eva3992 eva3992 komentáře u knih

Nejhezčí dny našich životů Nejhezčí dny našich životů Claire Lombardo

Otevírá se před Vámi příběh rodiny Sorensonových. Manželé Marilyn a David, kteří na všechny kolem působí jako nejšťastnější pár bez jediné chybičky. A jejich čtyři dcery. Každá je jiná, každá bojuje se svým životem. Někdy se navzájem milují, jindy nesnáší. A každý z rodiny se musí vyrovnat s tajemstvím, které se dostane na povrch.

V knize nás čeká jeden rok početné rodiny z pohledu různých vypravěčů a do toho se dozvídáme informace z minulosti, které nám postupně odhalují různá tajemství a objasňují některé životní momenty.

Když jsem si přečetla anotaci a tolik komentářů plných chvály, tak jsem byla přesvědčená, že je to kniha přesně pro mě. Mám ráda knihy o životě a ze života plné emocí. Mám ráda zajímavé a komplikované rodinné vztahy, ale bohužel, tahle kniha mě nezaujala a její čtení pro mě bylo náročné.

Myslím, že mým zásadním problémem bylo, že mi byly postavy nesympatické, já si k nim nedokázala najít cestu a v podstatě mě jen všichni štvali. Možná i díky tomu, jsem si nebyla schopná zapamatovat jména jednotlivých postav a poprvé jsem si při čtení postavy vypsala, abych věděla, o kom zrovna čtu. A to mi trvalo skoro až do poloviny knihy.

Některé problémy mi přišly až moc neskutečné, nereálné a někdy i trapné. Celkově mě to nebavilo a do čtení jsem se musela nutit. Ač jsou v knize probírána vážná a hodně citlivá témata, tak mě to nechávalo úplně chladnou. Nakonec (zhruba sto stran před koncem) mě jedno téma zasáhlo, ale na to, že má knížka přes pět set stran, je to opravdu málo.

Knihu úplně nezatracuji, o tématech, která se v knize řeší, čtu ráda a věřím, že pokud Vám sednou postavy, tak si čtení užijete. Já se do příběhu nedokázala ponořit a prožít ho.

12.09.2021 3 z 5

Zakázané ovoce Zakázané ovoce Jojo Moyes

Příběh poklidného přímořského anglického městečka, které naruší jeho nové osazenstvo. Do jedné vily se nastěhují umělci a bohémové, kteří jsou trnem v oku původním obyvatelům. Dvě přítelkyně – Lottie a Celii, však ono osazenstvo velice přitahuje a láká k návštěvě. Co se zde odehraje, bude mít důsledky i po padesáti letech.

Když jsem se po pár stránkách začetla, knížka mě velmi chytla. Moc mě bavilo porovnání tehdejší společnosti (kolem roku 1950). Upjaté paničky versus bohémové. Ve vile, kde žili umělci, bych se hned ráda ocitla a užívala si jejich nevázaného a svobodného života. Dalším plusovým bodem bylo moře, které nás provází celou knížkou.

Od začátku to bylo dost zdlouhavé, ale v první polovině mi to až tak nevadilo. Pak jsme se ale dostali do druhé části knihy, a to byl pro mě kámen úrazu. Autorka nás hodila do současnosti s novými postavami, takže čtenář chvíli tápe. Když si začne dávat vše dohromady, tak v podstatě vše pochopí dřív a je mu jasné, kam autorka spěje. Navíc se zde objevila moje neoblíbená hate-to-love pasáž, kterou já prostě v knížkách nemám ráda.

Druhou částí jsem se opravdu náročně prokousávala a měla jsem sto chutí to i vzdát. Kdyby autorka pokračovala v plynulém vyprávění první části, myslím, že by to bylo více čtivé. Kniha se mnou navíc vůbec nic neudělala, ač tu bylo hodně emotivních pasáží, nechalo mě to chladnou a s postavami jsem se nedokázala sžít.

