Gracian1964 Gracian1964 komentáře u knih

Život Život Keith Richards

Výborná kniha a úprimná výpoveď od človeka, ktorý toho zažil za niekoľko životov. Veľmi poučné a pútavé, mnohé som sa dozvedel. Budem sa musieť dovzdelať v ich diskografii, radšej neskoro ako nikdy.

04.07.2022 5 z 5

Štvrtkový klub detektívov Štvrtkový klub detektívov Richard Osman

Pomalé rozjazdy mi neprekážajú, takže mi nerobili problém. Ako zhodnotil komentátor podo mnou, celkovo s ním môžem súhlasiť. Prečítal som si to, našťastie bola z mestskej knižnice, inak by mi bolo asi trochu ľúto, že som si ju kúpil. Pravdepodobne by som ju predával, nie je z kníh, ktoré by som čítal druhý raz. Myslím, že o ďalšiu knihu od pána Osmana nebudem mať záujem, nič v zlom, želám mu všetko najlepšie a šťastný nový rok, prípadne čokoľvek iné, hm...

15.05.2022 3 z 5

Na shledanou tam nahoře Na shledanou tam nahoře Pierre Lemaitre

Tak toto bola parádna jazda, veľmi príťažlivé a zaujímavé obdobie, koniec 1. svetovej vojny a pár rokov po nej. Dobré, pútavé aj napínavé čítanie. Vraj existuje aj film, ten by som si veru rád pozrel.

15.04.2022 5 z 5

Temné vize Temné vize Stephen King

Poviedku Kecky od Kinga som už čítal v jeho inej poviedkovej knihe, z týchto jeho poviedok sa mi najviac páčilo Venovanie. Od Simmonsa Iversonovi jámy a samozrejme posledná dlhšia novela.

25.02.2022 5 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Ako to už býva u tohto pána pravidlom, opäť bravúrne napísané, dosť depresívna téma. Musím však priznať, že zatiaľ zo všetkých kníh, ktoré som od tohto autora čítal (a čítal som skoro všetky okrem jednej), sa mi táto asi páčila najmenej, respektíve ma až tak neoslovila.

06.02.2022 4 z 5

Vilkovia Vilkovia Ivan Medeši

Tak totok je teda porádný hardkor, ha! Normálne som sa červenal. Len pre otrlých čitateľov, už poučených.

01.11.2021 5 z 5

Noc Valpurgina Noc Valpurgina Gustav Meyrink (p)

Nuž, neviem, Golem sa mi páčil viac. Prečítal som to síce, ale tešil som sa, až to skončí. Možno bola chyba, že som mal staré vydanie z roku 1925.

02.09.2021 3 z 5

Wim Hof – Ledový muž Wim Hof – Ledový muž Wim Hof

Konečne sa mi to podarilo dočítať. Zaujímavé čítanie, pre niekoho podnetné, pre iného nie. A pre mňa? Asi niečo medzitým. Každopádne, už skoro dva mesiace sa sprchujem studenou vodou, ale najskôr si pustím teplú. Nie je to až také strašné.

16.08.2021 4 z 5

Vybledlá krajina s kopci Vybledlá krajina s kopci Kazuo Ishiguro

Konečne aom sa dopracoval aj k prvej knihe tohto skvelého japonského angličana, alebo žeby anglického japonca? To je jedno. Nesklamal ani tentoraz, i keď v mojom súkromnom rebríčku vedú suverénne Neutešenci.

14.06.2021 5 z 5

Most přes řeku Něroč a jiné prózy Most přes řeku Něroč a jiné prózy Leonid Cypkin

Hurá, opäť dávam prvý komentár. Kniha ku mne prišla ako dar od priateľa, ktorý si ju omylom kúpil duplicitne. Pre mňa doteraz celkom neznámy autor. V tejto zbierke je vraj celá jeho tvorba, okrem románu Léto v Baden - Badenu. Poviedky rôzneho charakteru, niektoré kratšie, niektoré dlhšie, niektoré zaujímavé, iné už pomenej. Zvláštne je, že občas sa celá poviedka skladá prakticky len z jednej dlhočiznej vety, hm.... Trvalo mi niekoľko mesiacov, kým som sa tým prehrýzol. Kvalitne napísané, o tom žiaden diskurz.

17.04.2021 5 z 5

Zimní král Zimní král Bernard Cornwell

Mám za sebou už pomerne dosť kníh od Cornwella, ale táto ma bavila z nich najmenej, hm... Neviem, či sa pustím aj do pokračovaní, uvidíme. Zrejme to nebude hneď.

31.03.2021 3 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Smutná a pravdivá kniha. Som rád, že som si ju prečítal, mám veľké medzery v tomto autorovi, okrem Smiešnych lások a Sviatku bezvýznamnosti som pravdepodobne nečítal nič, mal by som to napraviť.

