cori cori komentáře u knih

Zmařené dětství Zmařené dětství Yehuda Nir

Vyprávění devítiletého chlapce začíná v září 1939, kdy se svými rodiči a 16- ti letou sestrou Lalou prchají ze Lvova před Rusy, kteří napadli východní Polsko a připojili ho k Ukrajině. Po útoku Německa na SSSR přebírají vládu nad městem ukrajinští nacionalisté a začíná pronásledování Židů. Otec je s ostatními muži zatčen a hned ten den v lese popraven, což rodina až do konce války netuší a doufá, že byl převezen na práci do Rakouska. Díky Lálinímu nápadníkovi získají falešné doklady a vydávají se za polské katolíky. Odcházejí ze Lvova do Krakova a později do Varšavy, kde zažijí v srpnu 1944 povstání, kdy se Yehuda stane členem Zemské armády jako kurýr přenášející vzkazy a zbraně skrz kanalizaci.
Je neuvěřitelné, jak se malý chlapec musel vyrovnat s každodenním stresem, kdy mu hrozilo odhalení, už jen proto, že byl obřezaný, což ho stavělo před problém, jak se vyhnout koupání a rannímu oblékaní před svědky, když žil v podnájmu s 3 cizími lidmi. Skutečné nepochopitelný je i antisemitismus Poláků, kteří ač sami perzekuováni Němci udávali Židy a vydírali je. I proto bylo životně důležité sehnat fotografii z prvního svatého přijímání a ukázat ji sousedům.

30.04.2017 4 z 5

URBEX – Opuštěná místa v Čechách URBEX – Opuštěná místa v Čechách Katka Havlíková

Kniha představuje 15 opuštěných míst, např. Barrandovské terasy, město Mílovice, již srovnané se zemí, nebo kostel sv. Jiří v Lukové, celosvětově proslulý nainstalovanými sochami duchů (věřících). Z každého místa je v knize pouze 4- 5 fotografií. Čekala jsem jich více a zajímavějších.

25.04.2017 2 z 5

Poslední vlak do Istanbulu Poslední vlak do Istanbulu Ayşe Kulin

Autorka svým románem složila hold tureckým diplomatům, kteří v době 2. světové války chránili nejen své občany židovského původu, ale Židy ze zemí okupovaných nacisty, kterým vydávali turecké pasy. Jedná se o příběh dvou sester Sabihy, manželky náměstka na ministerstvu zahraničních věcí v Ankaře, a Selvy, která se proti vůli rodičů vdala za židovského mladíka a aby unikla předsudkům a pronásledování kvůli porušení nepsaných zákonů (muslimky si nesmí brát Židy a obráceně), odešla s manželem do Paříže, bohužel záhy okupované Němci.

11.03.2017 3 z 5

Švadlena z Dachau Švadlena z Dachau Mary Chamberlain

Celkem zajímavý příběh o životě nižší třídy v předválečném a poválečném Londýně. Hrdinkou je naivní, ambiciózní dívka, která sedla na lep prvnímu muži, který ji pozval do Ritzu na čaj. Název románu je poněkud zavádějící, navozuje očekávání, že se příběh odehrává v koncentračním táboře, přitom se ale Ada do koncentráku ani nedostala.
Překvapil mě konec. Nejvíc mě dostala scéna prvního setkání Ady s matkou po návratu do Londýna.

18.02.2017 3 z 5

Ozvěny trpkých let Ozvěny trpkých let Jan Stejskal

Dva historici (muž a žena) rozpráví o útěcích ze země a jejich důvodech a o osudových dilematech zůstat nebo odejít. Žena historička pracuje s pamětníky totalitních režimů a dává svému kolegovi číst jejich vzpomínky.
Citovaní pamětníci: RNDr. Věra Čáslavská, CSc, Jitka Měšťanová, farářka Mgr. Anna Lavická, Marie Mannová, Michaela Pírková, Věra Poncarová, Eliška Vlčková, ing. Hana a ing. Michael Thompsonovi. Lubor Burek.

