druzickaster druzickaster komentáře u knih

Čarodějky na cestách Čarodějky na cestách Terry Pratchett

Tyhle tři čarodějky, ty se prostě neokoukají. Zlopočasná, Oggová a Česneková, tak rozdílné typy a když se do toho zamíchají tyhlety příěhy, to je teprve nářez, ale nakonec to společně stejně zvládnout, protože příběhy musí končit dobrým koncem, nebo ne? No, kdo to chce vědět, bude si to muset přečíst. Jen můžu slíbit legraci, vtipné hlášky a velmi poutavý děj....jo a trpaslíčí chleba, bez toho by to tedy nešlo.
Doporučuju a jdu na Malé bohy...

03.02.2019 5 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Já jsem spokojený, všechny tři knihy se dotýkají ožehavých témat společnosti, všechny jsou z venkova a všechny mě bavily.
Pan Hájíček pochází z venkova, je to v jeho tvorbě vidět, umí zachytit drobné nuance života na vsi a místních vztahů a nálad. I Dešťová hůl je opět propracovaný román zabývající se aktuálním tématem, vesnických rodinných mafií, šmelinaření s pozemky a následné čachry s územním plánem. Zvláštní jak jsou si některé vesnice podobné. Jen ten spánek, to bylo krapet jako z Cimrmanů...nespí mi pane Ptáček.... :)
Knihu ale mohu bez okolků doporučit.

25.12.2018 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Proměna je mé první seznámení s panem Kafkou. Povídka zasahuje lidskost a člověčenství hodně do hloubky. Kafka nenápadně manipuluje čtenářem a vtahuje ho do pocitů a situací o kterých doposud neměl ani zdání.

20.04.2018 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Jo musím uznat, že i druhá kniha série autora se povedla. Lousknul jsem jí za sobotu, nějak nešlo přestat. Je trošku jiná než Anděl, ale opět napínavá a vrstevnatá a trvalo mi zase dost dlouho, než jsem poznal kdo to je. Takže můžu jen doporučit.

03.02.2018 5 z 5

Zázrak flamendrů Zázrak flamendrů Jaroslav Havlíček

Ač nejsem velký fanda povídkových knih, tato je prostě dokonalost sama. Jaroslav Havlíček pomocí krásného jazyka vypráví příběhy obyčejných lidí, vesměs neveselé, ale přesto zajímavé a dechberoucí. Ostatně netřeba více popisovat, stači prostě číst.

25.10.2021 5 z 5

Pach krve Pach krve František Niedl

Poslední díl Vřesovských s epickým koncem. Všech šest dílů mě bavilo, ale jak jsem psal už dříve, autor je dost shovívavý na své hlavní hrdiny a nechce se s nimi louočit. Někdy by mohla záchrana přijít i o pár chvil později a gradace děje by byla zase někde kousek dál. Každopádně poctivý historický román a třeba se zase někdy shledáme.

04.07.2019 5 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Krapet bláznivá rodinka v čele se stoicky klidnou matkou. Mladý Gerry je sympaťák, ale za bráchu bych ho asi tak úplně nechtěl. Každopádně, život na Korfu je mi tak nějak velmi blízký a věru přiznám, že jsem jim jej záviděl. Příběhy byly jemné a laskavé a ke všemu se člověk i přiučí nové věci o cizokrajné fauně a flóře a taky o životě místních lidí. Kniha se mi líbila a určitě se k ní vrátím. Můžu jen doporučit.

04.12.2017 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Kniha je psaná tak realisticky, že jsme měl problém rozeznat, zda se příběh opravdu stal, nebo je to jen fikce. Výborně napsáno a různé pohledy osob děj zajímavě oživovaly. No a než jsem se nadál byl konec.
Můžu jen doporučit!

30.06.2017 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Co říci? Orwell byl vizionář s až děsivou přesností. Model Farmy zvířat neskutečně rezonuje s totalitními režimy a obzvláště s druhou mnou čtenou knihou Souostroví Gulag. Už jen čekám, kde se najde autorův stroj času. Budu se opakovat, ale tuto knihu by si měl přečíst každý.

20.02.2017 5 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Opět povedené dílko, byl jsem překvapený, jak je kniha díky fotogafiím těžká :) Autorovi se povedlo vybrat zajímavé lidi se kterými vskutku souzním, obzvláště v této "pitomé" době. Určitě se ke knize ještě vrátím a pevně věřím, že bude pokračvání...

