Deia Deia komentáře u knih

Ty krásna, temná Vanessa Ty krásna, temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

Musím povedať, že námet knihy je vskutku temný a znepokojujúci. Ale ja som sa do toho tak nejak nevedela vcítiť. Hlavne kvôli Vanesse. Tá mi prišla nesympatická už od začiatku, jej zmýšľanie bolo aj na mňa veľmi zvláštne a to ešte predtým, ako sa zaplietla so Straneom. Dospievajúca Vanessa nevedela čo chce, nezapadala, ale to aj kvôli svojmu správaniu, ktoré mi neskutočne vadilo. Dospelá Vanessa ma potom tiež rozčuľovala, hlavne pre svoj pretrvávajúci vzťah so Straneom, to mi proste nešlo do hlavy. Chápem, že sa držala toho, že nebola obeť, pretože nikto sa tak nechce vidieť, ale po sedemnástich rokoch... To, či bola alebo nebola obeť neviem posúdiť a vŕta mi to v hlave. Samozrejme profesora nijak obhajovať nechcem, to bol proste manipulatívny debil a zakaždým keď bol na scéne, tak som bola znechutená. Ale to som občas bola aj z Vanessy, pretože to vyzeralo, že ten vzťah sama chce a to som vôbec, ale vôbec nevedela pochopiť, hlavne pre ten obrovský, skoro tridsaťročný, vekový rozdiel. A ešte že to trvalo tak dlho... Čo mi ešte vadilo bolo správanie ostatných postáv – iných zamestnancov školy, Vanessiných rodičov, nejak mi to tam nesedelo. Aj keď ma kniha nenadchla ani zďaleka tak, ako som čakala, tak to, že som ju čítala, vôbec neľutujem. Ten príbeh je naozaj znepokojivý, mrazivý a aj keď nie je podľa konkrétnej skutočnej udalosti, je strašné, že toto sa bežne deje. Len škoda tých postáv.

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Veľmi som nevedela, čo mám od tejto knihy čakať. Čítala som na ňu jak nadšené reakcie, tak aj tie veľmi negatívne. Mne kniha veľmi sadla a pravdepodobne bude patriť k jedným z najlepších, ktoré som tento rok čítala.
Ale keďže je taká rozsiahla, tak sa mi o nej píše veľmi ťažko. Je v nej obrovské množstvo zaujímavých postáv. K srdcu mi najviac prirástla Tané, ktorá chcela dosiahnuť svoj cieľ, ale život jej hádzal polená pod nohy. Takisto aj Ead, ktorá nenápadne chráni kráľovnú Sabran a patrí k tajnému spoločenstvu. Ale tie dve nie sú jediné, tých sympatických postáv je tam naozaj veľa. Jediný, koho som veľmi nemusela, je Niclays, vyhnanec žijúci na ostrove Orisima.
Samotný dej ma bavil od začiatku. Spočiatku síce plynul pomaličky, ale mne to vôbec nevadilo, veľmi ma bavilo spoznávať celý ten rozsiahly svet. A potom, v istom bode sa to zlomilo, a všetky dejové linky začali byť napínavéa musela som otáčať jednu stranu za druhou (a strašne ma iritovalo, že sa hneď nedozviem, ako to skončí, lebo je to veľmi dlhé :D). Autorka sa s tým nejak nebabre, v knihe bolo množstvo zvratov, ktoré ma neskutočne prekvapili, pretože som ich vôbec, ale že fakt vôbec nečakala. Dúfam, že autorka ešte napíše nejakú knihu z tohto sveta a ideálne aj s tými postavami, ktoré to zvládli až do konca. A raz si od nej prečítam aj Kostičas, keď ho dopíše.

