Deia Deia komentáře u knih

Námesačný Námesačný Sebastian Fitzek

Kniha je opäť veľmi veľmi čtivá a vcelku napínavá, takže sa dá prečítať pomaly na jeden záťah. Ale to sú asi tak všetky pozitíva, ktoré mi k nej napadnú :D. Celý príbeh mi prišiel až príliš prekombinovaný a absurdný. V podstate tam vystupuje iba jedna postava, Leon, ktorý skúma zákutia svojej námesačnej mysle a hlavne svojho bytu, pretože v ňom odhalí to, čo nikdy nečakal. Strašne som sa v tom strácala. Nevedela som, kedy Leon spí, kedy nespí, kedy je ešte v nejakom treťom štádiu... A hlavne to nevedel ani on, takže ani to mi veľmi nepomáhalo. Proste to na mňa bolo celé divné. Nepomohol ani koniec, aj keď v podstate tam boli konce tri, jeden absurdnejší ako ten druhý. Škoda, lebo autor píše skvelo, len tie jeho nápady sú na mňa asi trochu príliš. Uvidím, či si od neho ešte niečo prečítam, ale asi áno, lebo štýl písania je vážne čtivý a taký oddychový.

Plavý kôň Plavý kôň Agatha Christie

(SPOILER) Keby som nevedela, že je táto kniha od Agathy, tak by som na to nikdy neprišla. Nie je tu slečna Marplová, nie je tu Poirot... Miesto toho je tu akýsi pán Easterbrook, ktorý sa ako keby z diaľky zaoberá prípadom, hlavne zoznamom mien (vražda kňaza je dosť v úzadí). Postáv v knihe je dosť veľa, občas som sa v nich až strácala a prišlo mi, že väčšina tam je v podstate zbytočná, pretože prípadu sa nevenoval snáď nikto. Teória spáchania vrážd na diaľku mi prišla síce zaujímavá, ale v podstate absurdná. Celkovo som sa do knihy nejak nevedela začítať, aj keď v druhej polovici to už bolo lepšie. Ale už v prvej polovici som si bola istá, že som uhádla vraha, už som sa pomaly začala potľapkávať po ramene, že sa mi to aspoň raz podarilo, aj keď sa mi zdalo, že by to bolo až príliš ľahké...no a, samozrejme, zase nič :D. Rozuzlenie bolo teda pre mňa veľmi prekvapujúce, ale zároveň aj dosť mätúce, pretože mi to celé veľmi nesedelo, v konečnom dôsledku mi to úplne nedávalo zmysel. Ale nevadí, nemôže byť každá kniha od Agathy dobrá :D. Snáď nabudúce :).

Urob si raj Urob si raj Mariusz Szczygieł

Pri tejto absyntovke som mala tušenie, že sa mi nebude veľmi páčiť, aj keď Česko mám rada a študovala som tam. A mala som pravdu, ale keďže mojím cieľom je prečítať všetky absyntovky z edície Prekliati reportéri, tak som sa pustila aj do nej.
Ako väčšina reportáži, aj táto je napísaná prekvapujúco čtivo. Čítala sa mi vážne dobre, len v nej bolo, bohužiaľ, príliš veľa vecí, ktoré ma veľmi nezaujímali (ale našťastie je kniha celkom tenká :D). Najviac ma nudili kapitoly, v ktorých autor rozprával o českých osobnostiach, pretože tie ja vôbec nepoznám. Byť Čech, tak ma to asi baví o dosť viac. Ale zas kapitoly, v ktorých sa žiadne osobnosti nevyskytujú, tak tie ma bavili veľmi. Najviac asi kapitola o náboženskom založení Čechov - bolo veľmi zaujímavé sa dozvedieť, ako sa vlastne u nich rozvinul ateizmus (a myslím, že im je s nim veľmi dobre). Takisto aj "spovede" obyčajných Čechov ohľadom toho, či veria alebo nie, ma veľmi bavili, ako aj o ich pohľade na pohreby, aj z toho by sme si mohli trošku brať príklad. Najviac ma pobavila kapitola o českej hymne, nad jej slovami som sa veru pozastavovala už počas svojich štúdií :D. Celkovo je táto kniha u mňa taký priemer - asi polovica kapitol ma vážne nebavila, ale tá druhá polovica bola zas vážne skvelá a bolo veľmi zaujímavé takto nazrieť do myslenia našich susedov.

