freejazz freejazz komentáře u knih

Kdo se směje naposled Kdo se směje naposled Arjuna Ardagh

celý problém našich existencií je v tom, že robíme zložité veci z jednoduchých a neriešiteľné zo zložitých. určite ani táto kniha nie je návodom na použitie života, ale ak čitateľ chce, ponúkne mu celú sériu otázok, nad ktorými je dobré sa zamyslieť.

20.03.2018 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

pro Domina CZ
nemůžu říct nic jiného, že ne a nemáš pravdu.
kdybych podle toho, jak ty posuzuješ Babičku, posuzoval knížky z jiných dob, musel bych se vysmát ze Tří Mušketýrů i Otce Goriota, Shakespeare by byl k zblití a takového Homéra a jeho Iliadu bych teda opravdu nikdy ani nevzal do ruky.
následkem toho by se ze mě vyklubal dokonalý ignorant, který nic neví a nic nezná a žije jenom pro přítomný okamih.
velikost Babičky netkví v tom, že idealizuje poměry nejenom na Starém bělidle a na zámku, ale v tom, že ukazuje sílu osobnosti obyčejné - neobyčejné vesnické ženy, která žila bohabojný život a celý život především milovala své bližní.
velikost Babičky, na rozdíl od současné "spotřební spisby", abych se vyjádřil kulantně, tkví v tom, že má co říct stále dalším a dalším generacím. a třeba i v tom, že je dokladem vyspělosti češtiny, ve které bylo možné v polovině 19. století sepsat takové dílo. opět - na rozdíl od současné produkce, kdy člověk občas nabývá dojmu, že autor je cizinec, minimálně mimozemšťan a čeština je pro něj neznámá pevnina.
samozřejmě, dnes, kdy frčí akční nabídka a jestli se na dvou stránkách nestrhne bouře, nezastřelí pět divných kreatur nebo neprocestuje svět třikrát dookola, se Babička čte poněkud složitě. ale o to přece jde - poznat hloubku jazyka, začíst se do příběhu z jiné doby...
a to jsem se nezmínil o lidových moudrech, která v té době vládla světem, o zvycích a tradicích, jimiž se řídili obyčejní lidé. kdyby je Božena Němcová nesepsala, byly by se ztratily. a pak by nám zůstaly už jenom blivajzy z televizních kanálů a stok.

je lepší být "staromilcem" nebo bezduchým konzumentem hambáčů?

20.03.2018 5 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

žiadna ďalšia McEwanova kniha ma tak nedostala ako Betonová zahrada. čítal som ju ako v tranze.

Babička Babička Božena Němcová

mám niekoľko vydaní tejto klasiky, ale najradšej mám tie, v ktorých sú ilustrácie môjho rodáka Adolfa Kašpara.
a najradšej mám filmové spracovanie, v ktorom sa predstavila Libuška Šafránková v úlohe Barunky (ale viac sa mi tam páčila Divá Bára:)

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

dnes už by som to nečítal, ale pred 40 rokmi to bolo pre mňa nové, atraktívne, dobrodružné, jednoducho som dostal túto knihu do ruky v pravej chvíli. ale doma ju mať nemusím.

17.03.2018 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

keby Coelho nenapísal nič iné, toto by stačilo. žiadna iná jeho kniha ma neoslovila a nedokázal som sa do nej začítať. toto bola príjemná rozprávka s poučnými zastaveniami, ale nijako ma neurazila. jednoducho vydarená vec.

17.03.2018 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

absolútne povinná literatúra pre každého, čo v živote prečítal čo len obrázkové leporelo.

17.03.2018 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

nech čítam knihu alebo pozerám film, nejde mi do hlavy, ako presne dokázal Orwell v roku 1948 vykresliť biedu a úpadok civilizácie v pomyslenom roku 1984.

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

boli to galeje. šesťstostranové. príklad toho, ako to dopadne v krajine, ktorá sa ide zblázniť z politickej korektnosti a na to, čo sa dá povedať jednou vetou, potrebuje tonu papiera a milión slov. určite nebudem hľadať ďalšiu knihu autorky.

17.03.2018 1 z 5

Memento Memento Radek John

to boli časy, keď sa Radek John venoval literatúre a nie politikárčeniu. dnes už by som si od neho asi nič neprečítal, ale v 80. rokoch to boli riadne pecky.

17.03.2018 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

kvalitná kniha.
najlepšie bolo, keď som ju hľadal v kníhkupectve v malom meste. predavačka nevedela, zavolala vedúcu, tá sa "zamyslela" a povedala, že oni nemajú priestor na to, aby držali všetky knihy z poľnohospodárstva...

Besídka zvláštní školy Besídka zvláštní školy Miloslav Šimek

„Seděl jsem sám v přeplněném kupé...“
„Nechci tu slevu zadarmo!“

některá naše setkání byla jako opakování dialogů a sentencí... nevím, jestli se pánové také tak bavili jako my při čtení a deklamování, pravdou ale je, že po sobě zanechali svěží dílo, které nám občas pomohlo rozjasnit chmurnou dobu.