16.03.2021 5 z 5

Válka vlků Válka vlků Bernard Cornwell

Rád jsem se opět vrátil za starými známými, je pravdou, že v tomto novém dílu bylo víc politikaření, než pořádných bojů, ale asi to bylo dáno společenským vývojem a dobou. Přece jen panu Uhtredovi je šedesát let, a od dob jeho zajetí a následných bojů uplynulo hodně vody. Autor nás asi pomalu připravuje na velké finále a tak i přes málo bitev nechal umřít kdekoho. Líbí se mi rozumný nadhled hlavního hrdiny na náboženství a hlavně křesťanství jako takové. Ať si každý věří v co chce a stejně by bylo možno žít vedle sebe v míru, opět se potvrzuje, že ortodoxní fanatici jsou na škodu v jakékoliv společnosti. Budu se těšit na další pokračování.

25.09.2019 5 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Tak já nevím. Tyhle thrillery asi nejsou nic pro mě. Plusy, Mia je konečně krapet normánlní, Munch se taky dává do kupy. Hurá. Děj plyne tak nějak kontinuálně, místy nelogické dělení na kapitoly, kde v následující kapitole se jede dál, bez předělu. Oceňuju, že zde nejsou zbytečné linky, které nikam nevedou a nic nepřinesou. Na druhou stranu, samotný motiv je nuda a šeď a upřímně, aby tohle člověk všechno naplánoval a spáchal, tak to by nedal ani tým lidí a ne jeden člověk. Jak pravil klasik, co to muselo dát práce a přitom taková blbost, že? Vraždy jsou tak překombinované, že první, co mě napadlo je podobnost s milováním na 15m vysokém komínu, na kterém je na pivní lahvi deska a na tom.... ano naprostá blbost, ale hodně podobná provedení v knize. Další věc, již staré otřepané, všechno vím, ale nikomu to neřeknu, to zmáknu sám(a). Závěr Curyho dobrodružství jsem taky nepochopil. Takže se vrátím k české detektivkové klasice a snad někdy...

08.08.2019 3 z 5

Rozervané království Rozervané království František Niedl

Další pohodovka, děj se přiklání jednou na tu druhdy na onu stranu. Autor je na některé postavy až moc "hodný" myslím, že v té době by tito superhrdinové už byli dávno v pánu, ale alespoň nemusíme truchlit. A jde se na prozatím poslední díl, škoda budou mi tihle Vřesovští chybět.

02.07.2019 5 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Nedaří se mi najít to správné slovo, které by vystihlo tento příběh. Drsný, krutý, trpký, zanícený, špinavý, smutný, nešťastný, nespravedlivý a jistě mnoho dalších přídavných jmen, to vše je příběh Jezera a Namiho. Zarážející je i to, že není nijak nadnesený repektive nereálný a o to je děsivější. Určitě si přečtu i další knihy autorky.

26.04.2018 5 z 5

Rouputuan: Meditační rohožky z masa Rouputuan: Meditační rohožky z masa Li Yu

Ač je téma krapet kontroverzní a i když přihlédneme k datumu vzniku, jedná se stále o knihu poutavou a poplatnou, obzvláště dnenšní době. Myšlenek a postřehů běžného života je v této alegorii až až a každý si v ní najde to své. Každopádně je to takový menší políček "růžové knihovně" a autor si s láskou a romací moc hlavu neláme. A zkuste říct, že to není nejlepší kniha na světě. ;)

03.09.2021 5 z 5

Zlaté rouno Zlaté rouno Robert Graves

Román svým strohým stylem připomíná spíš literaturu faktu nežli román. Hlavní hrdinové jsou odvážní a chytří lidé, než mýtické bytosti a kladně hodnotím i popis osudů jednotlivých členů výpravy po návratu zpět. Ač se mi do doslovu už moc nechtělo, jsem rád, že jsem jej přečetl, autor zde vysvětluje své teorie a pohnutky k úpravám děje popřípadě postav, přece jen se tato výprava konala poměrně dávno tomu. Není to sice román, který díky napětí ani neodložíte, ale jsem rád, že jsem si ho přečetl, ač to trvalo celkem dlouho.

