cori cori komentáře u knih

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Tento příběh se odehrává 7 let od Ženy v kleci a 3 roky od Marca. Už je standardem, že všichni pachatelé uniknou světské spravedlnosti a Carl a Asadem opět o vlásek uniknou smrti. Nejvíc mě pobavila seance s hypnotizérem. Překvapilo mě, že na ni všichni kývli.

28.10.2016 3 z 5

Štěstí někdy pelichá Štěstí někdy pelichá Simona Mahlerová-Šustková

Líbilo se mi povídání o Americe (překvapilo mě, že i suvenýry v indiánské rezervaci jsou made in China) i pátrání po židovských kořenech autorčiny rodiny. Pobavila mě loupežnická akce "sousedovic piáno" a story z WC pro invalidy na letišti.

09.10.2016 3 z 5

Válečná loď Válečná loď Joshua Dalzelle

Svižně plynoucí příběh, v němž si stará dáma hraje na kočku a myš s obří mimozemskou lodí, jen načrtává vztahy členů posádky (kapitán, výkonná, šéfinženýr a Davisová) a zaměřuje se hlavně na popis vzájemných střetů s nepřítelem. Těším se na další díl, kde snad bude naznačeno, odkud se mimozemská loď vzala, a co nepřítel s lidstvem zamýšlí.

17.09.2016 3 z 5

Spartakus - Gladiátor a svoboda Spartakus - Gladiátor a svoboda Gérard Pacaud

Spartacus je v tomto příběhu pětadvacetiletý thracký princ, který se do pozice otroka dostal kvůli záchraně kněžky Dionýsova kultu, jeho pozdější milenky. Kniha je na můj vkus moc prošpikovaná hesly o rovnosti všech lidí a vykořisťování. Pro čtenáře, kteří viděli seriál Spartacus, bude kniha nebetyčná nuda.

28.08.2016 3 z 5

Podivný regiment Podivný regiment Terry Pratchett

Po x- letech jsem znovu sáhla po Zeměploše, abych se vrátila do studentských let, kdy jsem knihy pana Pratchetta s oblibou čítávala, ale již mě tak neoslovila. Vojín Čuráček je fakt chlap s gulama. Nejvíc mě bavil začátek, kdy se regiment scházel a jeho členové postupně odhalovali svá tajemství. Zajímalo by mě, do jaké školy Rubaška vlastně chodil.

26.08.2016 3 z 5

Bergersdorf Bergersdorf Herma Kennel

Jedná se o kroniku života obyvatel vesnice Kamenná v jihlavském jazykovém ostrově v letech 1939 až 1945. Hlavními hrdiny jsou členové rodiny starosty Hondla (dvě dospívající dcery a syn), kteří mají radost, že se konečně stali součástí Říše a osvobodili se z útlaku Čechů. Autorka popisuje různé slavnosti a průvody v uniformách, veselice, přehlídky, které se konaly v Jihlavě a kam všichni Němci jezdili. Rodině se žije skvěle, obec v roce 1942 získá titul Vesnice SS, protože měla nejvíc přihlášek do řad všeobecných SS a do Zbraní SS (v roce 1939 zde žilo (92 Čechů) 239 Němců, z nichž se 47 mužů přihlásilo do SS). Později začnou přicházet úmrtní oznámení, padlo 22 místních a další byli nezvěstní.Autorka po osvobození popisuje řádění partyzánů, Rusů a rabování českými sousedy i odsun.
Autorka informace získala hlavně od své tchýně, která byla dcerou starosty Hondla, cituje i projevy různých nacistických pohlavárů, dobový tisk i vyhlášky. Chyběla mi zpětná reakce či reflexe na celou válečnou dobu i odsun vyhnaných Němců. Zajímalo by mě, jaký mají vztah k Čechům a zda se považují za oběti nebo uznávají svůj podíl na rozbití Československa a napomáhání Hitlerovi v jeho vraždění (třeba i tím, že drželi eintopfovou neděli a ušetřené peníze za maso posílali na konto Díla válečné zimní pomoci).

20.08.2016 3 z 5

Praha osudová Praha osudová Philip Kerr

Autor vzdává hold Agathě Christie variací na zločin v uzavřené společnosti, kdy je oběť nalezena v zamčeném pokoji. Heydrich se projeví jako milovník Hercula Poirota. Bernie mi moc sympatický nepřišel vzhledem k jeho minulosti (genocida Židů na Ukrajině a v Bělorusku), ale postupně si mě získal. Nejvíc mě dostala scéna mučení na gestapu v "pečkárně". Líbilo se mi i zapojení linie se Třemi králi.

20.08.2016 4 z 5

Ve službách Spravedlnosti Ve službách Spravedlnosti Ann Leckie

Mně osobně tedy nejednoznačnost pohlaví vadila. Chci vědět, jestli je postava muž nebo žena, zvlášť když spolu mají sex :-). Více se mi líbila linie na zimní planetě, než retro ve vzpomínkách. Po pokračování už asi nesáhnu.

14.07.2016 3 z 5

Odvedu vás do Sierry Madre Odvedu vás do Sierry Madre Forrest Carter (p)

Geronimův příběh zná každý, kdo se zajímavá o divoký Západ a historii severoamerických Indiánů. Znala jsem ho i já, ale teprve tato kniha mi akčně popsala, jak vlastně získal své jméno. Jak už bylo řečeno, raději bojovat do posledního dechu, než živořit na přídělech v rezervaci.