05.09.2021 3 z 5

Rusovláska u cesty Rusovláska u cesty Anne Tyler

Hlavním hrdinou knihy je Micah Mortimer. Muž kolem čtyřicítky, co má rád všechno pěkně uspořádané a vše pevně ohraničené. Jeho rutinu však naruší jeho přítelkyně i jeden nezvaný host u jeho dveří. Dokáže se Micah změnit a porušit své rituály?

Knížky Anne Tyler miluji. Její Špulka modré nitě a Běh času mě okouzlily a nejinak je tomu i v tomto případě.

Už po pár stránkách jsem si Micaha oblíbila a zamilovala a žila jeho život společně s ním. Jeho rozhovory s „Bohem dopravy“ se mi natolik zalíbily, že je asi také začnu praktikovat (více pochopíte při čtení knížky).

V knize nečekejte žádné velké akce, je to kniha o životě jednoho muže, respektive o jeho jedné krátké části. Dozvíme se jeho myšlenky, jeho pocity a zároveň nahlédneme do jeho rodiny. To je společný jmenovatel autorčiných knih – rodina a její soudržnost. Věřím, že při pohledu do velké Micahovy rodiny si v ní najde čtenář i kousek té své.

V knize jsou úžasné dialogy. Spíše, než popis děje tu jsou kouzelné rozhovory, které si vždy moc užívám. Z příběhu jsem dostala přesně to, co od knih očekávám – emoce. Rozhodně mě zasáhla a dotkla se mě.
Bála jsem se toho, že je knížka útlá, ale autorka mě přesvědčila, že i na pár stránkách dokáže vykouzlit krásný ucelený příběh, který mě oslovil.

A co se mi také moc líbilo, tak název knihy, jeho význam se dočtete v knize, a to vysvětlení mi přijde opravdu milé.

Pokud si chcete přečíst něco krásného, dojemného a zároveň silného, tak toto je knížka pro Vás.

01.09.2021 5 z 5

Opravdové zločiny Opravdové zločiny Lucie Bechynková

Že už jste tento název někde slyšeli? Určitě ano! Podcast Opravdové zločiny zná mnoho z nás. Jeho moderátorka a spoluzakladatelka připravila do knihy ty nejzajímavější světové zločiny.

Tato kniha Vám opravdu nedá spát. Budete kroutit hlavou nad krutostí některých vrahů, nad jejich důmyslností anebo naopak nad jejich pohodou, s jakou dokázali zabíjet.

V knize najdete téměř 40 nejzásadnějších světových zločinů, a ještě jako bonus 3 rozhovory s lidmi ze světa kriminalistiky.
Příběhy jsou napsány přehledně, jasně a poutavě. Do některých se ponoříte, že nevnímáte ani okolí. Někdy jsou také doplněny fotografií samotného zločince, oběti nebo třeba místa zločinu.

Knihu můžete zhltnout najednou, jako třeba já, anebo si ji můžete dávkovat postupně. Tím, že jednotlivé příběhy na sebe nenavazují, jí můžete otevřít kdekoliv a začít číst. Nejen obsahově, ale i graficky se mi knížka moc líbila.

Pro fanoušky podcastu je tato knížka musthave, ale věřím, že i jinde si kniha své fanoušky najde.

29.08.2021 4 z 5

Na útěku Na útěku Jesús Carrasco

Kniha o putování malého chlapce vyprahlou pustinou. Před něčím a někým utíká a snaží se zachránit svůj život. Na své cestě se potká se starým pastevcem, což pro něj bylo osudové.

Tuhle knihu jsem si pořídila ve výprodeji za pár korun, myslela jsem, že by mě mohla zaujmout, ale že až tak…

Je to příběh několika málo dní, který se Vám však dostane pod kůži. Celé je to drsné, syrové, zajímavé a čtivé. Styl, jakým autor píše, mě neskutečně vtáhnul do děje, při čtení jsem měla neustále žízeň a prožívala jsem vše společně s malým chlapcem.

Ač je kniha útlá, musela jsem si ji dávkovat, opravdu to není lehké čtení. Tato kniha není nic pro slabší povahy, při čtení některých pasáží mi nebylo dobře.

