Hobo Hobo komentáře u knih

Šesté vymírání: Nepřirozený příběh Šesté vymírání: Nepřirozený příběh Elizabeth Kolbert

Velmi čtivě zpracováno, faktologicky bohaté, leč... Autorka přejímá i některé "vědecké" téze (např. CO2), jak je propagandisticky rozšiřuje OSN a další instituty, což její knihu bohužel snižuje.

10.12.2019 4 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Opětovně přečteno ze zoufalství, že se blíží konec roku a stále nemám dokončenou výzvu. Hle, jaký požitek si může člověk připravit ze zoufalství! Občas je dobré vrátit se ke klasikům!

02.12.2019 5 z 5

Sedmkrát upadnout, osmkrát vstát Sedmkrát upadnout, osmkrát vstát Naoki Higašida

Otevřené vyprávění těžkého autisty, které ukazuje způsob myšlení člověka, jehož problémy spočívají v potížích dorozumět se s ostatními - jak on píše - normálními lidmi. Přitom tihle "normální" lidé se často nedokážou dorozumět ani mezi sebou. Naoki tak nastavuje svým vnímáním zrcadlo, ve kterém můžeme vidět sami sebe, lépe se pochopit. A to je hodnota, kterou buď využijeme, nebo nevšímavě projdeme kolem.

02.12.2019 5 z 5

Obchodníci se strachem: Průvodce skeptika po klimatické apokalypse Obchodníci se strachem: Průvodce skeptika po klimatické apokalypse Vítězslav Kremlík

Další z "kontroverzních" knih, které racionálně posuzují současné problémy světa, a které proto vzbudí buď obrovský odpor, nebo nadšené přijetí. Holt, já patřím do té druhé skupiny.

27.11.2019 5 z 5

Duch znojemských katakomb Duch znojemských katakomb Vlastimil Vondruška

Na Vondruškových knihách oceňuji především to, jak dobře ukazuje, že ve středověku žili stejní lidé jako jsme my, se stejnými chybami, touhami a vášněmi.

09.11.2019 5 z 5

Pražský hřbitov Pražský hřbitov Umberto Eco

Jako první jsem četl Jméno růže, jako druhé Pražský hřbitov. Tedy první a poslední Ecovo dílo. A vytvořilo to takový duhový oblouk, který mne přímo fascinuje. Takže si teď jednotlivé barvy musím doplnit jeho dalšími díly. Už se těším.
Fakt, že mne dost přitáhl i název knihy, mne v četbě nerušil, i když brzy bylo jasné, že Praha se v knize objevuje jenom symbolicky. Více fascinující mi přijde skutečnost, že takové falzum, jako jsou Protokoly, dokáže vytvořit onu otázku, jež se dnes stále vynořuje: jak je možné, že to vypadá, jako by je vývoj světa realizoval?

04.11.2019 5 z 5

Léčivá síla modlitby Léčivá síla modlitby Adalbert Ludwig Balling

Můžete tomu věřit. Fakt to působí. A nezáleží na formě modlitby. Však už máme dostatek zkušeností, že současná oficiální lékařská věda sice často funguje, ale často také selhává. Křesťan, nekřesťan, modlitba pomůže. Víra uzdravuje.

31.10.2019 3 z 5

Olga Olga Bernhard Schlink

Celkem nevím, co ke knize dodat. Velmi čtivá, přičemž z pozadí vyplouvají obrysy německé minulosti 20. století, snad jen zmínka o obludné německé inflaci mi v příběhu chyběla.

29.10.2019 4 z 5

Klaun si povídá s Bohem Klaun si povídá s Bohem Jiří Suchý

Takové poněkud naivní teologické úvahy, ovšem přiznané. Vlastně se mi všechny předložené myšlenky honily i mou naivní hlavou. Na něco mám odlišný pohled, ale co naděláme! Příjemné čtení.

26.10.2019 4 z 5

Vrazi z Krondoru Vrazi z Krondoru Raymond E. Feist

Z počátku se příběh rozbíhal poněkud pomalu a protože předchozí svazky se ke mně bohužel nedostaly, bylo to trochu jako skočit doprostřed děje. Bylo zřejmé, že některé postavy už cosi v předchozích dílech zažili a chyběla mi trochu návaznost. Nicméně závažnější problém to nebyl a tak jsem se do příběhu pomalu pokládal. Napětí houstlo, takže vše v pořádku. Zejména v závěru při boji s démonem jsem si říkal, proč já blbec se většinu života vyhýbal fantazy. No, pokusím se to dohonit.

