dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Velmi dobrá detektivka, postava Sebastiana není prvoplánově sympatická, ale je zajímavě rozporuplná a tým má dobrou dynamiku. Přečetla jsem jedním dechem.

01.08.2015 4 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Opět se mi potvrdilo, že je Murakami především mistrem kratších próz. Krátká, ale velmi čtivá povídka se spoustou námětů k zamyšlení, četla se jedním dechem, krásně ilustrovaná, jedinou připomínku mám k tomu neexistujícímu konci, jako by autora najednou něco vyrušilo a ?????

11.06.2015 5 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Slibné téma, ale celkový dojem trochu rozpačitý. Pokud ke knize přistupujete jako k příběhu o přesunu v čase a s tím spojených paradoxech, čeká vás určité zklamání. Autor sice svou postavu nastudoval a vystihl celkem věrohodně Hitlerovy názory a způsob jeho myšlení, nesedí mi ale, jak klidně a rozumně zde Hitler uvažuje a jak je psychicky vyrovnaný. Když dáme dohromady svědectví o jeho psychickém i fyzickém stavu v dubnu 1945 a přidáme k tomu hluboké trauma, které by v každém vyvolal nečekaný přesun v čase do vzdálené budoucnosti, je jeho reakce prostě nevěrohodná. Na druhou stranu autor zřejmě použil Hitlera pouze jako určité zrcadlo současných německých poměrů a politiky a pokud se na to podíváme z tohoto pohledu, dá se ledacos odpustit a kniha je místy i vtipná, i když ne všechny narážky člověk nežijící v Německu pochopí. Nejzajímavější myšlenkou je pro mne ta Hitlerova "obyčejnost", pokud ho vytrhneme z jeho prostředí a sledujeme ho pouze jako jednotlivce, a vystižení způsobu, jak se dokázal přiblížit lidem a získat si jejich sympatie.

24.05.2015 3 z 5

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

Typický Murakami, četl se velmi dobře jako vždy. Jedinou výhradu bych měla k jisté zdlouhavosti a rozvláčnosti knihy, místy by šlo opravdu leccos vynechat, aniž by tím příběh utrpěl. Obecně se mi více líbí jeho kratší práce. Přesto byl příběh velmi originální a napínavý.

16.04.2015 4 z 5

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Z téhle knihy mám pocit, že ji člověk nejdřív musí dočíst do konce, aby ji mohl ocenit. Zpočátku mne vůbec nebavila a uvažovala jsem, že ji odložím. Na jednu stranu obdivuji bohatství autorova jazyka a fantazie, s níž propracoval svůj imaginární svět (navíc v době, kdy fantasy a různé alternativní reality nebyly ještě tak běžné jako dnes). Na druhou stranu jsem si naprosto nebyla schopna oblíbit postavy a nějak jsem nedokázala přijmout ani jejich lásku, protože obzvlášť Chloe mi připadá jako naprosto prázdné, povrchní a snobské stvoření. Teprve v druhé polovině knihy se děj pořádně rozběhne, postava Colina dostává určitý rozměr a obsah a pobavily mne i různé narážky na soudobé společenské nešvary. Celkově tedy nakonec hodnotím výše, než jsem původně plánovala. Každopádně velice originální dílo.

14.04.2015 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Není to téma, které bych cíleně vyhledávala, ale tahle kniha je prostě velmi čtivá a i přes neveselý námět nepůsobí depresivně. Je napínavá, nemá hluchá ani zdlouhavá místa a čte se jedním dechem. Doporučuji.

22.02.2015 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Dala bych tak 3,5 hvězdičky, kdyby to šlo. Jednoduché, takové "dovolenkové" čtení, ideální na léto k vodě nebo k ukrácení dlouhé chvíle v dopravním prostředku, s lehce absurdními postavami. Párkrát jsem se zasmála, ale povětšinou bych knihu označila spíše za úsměvnou. Místy bohužel autor ve snaze o maximální vtipnost až moc tlačí na pilu a zapomíná, že méně je někdy více. Řada situací a zpočátku humorných momentů se tak mnohonásobným opakováním "okouká" a působí už pak spíše otravně. Stejně tak berličky v podobě sprostých slov, ty jsou opravdu hloupé. Nedostává se vtipných nápadů? Nevadí, sprosté slůvko to jistí. Není to špatná kniha, některé části jsou celkem vtipné, nicméně skutečnost, že byla zvolena nejhumornější knihou roku, napovídá cosi zneklidňujícího o stavu naší soudobé humoristické literatury...

27.12.2014 4 z 5

Drahý život Drahý život Alice Munro

Poslední z povídkových knih od Monroové, tato navíc obsahuje i čtyři krátké autobiografické povídky z autorčina dětství a mládí. Velmi příjemná četba. Je úžasné, jak poutavě umí popsat i zdánlivě zcela banální příhody a drobné zlomky vzpomínek...

19.11.2014 5 z 5

Pytel kostí Pytel kostí Stephen King

Moje první kniha od Kinga možná nebyla zvolena nejlépe, nebo jsem měla přehnaná očekávání vzhledem k tomu, jak je autor proslulý a kolik má fanoušků. Každopádně pro mne průměrný thriller. Námět se mi líbil, to, jak se prolíná příběh současný a minulý, houstnoucí atmosféra městečka a odhalování dávného zločinu... Ovšem skutečnost, že bez duchů by vlastně pravda vůbec odhalena nebyla, že zde vlastně sloužili jako jakýsi deus ex machina, byla pro mne velkým zklamáním.