25.06.2022 5 z 5

Královna rebelů Královna rebelů Lynette Noni

To, že táto kniha nebude úplne pre mňa som mala tušiť už keď som si čítala venovanie, ktoré bolo určené pre Maas (a trošičku som to tušila). Ale aj tak som sa do knihy pustila a aj keď sa čítala dobre a rýchlo, tak našla som na nej celkom dosť negatív. Ale začnem pozitívne. Páčilo sa mi prostredie väznice, aj keď zjavne bolo inšpirované koncentračnými tábormi, ale aj tak mi prišlo celkom nevšedné a zaujímavé. Tiež Kiva spočiatku vyzerala fajn, ako aj ostatné vedľajšie postavy. Len potom sa to trošku pokazilo. Skúšky utrpením mi prišli ako fraška, viem, že ich výsledkom má byť smrť skúšaného, ale vôbec sa mi nepáčilo to, že ich Kiva sama nemohla zvládnuť. Ďalej množstvo dialógov, ktoré sa mi často zdali o ničom, prípadne sa v nich opakovalo dookola to isté. No a nakoniec ten záverečný zvrat – priznám sa, že to som vôbec nečakala a dosť ma to prekvapilo, ale po menšom zamyslení mi to prišlo veľmi nepravdepodobné, pretože počas celej knihy sledujeme Kivine myšlienky a na to, čo sa stalo na konci, nemyslela ani raz (myšlienky tam nikto čítať nevie). Hneď po dočítaní som si myslela, že budem chcieť čítať aj ďalšie časti, ale čím viac času od prečítania prešlo, tým menej ma to láka. A takýmto knihám sa skúsim viac vyhýbať, aj keď stále ma nalákajú tie skvelé hodnotenia, len aj keď sa to číta dobre, tak to nie je úplne pre mňa.

Pohřbení Pohřbení Graham Masterton

Opäť tu máme skvelé írske prostredie, ktoré ma naozaj veľmi baví. Len tá dejová linka trošku pokuľhávala. Chýbalo mi tu vyšetrovanie nejakého veľkého prípadu, ktorý by bol ťahúňom knihy. Prišlo mi, že tentokrát boli tie prípady také roztrieštené a nejak som sa nevedela začítať, nepohltilo ma to. To čo sa dialo Johnovi, bolo síce strašné a aj keď ma veľmi zaujímalo, čo s ním bude, tak aj tak som sa do čítania musela sem-tam nútiť. Takisto mi v tejto časti prišlo celkom zvláštne Katiino správanie, väčšinou sa správa rozumne, ale tu som niektorým jej rozhodnutiam nechápala. Koniec sa mi celý nezdal, jednak mi to prišlo pritiahnuté za vlasy a takisto si myslím, že to, čo Katie spravila, by jej neprešlo. Celkovo mi táto časť nesadla, aj keď tu bol zatiaľ asi ten najhnusnejší záporák. Ale do ďalšej časti sa určite pustím, snáď sa mi bude páčiť viac.

Pod nebesy Pod nebesy Guy Gavriel Kay

Kniha ma skutočne nadchla od prvej strany. Od autora som už jedno dielo čítala, knihu Tigana a aj tá sa mi veľmi páčila, ale v tejto autorov rozprávačský talent skutočne vynikol. Čítať o Tchajových útrapách ma naozaj bavilo (aj keď to vyznie divne). Ale ináč sa mi táto kniha popisuje strašne ťažko. Samotný príbeh až tak napínavý nebol. Plynul pomaly. Ale skrývalo sa v ňom toľko vrstiev, toľko ďalších príbehov. A celé sa to čítalo tak dobre, až som dúfala, že príbeh nikdy neskončí. Samozrejme našlo sa tam aj pár hluchých miest. Pár príliš zdĺhavých opisov. Ale v konečnom dôsledku to vôbec nevadilo. A ku koncu som sa dočkala aj toho napätie a musím povedať, že taký koniec ma celkom prekvapil. Po dočítaní som mala pocit, že kniha bude vo mne rezonovať ešte dlho a nevedela som sa rozhodnúť, ako ju ohodnotiť. Nakoniec som jej dala plný počet. Lenže od dočítania už prešlo dosť dní a zážitok z knihy nepretrval až tak, ako som čakala, takže spätne by som možno tú polhviezdičku predsa len ubrala. Ale dúfam, že ku knihe sa ešte niekedy vrátim, lebo určite stojí za viac prečítaní.

25.06.2022 5 z 5

Pacient Pacient Sebastian Fitzek

Toto nie je môj prvý thriller od Fitzeka, takže som predpokladala, že sa kniha bude čítať dobre. A aj sa čítala, príbeh je zaujímavý, napínavý, celý čas som bola zvedavá, ako sa to celé nakoniec vyvinie. Ale oproti iným autorovým knihám mi tu viac vecí nesedelo. Prostredie psychiatrie je síce zaujímavé, ale problémové boli pre mňa postavy. Mala som pocit, že na psychiatriu tam patria úplne všetci, nie len Tramnitz, ale napríklad aj jeho právnička, lekár a podobne. Aj so samotným Tillom som mala sem-tam problém, jeho správanie mi nie stále sedelo. Záver ma dosť prekvapil, aj keď som čakala, že všetko bude ináč ako sa zdá, tak to, ako ináč to bolo, som skutočne nečakala, ale našťastie to dávalo zmysel. A úplne na záver ešte prišla čerešnička, naozaj perfektné poďakovanie :D. Aj keď ma kniha nenadchla tak ako som čakala, tak na autora určite nezanevriem .

