa se moc ve svých dovednostech neposouvá, na to, že se má účastnit největší události v osudu Eflary a Ostaly. U otce stále není jisté, na čí straně stojí. Finále je odbyto strašně rychle a abych řekla, měla jsem v něm nakonec trochu zmatek. Pak jsou tam ale zajímavá místa, např. setkání s Eflariem (Eflariusem?). Nemůžu dát ale plný počet, naopak se to více blíží k 3,5*. Paradoxně to ale čtivé je, proto ty 4*.
Kraťoučký příběh na němž byly nejzajímavější interakce mezi J.Q. a siamským kocourem Koko. Jim přijímá místo v kulturní rubrice, ačkoliv o umění ví prd. Neustále naráží na nevraživost vůči kritikovi píšícím pro stejný plátek, až se s ním nakonec setká a dokonce se k němu nastěhuje. Poznává místní umělce, seznamuje se s pozadím a vztahy. Sice dojde ke třem úmrtím, ale neoznačila bych příběh jako detektivku. K Jimovi se dostávají informace, ale nepřišlo mi, že by sám nějak důsledně pátral. Čte se to samo, to ano, ale nejsem si jistá, že mi v paměti utkví dlouho.
Vasilisa do zlomového dne, kdy její "babičku" odvezli do nemocnice, žila poměrně jednoduchý život. Milovala moderní gymnastiku, čas trávila se svým kamarádem a ochráncem Leškem a těšila se na letní tábor. Z ničeho nic jí do života vstoupí otec a převrátí její dosavadní život vzhůru nohama. Co převrátí, odnese ji do úplně jiného světa, kterému absolutně nerozumí, neví, komu věřit a chybami se učí. Není to hrdinka, která okamžitě všemu rozumí, okamžitě ovládne svoje schopnosti a chová se jako dítě. No vždyť je jí třináct! Více méně v celé knize působí jako figurka na šachovnici, kterou hýbají motivy ostatních. Uvidíme, co se z ní vyklube v dalších dílech. Je to čtivé, jednoduché a zajímavé čtení. Jdu do dalšího dílu.
Já jsem velmi spokojená. Opět akční jízda od začátku do konce, jako kdyby to bylo psané pro filmová plátna. Banda dětí, která byla donucena rychle dospět a krýt si navzájem záda, bojovat o holé přežití, spolupracovat s mimozemskou rasou. Planeta a Babylon jim pod nohy hází obrovské klacky. Se vším se statečně perou i za cenu ztrát. A čtenář dostane šťastný konec.
Na celé sérii se mi líbí, že nemá hluchá místa. První díl je o výcviku, druhý není vycpávkový - odhalování plánů Babylonu a třetí je boj o návrat domů.
Pěkná jízda od začátku do konce. Čte se to samo. Některé hlavní postavy se musejí vyrovnávat se svými činy, odhalují další tajemství Babylonu a konečně vyjde najevo, co s Genesis plánovali. Adamité (alias Imago) ale také nehráli úplně čistou hru, jsou však nakonec upřímnější. Genesis si musí vybrat, na kterou stranu se nakonec postavit. Mají stejný cíl, dostat se domů.
Vždycky když otevřu knihu Angely Marsons, tak se ocitnu "doma". S celým týmem se cítím v pohodě, fandím jim, zápletky jsou uvěřitelné i po takové době. Už se moc těším na další díl, ještě že v originále má autorka několik dílů náskok :)
Já prostě Zapatu miluju. Je to vtipné, nabité jiskřením, nádhernými mezilidskými vztahy. Její knihy mi strašně rychle utečou. Už teď se těším na další!