06.03.2021 5 z 5

Kacířka Kacířka Bernard Cornwell

Dočítal som tretie pokračovanie príbehu o hľadaní grálu. Tušil som, kde sa nakoniec skrýval, ale nepoviem. Páčilo sa mi to.

19.02.2021 5 z 5

Inkvizitor Inkvizitor Bernard Cornwell

Táto druhá časť sa mi páčila hádam aj viac, než Lučištník. Ocitneme sa na jeseň roku 1346 v Anglicku, potom v roku 1347 v Bretani či v Normandii, dokonca poplávame loďou. Paráda, siaham po Kacírke dychtivo.

10.02.2021 5 z 5

Lučištník Lučištník Bernard Cornwell

Je to čosi podobné, ako Azincourt, myslím rovnaká štruktúra, len odohrávajúca sa o niečo skôr. Zato však vôbec nie zlé, pútavé a kvalitne napísané.

05.02.2021 5 z 5

Příručka pravého detektiva Příručka pravého detektiva Jedediah Berry

Ako tak čítam predchádzajúce komentáre, som v rozpakoch. Že by to bolo tým, že som čítal slovenský preklad? Možno by to chcelo mrknúť sa na ten český, neviem. Mňa táto kniha neskutočne iritovala, ledva som dokázal vyčkať do konca. V skutočnosti ale asi neviem, čo si mám o nej myslieť, prikláňam sa k názoru, že je to riadna zlátanina. Osudy všetkých zúčastnených mi boli celkom ukradnuté. Oceňujem ten nápad. Český preklad asi zháňať nebudem, som rád, že to už mám za sebou. Pravdepodobne som nebol cieľová skupina pre tento druh literatúry.

10.01.2021 2 z 5

U Petrovových řádí chřipka U Petrovových řádí chřipka Alexej Salnikov

Ešte to nikto nestihol prečítať? Tak hor sa nadol, pánové, tohle je pecka! A vraj sa to dá chápať či vysvetľovať rôznymi spôsobmi a hľadať za tým rôzne významy. Nuž si vyberte. Čítajte!!!

05.01.2021 5 z 5

Hrdelní pře majora Zemana Hrdelní pře majora Zemana Jiří Procházka

Celkom dobre napísané. Zaujalo ma, že niektoré prípady mali trochu iný priebeh než v televíznom seriály. Menovite Koniec posledného strelca, White Lines, Hrdelní pře. Vynechal som niečo? Bavilo ma to a čítalo sa to rýchlo.

07.12.2020 5 z 5

Reinhard Heydrich - Hitlerův kat Reinhard Heydrich - Hitlerův kat Robert Gerwarth

Pomerne dobré čítanie, dozvedel som sa opäť niečo nové. Plný počet som nedal kvôli niekoľkým nepresnostiam, týkajúcich sa atentátu. Hneď prvá veta - Bol krásny slnečný deň. V skutočnosti bolo zamračené, takže Valčík nemohol dávať signál zrkadielkom, a je sporné, či tam Valčík vôbec bol. Druhá nepresnosť, parašutisti si zákrutu v Libni nemohli vyhliadnuť v "únoru", keďže Heydrich vtedy býval ešte na Hrade, do Panenských Břežan sa presťahovali až na Veľkú noc. A tretia nepresnosť, pri zásahu 18 júna 1942 v kostole boli hore na hliadke Opálka, Kubiš a Bublík, nie Švarc. To sú len tie nepresnosti, ktoré som si všimol, možno ich je tam viac, neviem.

14.10.2020 4 z 5

Barón Goldring sa vracia Barón Goldring sa vracia Jurij Petrovyč Dold-Mychajlyk

Prvý diel si už dobre nepamätám. Sám vojak v poli som čítal veľmi dávno, ale tuším sa mi páčil. Či bol lepší alebo horší ako druhý diel, posúdiť teda neviem. Tu sa Gončarenko nachádza po skončení vojny, ocitne sa najprv v zajateckom tábore pre nemeckých vojakov, potom v Španielsku v škole špiónov, agentov, diverzantov a iných živlov, kde pôsobí ako vychovávateľ, inštruktor. Jasné, že pod krycím menom Fred Schulz, nikto netuší, že je sovietsky agent. Nuž, je to dobré, na to, že to napísal sovietsky čelovek, mimoriadne dobre napísané a pomerne zasvätené, pokiaľ môžem amatérsky zhodnotiť. Ideovú linku nechajme bokom, celkom logicky v nej sú Rusi tí dobrí a ostatní tí zlí. Inak by to asi nemohlo vyjsť do tlače. Tretí diel asi zháňať nebudem, i keď by ma zaujímalo, ako story skončí. Ale ak sa mi nejakým nedopatrením dostane do rúk, určite si ho prečítam.

15.07.2020 5 z 5