Ne úplně ráda přirovnávám knihy, ale v tomto případě mi nejednou přišla na mysl podobnost s Nabarveným ptáčetem. Ne příběh, ale právě tou syrovostí a drsnými popisy.

Přes to všechno jsem si čtení opravdu užila, použitý jazyk, popisy krajiny a způsob vyprávění. Jako celek mi to sedlo.

29.08.2021 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Příběh Kyi, dívky, která žije v bažině a její rodina jí opustila. Zbyla tak sama a snaží se přežít a uchopit život do svých rukou. V druhé časové linii sledujeme vyšetřování vraždy mladíka, který byl uznávaný v místní komunitě. A jednou z podezřelých je právě „holka z bažiny“.

Když jsem tuto knížku začala číst, byla jsem unesena a měla jsem velká očekávání. Bohužel však v polovině knihy přišel zlom a mé nadšení nevydrželo.

Hned od začátku vás kniha vtáhne do děje. Je to napínavé i smutné. Opravdu se Vás to dotkne. Popisy krajiny a přírody jsou zde neskutečné. Představivost pracuje naplno a vy máte pocit, že se potřebujete jet podívat, kde vlastně Kya žije a jak to tam vypadá.
Ač je to více popisné, ne nijak moc akční, čte se to dobře, člověk se u toho nenudí. Kyu si zamilujete a budete jí fandit.

Kolem poloviny knihy přišla romantická linka, která mi tam nejprve seděla a autorka nám přibližuje, jaké to je, když opravdu osamocený člověk touží po doteku, po lásce, po tom, s někým být. Ale pak se to pro mě zvrtlo a kniha se přehoupla do červené knihovny a všechno tam pro mě bylo moc „růžové“.

Přišlo mi to jak Pygmalion, jak pohádka o tom, jak chudá holka ke štěstí přišla. Bylo to pro mě hodně neuvěřitelné a čtení jsem si už tak neužívala. A pak i konec, kde Vás čeká ještě překvapení mně bohužel přišel spíše směšný.

Knihu jako celek však úplně nezavrhuji, začátek jsem si skutečně moc užila a věřím, že si své čtenáře rozhodně najde.

3,5*/5*

29.08.2021 3 z 5

Když se přání neplní Když se přání neplní Blanka Hošková

Příběh Terezy, která si žije poklidně svůj život, potká osudového muže a je šťastná. Jen vytoužené miminko ne a ne přijít. Když se po dlouhých letech zadaří, je rodinka spokojená a užívají si života. Až do chvíle, která změní život všem a my sledujeme cestu Terezy, jak se s tím dokáže vypořádat.

Autorka nechala skvěle nahlédnout do ženské duše, co si prožívá a čím prochází, když nemůže otěhotnět. Kdo to zažil, rozhodně se najde v příběhu, je to opravdu hodně reálné. A zároveň tu sledujeme pocity matky, která se učí vycházet s „puberťákem“, jenž má svou hlavu a chce si věci dělat po svém. Kromě starostí a problémů se zde však dočteme např. i to, jak si může žena udělat radost a není od věci to také praktikovat ve svém vlastním životě.

V knize jsou dvě linky – přítomnost a minulost. V příběhu ze současnosti autorka naťukává témata, která se stala a nás to tak nutí číst dál, abychom se dozvěděli, jak to všechno bylo. Ze začátku mě přítomnost moc nebavila, ale jakmile jsem se dostala do části z minulosti, čtení jsem si začala opravdu užívat a zhruba od poloviny knihy jsem se začetla natolik, že jsem už knihu neodložila a četla dlouho do noci, dokud jsem jí celou nepřečetla.

Knížka mě možná oslovila i proto, že jsem ve stejném věku jako hlavní hrdinka a dokázala jsem se dobře vcítit a vžít do jejích problémů i pocitů a nejednou jsem viděla samu sebe ve stejné situaci.

