Dom95 Dom95 komentáře u knih

Hra o trůny 1 Hra o trůny 1 George R. R. Martin

Tak jsem velice rád, že jsem nejprve viděl seriál. Z toho přehršle jmen bych asi jinak nevěděl, která bije. Jsem rád, že jsem si ale knihu přečetl. Určitě je fajn vidět, co zamýšlel Martin dle svého a co mu změnili scénáristé v seriálu.

13.04.2023 5 z 5

Mladík v okovech Mladík v okovech C. D. Payne

Extrém střídá extrém. Payne nemá ve zvyku nám své nápady dávkovat postupně. Občas nějaký do této knihy, jiný zas do této. Ne. Co ho napadne, to musí všechno vysypat hned. Proto je Nick někdy geniální a jindy má naopak myšlenkové pochody dítěte na prvním stupni ZŠ.
Zachránil to ale posledními 50 stranami, kdy má kniha neskutečný spád, že jsem musel číst a číst, dokud nebyl konec. Stejně mě ale "štve", že jsou všechny události vtlačeny do tak krátkého časového období. Když se v období jednoho víkendu z chuďase stane boháč a poté opět chuďas, z panice skoro nepanic a poté opět panic, z nemocného zdravý a opět nemocný, z nejlepšího kamaráda ten nejhorší a za chvilku se vše urovná...osobně bych tomu dal delší časový prostor na vývin. Určitě by tím kniha získala více na uvěřitelnosti.

17.03.2023 5 z 5

Jakože....jo, ale rozhodně to nedosahuje Jonassových kvalit. Analfabetka, Stařík, Prorokyně - tyto knihy jsou dotaženy k dokonalosti. Jak RoadTripy, tak zvraty. To mi v této knize chybělo. Road trip byl pouze po Švédsku a zvraty nedomyšlené, nedotažené, mnohdy zbytečné.

Posledních několik kapitol o Vánočním skřítkovi mi přišlo naprosto nadbytečných. Dobře, vidíme v nich vývin hlavních postav, kdy nechtějí již pouze brát, ale i dávat, ale i tak si myslím, že kniha by se bez toho obešla a na ničem by jí to neubralo.

Knihu dle mne nejlépe vystihuje tato citace:
"(Peníze mají díky tomu, že...společnými silami) znásilnili bibli..."

Hosana!

12.03.2023 4 z 5

Kapitán Stellwerther Kapitán Stellwerther Jan Horníček

Celá kniha napsána opravdu výborně. Barvité popisy, detaily, které vás vtáhnou do špinavých ulic revoluční Paříže tak, že si po dočtení kapitoly musíte dát sprchu, abyste ze sebe smyli bordel.
Těšil jsem se, až zjistím motiv vražd....a bohužel - motiv nikde. Parádní příprava pro další knihu, avšak si myslím, že by kniha měla být uzavřena (respektive hlavní děj). Takto mi přijde, že by měla být kniha pouze první částí. Přitom stačilo změnit kapitolu či dvě a domyslet konec. Musím tedy 2 hvězdy ubrat. Bohužel. Popisy a celkově i děj jsou výborné.

29.06.2022 3 z 5

Noc trifidů Noc trifidů Simon Clark

Simon Clark dává trifidům úplně nový rozměr. A to doslova. Všichni víme, že v USA jsou burgery a Coly větší, auta silnější a podobně. A v NYC dosahují trifidi dokonce 20 metrů, ačkoliv všude jinde ve světě jsou největší jedinci 2,5metru vysocí.
Kniha měla na mě spoustu hluchých míst, kdy jsem se musel nutit číst. Celkově je ale vidět, že příběh je o dost více obsáhlejší, než první díl. Ještě aby ne, když druhý díl má již historii trifidů vymyšlenou. Celkově se mi ale kniha líbila a myslím, že pan Wyndham by se zlobit nemusel.

"Je rozumné, abychom letěli v takovém počasí?"
"Nedělejte si starosti. Včera jsem spadl s jedním letadlem, a tak si nemyslím, že bych mohl mít takovou smůlu, aby se to dnes stalo znovu."