07.02.2017

Obchod se štěstím - Povídky, které vás udělají šťastnou Obchod se štěstím - Povídky, které vás udělají šťastnou Irina Semina

Nádherně lidské a procítěné povídky, které dávají naději, že na každého čeká štěstí, jen nesmí sedět doma na zadku, nadávat a litovat se. Autorka dává návod, jak brát vše pozitivně.
Nejvíc mě zaujala povídka Ptačí lidé.

06.02.2017 3 z 5

Román o růži Román o růži Vlastimil Vondruška

Četla jsem před týdnem, ale už se mi děj vykouřil z hlavy, protože zápletka je taková nijaká. Příběh se odehrává bezprostředně po Oldřichově souboji se synem Hynka Berky z Dubé, který je také hlavním padouchem a chce se Oldřichovi za smrt syna pomstít, což autor nijak neskrývá. Pachatel je tedy od začátku jasný a jen odstraňuje svědky a pomahače.
Úsměv vyvolá zápletka s Otou, který se vydává za Oldřicha a musí sexuálně abstinovat v zajetí s "nymfomankou", aby nepošpinil Oldřichovo jméno.

03.02.2017 3 z 5

Dračice a mazánek Dračice a mazánek Torey L. Hayden (p)

Ze tří příběhů mě asi nejvíc zaujal příběh Gerdy po mrtvici, o Drakeovi bych nepsala jako o mazánkovi. S Cassandrou musela mít autorka neskutečnou trpělivost. Škoda jen, že už nepíše o svém soukromém životě jak třeba ve Spratkovi.

08.01.2017 3 z 5

Tichá holka Tichá holka Torey L. Hayden (p)

V tomto příběhu vypráví Torey o svém selhání, kdy nepoznala týrané dítě. Tentokrát se ale nevěnuje svému soukromému životu. Zaujala mě i linka s kolegyní Julií a jejich rozdílných přístupů k dětem. Chtěla bych se dozvědět víc podrobností o Alence a její kamarádce Mimi. Zarazila mě obálka, na které je blonďatá holčička sedící na školní zdi, což má být Venus, ta však byla černoška.

15.12.2016 3 z 5

Žoldnéři fantasie: Inteligentní ledovce a jiné zrůdy Žoldnéři fantasie: Inteligentní ledovce a jiné zrůdy Michael Bronec

Tento sborník obsahuje průměrné povídky, které nenadchnou ani neurazí. Nejvíce mě zaujala vítězná povídka Deset, špatný nebyl ani Osberth. Nejslabší je konverzačka Zrádné svědectví.

02.11.2016 3 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Tento příběh se odehrává 7 let od Ženy v kleci a 3 roky od Marca. Už je standardem, že všichni pachatelé uniknou světské spravedlnosti a Carl a Asadem opět o vlásek uniknou smrti. Nejvíc mě pobavila seance s hypnotizérem. Překvapilo mě, že na ni všichni kývli.

28.10.2016 3 z 5

Štěstí někdy pelichá Štěstí někdy pelichá Simona Mahlerová-Šustková

Líbilo se mi povídání o Americe (překvapilo mě, že i suvenýry v indiánské rezervaci jsou made in China) i pátrání po židovských kořenech autorčiny rodiny. Pobavila mě loupežnická akce "sousedovic piáno" a story z WC pro invalidy na letišti.

09.10.2016 3 z 5

Válečná loď Válečná loď Joshua Dalzelle

Svižně plynoucí příběh, v němž si stará dáma hraje na kočku a myš s obří mimozemskou lodí, jen načrtává vztahy členů posádky (kapitán, výkonná, šéfinženýr a Davisová) a zaměřuje se hlavně na popis vzájemných střetů s nepřítelem. Těším se na další díl, kde snad bude naznačeno, odkud se mimozemská loď vzala, a co nepřítel s lidstvem zamýšlí.

17.09.2016 3 z 5

Spartakus - Gladiátor a svoboda Spartakus - Gladiátor a svoboda Gérard Pacaud

Spartacus je v tomto příběhu pětadvacetiletý thracký princ, který se do pozice otroka dostal kvůli záchraně kněžky Dionýsova kultu, jeho pozdější milenky. Kniha je na můj vkus moc prošpikovaná hesly o rovnosti všech lidí a vykořisťování. Pro čtenáře, kteří viděli seriál Spartacus, bude kniha nebetyčná nuda.