Jediný problém, co jsem s knihou měla, byl styl psaní. Ze začátku mi opravdu trvalo, než jsem si na něj zvykla. Kromě jiného mi například vadilo, když autorka o něčem vypráví, v tom si vzpomene na něco z minulosti, tak to naťukne a vrátí se zpět do přítomnosti. Bylo to chvílemi nesouvislé. Ale byl to můj osobní problém a po chvíli čtení jsem si zvykla a knihu jsem již dočetla bez problémů.

Konec příběhu byl zvláštní, až otevřený a skoro mi připadalo, že je připravený na další díl. Tak uvidíme, zda nás autorka nepřekvapí nějakým pokračováním.

Příběh je o životě a ze života. Nebyly tam žádné akční zvraty, ale naopak je to o tom, co život a osud postupně připraví a jak se s tím jednotliví lidé dokážou vypořádat.

23.08.2021 4 z 5

Klíč Klíč Kathryn Hughes

V knize sledujeme dva příběhy, jejichž společným tématem je nemocnice pro duševně choré. V současné dějové lince je Sarah, která se chce dozvědět co nejvíc o opuštěné nemocnici a ráda by o ní sepsala knihu. V minulosti sledujeme pacientku Amy a zdravotní sestru Ellen, které nám vykreslují život v „blázinci“ kolem roku 1950. Jak to tak bývá, osudy hlavních hrdinek se prolnou, ale autorka nás bude pěkně napínat, než nám prozradí, co je vlastně spojuje.

Na tuto knihu jsem se těšila. Mám ráda příběhy z takovýchto ústavů. I tady byly informace zajímavé, avšak hodně strohé. Nešly vůbec do hloubky, bylo to takové letem světem. Celkově i celý příběh na mě takto působil – velké skoky v čase, všechno se prolétlo rychlostí blesku.

Bohužel jdu proti proudu a kniha mě nezaujala tak, jako ostatní. Jediné, co musím uznat, je její čtivost, četla se dobře, stránky jen mizely před očima, ale to je bohužel tak vše.

Celé mi to přišlo prvoplánové, jedna z romantických linek bohužel až trapná. Navíc, ač jsou v knize různé srdceryvné a emoční situace, tak mě to vůbec nezasáhlo. K hlavním hrdinkám jsem si nedokázala vytvořit žádný vztah, takže to, co prožívaly, mě neoslovilo.

Po slibném začátku jsem zhruba od sté strany četla bez zájmu a bez očekávání a myslím, že už mě v knize nic nepřekvapilo a nezaujalo. Příběh měl potenciál, zajímavé téma, ale bohužel nevyužité.

21.08.2021 3 z 5

Dobrá matka Dobrá matka Sinéad Moriarty

Příběh Kate, matky třech dětí, kterou opustí manžel kvůli mladší ženě. Kate se s tím musí vypořádat a do toho její rodinu zasáhne nečekaná těžká rána – její dvanáctileté dceři Jess lékaři diagnostikovali leukemii. Rodina je tak vystavena další zkoušce, která je může stmelit anebo navždy rozdělit.

Tak tohle jsem vážně nečekala, rodinné drama, které Vás chytne a nepustí. Knížku jsem přečetla za jeden den, protože jsem potřebovala nutně vědět, jak to bude dál. Než se pustíte do čtení, připravte si opravdu hodně kapesníčků, já brečela od začátku až do konce. Možná i díky tomu, že jsem ve věku Kate a sama mám stejně staré děti, tak mě to opravdu hodně zasáhlo.

To, co prožívala hlavní hrdinka, si neumím, a hlavně ani nechci, představit. Knížka, která je plná emocí, je psána svižně, žádné zbytečné „omáčky“ kolem, celé to má spád a nutí Vás to číst dál. Kromě samotné nemoci řeší rodina další problémy, které se dějí i v běžném životě, takže se v příběhu spoustu čtenářů najde.

Autorka se snažila vážné téma odlehčit vtipnými momenty a myslím, že se ji to povedlo a nejednou jsem se při čtení musela usmívat a zasmát.

Co mi trošku vadilo, tak deníček nejmladšího syna, který se několikrát v knížce objevil. Deníček byl plný chyb. Chápu, že se autorka snažila, abychom viděli problémy rodiny očima nejmladšího sedmiletého syna, ale pro mě to byl rušivý moment. Buď bych tam chyby nepsala vůbec anebo úplně vynechala tuto část.