25.06.2022 4 z 5

Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci Terry Pratchett

Len nedávno som prišla na to, že aj táto kniha je zaradená do hlavného cyklu Úžasnej Zeměplochy, tak prišla tiež na rad, aj keď s ostatnými knihami ma toho pramálo spoločného. Spočiatku som sa nemohla začítať, aj keď mačky zbožňujem, tak predstava hovoriacej mačky a hovoriacich krýs ma až tak úplne nenadchla. Takisto príbeh plynie celkom pomaly, je možno až trošku príliš rozprávkový, o nejakom napätí sa hovoriť nedá. Ale ako som čítala, tak ma to bavilo čím ďalej tým viac a ako sa príbeh blížil ku koncu, tak aj nejaká akcia tam nastala, úplný koniec mi už zas prišiel až príliš podivný. Určite je to príjemná kniha, hlavne keď už je čitateľ na Pratchettov štýl zvyknutý, ale je to len taká jednohubka a jej dej mi rýchlo vyšumí (už sa tak v podstate stalo) z hlavy. Snáď ma ďalší príbeh bude baviť o trošičku viac.

25.06.2022 4 z 5

Poslední království Poslední království Bernard Cornwell

Od autora už mám prečítanú sériu Kronika válečníkova, ktorá bola perfektná a tak som vedela, čo mám približne čakať. A aj keď ma príbeh z obdobia kráľa Artuša bavil viac, ani pri tejto knihe som neostala sklamaná.
Spočiatku sa mi čítala trošku ťažšie, skrz rôzne krkolomné názvy, ale netrvalo dlho a príbeh ma úplne pohltil. Síce som videla prvú časť rovnomenného seriálu (ale ten ma až tak nenadchol), takže som približne vedela, čo mám čakať, ale aj tak ma to veľmi bavilo. Uhtredov príbeh je napínavý, historické pozadie príbehu taktiež – nájazdy Vikingov na jednotlivé anglické kráľovstvá, opisy rôznych bojov, to všetko som si naozaj užívala. Sem-tam som síce mala trochu pocit, že príbeh viazne a nie stále som bola stotožnená s Uhtredovým myslením, ale v podstate mi to vôbec nevadilo. Neviem sa dočkať ďalšej časti a toho, ako bude pokračovať Uhtredova cesta.

Čistá biela rasa Čistá biela rasa Frank Westerman

Celkom ma prekvapilo, keď som sa dozvedela, že kniha je o koňoch (to mám za to, že nečítam anotácie), myslela som si, že bude mať niečo spoločné s rasizmom. Spočiatku som z toho bola teda trošku rozhodená, ale príbeh ma veľmi rýchlo chytil a to vlastne už hneď v úvode, ktorý nám zobrazuje útek nemeckého chovateľa z Poľska na konci druhej svetovej vojny. Autor potom plynule nadväzuje na svoje detstvo, v ktorom spoznal lásku ku koňom a hlavne k jednému – s menom Conversano Primula a snaží sa odhaliť jeho rodokmeň. Táto cesta má mnoho cestičiek, ktoré boli väčšinou zaujímavé a ako každá absyntovka, aj táto ma obohatila mnohými novými vedomosťami. Cestičky viedli od šľachtiteľstva, k Mendelovi, do Česka, do Slovinska a aj ku koncentračným táborom v bývalej Juhoslávii. Hlavne táto časť, súvisiaca s rozpadom Juhoslávie ma bavila asi najviac a bola pre mňa najprekvapujúcejšia. Ale celá kniha sa mi čítala veľmi dobre, je napísaná skutočne veľmi čtivo (čo ma pri literatúre faktu stále prekvapí :D) a naozaj ma bavila, veľmi som ocenila vsuvky hlavne o šľachtení. Avšak na rozdiel od mnohých iných kníh z tejto edície nemala na mňa taký „wau“ efekt a nezanechala nejaký hlbší dojem, ale rozhodne neľutujem, že som si ju prečítala.