Labyrint z ledu Labyrint z ledu Buddy Levy

Tejto knihy som sa trochu bála, pretože na pohľad je celkom hrubá (a ťažká) a myslela som si, že to bude náročné čítanie, samé fakty a tak. A veru, je to náročné čítanie, ale nie kvôli tomu. Kniha ma pohltila hneď, od začiatku sa mi čítala veľmi dobre a osud mužov na výskumnej stanici ma veľmi zaujímal. Aj keď spočiatku príbeh plynul celkom pomaly, ale to mi vôbec nevadilo. Obdivovala som odvahu výskumníkov, aj keď pochopiť som ich nedokázala - ísť dobrovoľne na takúto výpravu, kde je večne zima, niekoľko mesiacov tma, takisto vedieť, že minimálne dva roky neuvidia nikoho iného a žiť v takých stiesnených priestoroch... Aj keď dokázali tam mnoho. No a potom, keď dva roky po sebe čakali na loď, ktorá neprišla, tak vtedy začalo ísť vážne do tuhého. Snaha mužov, dostať sa naspät do civilizácie bola neskutočná, ale podmienky boli ešte neskutočnejšie a tie im nedovolili napredovať tak, ako by si želali. Už len čítať o tom bolo strašné, nie to to ešte prežívať. Večná zima, neustály hlad... A napriek tomu sa nevzdávali, aj keď nie všetci to zvládli. Páčilo sa mi, že v knihe sa striedali aj kapitoly, v ktorých vystupovala pani Greelyová, ktorá sa snažila zorganizovať záchranu svojho manžela a ďalších mužov. A tak mi neostávalo nič len dúfať, že nejakej lodi sa k nim podarí dostať včas, aj keď nádejne to nevyzeralo.
V knihe nájdeme aj rôzne denníkové zápisky mužov, hlavne Greelyho, ale nie len tých jeho. Takisto sú tam aj fotky, ktoré ukazujú, ako to tam vyzerá.
Táto kniha je bez váhania skvelá, príbeh o prežití. Ale aj keď k nej nemám žiadne väčšie negatívna (drobné sa stále nájdu), tak som z nej po dočítaní nemala až taký hlboký dojem ako z knihy Erebus od Palina, ktorá popisuje (aj) priebeh Franklinovej výpravy. Ale za prečítanie rozhodne stoja obidve.

13.08.2022 5 z 5

Remade Remade Alex Scarrow

Tak tento príbeh začal naozaj skvelo. Kniha ma rýchlo vtiahla a strany mi ubiehali jedna za druhou. Veľmi sa mi páčilo sledovať postupný vývoj patogénu, Leonove myšlienky, postupné panikárenie... Najviac ma bavila tá časť, kedy sa vírus dostal aj do Londýna a kedy Leon s rodinou sa snažili prežiť, to som si hovorila, že táto kniha to snáď vytiahne aj na 5 hviezdičiek. Ale potom sa to nejak zlomilo. Dej na môj vkus až príliš zrýchlil, viac by sa mi páčilo, keby to celé pôsobenie patogénu bolo opisované pomalšie. Takisto samotný patogén ma sklamal, spočiatku som bola nadšená, popisy jeho príznakov ma bavili, ako aj jeho postup, ale keď sa z toho patogénu vykľulo to, čo sa vykľulo, tak to sa mi už až tak nepáčilo a už vôbec nie to celé smerovanie. Je to škoda, z tohto hľadiska som od knihy čakala niečo iné. Ale celá kniha sa mi čítala dobre, je napínavá, je akčná (až príliš), postavy umierajú jedna radosť, niektoré zvraty sú nečakané... Do druhej časti sa časom určite pustím, pretože som celkom zvedavá, ako to bude pokračovať :).