Ale jinak knížka, která obzvláště všechny matky, chytne u srdce. I když k ní mám pár malých výhrad, nemohu hodnotit jinak než plným počtem hvězd, neboť emoce jsou to, co od knih očekávám. A určitě se podívám i po další knize autorky.

21.08.2021 5 z 5

Nejdelší jízda Nejdelší jízda Nicholas Sparks

V knížce sledujeme dvě dějové linky – devadesátiletého Iru, který po autonehodě vzpomíná na svou osudovou lásku Ruth a jejich život. A v současnosti sledujeme Luka a Sophii, mezi kterými přeskočí jiskra. Téměř celou knihu čekáme (a tušíme), jak se oba příběhy protnou a musím říci, že to bylo docela zajímavé.

Pokud máte rádi romantické knihy, tak Vás tahle nemůže minout. Příjemná romantická oddechovka, která Vás pohltí a nepustí. Ač má knížka více jak 400 stran, nemohla jsem se od ní odtrhnout a přečetla ji téměř na jeden zátah.

Moc mě bavilo hlavně vzpomínání Iry na jeho minulost a celý jeho život. Vždy jsem se těšila, co se dozvím dalšího a kam se jeho život ubíral.
V příběhu Luka a Sophie mě bavila jejich čistá láska, ale co mě rozčilovalo, tak některé „pubertální“ problémy hlavní hrdinky. Informace např. o tom, jak se nalíčila, mně skutečně připadaly zbytečné.

Ale jako celek jsem si knížku moc užila a rozhodně se podívám i na film. Je mi jasné, že si u něj pěkně pobrečím (stejně jako u knížky ).

Toto je moje druhá kniha od Nicholase Sparkse a myslím, že frekvence čtení jeho knih 1x za rok je pro mě ideální. Vidím to, že příští rok na dovolenou vyberu opět nějakou jeho knihu.

21.08.2021 4 z 5

Psáno s lítostí Psáno s lítostí Aly Martinez

Děj knihy sledujeme ve dvou časových rovinách – když bylo Hadley osm let, zachránil ji Caven život. V tu chvíli se do něj zamilovala a čekala na něj celý život.
V současnosti sledujeme Cavena, který jednoho dne najde za svými dveřmi novorozené dítě a u něj dopis, že se stal tátou. Po prvotním šoku si ho malá Rosie získá a on udělá všechno, aby se jeho dcerka měla jako v bavlnce. Ovšem jednoho dne se objeví její matka.

V hodnocení této knihy půjdu (jak už to u mě bývá) proti proudu. Co musím vyzdvihnout, tak rozhodně čtivost. Tajemství z minulosti bylo fajn a celkově jeho postupné rozplétání.

Co já v knihách nemám ráda, tak je to milostná linka „hate to love“, mně to všechno přijde stejné a nebaví mě to. V knize je spousta emočně silných momentů, ale se mnou to nic neudělalo. Nedokázala jsem se vžít do hlavních hrdinů, nechalo mě to chladnou.

Konec byl nečekaný a hodně zvláštní. Až po dočtení jsem zjistila, že brzy vyjde pokračování, ale upřímně si myslím, že se do něj nepustím. Ale věřím, že své fanoušky si tato kniha najde.

19.08.2021 3 z 5

Fobie Fobie Wulf Dorn

Příběh Sarah, která se jednou v noci probudí, protože slyšela, jak se nečekaně vrátil domů její manžel. Když ho však uvidí, je to cizí člověk. Ale má na sobě manželovo oblečení, má jeho klíče, jeho auto. Její skutečný manžel beze stopy zmizí. Kdo je ten záhadný muž a co se stalo s pravým manželem Sarah?

Psychothriller, který Vám pěkně zamotá hlavu a pohraje si s Vašimi strachy a nočními můrami. Kniha, od které jsem neměla žádná očekávání, ale nemohu říci, že bych byla nadšená.