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Nečakane ma táto kniha bavila (ako keby bolo niečo od Kinga, čo sa číta zle). Už od začiatku. Čítala som, že začiatok je dlhý, rozťahaný, ale ten ma na knihe bavil práve najviac. Budovanie novej Billovej identity, zapadnutie do susedstva, jeho myšlienkové pochody, plánovanie... tieto (väčšinou) bežné opisy ma naozaj neskutočne bavili. Billy ako postava sa mi mimoriadne páčil, všetky jeho premyslené kroky, jeho životný príbeh, ktorý sa snažil napísať, všetko mi to prišlo veľmi zaujímavé a pri čítaní som sa vôbec nenudila. A potom prišla akcia, ktorá tak úplne nevyšla a bavilo ma to už o trošilinku menej, ale stále dosť. Len potom sa na scéne objavila Alice a tá mi až tak úplne nesadla. Nemôžem povedať, že by som ju nemala rada, pretože aj ona bola veľmi zaujímavá, jej príbeh skutočne drsný, ale úplne mi do toho príbehu tak nejak nezapadla. Práve ich spoločná cesta za Billyho spravodlivosťou sa mi trochu vliekla a prišla mi mierne nezáživná. Ale ku koncu to už opäť začalo byť poriadne napínavé, aj keď podľa mňa aj zbytočne zamotané. Úplný koniec ma potom trošku sklamal. Ale s knihou ako celkom som veľmi spokojná, čítanie ma neskutočne bavilo a som rada, že sme opäť dostali poriadny príbeh na niekoľko stoviek strán.

28.05.2022 5 z 5

Cytonik Cytonik Brandon Sanderson

Na túto knihu som sa veľmi tešila, patrila k jedným z najočakávanejších v tomto roku, ale nie som z nej až tak nadšená, ako som dúfala, že budem. Je to pravdepodobne tým, že pred čítaním tejto knihy som si znova prečítala aj prvé dve časti a u mňa najviac vedie práve tá prvá, kedy Spensa ide za svojím cieľom. Už v druhej časti mi chýbali postavy z tej prvej, ako je Jorgen, Kimmalyn či Cobb a veľmi veľmi som dúfala, že v tretej časti už konečné budú... no a neboli. A tak som celý čas čakala, že Spensa sa konečne vráti na Detritus a budú tam a nedočkala som sa :D. Aspoň že M-Bot jej ostal, aj keď tentokrát mi už občas prišiel trochu otravný. Ináč sa mi kniha čítala dobre, prostredie bolo zaujímavé, rôzne typy krajín, cez ktoré musela Spensa prejsť ma bavili. Aj nové postavy boli väčšinou fajn, len mi vážne chýbali tie staré. Sem-tam mi kniha prišla trochu rozťahaná, hlavne k záveru, kedy sa riešili prevažne cytonické veci, ktoré som asi tak úplne nepobrala. Myslím, že kebyže túto časť čítam s väčším odstupom od tých prvých, tak ma asi baví viac (ale zas by som si úplne nepamätala, čo sa tam dialo), ale nemôžem povedať, že sa mi kniha nepáčila – čakala som síce trochu viac, ale stále som si príbeh užívala a ďalšej časti sa nemôžem dočkať.

Fantom z Blackwoodu Fantom z Blackwoodu Darcy Coates

Knihy od Darcy sú čtivé, aj túto som zhltla za jeden večer, ale úplne nadšená z príbehu nie som. Mara mi spočiatku prišla celkom sympatická, páčila sa mi jej nezávislosť a túžba všetko racionálne vysvetliť. Len jej neschopnosť plánovania mi teda vadila, ešte že mala svojho priateľa, Neila, ktorý ju zakaždým zachránil. Tiež som veľmi nechápala tomu, že kto si kúpi obrovský dom bez elektriny a ďaleko od všetkého, ešte k tomu, keď nemá auto (zjavne teda Mara). Okrem toho mi táto časť prišla trochu viac strašidelnejšia a atmosférickejšia oproti tým ostatným (aj keď báť som sa nebála a to som knihu čítala neskoro večer) a pri čítaní som sa veru nenudila. Napriek tomu to ale na mňa celé nejak nepôsobilo, príbeh sa mi nedostal pod kožu a aj hlavná postava mi prišla časom otravnejšia. Ale v podstate som od knihy dostala to, čo som čakala – vcelku príjemnú, oddychovú jednohubku.