Stratená sestra Stratená sestra Lucinda Riley

(SPOILER) Musím povedať, že ani táto časť sa mi nejak extra nepáčila. Posledné knihy z tejto série mi prídu už zbytočne rozťahané a ani ten príbeh ma už nevie tak pohltiť. Linka z prítomnosti sa mi veľmi nepáčila, to, ako sestry uháňali matku domnelej siedmej sestry, mi prišlo scestné a nechce sa mi veriť, že dospelé ženy by robili to čo ony. Linka Mary, matky stratenej sestry, ma tiež nejako neuchvátila - prišlo mi, že aj keď má prezývku Smejka, tak že je väčšinou v zlom rozpoložení, takisto si neustále potrebuje oddýchnuť a tie jej myšlienkové pochody, tak tie mi tiež prišli dosť mimo. Páčilo sa mi ale, že sa v knihe striedajú aj kapitoly všetkých šiestich sestier. Linka z minulosti ma bavila o dosť viac, to, ako sa formovalo Írsko ma naozaj zaujalo a som rada, že som sa dozvedela viac o vzťahoch medzi Írmi a Britmi, navyše Nuala mi sadla, aj keď aj v jej príbehu bolo veľa zbytočných detailov. Celá kniha, ako to už u tejto autorky býva, je ale veľmi čtivá, len ten dej ma vážne nenadchol. Navyše tento príbeh ani nie je veľmi uzavretý a veľmi dúfam, že v poslednej časti sa dozvieme všetko o tom, kto je Smejka a hlavne kto je Tatko Slaný a prečo si adoptoval všetky dievčatá. A tiež dúfam, že ma to bude baviť o trošku viac.

Heidi Heidi Johanna Spyri

Príbeh Heidi, siroty, ktorá je svojou tetou privedená na poľanu k svojmu starému otcovi, o ktorom sa šíria celkom desivé chýry. Ale Heidi si to tam hneď zamiluje, zbožňuje šum vetra vo vysokých stromoch, chodenie na pašu spolu s kozami a ich pastierom Petrom, ako aj obraz zapadajúceho Slnka dotýkajúceho sa vrcholkov hôr a samozrejme, aj svojho starého otca. A ja som si to všetko zamilovala s ňou. A takisto som spolu s Heidi trpela, keď bola odvedená do Frankfurtu, aby robila spoločníčku chorej Klárke a nevidela tam žiadne svoje milované hory a postupne chradla. Priznám sa, že aj slzy mi niekoľkokrát vyhŕkli. Nie len nad tým, ako bolo Heidi smutno, ale aj nad tým, koľko milých a dobrých ľudí sa v príbehu nachádza - nielen Heidi, ktorá chcela pomôcť každému, ale aj Klárka a jej rodina. Myslím, že v tomto jednoduchom ale krásnom príbehu si každý nájde to svoje, či už dieťa alebo dospelý. A aj keď tento príbeh poznám už pomaly naspamäť, určite som ho nečítala posledný krát.

13.08.2022

Kámen rozluky Kámen rozluky Tad Williams (p)

Tak túto časť by som nazvala pochmúrnou. Od začiatku mi prišlo, že sa hrdinom veľmi nedarí, do cesty im je kladená jedna prekážka za druhou, či už šlo o malú družina princa Jošui alebo o ešte menšiu družinu, v ktorej sa nachádzal Simon spolu s Binabikom. Čo ma tiež dosť prekvapilo je celkom veľa úmrtí a tým tá kniha dostala, aspoň pre mňa, trošku iný ráz - začala som sa o postavy vážne celkom báť a dúfala som, že väčšina z nich to do cieľa zvládne. Prevažná časť knihy ma skutočne bavila (aj keď je to opäť kopa a kopa strán), ale potom mi prišlo, že to trošku stráca rytmus. Tých prekážok po ceste postáv mi prišlo už vážne veľa, akonáhle to vyzeralo, že sa im začína dariť, tak im bolo hodené pod nohy ďalšie poleno a čím viac som sa blížila ku koncu, tým mi tá kniha prišla viac a viac rozťahanejšia, tentokrát to bola Simonova linka, ktorá ma väčšinu času veľmi nebavila. Ale ináč je celý ten svet neskutočne fascinujúci, väčšina postáv má zaujímavé príbehy a to hlavne tie, ktoré sa tam nevyskytujú až tak často, napríklad Maegwin či Isgrimmnur. Som veľmi zvedavá ako tento spletitý príbeh bude pokračovať, aj keď pred pustením sa do ďalšej časti si dám od neho trošku pauzu :).