Někdy mě čtení zcela pohltilo, bylo to napínavé, akční, zajímavé. Ale bohužel, někdy mi to přišlo překombinované a až moc nereálné. Konec byl dost zvláštní.

Navíc, když jsem knihu vzala po čtrnácti dnech do ruky, tak jsem měla velký problém si vzpomenout, o čem to vlastně bylo.

Takže za mě průměr - nenadchne, neurazí.

19.08.2021 3 z 5

Slečny Slečny Anne-Gaëlle Huon

Příběh mladé Španělky Rosy, která se vydává za prací do malého francouzského městečka. Rosa neměla lehký život a ani ve Francii se jí moc nedaří, ovšem až do doby, než ji mezi sebe přijmou „Slečny“…

Od této knihy jsem dostala přesně to, co jsem očekávala – milý, odpočinkový příběh, který ve mně vzbudil emoce. Četla jsem ji na dovolené a skvěle mi sedl.

Příběh je vyprávěn jako vzpomínka a od začátku si nás autorka získá tajemstvím, které pomalu rozplétáme. Ze zvědavosti jsem otáčela stránky a chtěla jsem vědět, jak to bude dál. Kniha je psána jednoduchým jazykem, ale i tak to na mě fungovalo a má představivost jela naplno. Ke konci mi rozhodně ukápla nejedna slza dojetí a emočně jsem si příběh opravdu užívala.

Bavila mě Francie, to, jak žily slečny, bavilo mě prostředí z výroby Espadrilek, bavilo mě číst o tehdy začínajících, nyní slavných módních značkách i o dalších známých osobnostech (jen toho Chaplina bych klidně vynechala).

Nečekejte knihu, která Vám změní život, ale takovou, u které si odpočinete, dojmete se a možná se dozvíte i něco nového.

16.08.2021 4 z 5

Modrá kočka Modrá kočka Martyna Bunda

Příběh o modrých kočkách, které se drží v blízkosti těch, kteří to potřebují. Avšak hlavně příběh o lidech z oblasti Kašubska, o kterém si myslím, že toho lidé moc nevědí. Příběh napříč stoletími a napříč různými postavami – mnichů, jeptišek, bab bylinkářek, silných žen i chudáků.

Tak tato kniha byla opravdu zvláštní, ale já jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla. Ocitáme se nejdříve v roce 1370 a přes různé zajímavé postavy se dostáváme až do současnosti. Autorka nám tak ukazuje historii území Kašubska, o kterém jsem neměla, až do této chvíle, ani ponětí.

Úžasné příběhy, které na sebe navazují a představí nám život, který zde rozhodně nebyl jednoduchý. Poznáme zajímavé babky kořenářky i mnichy. Přečteme si o tom, jak někteří začali zpochybňovat Boha, za to si mysleli, že nad námi by mohl být vesmír. Příběhy byly prolnuty i skutečnými postavami a událostmi.

Co mě obzvláště potěšilo, tak jazyk, který autorka použila. Ten je prostě nádherný, užívala jsem si každé slovo, dokázala jsem se začíst tak, že jsem vůbec nevnímala okolí. Tajemné magično i drsná realita jsou zde úžasně podány.

Půl hvězdičky ubírám proto, že tam na mě chvílemi bylo až moc „církevních věcí“. U některých jsem byla trošku mimo, ale to je můj osobní problém, kniha jako celek je úžasná.

Modré kočky byly skvělým průvodcem, ale klidně by jich tam mohlo být i víc.

Pokud si kniha najde toho správného čtenáře, tak bude nadšen. Myslím, že by si knihu mohli užít ti, kterým se líbila např. kniha Děti Volhy.

4,5*/5*

16.08.2021 4 z 5

Miss exitus Miss exitus Aleš Palán

Příběh o Emě, pracovnici domácího hospicu a její jeden den, kdy se seběhne tolik událostí, že je opravdu o čem vyprávět. Kromě citlivě popsaného přístupu k umírajícímu člověku se v románu řeší různé rodinné i přátelské vazby, ale třeba i společenská témata jako podnikání v devadesátých letech.