Rukopis Rukopis Michael Stephen Fuchs

najprv som nerozumel tomu s tým prekladom, ale ako som sa "včítaval" do knihy, šiel som do vývrtky. pripadalo mi to ako šmírák s poznámkami a alternatívnymi verziami rovnakej myšlienky. lenže keď dnes už robí prekladateľa každý, kto preloží kopu papiera z jednej strany stola na druhú...
a k samotnej knihe. čo to malo byť? postkyberpunk? anti-fiction? obžaloba konzumnej spoločnosti? adorácia počítačovej doby?
mne to pripadalo ako "slovní průjem" s množstvom odkazov na tarantinove filmy, ktoré ozaj nemusím. niečo ako nepodarená počítačová online strieľačka, v ktorej má každý tisíc životov a hlavný hrdina ich má milión. neuveriteľné množstvo nelogických a nezmyselných obratov "v záujme deja", superakční hrdinovia, ktorí sa prestrieľajú až ku konečnej odmene, ktorou je dvojitá porcia vanilkovej zmrzliny...
keby takýto škvár napísal žiak základnej školy, nadšený z možností počítačov, virtuálnej komunikácie, siete a pokazený hlúpymi strieľačkami a béčkovými hollywoodskymi filmami, tak sa nečudujem, zodpovedalo by to veku. ale že to napísal štyridsiatnik... a keď som si ho teraz vygooglil, už sa nečudujem a končím.
jediný prínos? kúpil som tú knihu za korunu, takže ju môžem pokojne nechať niekde ležať na lavičke.
odporúčanie? využite svoj čas lepšie!

16.03.2018 1 z 5

Amatéři aneb Jak svět přichází o básníky Amatéři aneb Jak svět přichází o básníky Ladislav Pecháček

knihu, ktorá vznikla oveľa skôr než film, som našiel v sklade v predajni Česká kniha v Bratislave na jeseň 1982. bolo ich tam možno 40, stála 10 Kčs a po prečítaní som ju doslova vnútil každému kamarátovi, ktorý prišiel do kníhkupectva. keby som ju nepredal, bola by skončila v zbere, zošrotovaná, lebo z pohľadu vtedajších kulturistov nezaujímavá... samozrejme, zabával som sa na nej od prvej po poslednú stránku.
žiaľ, môj exemplár sa stratil. niekto mi ho ukradol. a tak rád by som mal túto knihu v knižnici. lebo je to originál príbehu, z ktorého sa stal najdlhší filmový seriál v Čechách a hovorí vlastne o mojej generácii.
perfektné a nadčasové dielko, ale takých je v českej literatúre viac, stačí, keď spomeniem iba Saturnina alebo Rozmarné léto...

14.03.2018 5 z 5

Príbehy z Tokaja / Tales from Tokaj Príbehy z Tokaja / Tales from Tokaj kolektiv autorů

Takto by mohla vyzerať propagácia regiónu, keby sa do nej nemontovali "politici" a trafikanti. Ale to by sme nesmeli žiť na Slovensku...

13.03.2018 5 z 5

Celý život. Výbor z deníků 1948–1984 Celý život. Výbor z deníků 1948–1984 Jan Zábrana

po přečtení konstatuji, že tohle bych nedokázal. být tolik bit a ponižován a přece znovu vstát a udělat ohromný kus práce.
je fakt, že jsem knížku četl jako v transu a počáteční nápad vypisovat si díla a autory, o kterých se Zábrana zmiňuje rychle vyprchal. je lepší mít knížku doma, radši počmáranou, ale k ruce. jako memento zvůle.
přes těch více než tisíc stránek vás zvu ke čtení. je to dobrodružná výprava, je to něco úplně jiného, než barvotiskové obrázky z učebnic dějepisu.

11.03.2018 5 z 5

Ohlédnutí Ohlédnutí Jiřina Zábranová

pro všechny, kdo pláčou za mlékem za korunu devadesát a rohlíky po třiceti haléřích, bych tuto knihu doporučoval ne jako povinné čtení, ale jako jediné čtení. a prokládal bych to vzpomínkami samotného Jana Zábrany, aby ti obdivovatelé budovatelské éry měli neustále před očima, co dokáže zvůle lidu, ne lidu, lůzy, co dokázala komunistická hrůzovláda s jednou rodinou. ale stejně by jim nedošlo, co dokázala s celým národem...
čtěte!

11.03.2018 5 z 5

Nonstop kníhkupectvo pána Penumbru Nonstop kníhkupectvo pána Penumbru Robin Sloan

našiel som vo výpredaji, zobral za pár drobných a čítal bez predpojatosti. oplatilo sa. logická, tajomná, čítavá a na záver samozrejme nedopovedaná, čo je na každej knihe to najlepšie. celkom by som si prečítal pokračovanie, ale to asi neexistuje.

10.03.2018 5 z 5

Krajina príbehov Tokaj - Rovina Krajina príbehov Tokaj - Rovina Slavomír Szabó

Toto je fajn spôsob, ako priblížiť miesta, ktoré poznáme len z počutia. Mix poviedok, povestí, historických faktov i užitočných turistických informácií. Až z toho vznikne jediný nedostatok - 400 stranový bedeker si iste nepribalím na cestu, takže ho musím prelúskať ešte predtým, než sa vydám na cesty:) Ale o to asi ide - zaujať a prilákať pozornosť.

05.03.2018 5 z 5

Myslina - stopy času v pamäti obce Myslina - stopy času v pamäti obce kolektiv autorů

Aj malé dedinky môžu mať veľké dejiny. Príležitosť pripomenúť ľuďom, že majú byť na čo hrdí.

05.03.2018 5 z 5