Pro svět mrtví Pro svět mrtví Graham Masterton

Kniha je opäť veľmi čtivá a prípady v nej sú veľmi zaujímavé, aj keď niekedy trochu brutálne. Miznutie mladých ľudí a opisy toho, čo im robia... občas sa to nečítalo úplne príjemne. Ale táto časť mi teda neprišla najlepšia. Veľmi mi v nej vadilo správanie Johna, aj keď sa to dá pochopiť, ale chápem aj Katie, že jej to v podstate liezlo na nervy (mne by tiež), takisto ale uznávam, že sa niekedy nemusela správať tak, ako sa správala. Aj keď prípad bol zaujímavý, tak mi kniha občas prišla dosť rozťahaná, určite mohla mať menej strán. Vyriešenie prípadu mi tiež úplne nesadlo – celý prípad so zmiznutou dievčinou sa vyriešil viac-menej náhodou a celé to prepojenie sa mi to zdalo trochu prekombinované. Už aj samotná Katie mi začína mierne vadiť. Ale aj napriek týmto negatívam má táto séria baví, užívam si to írske upršané prostredie a ďalšiu časť si určite nenechám ujsť.

13.08.2022 3 z 5

Trůn z dračích kostí Trůn z dračích kostí Tad Williams (p)

Nedá sa povedať, že by ma táto kniha chytila od prvej strany. Ale rýchlo si ma získala. Spočiatku som mala pocit, že si hlavnú postavu, Simona, nebudem vedieť obľúbiť, pretože jeho správanie mi často prišlo zvláštne, aj keď by sa to dalo zvaliť na to, že má predstavovať jednoduchého chlapca, prostáčika. Ale za tých úvodných dvesto strán (áno, úvod je trošku dlhší :D), sme sa celkom zblížili a potom to už šlo. Aj keď sa mojím obľúbencom úplne nestal, tak knihu som si užívala, v podstate každú jednu stranu. Celý ten svet sa mi rýchlo dostal pod kožu, tá jeho atmosféra, vychutnávala som si všetky opisy, Simonove putovanie, jeho stretnutia s mnohými ďalšími postavami... Ale občas tam niečo nesedelo, občas mi nesedel sled udalostí z hľadiska času. Takisto som na niektoré veci prišla skôr ako postavy a to sa často nedeje :D. A občas mi to prišlo zbytočne dlhé. Ale to sú len také drobnosti. Svet je skvele vykreslený, je tam kopa
zaujímavých postáv, všetky sa ani nedajú spomenúť (ale troll Binabik je úžasný, princ Jošua zase vskutku veľmi zaujímavý). Záver je celkom drsný, to som skutočne nečakala. Celkovo mám pocit, že kladným postavám toho veľa nevychádza. Som veľmi zvedavá, ako to celé bude pokračovať, ako sa to vyvinie. Tak hor sa na ďalšie časti :).

18 pod nulou 18 pod nulou Stefan Ahnhem

Pôvodne som v tejto sérii pokračovať nechcela, pretože ma dosť rozčúlilo, že druhý diel sa časovo odohráva pred tým prvým :D. Ale keďže jedna z ďalších kníh v sérii má mať zaujímavú zápletku, tak som sa rozhodla, že ešte jednu časť vyskúšam. A celkom ma to bavilo. Prípad je od začiatku zaujímavý, netradičný a na rozuzlenie som bola veľmi zvedavá. Len škoda, že páchateľ sa nedal odhaliť dopredu. Aj druhá, trošku menej hlavná, dejová linka s Dunjou v Dánsku, ktorá sa napriek svojmu nízkemu postaveniu snaží vyriešiť brutálne vraždy bezdomovcov, ma celkom zaujímala, ale už menej a spočiatku som nechápala, na čo tam vôbec je, prišlo mi to trochu zbytočné, aj keď na konci sa linky aspoň trochu pretli. Čo sa mi vôbec nepáčili boli kapitoly Fabianovho syna Theodora, jeho správanie mi prišlo strašné, patetické a aj keď viem, že asi by mi ho malo byť ľúto, tak nebolo, navyše sa to len zhoršovalo. o Sonji, Fabianovej žene, radšej pomlčím. Koniec ma celkom navadil na ďalší diel, som hlavne zvedavá, ako budú pokračovať vzťahy vo Fabianovej rodine. Celkovo som s knihou spokojná, čítala sa mi dobre, rýchlo, prípad ma zaujal a je fajn sa v týchto teplých dňoch preniesť do mrazivého Švédska.