28.05.2022 3 z 5

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

Spočiatku som z knihy bola veľmi rozpačitá. Toľko rás, zvláštnych opisov mesta... nevedela som si to dobre predstaviť a nebola som si istá, či to bude ako celok fungovať. Ale fungovalo a ešte ako. Po pár stranách ma mesto úplne pohltilo. Aj keď to spočiatku nebolo veľmi napínavé, tak veľmi ma bavilo sledovať Izákov výskum, zoznamovať sa s rôznymi tvormi, či spolu s Lin, Izákovou chrobačou (na to som si vážne musela zvyknúť) partnerkou stavať sochy z akýchsi výlučkov. No a potom, keď sa Izákov výskum dostal tam kam nemal, tak tam ma to pohltilo už úplne, celé to začalo byť akčnejšie a ešte viac pozoruhodnejšie. Aj keď k hlavným postavám som nemala nejaký vrelý vzťah (na to boli na mňa príliš zvláštne), tak všetky mi prišli zaujímavé a bavilo ma sledovať ich príbeh, takže som im držala palce, aby sa im podarilo prežiť čo najdlhšie. Ale ku koncu to začalo trošku pokuľhávať, ako sa príbeh blížil do finále, tak som začala mať pocit rozťahanosti – ten som síce mala trochu aj predtým, pri rôznych vsuvkách, ktoré mi prišli zbytočné, ale koniec sa mi zdal naozaj strašne dlhý a moje nadšenie trochu opadlo. Napriek tomu ma kniha dostala, svet mi prišiel úžasný, prepracovaný (aj keď by bodla mapa celého sveta, nie len mesta), malo to atmosféru a aj niekoľko dní po dočítaní knihy sa pristihnem pri tom, že sa nad príbehom stále zamýšľam. Nie je to pre mňa dokonalá kniha, ale je vskutku fascinujúca a verím, že aj ďalšie knihy od autora sa mi budú páčiť minimálne rovnako, ako táto.

Pátá čtvrtina (13 povídek) Pátá čtvrtina (13 povídek) Stephen King

V knihe nájdeme 12 poviedok, niektoré na pár strán, niektoré na pár desiatok. A musím povedať, že ani jedna ma nejak nenadchla. Knihu som už kedysi dávno čítala, čiže pri niektorých poviedkach som mala taký ten pocit, že som sa s tým už stretla, ale žiadnu som si nepamätala detailne. Tiež toto vydanie obsahuje poviedku Udrž hlavu, ktorá ešte v češtine nevyšla a v podstate ani nemusela, pretože podľa mňa to bola najhoršia poviedka z celej knihy – rozpísané bejzbalové zápasy Kingovho syna, ešte aj rozťahané. Bohužiaľ, ani väčšina ostatných poviedok ma veľmi neupútala (mnohé mi prišli úplne o ničom), aj keď niektoré boli zaujímavé (napríklad tá so Sherlockom Holmesom), alebo mali zaujímavé námety, ktoré by stálo za to rozpísať viac. Všetky sú ale napísané celkom čtivo, King proste písať vie, to sa mu uprieť nedá a niektoré mali skvelú tajomnú atmosféru, ktorú som si ale nestihla užiť, lebo bol rýchlo koniec (to je ten problém s poviedkami). Ale nevadí, ani King nemôže všetko napísať úžasne a verím, že z ďalších kníh, ktoré od neho prečítam, budem viac nadšená.

28.05.2022 3 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Kniha ma v podstate celkom bavila, čítala sa mi dobre, dej po čase začal byť aj napínavý – spočiatku ma to trochu nudilo, predsa len, vražda koňa nie je to pravé, ale s pribúdajúcimi mŕtvolami sa to potom rozbehlo. Čo sa mi veľmi páčilo je miesto, kde sa príbeh odohráva – zasnežené prostredie Pyrenejí, odľahlé miesto, inštitút pre chorých vrahov... to ma vážne bavilo. Čo mi tak úplne nesadlo sú postavy, hlavne Martin. Ako určite je brilantný, len ako vyšetrovateľ mi prišiel trošku zvláštny – bojí sa koní, ľudí, výšok, nevie strieľať... Cez to som sa tak nejak nevedela preniesť. Aj postava Diany v inštitúte mi prišla málo priebojná. A vedľajšie postavy sa mi takisto nepáčili, hlavne postava sudcu, ktorý sa zapájal do vyšetrovania prípadu, ktorý mu bol pridelený, to mi prišlo dosť divné, ale tak možno to tak vo Francúzsku funguje. Záver mi prišiel trochu prekombinovaný, ale zas to krásne do seba zapadlo (prekvapujúco som nič neodhadla). Ako určite túto sériu nezavrhujem a vyskúšam ešte aspoň ďalšiu časť, prostredie aj prípad ma bavili a čítalo sa to vážne dobre, len moje očakávania boli (opäť) trochu privysoké.