24.10.2019 3 z 5

Neviditelná moc tajných společenství Neviditelná moc tajných společenství Andreas von Rétyi

Knihy podobného obsahu mají vždy dva druhy čtenářů: vášnivé, až fanatické příznivce a obdivovatele a vášnivé, až fanatické odpůrce. Jen nevím, proč to ta druhá skupina vlastně čte... Já osobně jsem už dalek od jakéhokoli fanatismu, přesto se řadím do skupiny první. Vždyť už tolik konspiračních teorií se přesunulo prostě do historie. Na označení za "divokou spikleneckou teorii" je nejlépe reagovat slovy Andrease von Bülowa, německého exministra: "Jasně, takto se vysmívají ti, kteří se rádi drží oficiálních vysvětlení. Bohužel i investigativní novináři se nechávají zaslepit dezinformacemi." (str. 161)

15.10.2019 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Už je to dávno, kdy jsem to četl. Ale na rozdíl od mnoha knih, ze kterých mi v hlavě nezůstalo nic, mnohdy ani povědomí, že něco takového jsem četl (konfrontoval jsem si paměť se svým dávným čtenářským deníkem), pamatuji si dojem z četby Doriana Graye docela přesně. Jako tak mnoho jiných knih četl jsem ji mírně předčasně, takže mě docela mravně posouvala.

13.10.2019 4 z 5

Deník šílené markraběnky Deník šílené markraběnky Zita Pallavicini

Nechápu nízké hodnocení a negativní odsudky. Pravda, začal jsem to sám číst bez nějakého očekávání, na základě obdobného odsudku blízké osoby, ale předpoklad se naprosto nepotvrdil. Autorka zjevně věrně a čtivě popisuje svůj život, své omyly i závažné chyby, chaos, ve kterém se potácí a já to z toho vyprávění cítil. To je to, co očekávám od autobiografií, pohled na člověka, který mi vypráví skutečně o sobě, bez prázdných frází. Ale emocionální chaotička, i přes anorexii, která toto dokáže, má stále naději. Já jí věřím.
Možná jsem dal 4 hvězdy i proto. Abych skóre trochu vyrovnal, nevím. Mně se to líbilo.

10.10.2019 4 z 5

Co neSmíte vědět! 2 Co neSmíte vědět! 2 Michael Morris

Zatímco první díl byl věnovaný především penězům a machinacím s nimi, tento druhý díl vhodně navazuje rozborem politologickým s cílem ukázat kdo v zákulisí tahá za nitky. Končí současným stavem světa (do roku 2016) a těžko mít k popisu vážné námitky.

08.10.2019 5 z 5

Vzestup magnáta – Risk Vzestup magnáta – Risk Raymond E. Feist

Tento díl ságy se týká hlavně Rupa a uskutečňování jeho plánu, zároveň však probíhá příprava na konečnou válku s Panthatiany. Příhody ostatních jsou poněkud v pozadí, je však ze všeho zřejmé, že v království stoupá napětí. Dobré čtení trvá. Možná by děj šel zkrátit na pár stran, ale řekněte: početli byste si tak dobře?

02.10.2019 5 z 5

A proto skáču A proto skáču Naoki Higašida

Vysoce zajímavá výpověď autisty. Čekal jsem všechno, ale toto ne. Je z toho znát věk dítěte, ale někdy je hodně překvapivé, jak dospěle svět vnímá. Pouze mne překvapilo, jak často píše o "nás autistech", my jsme takoví a onací, přičemž nejzajímavější a nejuvěřitelnější jsou ty pasáže, které jsou v jednotném čísle. Všichni autisté určitě nejsou stejní. Z knížky je ovšem zřejmé, že Naoki studuje v kolektivu jiných autistických dětí, takže má v dotyčných pasážích možná pravdu.

26.09.2019 4 z 5

Stín temné královny – Žoldáci Stín temné královny – Žoldáci Raymond E. Feist

Pokračování Vrahů je i dobrým pokračováním v dobrodružných příbězích Erika, Rupa a jejich spolubojovníků v boji proti Smaragdové královně v jejím úsilí o světovládu. Teď jen sehnat další svazky Hadí ságy...

26.09.2019 5 z 5

Stín temné královny - Vrazi Stín temné královny - Vrazi Raymond E. Feist

Ano, takto má vypadat dobrodružný příběh, a je jedno, jestli je ze světa reálného nebo fantazijního. Sevřený kolem několika osob, dobře rozvíjený a čtivý. Už se těším na pokračování, v němž se vrazi změní v žoldnéře.

22.09.2019 5 z 5

Promluvy k hluchým Promluvy k hluchým Guglielmo Ferrero

Otázky, které řešíme dodnes, jen z hlubších bažin. Asi jsme hluší.

17.09.2019 5 z 5

Nastal čas o Stalinovi pohovořit… / Jidášův hřích 20. sjezdu Nastal čas o Stalinovi pohovořit… / Jidášův hřích 20. sjezdu kolektiv autorů

Hutná publikace o tom, jestli dějiny neproběhly jinak, než je předkládáno. S tvrdými argumenty, které buď přijmete, nebo nepřijmete. Kniha, s jakými se moc často nesetkáte.

16.09.2019 5 z 5