Black Hills Black Hills Dan Simmons

Na prvý pohľad má táto kniha skvelý námet (až na toho ducha). Život Indiána v rýchlo meniacom sa svete, určitý pohľad na krivdy, ktoré im boli spôsobené. Ale nejak to nevyšlo. Veľká časť knihy sú v podstate Paha Sapove myšlienky, ktoré sa točia stále dookola. Dej je veľmi slabý, neustále skáče (raz je Paha Sapa chlapec, raz dospelý muž a raz pomaly starec) napätie žiadne, dialógy tam tiež takmer nie sú. Začítať som sa vôbec nevedela a knihu som v podstate dočítala preto, lebo dočítam všetky knihy. Niektoré časti síce boli fajn, ale bolo ich veľmi málo. Ale aby som nebola len negatívna, tak tie niektoré časti ma naozaj bavili – hlavne opisy prostredia, stavba pamätníka v Mount Rushmore (Paha Sapov šéf je ten, kto na tom skutočne pracoval), tu som sa aspoň dozvedela niečo nové. Ale mne to, bohužiaľ, nestačilo, čo je škoda, lebo námet mi naozaj prišiel atraktívny. Snáď budúce stretnutie s autorom bude lepšie .

13.07.2022 3 z 5

Šče ne vmerla i ne vmre Šče ne vmerla i ne vmre Paweł Smoleński

Už od prvej strany je cítiť, že to bude silná kniha. A aj je. Priznám sa, že o predchádzajúcich udalostiach na Ukrajine som veľa nevedela. Zachytila som, že tam prebehol akýsi Majdan, ale to bolo asi tak všetko. Až teraz som sa o tom (konečne) dozvedela viac. O tom, ako sa Ukrajinci zomkli a bojovali za svoj národ, za svoj štát. A ako ich veľa pritom zahynulo. Ale aj tak sa nevzdali, aj keď západný svet na to v podstate iba pozeral. Hlavne čítanie o protestoch mi prišlo veľmi zaujímavé a som rada, že som sa do tejto knihy pustila a dozvedela sa o tom viac. Ale ku koncu ma kniha trochu prestávala baviť, občas som sa v jednotlivých udalostiach strácala, miešali sa mi mená... ale je možné, že to bolo iba mojou nesústredenosťou. Napriek tomu ani trochu neľutujem, že som sa do knihy pustila, dala mi veľmi veľa nových informácii, ktoré sú hlavne v tejto dobe potrebné. Viac som sa dozvedela o tom, ako dlho už Rusko zasahuje do ukrajinských vnútorých záležitostí, aký pohľad na to mali už aj vtedy samotní Rusi... Je to strašné a v svetle prebiehajúcej vojny o to strašnejšie. Aj keď je to asi márne, tak dúfam, že túto útlu knihu si prečíta čo najviac ľudí.

„Keby nedajbože došlo k otvorenej vojne, nevydržali by sme ich agresiu. Ale pohltiť štyridsaťmiliónový národ nie je také jednoduché. Dokonca aj Putin sa môže zadusiť.“ (a snáď sa aj zadusí)

„Myslite na nás. Ukrajinský národ, a teraz nepreháňam, prelieva krv na obranu európskych hodnôt a spravodlivej spoločnosti. Verím, že to oceníte.“

Děs sídla Wake's End Děs sídla Wake's End Michelle Paver

Na začiatok musím povedať, že to veru nie je žiaden horor, ako nám tvrdí obálka. Ani trošku. Čo je škoda, pretože príbeh sa odohráva na odľahlom vidieckom sídle, v blízkosti močiara a takéto miesta až nabádajú k tomu, aby sa tam odohrávalo niečo strašidelné. Napriek tomu, že sa tak nedeje, tak tajomná atmosféra to aspoň trošku vynahrádza. Ale ani tá nestačí. Samotná kniha sa mi čítala dobre, je čtivá, spočiatku to vyzeralo, že ma príbeh Maud pohltí, ale čím dlhšie som čítala, tým menej ma to bavilo. Miestami mi to prišlo rozťahané a v podstate sa tam toho veľa nedialo. Maud z dieťaťa rastie v mladú ženu, pomáha otcovi s jeho výskumom, aj keď on ňou v podstate pohŕda (čo je naozaj strašné) a potajomky číta jeho denníkové zápisy, tie boli príjemným osviežením, ale časom tiež začali byť zdĺhavé. Des sa teda žiadny nekoná, aj keď otcovo obrovské ego a jeho príšerne správanie ku všetkým okolo je celkom dosť desivé. Občas sa tam síce mihne nejaký diabol, ale prišlo mi, že to tak nejak vyprchalo do stratena. Od knihy som teda čakala niečo viac, aj keď neurazí, ale ani nenadchne a hlbší dojem určite nezanechá (aspoň vo mne nie).