29.04.2022 4 z 5

Jazero Stillhouse Jazero Stillhouse Rachel Caine (p)

Môžem povedať, že knihu som prečítala jedným dychom. Námet mi prišiel veľmi nápaditý, aj keď spočiatku som si myslela, že Gwen (predtým Gina) je prehnane paranoidná a že takéto prenasledovanie by sa určite nekonalo. Ale postupne som jej správanie, postupy a opatrenia začínala chápať. Síce trvalo celkom dlho, kým sa v príbehu objavila mŕtvola, ale aj mierne nezáživný začiatok sa mi čítal dobre. No a po mŕtvole som sa už naozaj nemohla odtrhnúť. Bola som veľmi zvedavá, ako to celé dopadne, takisto tam pribúdali zvraty, ktoré som vážne nečakala (teda niektoré trochu áno :D). Postavy sa podľa mňa správali reálne, Gwen a aj jej deti som si obľúbila. Záver bol možno miestami trochu pritiahnutý za vlasy, ale páčil sa mi. Akurát na konci som zistila, že je to prvá časť série, myslela som si, že sa jedná o samostatnú knihu, takže teraz dúfam, že v slovenčine čoskoro vyjde aj druhá časť :D. Ináč je to príjemná, napínavá jednohubka, ktorá mi naozaj sadla.

Mýty Mýty Stephen Fry

Spočiatku som z knihy bola celkom nadšená, pretože o zrode sveta podľa gréckych mýtov som toho až tak veľa nevedela, takže som bola rada, že sa mi to trochu objasnilo. Ale postupne to nadšenie začalo opadávať. Poznámky pod čiarou mi najprv nevadili, väčšinou mi prišli zaujímavé (hlavne čo je po ktorom stvorení nazvané), časom mi ale prišli otravné, dosť z nich sa mi zdalo zbytočných a dosť ma rušili pri čítaní. Neustále spomínanie rímskych božských ekvivalentov mi vadilo v podstate už od začiatku, ale tak cez to by som sa ešte preniesla. Tiež som čakala, že mýty budú nejak zoradené a aj keď nejaké poradie tam asi bolo, tak aj tak to na mňa pôsobilo chaoticky. Dlhšie príbehy ma bavili, aj keď väčšinu z nich som už poznala, kratšie príbehy mi zas prišli až príliš krátke, väčšinu z nich som zabudla asi hneď po prečítaní. Celkovo som od knihy asi čakala niečo viac, čo som, bohužiaľ, nedostala. Keď som kedysi čítala (opakovane) Staré grécke báje a povesti od Petišky, tak pri čítaní som bývala nadšená, čo sa pri tejto knihe nestalo. Ako asi chápem, prečo sa toľkým ľuďom páči, ale aj keď som rada, že som ju prečítala, tak mne jednoducho nesadla.

25.04.2022 3 z 5

Nadělat prachy Nadělat prachy Terry Pratchett

Do tejto časti sa mi veľmi nechcelo, lebo musím priznať, že obálka ma vôbec nelákala. A keďže si veľmi nečítam anotácie, tak som vôbec nevedela, že ústrednou postavou bude Vlahoš, ktorého som si v minulej časti celkom obľúbila, takže sa dá povedať, že kniha prekonala moje očakávania :D. Príbeh sa mi čítal dobre, zaujal ma a hlavne sa mi páčili postavy, ktoré v ňom vystupujú. Okrem Vlahoša tu je aj Vetinari, ktorý je skvelý. Ten je síce v podstate v každej knihe, ktorá sa odohráva v Ankh-Morporku, ale väčšinou viac v pozadí, takže som rada, že tu vystupuje aktívnejšie. Záporákom je spolumajiteľ banky, Kosma, ktorý je trošičku šialený a to veľmi zaujímavým spôsobom. A netreba zabudnúť ani na Gráciu, golema, ktorý číta ženské časopisy. Samozrejme aj samotný dej sa mi páčil, Vlahošove nápady ohľadom peňazí, Igor v podzemí banky... tiež ma to dosť bavilo. Čo mi prišlo trochu navyše bola linka slečny Srdénkové ohľadom golemov, tá mi tam úplne nesadla. Celkovo som s touto časťou spokojná, aj keď sa mi páčila o kúsoček menej ako Zaslaná pošta, ale dúfam, že s Vlahošom sa ešte stretneme.