Nedávno se mi dostala do ruky knížka rozhovorů Aleše Palána Nevidím ani tmu a po jejím přečtení jsem se rozhodla, že se musím podívat po dalších autorových knížkách. Jako první se ke mně dostala tato kniha a jsem za to moc ráda.

Ze začátku jsem měla problém zvyknout si na její styl. Je psána v „du“ formě a přímá řeč tu není označena uvozovkami. Avšak jakmile jsem se začetla, tak to byla jízda. Ponořila jsem se do příběhu, oblíbila jsem si Emu a ten jeden den plný zvratů jsem si s ní opravdu užívala. Rozhodně to není jednoduché čtení, téma smrti je prostě smutné a náročné. Navíc je kniha místy pojata až jako detektivka. Knihu jsem po pár stránkách nemohla odložit a potřebovala jsem číst dál, abych věděla, jak to celé dopadne.

Knížka, která se mi moc líbila, ať už tématem, tak nakonec i to zpracování mi k tomu sedělo, a rozhodně budu pokračovat i v dalších knihách autora.

Nikdy nic nebylo Nikdy nic nebylo Tomáš Belko

Jelikož miluji hudbu a celou tvorbu skupiny Sto zvířat, byla tato kniha pro mě jasná volba. Kniha plná textů písní, které mě neskutečně baví.

Na začátku knihy nám autor napsal pár slov o sobě. Ten text byl lehký, plný humoru a tímto stylem bych si ráda přečetla celou knihu, bylo to super.

Samotné texty si moc užívám. Některé jsou ze života, u některých se pobavíte, u jiných zamyslíte.
Už dlouho jsem nečetla poezii, tak mi tahle knížka opravdu přišla k chuti.

A kdo neznáte kapelu Sto zvířat, rozhodně doporučuji si poslechnout alespoň pár jejich písní.

Kolibřík Kolibřík Sandro Veronesi

Kolibřík, Sandro Veronesi

Příběh jedné rodiny, který si každý z vás poskládá ze střípků vzpomínek, dopisů, seznamů, ale i básní a ukázek z jiných knih. Ústřední postavou je oční lékař Marco, díky němuž poznáváme lidi kolem něj. Melancholický román, ve kterém se objevuje smrt v různých podobách, avšak zároveň je i oslavou života.

Tato kniha je velice zvláštní, ale získala si mě. Od začátku se mi to dobře četlo. Hned v první kapitole nám autor naznačí tajemství, které nás nutí číst dál, abychom ho odhalili. Připravte se však na časté a velké skákání v čase. Některé dopisy Vám mohou přijít nicneříkající, ale čím více čtete, tím více se do příběhu dostáváte a pomalu ho rozmotáváte. Jednotlivé dílky skládačky do sebe začnou pasovat a Vy si to budete užívat.

Příběh není vůbec veselý, někdy je spíš čtení náročné a smutné při představě, čím vším si člověk může projít. Ale místy je to napsáno i zábavně a úsměvně. Většinu času však čekejte smutek a depresi.

Román o lásce, o rodině, o naději i o smrti. Jako celek je to krásné i zábavné, poučné i zajímavé, pomalé i napínavé. Je tam prostě všechno a já si čtení moc užila.

Původně jsem chtěla dát plný počet hvězd, ale nechala jsem si pár dní pauzu, než jsem o knize něco napsala a musím řici, že ač při čtení mi to přišlo hodně silné, tak po pár dnech jsem měla problém vzpomenout si, o čem kniha byla, takže bohužel ve mně zanechala méně, než jsem původně myslela. Ale i tak jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla.

4*/5*

Prostě na mě zapomněli Prostě na mě zapomněli Jiří Holub

Příběh se odehrává v roce 1945, kdy se osmiletá Klárka s rodinou odstěhuje z Prahy do Sudet. Němci byli vyhnáni a domy si zabírají jiní obyvatelé. Klárka si nový svět okamžitě zamiluje, i její novou přítelkyni – Helgu. Ta ve vesnici vyrostla, vychovala děti, ale teď je sama. Díky Klárce však dostane novou šanci.