13.07.2022 3 z 5

Děti Bezejmenných Děti Bezejmenných Brandon Sanderson

Spočiatku som z knihy bola veľmi rozpačitá. Čitateľ je v podstate hodený do vody, nevie veľmi o čo ide a to ja také veľmi nemusím :D. Navyše tam na môj vkus bolo hneď na začiatku až príliš veľa rôznych typov démonov, čo mi prišlo prinajlepšom zvláštne a nepáčilo sa mi to. Ale postupne ma to chytilo, hlavne tá atmosféra, mierne strašidelná, mierne detektívna, taký správny mix. A postavy boli tiež skvelé, hlavne zámocký pán Davriel a jeho pochybný zmysel pre humor, takisto aj démonka slečna Highwaterová, či samotná Tacenda. Aj príbeh ma potom už bavil, sama som bola zvedavá, kto chcel vyvraždiť celú dedinu a také rozuzlenie som nečakala. Škoda, že je to len taký krátky príbeh, že to celé nebolo viac rozvinuté, pretože ten svet, to prostredie, sa mi páčilo a bavilo by ma čítať o tom viac. Takto je to naozaj len jednohubka, aj keď príjemná, na ktorú ale rýchlo zabudnem.

Kruh Kruh Bernard Minier

Aj keď je táto časť veľmi hrubá, prečítala som ju rýchlo, takéto kriminálky sa mi čítajú naozaj dobre. Martin je celkom sympatická osoba, aj keď úprimne nechápem, ako sa mohol stať vyšetrovateľom, pretože aj keď má skvelé myslenie, tak mi príde, že mnohé iné predpoklady mu k tejto práci chýbajú. Samotný prípad je opäť zaujímavý, hlavne tá motanica s tým, či je vrahom syn jeho bývalej priateľky alebo nie. A ešte keď sa k tomu pridá ďalšie telo... Naozaj som bola veľmi zvedavá, ako to celé skončí a takéto rozuzlenie by ma asi nikdy nenapadlo. Takisto sa mi veľmi páčili kapitoly v ktorých vystupovala Martinova dcéra spolu s jej kamarátom, aj keď ich správanie sa mi občas zdalo dosť nerozvážne. A čo sa mi ešte páčilo, je prostredie, francúzske Pyreneje a k tomu neustále búrky (tie by som teraz tiež brala). Celkovo ma teda kniha bavila trošku viac ako prvá časť, aj keď rozhodne mohla byť kratšia a Martinov osobný život trošku viac zaujímavejší (tu ma ten jeho vzťah nejak nebral). Som zvedavá na ďalšiu časť, pretože to vyzerá tak, že istá linka bude ďalej pokračovať a hlavne som zvedavá ako sa Martin s tým popasuje, keďže jeho rozpoloženie na konci ma tiež celkom prekvapilo. Snáď sa k nej dostanem čoskoro .

Nevídaní akademikové Nevídaní akademikové Terry Pratchett

Túto časť som odkladala veľmi dlho – jednak je veľmi hrubá, čo ma dosť odrádzalo, takisto mágov až tak nemusím a futbal tiež nie. Ale nakoniec ma celkom príjemne prekvapila. Páčila sa mi. Mágov tu prekvapujúco nie je až tak veľa a hlavnú rolu z nich hrá Výsměšek a Ctibum, ktorých mám celkom rada (nie som fanúšik Mrakoplaša). Ale najviac ma bavili príbehy zamestnancov – vedúcej kuchyne Gustýny (tá mi naozaj sadla), jej kamarátky Julie (krásna tvár, slabší rozum), no a hlavne Sráž, veľmi vzdelaný skřet. Futbal je našťastie väčšinou v pozadí, v popredí sú skôr rôzne vzťahy medzi postavami, ktoré sa mi naozaj páčili. A hlavne ich postupný vývoj, uvedomovanie si samého seba, svojej ceny, svojich schopností. Akurát koniec s futbalovým zápasom mi prišiel trochu rozťahaný, tam už moja pozornosť ochabovala. Ale ináč som si túto časť celkom užila.

