Crimble Crimble komentáře u knih

Ručně vyřezávané rakvičky Ručně vyřezávané rakvičky Truman Capote

Milé povídky psané lehkou rukou, bez velkých příběhů, ale přirozené a nostalgické.

14.11.2019 4 z 5

Teorie podivnosti Teorie podivnosti Pavla Horáková

Začal jsem poslouchat na Vltavě, první hodina plná zábavných trefných postřehů, pak se nadšení začalo vytrácet. Takové ty sci-fi prvky mi přišly samoúčelné, rádoby efektní. Zápletka s Kasparem příliš vyumělkovaná, ke konci směšná. Pak už se to nedalo brát vážně. Většinou mne česká literatura moc nenadchne, a tohle teda výjimka fakt bohužel nebyla.

05.11.2019 2 z 5

Milovaná Milovaná Toni Morrison

Opravdu náročná četba. Plné metafor, snění, přeskakování v čase, změn vypravěče. Nakonec do sebe vše zapadne a čtenář pocítí zadostiučinění, prozření i obohacení.

04.11.2019 4 z 5

Hanba Hanba Salman Rushdie

Opulentní satirická jízda politicky labilním Pákistánem. Díky mistru Frejovi, že mi tu nálož usnadnil a zpříjemnil. (audiokniha rozhlas Vltava)

04.11.2019 4 z 5

Rozhořčení Rozhořčení Philip Roth

Roth ničím nepřekvapil, ale standard si udržuje. Je tam to, co byste čekali, i přesto se budete dobře bavit a obdivovat autorovu trefnost, vtipnost i smysl pro dialog a konflikt.

10.10.2019 5 z 5

A zalévej kytky - Příběh uprchlíka A zalévej kytky - Příběh uprchlíka Jiří Boudník

Je to čtivé, ale občas příliš roztěkané a nevyrovnané, některé větve příběhu opuštěné, nedokončené. Je znát, že pan Boudník není řemeslný spisovatel. Určitě cenný dokument doby nedávno minulé. Celkově pěkné počtení a záslužný počin.

03.10.2019 3 z 5

Mantisa Mantisa John Fowles

Neskonale zábavné, i když možná příliš ukecané a občas opakující se.

30.09.2019 4 z 5

Jatka č. 5 Jatka č. 5 Kurt Vonnegut Jr.

No tak jako jsem už dvakrát napsal, že "tentokrát mi Kurt nesedl" - tak tady musím napsat, že tentokrát mi sedl na 100%! A tím víc jako audiokniha v podání Ivan Řezáče. Celé je to vlastně takové nostalgicky humorné. A přitom tolik děsivé a kruté. Tak to chodí.

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Myslím, že v tom (když vidím některé komentáře zde) někteří čtenáři hledají něco jiného, než má ta kniha záměr sdělovat. Tady nejde o nějaký thriller nebo silný příběh a odhalení. Tady jde o stísněnou atmosféru, posunuté motivace a myšlení hrdinů v důsledku jakési nenápadně děsivé deformace systému. Pro mne velmi hluboké a uhrančivé dílo.

Jako každý člověk Jako každý člověk Philip Roth

Obyčejný příběh o zdánlivě záporném hrdinovi, který má smůlu na zdravotní trable. Nakonec přichází uvědomění, že každý hřeší a nic není tak jednoznačné. Jako každý člověk ani tenhle hrdina není černobílý. Ty Rothovy postřehy a analýzy mne nikdy nepřestanou bavit.

Prokletí Prokletí Chuck Palahniuk

Útržkovité, nechutné, bizarní. Prostě klasický Palahniuk.

09.09.2019 4 z 5

Lidská skvrna Lidská skvrna Philip Roth

Opravdové veledílo, skvost literatury. Jako vždy Roth úžasně přesně formulující, nenápadně zábavný, empatický, nahlížející a hodnotící zároveň dobu i postavy a jejich motivace. Tolik děje v jedné knize. Krása až to bere dech.

04.09.2019 5 z 5

Vdovy z Eastwicku Vdovy z Eastwicku John Updike

Já jsem se královsky bavil od začátku do konce, a musím konstatovat, že tahle rozlučka se mistru Updikeovi podařila! Prostě miluju ten nadhled, sarkasmus a geniální vystižení drobných, ale důležitých nuancí vztahů mezi lidmi.

30.08.2019 5 z 5

Láska a smetí Láska a smetí Ivan Klíma

Musím přiznat, že se z této knihy nestane moje favorizovaná od Klímy, ale přesto vysoký standard. Mám rád Klímovo pochybování, zvažování, těkání od jednoho k druhému i důslednou analýzu myšlenkových pochodů a osobních zvratů. Samozřejmě krásná čeština jako bonus.

16.08.2019 4 z 5

Svedeni tajemstvím-z tajných archivů Stasi Svedeni tajemstvím-z tajných archivů Stasi Kristie Macrakisová

Když si přečtete anotaci, tak přesně víte, co od toho čekat. Nějaké velké vzrůšo to není, ale pasáže, kde jde o přeběhlíky, jsou docela napínavé. Některé oddíly mne bavily méně, ale to je asi subjektivní.

16.08.2019 4 z 5

Horalka Horalka Alberto Moravia (p)

Obyčejný silný příběh z války. Instinkty přežití a morální dilemata. Celé to tak v klidu plyne, až v závěru přichází vše najednou - konec války, nadšení, poznání krutosti a deziluze, zklamání, rozhřešení a poznání.

10.08.2019 4 z 5

Pravdivý příběh Plastic People Pravdivý příběh Plastic People Ivan Martin Jirous

Velmi cenný autentický dokument. Magor mohl být magor, ale osobnost zcela výjimečná a nenahraditelná.

06.08.2019 4 z 5

Když jsem umírala Když jsem umírala William Faulkner

Trošku úspornější Faulkner, ale od provpočátku jasně rozpoznatelný nejednoznačný až chaotický styl (mistrovský!). V tom je ale krása jeho literatury, tak si nestěžujte! Téma kouzelně tragikomické, i když v součtu se zas tak moc nezasmějeme.

28.07.2019 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Krása v obyčejnosti.
Napadá mne toho víc, ale vše již bylo napsáno - lépe než bych to napsal já.

25.07.2019 5 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Tak druhé kolo jsem si dal po letech s Davidem Novotným, který to načetl tak nějak rozverně, ale v zásadě pěkně. Dnes už mi rozevlátí hrdinové tolik neimponují, ale stále je to neodolatelná jízda. Kerouaca nezpochybňovat!

18.07.2019 5 z 5