28.08.2016 3 z 5

Podivný regiment Podivný regiment Terry Pratchett

Po x- letech jsem znovu sáhla po Zeměploše, abych se vrátila do studentských let, kdy jsem knihy pana Pratchetta s oblibou čítávala, ale již mě tak neoslovila. Vojín Čuráček je fakt chlap s gulama. Nejvíc mě bavil začátek, kdy se regiment scházel a jeho členové postupně odhalovali svá tajemství. Zajímalo by mě, do jaké školy Rubaška vlastně chodil.

26.08.2016 3 z 5

Bergersdorf Bergersdorf Herma Kennel

Jedná se o kroniku života obyvatel vesnice Kamenná v jihlavském jazykovém ostrově v letech 1939 až 1945. Hlavními hrdiny jsou členové rodiny starosty Hondla (dvě dospívající dcery a syn), kteří mají radost, že se konečně stali součástí Říše a osvobodili se z útlaku Čechů. Autorka popisuje různé slavnosti a průvody v uniformách, veselice, přehlídky, které se konaly v Jihlavě a kam všichni Němci jezdili. Rodině se žije skvěle, obec v roce 1942 získá titul Vesnice SS, protože měla nejvíc přihlášek do řad všeobecných SS a do Zbraní SS (v roce 1939 zde žilo (92 Čechů) 239 Němců, z nichž se 47 mužů přihlásilo do SS). Později začnou přicházet úmrtní oznámení, padlo 22 místních a další byli nezvěstní.Autorka po osvobození popisuje řádění partyzánů, Rusů a rabování českými sousedy i odsun.
Autorka informace získala hlavně od své tchýně, která byla dcerou starosty Hondla, cituje i projevy různých nacistických pohlavárů, dobový tisk i vyhlášky. Chyběla mi zpětná reakce či reflexe na celou válečnou dobu i odsun vyhnaných Němců. Zajímalo by mě, jaký mají vztah k Čechům a zda se považují za oběti nebo uznávají svůj podíl na rozbití Československa a napomáhání Hitlerovi v jeho vraždění (třeba i tím, že drželi eintopfovou neděli a ušetřené peníze za maso posílali na konto Díla válečné zimní pomoci).

20.08.2016 3 z 5

Praha osudová Praha osudová Philip Kerr

Autor vzdává hold Agathě Christie variací na zločin v uzavřené společnosti, kdy je oběť nalezena v zamčeném pokoji. Heydrich se projeví jako milovník Hercula Poirota. Bernie mi moc sympatický nepřišel vzhledem k jeho minulosti (genocida Židů na Ukrajině a v Bělorusku), ale postupně si mě získal. Nejvíc mě dostala scéna mučení na gestapu v "pečkárně". Líbilo se mi i zapojení linie se Třemi králi.

20.08.2016 4 z 5

Ve službách Spravedlnosti Ve službách Spravedlnosti Ann Leckie

Mně osobně tedy nejednoznačnost pohlaví vadila. Chci vědět, jestli je postava muž nebo žena, zvlášť když spolu mají sex :-). Více se mi líbila linie na zimní planetě, než retro ve vzpomínkách. Po pokračování už asi nesáhnu.

14.07.2016 3 z 5

Odvedu vás do Sierry Madre Odvedu vás do Sierry Madre Forrest Carter (p)

Geronimův příběh zná každý, kdo se zajímavá o divoký Západ a historii severoamerických Indiánů. Znala jsem ho i já, ale teprve tato kniha mi akčně popsala, jak vlastně získal své jméno. Jak už bylo řečeno, raději bojovat do posledního dechu, než živořit na přídělech v rezervaci.

14.07.2016 4 z 5

Postel plná růží Postel plná růží Lenka Lanczová

(SPOILER) Hrdinka čeká dítě s jedním z dvojčat, nakonec porodí a vše dobře dopadne. Slabota, nijak mě to nezaujalo. Taková škatulata.

07.07.2016 3 z 5