Temné hmoty Temné hmoty Philip Pullman

Túto knihu som čítala mnohokrát, ale naposledy snáď pred desiatimi rokmi. Ale odkedy vyšiel seriál (ktorý sa mi páči), tak som pociťovala túžbu prečítať si túto úchvatnú trilógiu znova. A konečne som sa k tomu dostala. Síce som sa bála, že ako dospelej sa mi to už až tak páčiť nebude, tak opak je pravdou a užívala som si každú stranu. Samozrejme, nejaké nedokonalosti by som našla, napríklad správanie Lyry mi občas už neprišlo tak super, hlavne jej vymýšľanie, ale na druhú stranu je úžasné vidieť, ako dospela a ako sa počas svojej púte vyvinula. Takisto s koncom mám stále trochu problém, nejak mi to zakončenie nesedí. Ale toto všetko sú v podstate len drobnosti. Všetky tri knihy sú napínavé, dobrodružné, spočiatku sa to síce javí ako príbeh pre deti, ale je tam načatých veľmi veľa vážnych tém a určite aj dospelí si tento príbeh vedia vychutnať (ja určite). Je tam obrovské množstvo skvelých postáv, či už samotná Lyra alebo Will, ktorý sa k nej pridá v druhej knihe, ale aj kopa ďalších – od rozprávajúceho medveďa Ioreka až po drobný národ lietajúci na vážkach. Nájdeme tu aj skvelých záporákov na čele s pani Coulterovou, Lyrinou matkou, veľmi ambicióznou ženou, ktorá pracuje pre cirkevnú inštitúciu. A takto by som mohla pokračovať donekonečna. Samotný príbeh, jeho košatosť, celé to poňatie, to je naozaj niečo úžasné. Som veľmi rada, že sa ku mne kedysi táto trilógia dostala, myslím, že môžem povedať, že dosť ovplyvnila moju predstavivosť a v istom zmysle aj vnímanie sveta. A som veľmi rada, že som si ju prečítala znova.

11.07.2022 5 z 5

Prevtelenie Prevtelenie Emma Donoghue

Príbeh ma chytil už od prvej strany. Je opradený naozaj tiesnivou atmosférou, ktorej napomáha aj prostredie – zabudnuté mestečko, močiare, dážď, hlad... A aj kopa ľudí, ktorých viera hraničí až s fanatizmom, aj keď to v tej dobe bolo asi bežné. To mi na tom trošku vadilo (naozaj nie som náboženský fanúšik), ale na druhej strane to k tomu obdobiu patrí (ešte keď sa to odohráva v Írsku), aj keď aspoň lekár na to mohol pozerať trošku vedeckejšie. Celé to zachraňuje Lib, ktorá žiadnu vieru nevyznáva a jej úsudok je triezvy a racionálny, aj keď na niektoré veci ma napadli skôr ako ju. Lib síce spočiatku pôsobí dosť neprístupne, ale aj tak som si jej postavu obľúbila. Obľúbila som si aj malú Annu, ktorá tiež vyzerá rozumne, aj keď teda tvrdí, že nepotrebuje jesť. Táto záhada ma vskutku zaujala a od knihy som sa nemohla odtrhnúť, pretože som naozaj chcela vedieť, čo v tom je a ako to nakoniec dopadne. Koniec ma nakoniec trochu sklamal, pretože som čakala trochu iné vyústenie príbehu, aj keď teda neviem presne aké. Napriek tomu ma celá kniha prekvapila, pretože príbeh je naozaj zaujímavý a pútavý a čítanie som si vážne užívala.

25.06.2022 4 z 5

Bledý jezdec Bledý jezdec Bernard Cornwell

Uhtredov začiatok v tomto pokračovaní nie je ľahký. Kvôli svojmu správania sa dostáva do Alfredovej nemilosti a nedá sa povedať, že by sa mu to páčilo. Niektoré jeho myšlienky sa nepáčili ani mne, keďže občas vyznievali dosť arogantne, ale v podstate sa to dalo pochopiť. Ináč ma táto časť bavila rovnako ako aj prvá, možno len trošičku menej. Miestami mi prišla celkom rozťahaná a chýbalo mi tam viac akcie. Ale prostredie bolo ináč skvelé, hlavne oblasť mokradí, kde sa Uhtred spolu s Alfredom skrýval. Nechýba ani pár bitiek, ktoré sú popísané vskutku znamenite. Aj väčšina vedľajších postáv je zaujímavá, aj keď na mňa tam občas bolo kvôli Alfredovi až príliš veľa náboženstva. Na ďalšiu časť som veľmi zvedavá.

25.06.2022 4 z 5