25.05.2022 4 z 5

Adrian Mole – Léta v divočině Adrian Mole – Léta v divočině Sue Townsend

V jednu chvíli jsem se opravdu musel smát nahlas. A to když Adrian píše knihu, kde hlavní hrdina začne psát knihu. Adrian ale svou knihu nemůže dokončit, dokud nebude dokončený příběh knihy v knize. A tento příběh knihy v knize končí tak, že hrdina knihy v knize začne psát knihu :-D Inception jak vyšitej :-D

06.04.2022 5 z 5

Liščí tanec Liščí tanec Lenka Chalupová

Mám velice smíšené pocity. Na jednu stranu geniálně provedený zločin, který by mohl spáchat pouze člověk, který má vše promyšlené, má dost fyzické síly, znalosti v technologiích, je velice inteligentní a tak dále - proto nemohu přijmout konec knihy, kdy se ukáže, kdo je skutečným vrahem. Zároveň mi přijde jako velice jednoduché řešení (odfláknuté/levné), že vrah se jednoduše zbláznil, přeskočilo mu a začal vraždit. Ještě k tomu, když měl vše do puntíku promyšlené. A nakonec o všem začne povídat, ačkoliv se ho nikdo na nic neptá. Za konec bych opravdu dal nejradši 0 hvězdiček. Zkazilo mi to dojem z celé knihy. Do poslední kapitoly jsem však knihu hltal všemi doušky, a proto nechci negativně ovlivnit objektivní náhled na knihu. Věřím, že si přečtu více knih od autorky, protože píše chytlavě.

30.03.2022 3 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Perfektní. Jen se několikrát dost přeskočilo v ději. Přitom by se dalo krásně rozepsat. Jinak mě překvapil rychlý konec, kdy je spousta děje nahuštěna na posledních 100 stran. Těším se na film.

26.11.2021 5 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Moje první seznámení s Kingem v knižní formě. Čekal jsem, že bude kniha více hororová - kvůli nálepce "nejznámějšího hororového spisovatele". Byl jsem mile překvapen a můžu doporučit.

04.03.2021 5 z 5

Strážce nádrže Strážce nádrže Zdeněk Svěrák

Pohodovka, pro zkrácení chvilky volného času. Jedním dechem.

04.03.2021 5 z 5

To To Stephen King

To bylo boží! Líbí se mi, že se děj prolíná "nyní" a "kdysi". Díky tomu by šly napsat 2 knihy a lidi by hodnotili: "Jo, dvojka je dobrá, ale jednička byla lepší!" No a pan King všechny očůral a napsal jedno mistrovské dílo, o délce kamionu jedoucí skrz australské pouště. Sice jsem postrádal takové to mrazení, když se člověk bojí. Nebo nepříjemný pocit, když se jde uprostřed noci na záchod (takové nepříjemné pocity jsem měl během první poloviny knihy Imaginární přítel), ale i tak maximální spokojenost.

"V lékárně byl příjemný chládek. Tady se prodávalo zdraví."
"A tak odjedeš a cítíš nutkání ohlédnout se, ještě jednou se ohlédnout do zapadajícího slunce, ještě jednou a naposledy se podívat na to nehostinné nebe Nové Anglie. Ale možná to ani není ten nejlepší nápad, ohlížet se. Nejlepší je neohlížet se. Nejlepší je věřit, že všechno nakonec dopadne dobře."

14.10.2024 5 z 5

Nové vyhlídky Nové vyhlídky Lilly Lucas

Každá kniha z této série je kurz rychločtení. Opravdu příjemné napsané, krátké kapitoly. Zápletky jsou sice jasné od prvních kapitol, ale tím si přeci nebudeme kazit zážitek ze čtení :-) Těším se na další díl :-)

05.11.2023 5 z 5

Mladík v chomoutu Mladík v chomoutu C. D. Payne

Přehled věcí, které se nemohou stát, pokračuje. Zatím nejslabší díl ze všech, ale i tak jsem se několikrát zasmál.

"Měl jsem co dělat, abych zabránil Francoisovi v jeho úmyslu nachcat jí do ovesných vloček."

Nejvíce mě ale pobavila historka s marihuanou:
Dal jsem si taha a cejtil, jak se mi mozek překrvuje jako péro slona.
"Propána, kolikátkou to jedem?" vykřikl sem.
"Ještě jsi ani nenastartoval, drahý," zaslechl sem Soňu odněkud z dálky.
"To vím taky," zalhal sem.

05.05.2023 4 z 5

Mladík v exilu Mladík v exilu C. D. Payne

Jako myšlení kluka v pubertálním věku dobré, ale osudy jsou až moc. Je to prostě neuvěřitelné. Při čtení jsem se ale dobře bavil.

