hu_87 hu_87 komentáře u knih

Prvotní otisky a jejich vliv na život člověka Prvotní otisky a jejich vliv na život člověka Arthur Janov

Toto je další, resp. jedna z mála knih, které nehodnotím počtem hvězdiček.
Zajímavé a neotřelé téma - prvotní otisky a jejich vliv na kvalitu života, na chování a prožívání - které lze vystopovat až do raných dob našich životů.
Autor napsal vyčerpávající dílo, ve kterém se bohužel opakuje (to samé co dělá/dělal A. Maslow ve svých knihách například), jedna myšlenka je opakovaně rozvíjena trochu jinak. Klidně se mohlo ubrat na počtu stránek, ale na druhou stranu zase jsou zde obsaženy mnohé kazuistiky. Otázkou je, zda nebylo na místě více exaktnosti a méně subjektivních prožitků. Ke konci autor zmiňuje některé vědecké studie o vlivu různých stresorů na následný vývoj člověka - upřímně si myslím, že takových částí v knize mohlo být mnohem více.
I tak je to zajímavé, ale pro mě to byla zkouška trpělivosti to dočíst.

20.04.2021

Přemůžeme autismus? Přemůžeme autismus? Anna Strunecká

Autismus je poměrně komplexní diagnóza, ve které stále vězí mnoho neznámého. Knížku jsem si přečetla ze zvědavosti, protože paní Strunecká je podle některých označována za dezinformátorku a chtěla jsem mít představu, jak může knížka od ní vypadat.
Z této knihy jsem ale neměla takový pocit. Autorka se spíše snaží nastínit různé úhly pohledu (ano, včetně zmiňování různých studií z hlediska některých LÁTEK v očkovacích látkách, ne očkování jako celkového viníka) a v mnoha kapitolách nalézáme spíše věty s otazníky (včetně toho, zda určité látky v životním prostředí mohou přispívat k rozvoji PAS), takže určitě to není tak, že by se autorka snažila předávat tyto věci jako fakta - jak jsem zmiňovala, sama autorka mnohdy používá otazníky, i ke studiím, které jdou "proti proudu" a bývají z mnohých stran kritizovány. Jenže...
Co mi třeba vadilo, bylo zmiňování vlivu antidepresiv na různé masakry (např. typická dvojice Harris a Klebold, je zde vypsán seznam těch, kteří užívaly "prášky na hlavu" a pak prostě udělali to co udělali), respektive forma, jakým to bylo napsáno. Cituji:

"V následující části jsou popsány -kriminální činy- (pozn: tučně zvýrazněno) - hromadné vraždy, vraždy blízkých lidí nebo sebevraždy - spáchané osobami, které užívaly psychotropní léky. (...) Je možné, že tito lidé užívali psychotropní léky proto, aby se potlačily patologické rysy jejich osobnosti, a otřesné činy by spáchali i bez nich."

Což vypadá celkem dobře, ale pak následuje tohle:

"Je mimořádně smutné a velmi varovné, že se jedná o školní děti a mládež, z nichž psychofarmaka dělají bezcitné zabijáky a vrahy."
WTF?! Ale co já vím, třeba tam je u některých predisponovaných lidí určité riziko, že u nich tyto látky způsobí zvýšení agresivity, ale ten styl, kterým to bylo napsané, jakože psychofarmaka z nich dělají vrahy - to vyloženě evokuje určité silné emoce.

Takže ano, autorka určité sklony nezapře a asi bych se na jejím místě zamyslela, jak a co podám, než abych to v další větě celkem podkopla. Bohužel to může vést k tomu, že některé věci, které zmiňuje, opravdu nejsou úplně od věci, jenže širší vědecká obec se bude pak stavit ke všemu, co řekne, prostě skepticky. Ale i tak nelituju, že jsem knížku četla. Co se týče takových těch kapitol o určitých látek v očkování a souvislosti s autismem, tam jsem si teda něčeho takového nějak nevšimla (ale třeba se mýlím).

Součástí knížky jsou i různé doporučené postupy (tzn. skladba stravy u PAS, co by mohlo pomoci a když už nepomůže, tak alespoň neublíží, formy terapie atp.), výzkumy které zkoumaly souvislost např. autismu a hladině různých látek v těle (nejen škodlivých, ale třeba vyšší hladině serotoninu a nižší hladině oxytocinu).
Nejsem zastáncem ani jednoho tábora, takže diskuze o tom, že očkování v žádném případě nemají vliv na výskyt autismu a naproti tomu že očkování jednoznačně autismus způsobuje, jdou jaksi mimo mě; spíše zastávám názor "zlatý střed". V knize jsou uvedeny jednotlivé zdroje, takže i zarytý čtenář - skeptik má možnost si tyto zdroje dohledat. Jako odpad bych to určitě neoznačila, to by zas bylo z mé strany moc subjektivní hodnocení.