Krvavé sestry Krvavé sestry Graham Masterton

Ja mám túto sériu vážne rada. Aj keď dej predchádzajúcej časti, Výkupné pro krále, ma až tak nebral, tak tu už ma to zase bavilo (aj keď prvá časť stále vedie). Síce autor píše ako podľa šablóny, ale tá šablóna ma vážne baví, aj túto časť som zhltla za dva dni. Opäť zaujímavé vraždy v zaujímavom prostredí, ktoré sú trochu brutálne (aj keď s obeťami som nejak nesúcitila), do toho sa striedajú aj kapitoly z pohľadu vraha, takže sa dozvieme aj motív, no a najviac ma baví to samotné vyšetrovanie a inšpektorka Katie, plus stále je tam niečo navyše (tentokrát kosti v kláštore). Tiež sa mi páči, že aj keď má každá kniha svoj vlastný prípad, tak niektoré prípady v pozadí sa tiahnu celou sériou. Ako aj osobný život Katie, ktorý má teda dosť nešťastný, ale zaujíma ma. Koniec je opäť taký, že nutne potrebujem ďalšiu časť, tak snáď čoskoro.

25.04.2022 4 z 5

Prorok a čarodejník: Dvaja priekopnícki vedci a ich protichodné vízie budúcnosti našej planéty Prorok a čarodejník: Dvaja priekopnícki vedci a ich protichodné vízie budúcnosti našej planéty Charles C. Mann

Čítanie tejto knihy som odkladala celkom dlho, pretože ma mierne desila jej hrúbka. Ale nakoniec sa z toho vykľulo veľmi zaujímavé čítanie.
Autor sa v knihe venuje dvom zaujímavým mužom – Williamovi Vogtovi, ktorého nasledovníci si hovoria proroci, a Normanovi Borlaugovi, ktorého nasledovníci si zas hovoria čarodejníci. Proroci sú zástancami obmedzenia ľudskej populácie, zatiaľ čo čarodejníci veria technickému pokroku. A autor? Autor si nevie vybrať a tak nám približuje myslenie oboch.
Táto kniha na poličke čakala skoro rok. A teraz, po jej prečítaní, môžem povedať, že som sa jej vôbec nemusela obávať – čítala sa mi veľmi dobre a opäť som sa toho veľa dozvedela.
Ani o jednom z týchto mužov, či už o Vogtovi alebo Borlaugovi, som doteraz nepočula. A pritom to obaja boli veľmi zaujímaví ľudia, aj keď práca Borlauga mi bola oveľa sympatickejšia. O zelenej revolúcii som, samozrejme, počula, ale netušila som, že sa za ňou schováva on a ani koľko mravčej práce k tomu bolo potrebnej. Ale celá kniha nie je len o týchto dvoch osobnostiach, autor sa venuje viacerým dôležitým ekologickým témam. Ako sme na tom s pestovaním plodín, so zásobami sladkej vody, s využívaním energie, so zmenou klímy... Ako to bude fungovať, keď ľudská populácia našej planéty bude ďalej rásť. Pri každom z týchto problémov nám ukazuje pohľad jak prorokov, tak čarodejníkov. Celé to pritom podáva veľmi čtivo, takže čítanie, aj keď plné informácií, ma veľmi bavilo. Mnohé z týchto náhľadov na problémy boli pre mňa nové a vskutku zaujímavé, môžem povedať, že mi dosť rozšírili obzory, hlavne nové riešenia niektorých problémov. Napriek tomu mi ale kniha sem tam prišla trochu rozťahaná. A aj keď to bolo pre mňa veľmi zaujímavé a poučné čítanie, tak mi neprinieslo nejaký wow efekt, čiže som veľmi rada, že som si knihu prečítala a že ju budem mať v svojej zbierke, ale mám tušenie, že mnoho informácií proste vyšumí. Ale knihu rozhodne odporúčam.