"Jakmile jednou člověk dospěje do puberty, rodiče se stanou jen dvěma groteskníma vředama na jeho životě."

26.03.2023 5 z 5

Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I. Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I. Miguel de Cervantes y Saavedra

Tak s touhle knihou jsem měl opravdu co dělat. Nejprve jsem se do knihy vůbec nemohl začíst (1/3), poté se četlo opravdu snadno a poslední třetina opět obtížná. Chtěl jsem si ji přečíst, protože jsme se o ní učili na střední škole. A důvod, proč se o ní učí je pravděpodobně ten, že v té době změnila pohled na rytířské knihy (protože hit to opravdu není...).
Miguel de Cervantes (MdC) prostřednictvím dialogu kanovníka a faráře (oba si přitakávají, nikdo neříká opačný názor) na konci knihy vyjadřuje svůj (negativní) názor na rytířské romány (a divadelní hry). Věřím, že když si tuto knihu přečetl kterýkoliv tehdejší spisovatel, již nemohl napsat rytířský román, protože MdC tyto romány zhanil v očích veřejnosti. Otázkou je, jak rychle se Quijote dostal do podvědomí veřejnosti. Kolik lidí vůbec umělo číst a jestli se ke knize měli jak dostat. Věřím, že tehdy se však Quijotovým lapáliím lidé zasmáli.
Nejsem fanouškem využívání prolomení čtvrté stěny. A to MdC udělal již zpočátku, kdy nás oslovoval s tím, že neví, jak Quijotova bitva pokračovala dále a musel hledat v egyptě a nevím, kde ještě...
Je to spíše soubor povídek a musím říci, že zajímavější byly příhody jiných lidí, nežli Quijotovy. V celé knize se odehrávalo až neuvěřitelně mnoho náhod, ale to je pravděpodobně myšleno jako výsměch rytířským knihám.
"Vím, že všechno krásné je lásky hodno; ale nechápu, že to, co je milováno, má i samo milovat toho, kdo je miluje, jen proto, že je předmětem jeho lásky."
"Smrt náhlá rychle ukončuje trápení, ale smrt, jež spočívá v trvalých mukách, zabíjí stále, a život přece neukončí."

25.02.2023 4 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Úžasné. Některé povídky jsou perfektně rozepsané, jiné na smlsnutí jak jednohubka. Žádná povídka ale neurazila. Naopak povídka Žárlivost je opravdová perla.

09.06.2022 5 z 5

Pravdivá zpověď Adriana Molea Pravdivá zpověď Adriana Molea Sue Townsend

Forma deníků byla pro mě určitě zajímavější, čitelnější. V této knize se více jak polovina knihy skládá z dopisů (pouze druhá polovina je formou deníku). Je však pravda, že jsem se několikrát smál více, než u prvních dvou dílů, ale celkově je určitě z prvních 3 knih nejslabší.

10.03.2022 4 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Poslechnuto jako audiokniha. Ačkoliv mi je Lukáš Hejlík nesympatický, tak tuto knihu namluvil bravurně. Ještě jsem nečetl Deníček moderního fotra (mám to v plánu), ale takhle nějak si knihu představuji. U knihy jsem se mnohokrát nahlas rozesmál a ve většině případů se (jakožto otec půlročního a tříleté) často viděl. Asi mám nového oblíbeného autora. Trochu mi však vadila přemíra sprostých výrazů, kdy se často daly jednoduše nahradit a na vtipnosti by knize neubralo.

13.02.2022 5 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Docela dlouho trvalo, než jsem se začetl. Poté jsem ale nemohl přestat číst a knihu zhltnul jako jednohubku.
Jako otci se mi mnoho pasáží nečetlo úplně příjemně, ale o to víc byla pro mě kniha autentická - ač s mírnými nadpřirozenými prvky.

,,Vylila zbytek vína do dřezu. Problémy se nedají utopit, plavou."

07.02.2022 4 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Čirou náhodou jsem sáhl po Kunderovi a jsem moc rád, že jsem tak udělal. Knížka mi přijde dost nadčasová (co se stalo hlavnímu hrdinovi na VŠ v roce +-1951 by se klidně mohlo stát i v roce 1989 (kniha byla napsaná v roce 1965). Kdo s čím zachází, tím také schází...

04.12.2021 5 z 5