04.11.2014 3 z 5

Nejde o román ani povídku, ale určitou autobiografii, točící se kolem Murakamiho záliby ve vytrvalostním běhu. Vzpomínky a úvahy, celkem zajímavé pro čtenáře jeho knih, ale nezaujala mne tolik jako jeho beletristická díla...

19.10.2014 3 z 5

Sputnik, má láska Sputnik, má láska Haruki Murakami

Krásný příběh, jen mi trochu vadilo, že leccos zůstalo neobjasněno. Vždy se mi líbí, s jakým potěšením si Murakamiho hrdinové vychutnávají hudbu a knihy. Příběhy mají také přímo hmatatelnou atmosféru. Čtou se velmi příjemně, i když postavy jednotlivých knih mají opravdu hodně společného a mnohé se opakuje, pokud přečteme více jeho děl. Je lepší je proložit jinou četbou a dát si vždy občas jednu jako "lahůdku"...

17.09.2014 4 z 5

Nepříliš obsáhlá kniha, přesto krásný čtenářský zážitek. Líbila se mi možná ještě trochu více než Norské dřevo. Určitě doporučuji.

14.08.2014 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Autorka se jako v případě Žítkovských bohyní opět čtivou formou zhostila méně známého a zpracovaného námětu, tentokrát živelného odsunu brněnských Němců v dubnu 1945. Z knihy, především z částí týkajících se válečného a těsně poválečného Brna, je patrné, že si opět dala práci s pečlivou historickou přípravou. Nejzajímavější mi přišla právě první polovina knihy do odchodu z Perné, další část líčící ve zrychlené formě poválečné osudy až do 90. let už byla místy nudnější a hodnocení událostí schematičtější. Zajímavé je srovnání přístupu hlavních hrdinek k událostem, které prožily, od popírání skutečnosti a života v jakési iluzi v případě Johanny, přes Gertinu trvalou pasivní ukřivděnost a rezignaci až po realistický přístup Hermíny, která díky němu nakonec nalezne své místo v životě.

03.08.2014 4 z 5

Darda Darda Irena Dousková

Poslouchala jsem audioknihu a líbila se mi myslím více než Oněgin. Ačkoliv námět je tentokrát smutnější a vážnější, příběh nepůsobí depresivně. V nezaměnitelném podání Báry Hrzánové se poslouchá dobře. Nechybí ani humorné momenty. Méně politických narážek vnímám také pozitivně, předchozí díly působily dost přehnaně a tento naopak velmi reálně.

31.05.2014 4 z 5

Kamenná opice Kamenná opice Jeffery Deaver

Ačkoliv jsem původně očekávala, že mne příběh z prostředí čínských přistěhovalců tolik nezaujme, opak je pravdou. Opět dobrá detektivka s překvapivým rozuzlením. Je zajímavé nahlédnout v každém díle do trochu jiného prostředí.

26.03.2014 5 z 5

Tanečník Tanečník Jeffery Deaver

Dobrá detektivka, i když pro mne o trošku slabší než první díl. Ve vývoji vztahu Lincolna a Amélie mi scházely události toho uplynulého roku, který mezi oběma díly uběhl. Asi bych upřednostnila, kdyby na sebe knihy navazovaly přímo. V první díle bylo také více podrobnějších popisů kriminalistické práce na místě činu, což mi tady trochu chybělo. Také mne zarazil ten skokový zvrat, kdy v jedné chvíli není nic jasného a v následující kapitole již Lincoln hovoří s pachatelem, aniž by se vysvětlilo (nebo až částečně zpětně), jak ho odhalil.

28.02.2014 4 z 5

Lov Lov Bernard Minier

Otřesný obrázek vyloučených lokalit na předměstích francouzských měst, smutné, znepokojivé, k tomu bezmoc policie... Vím, že nelze brát spravedlnost do vlastních rukou, ale upřímně, fandila jsem generálovi až na to, že v případě Moussy si vybral nesprávného bratra. Kniha mne moc nebavila, možná proto, že nemám ráda bezvýchodné situace, které vlastně ani nemají řešení...

20.09.2024 2 z 5

Nejlepší americké detektivní povídky 3 Nejlepší americké detektivní povídky 3 Jeffery Deaver

Většina povídek z tohoto souboru je spíše než detektivní "thrillerová" nebo jak je nazvat, v originálu "mystery" to vystihuje lépe, detektivní povídku si představuji trochu jinak. Přesto mne četba většinou bavila, už kvůli Alici Munro, Nicku Pizzolatovi a povídce s Harrym Boschem...

02.09.2024 3 z 5

Vražda s vůní mandlí Vražda s vůní mandlí Camilla Läckberg

Povídka ve stylu Agathy Christie, napínavá, čtivá, pro autorku nezvyklá.

28.07.2024 4 z 5

Spletité lži Spletité lži Angela Marsons

Tentokrát obzvlášť drastický případ, popisy mučení se místy nečetly snadno. Přesto napínavé od začátku až do konce, četlo se jedním dechem.

25.06.2024 4 z 5