Tahle knížka byla nádherná! Její čtení jsem si užívala a když jsem skončila, měla jsem sto chutí začít číst znovu od začátku.

Knížka je sice útlá, avšak vydá za tisíc stran. Je tam všechno – emoce, napětí, dětský pohled na krutý svět i rozvážnost zkušených, ale třeba i poválečný život šlechty. Navíc je neskutečně krásně napsaná, veškeré popisy jsem si zamilovala, vše jsem si dokázala reálně představit a díky tomu jsem vše prožívala společně s Klárkou a její rodinou.

Konec knížky jsem nečekala a rozhodně mě nenechal chladnou. Nejen knihy přímo z války jsou kruté, ale i doba těsně po ní nebyla vůbec jednoduchá. Tím, že je knížka útlá, tak v ní nejsou zbytečné a zdlouhavé pasáže. Všechno má svůj význam, každé slovo tam patří a u čtení se rozhodně nebudete nudit. Ba naopak, já hltala slovo za slovem a nemohla jsem ji odložit.

Tuhle knížku si prostě přečtěte, nezapomeňte na ni.

24.07.2021 5 z 5

Houpačky Houpačky Lucie Konečná

Příběh dvou kamarádek – Zdeny a Jiřiny. Již nejsou nejmladší, ale zbytek svého života rozhodně nechtějí prosedět někde doma. Hledají nové výzvy a třeba i mužskou náruč – nejen na erotické seznamce. A dostávají i různé bláznivé nápady – vydat se na kole 120 km a počátečního Alzheimera začít léčit trávou. Život se prostě musí prožít.

Tak tohle byla knížka, jakou už jsem dlouho nečetla :-D Od začátku neskutečně vtipná (některé pasáže musíte brát s nadhledem). Když jsem knihu četla v čekárně u lékaře, musela jsem si dávat pozor, abych se tam nezačala smát nahlas

Je to jízda od začátku až do konce. Nejsou zde žádná hluchá místa, celou dobu si čtení budete užívat. Kromě vtipu Vás tu zasáhnou i části s vážným tématem, které však k životu patří a knížku skvěle doplňují. Celkově je to hodně ze života, i když ne každý si na takový život troufá.

Knížka se četla úplně sama, je skvěle napsaná. Při čtení jsem si dokázala představit, že by byl příběh zfilmovaný, úplně jsem ho viděla před očima.

Pokud hledáte knížku, u které se opravdu zasmějete, tak Houpačky rozhodně doporučuji.

24.07.2021 5 z 5

Slunečnice Slunečnice Sarah Winman

Příběh o lásce, o přátelství, o tom, jak může být život nespravedlivý a krutý, o bolestných ztrátách, a hlavně, o slunečnicích.

Vůbec jsem netušila, co od této knihy mám čekat. Ani po přečtení anotace jsem nebyla chytřejší, podle obalu jsem čekala young adult, ale to to také nebylo. No, a nakonec jsem i po přečtení lehce zmatená.

V této knížce najdeme spoustu bolesti ve všech možných podobách. O nalezení i ztrátě, o smíření i odpuštění. Je v ní hledání sama sebe i snaha o pochopení ostatních. Je neskutečné, co vše může jeden člověk prožít a čím si musí projít, než dojde ke svému cíli, ke svému pochopení.

Takováto témata ráda vyhledávám a čtení takových knížek mě fakt baví, ale tahle mi úplně nesedla. Myslím, že můj problém byl styl, jakým je napsána. Přijde mi to jako jeden velký tok myšlenek, ve kterých skáčeme v čase i v místě. Navíc v polovině knihy se změní vypravěč a my tak některé pasáže čteme znovu, jen pohledem někoho jiného.

Bohužel mi kniha nedokázala předat emoce, ač je to kniha v podstatě jen o emocích. Vůbec se mě to nedotklo.
Zajímavá kniha se zajímavým námětem, ale bohužel ne pro mě.

3,5*/5*

21.07.2021 3 z 5