01.09.2021 4 z 5

A já pořád kdo to tluče A já pořád kdo to tluče Radka Denemarková

Díky komentáři Alef jsem se pustil do první knihy Radky Denemarkové...no a bylo to těžké. Pokud čekáte děj, tak jej nečekejte, vše se odehraje na desetníku, pokud čekáte happy end, tak čekejte, to je vaše věc... Dojmy po dočtení jsme nechal chvilku uležet, ale jsou spíš horší než lepší. Na knize jsem nenašel nic pozitivního, autorka mi pomaličku vyjevila odporný bolák ve kterém se velice umně porýpala a rozhodně nenechá čtenáře stát bokem a neušetří ho detailů. Kniha je krutá a neúprosná, ale na druhou stranu je dobře, že se o těchto věcech píše, alespoň si uvědomíme, že existují a dotýkají se i nás i když nepřímo. Jak psal někdo předemnou, rozhodně znovu číst nebudu, ale na druhou stranu nelituju, že jsem četl a určitě to není poslední mnou přečtená autorčina kniha.

14.12.2019 5 z 5

Nikdo není ostrov Nikdo není ostrov Johannes Mario Simmel

Většinu svých zápisků zahajuji slovy: Hlavní hrdina... v tomto případě mám krapet problém. Phil Kaven rozhodně, tedy pro mne, hlavní hrinda není, nazvěme ho vypravěčem celého příběhu. Tak tedy, vypravěč je v tomto díle neskutečný šmejd, který se na konci chce polepšit a třeba i polepšil, ale kdo mu to uvěří, já rozhodně ne, protože vlk zústane vlkem. Nemám tyto typy moc v lásce a tudíž je mi naprosto fuk jak to s ním celé vlastně dopadne. Když už, tak mi byl mnohem milejší Bracken, to byl sice óbršmejd, ale alespoň si nehrál na nic co nebyl. O šéfovi SEVEN STARS raději ani nepíšu, megaóbršmejd mi za to nestojí.
Tak s padouchy, a že jich tedy bylo mnohem víc, v podstatě každý, kdo se mihl kolem SEVEN STARS, jsem se vypořádal. A teď vážnější nota. Kniha se věnuje velmi vážnému problému postižených dětí. Autor vynikajícím způsobem na pozadí megapříběhu slavné herečky a její "rodiny" vtáhne čtenáře do filozofických úvah na toto téma. Nenávist - tolerance, prospěšnost - zbytečnost, eutanázie, finance a to vše s kultivovanou, nevtíravou, nevnucucjící formou. V knize zazní názory i pro i proti a je jen na čtenáři jak se k problému sám postaví. Pokud se tedy mohu vrátit k tématu Hlavní hrdina potom je to pro mne samozřejmě Babs a doktorka Ruth. Jedna pro to co vytrpěla a jeěte v životě vytrpí, druhá pro svou obětavost, nadhled a velice silnou empatii.
I přes celkem přímočarý děj není kniha úplně snadné čtení a hlavně v druhé půlce je z ní dost úzko, každopádně doporučuju k přečtení s tím, že se jedná o nezapomenutelný příběh, stejně jako byla doporučena mi.

01.09.2019 5 z 5

Tajný deník Hendrika Groena, 83 1/4 roku Tajný deník Hendrika Groena, 83 1/4 roku Hendrik Groen

Musím uznat, že z počátku jsem byl z knihy rozpačitý, ale postupem doby jsem si členy klubu staří-ale-ne-mrtví oblíbil i s jejich přednostmi a slabinami. Sám hlavní vypravěč se člověku pomaličku, ale jistě zavrtá pod kůži, takže na konci zjistíte, že vám chybí a chcete vědět jak to bude dál s novým deníkem. Ttakže si půjčím pokračování a budu se těšit. Nečekejte, že se budete smíchy válet po zemi, jsou to spíš lehce úsměvné situace a glosy. Ten rozpačitý začátek byl porovnáním některých problémů nizozemských důchodců s tuzemskými. Mno co by pak psali naši, ale ti nejspíš raději nepíší nic. Nakonec se ale ukáže, že všude je chleba o dvou kůrkách ..., takže, pokud se nebojíte smrti, cynismu, důchodců na elektroskůtrech a front u výtahu, určitě můžu tuto knihu doporučit.

14.04.2019 5 z 5

Mort Mort Terry Pratchett

Wow, parádní díl. Prostě tam kde je smrt(ť) je děj zajímavý a strhující, nechybí paradoxní a úsměvné situace. Mort byl celkem sympaťák, pobavil mě rybář, a to že celkem dosti....každopádně vynikající díl s pěkným vyústěním celého příběhu, ač krapet pohádkovým, ale proč ne...Takže lidé čtěte a já jdu na další díl...

04.01.2019 5 z 5