14.07.2016 4 z 5

Postel plná růží Postel plná růží Lenka Lanczová

(SPOILER) Hrdinka čeká dítě s jedním z dvojčat, nakonec porodí a vše dobře dopadne. Slabota, nijak mě to nezaujalo. Taková škatulata.

07.07.2016 3 z 5

Red Red Jack Ketchum (p)

Red se mi líbil více než Dívka od vedle. Zaujalo mě vykreslení psychologie Averyho, který navenek nedává najevo žádné emoce, ale vevnitř to v něm pláče po manželce a synovi. Touží jen po spravedlnosti a po zbrani sáhne jen na svou obranu. Dost mi to připomnělo western, hlavně závěrečný "souboj".

12.06.2016 3 z 5

Doctor Who: 11 Doktorů, 11 Příběhů Doctor Who: 11 Doktorů, 11 Příběhů Neil Gaiman

Polovina povídek patří mezi špičku. Nejvíc mě zaujala Záhada strašidelného domu, Kopí osudu, Spóra a Stvůra babylónská. Viz mé komentáře u jednotlivých povídek.

01.06.2016

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

O něco lepší než Zabijáci, opět ženská hrdinka, která se mstí lidem, kteří jí ublížili. Jsem zvědavá, jak se vyvine případ s "hřebíkovým" vrahem. Gitte Charlesová byla pěkná svině.

24.05.2016 4 z 5

Když se ucho utrhne Když se ucho utrhne Milan Drobný

Další humorné historky o přátelích Milana Drobného a jejich různých trapasech a příhodách. Trošku bulvární čtení o VIP osobnostech. Historka o božském Karlovi a Bulovi či o zpěvačce, která použila darovanou vázu jako nočník, mi asi nejvíc utkvěly v paměti. Nejvíc jsem se smála story, jak Drobný pronikl na tenisové kurty ve Wimbledonu. V knize je i příloha s fotografiemi jeho naivistických obrazů.

23.05.2016 3 z 5

Druhá dcera Druhá dcera Lauren Willig

Začátek byl celkem slibný, odhalení matčina tajemství i pronikání mezi zlatou mládež anglické smetánky. Zklamal mě však konec, čekala jsem nějaké dramatické vyvrcholení, SPOILER nikoli melodrama, kdy si všichni poplakají a odpustí si. Závěr byl napsán přesně ve stylu červené knihovny: hrdinka po boku milovaného muže odjíždí začít nový život do Ameriky.

12.05.2016 3 z 5

Nekonečné moře Nekonečné moře Rick Yancey

Zombie (Ben) a jeho četa společně s Cassie čekají v opuštěném hotelu, až k ním dorazí Evan, snad výbuch přežil. Na scéně se nově objevuje tlumička Grace. Děj je opět vyprávěn střídavě z pohledu jednotlivých osob, čtenář se dozví něco z minulosti Esa a Piškota.
Autor některé situace z prvního dílu (zraněná Cassie X Evan ošetřovatel) opakuje, ale s vyměněnými rolemi. Poslední třetina knihy je věnovaná osudům Esa a veliteli Voschovi. Děj je opět napínavý, ale příliš nepokročil z místa, hrdinové jen řeší vztahy mezi sebou a že nesmí nikomu věřit. Čtenář se stále nedozvěděl, proč to vlastně Jiní dělají a s lidmi manipulují, místo toho, aby je vyhladili všechny najednou.

22.04.2016 3 z 5

Tajemství chrudimských domů Tajemství chrudimských domů Jan Stejskal

Autor vybral 21 chrudimských domů, k nimž napsal krátké povídky vycházející hlavně z dobových novinových článků nebo archivních pramenů, většinou z druhé poloviny 19.století. Děj moc akční není, ve většině příběhů se potkají dva lidé a jeden z nich vypráví druhému historii daného domu. Nejvíc mě zaujaly kapitoly, v nichž autor popisuje své vzpomínky, které se vážou k danému místu.

09.04.2016 3 z 5

H.M.S. Surprise: Loď Jeho Veličenstva H.M.S. Surprise: Loď Jeho Veličenstva Patrick O'Brian

V tomto díle to nejvíc odnese Stephen nejen fyzicky (mučení, zranění), ale i psychicky (zrada). Nechybí ani námořní bitvy, nepřízeň počasí a muži přes palubu, lenochod a želva.

13.03.2016 4 z 5

Život na ostro Život na ostro Lenka Lanczová

První dvě třetiny jsou klasická červená knihovna, kterak prostá dívka ke štěstí a panu úžasnému JUDr. přišla, teprve od strany 190 se začne dít něco závažného a hrdinka musí překonat sama sebe. Závěr je opět happyendový.

08.03.2016 3 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Jako první jsem viděla film, který mě navnadil vyhledat celou sérii. Po přečtení Ženy v kleci musím konstatovat, že kniha je lepší než film, který tvůrci dost osekali a z Asada udělali jen takového empatického úředníčka. Těším se na další díly.

07.02.2016 3 z 5