09.04.2021 4 z 5

Základní psychosomatická péče Základní psychosomatická péče Wolfgang Tress

Jedinečná a hlavně obsáhlá kniha v tomto oboru, což je poměrně nedostatkové co se psychosomatiky týče. Asi každá knížka o psychosomatice, co se mi dostala pod ruku, je prostě moc tenká nebo nepopisuje všechno tak, jak bych si zhruba představovala. Konečně nějaká knížka, která z hlediska psychosomatiky solidně popisuje nejrůznější obtíže (kardiovaskulární, trávicí...) z psychosomatického pohledu.

04.04.2021 5 z 5

Pachové práce služebních psů Pachové práce služebních psů Vilém Eis

Knížku jsem si přečetla, protože mě vždycky zajímalo, jak to chodí a jak se cvičí pejskové, kteří mají prakticky vyčenichat všechno možné... knížka mě solidně uvedla do problematiky, autor nejprve rozebírá čich jako takový, tzn. trocha teorie, pak to, čím vším může být ta pachová stopa ovlivněna nebo zeslabena (což dost zvyšuje obtížnost pro pejska) a jak takového psa cvičit.

29.03.2021 5 z 5

Přetrvávající primární reflexy - opomíjený faktor problémů učení a chování Přetrvávající primární reflexy - opomíjený faktor problémů učení a chování Marja Volemanová

Téma je to velmi zajímavé, grafická stránka knížky je také solidně podaná. Publikace je super v tom, že tady v ČR je v této oblasti jediná. Rozebírá se tu nějaká základní neuroanatomie, reflexy, primární reflexy - a pak se ty jednotlivé reflexy rozebírají, jak se projevují a co se může stát, když přetrvávají. Pak můžou způsobit např. přecitlivělost na určité vjemy, motorickou neobratnost, určité tendence (např. tendence chodit po špičkách/pravidelné bolesti nohou po nošení bot...) a dokáží způsobovat určité potíže. Které mohou být někdy více obtěžující a někdy o něco méně. Což se někdy může tak trochu překrývat s určitými symptomy, např. u poruch autistického spektra (přecitlivělost na vjemy apod.). Součástí publikace je i návod, jak můžete poznat, zda u vás tyto primární reflexy přetrvávají (nebo u jiných), společně s přidruženými fotografiemi.

11.03.2021 5 z 5

Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria Caitlin Doughty

Mně se líbilo, jak byla knížka zpracována. Hezky morbidně, netradičně a přeci jen, dostat pohled z první ruky, od de facto pohřebačky, je něco jiného. Pro citlivější povahy to může být místy poměrně nechutné a znepokojivé. Nelituji četby, byla to celkem sranda. Ať už vás zajímá balzamování nebo to, že popel z člověka vlastně není tak úplně "čistý"; co se nahrazuje krví u mrtvého a jak se zařídí, aby měl mrtvý zavřená ústa a oči. Doporučuji.

04.03.2021 5 z 5

Zvířata ve Třetí říši Zvířata ve Třetí říši Boria Sax

Kniha mě překvapila. Opravdu velmi zajímavé. Autor se dotýká rozličných oblastí, včetně historie (holocaust, vztah Němců k Židům v té době, z čeho byli Židé obviňováni...), na stranu druhou se dotýká tak trochu i kultury obecně a samozřejmě zvířat a jak byla různá zvířata vnímána za dob Třetí říše (a nejen za ní, autor zmiňuje i jak jsou zvířata vnímána v různých náboženstvích, především v judaismu). Bylo to dost doplňující a fakt zajímavé, doporučuji všem zájemcům o problematiku zvířat obecně a holocaustu.
Líbila se mi autorovo zmínění některých názorů, např. všechny ty kuřata a jiná zvířata, která jdou na porážku kvůli prodeji masa, zažívají rovněž holocaust, akorát v mnohonásobně vyšší míře než zažili Židé. Protože všechny ty kuřata a další, jsou držena těsně vedle sebe a nemají život, jaký by měli za normálních okolností. S tím se také pojí podobizna pekla kde se karta obrátí a zvířata se mstí lidem za to, jak se k nim chovali a tentokrát oni vaří lidi v kotlech.

26.02.2021 5 z 5

Ať žijou mikrouti Ať žijou mikrouti Radkin Honzák

Honzák zůstane Honzákem, tudíž i tato růžová knížka je napsána jeho stylem. Tj. neformálním, poměrně čtivým, leč občas kombinovaným s jeho pokusy o vtip, které občas trochu pobaví a sem tam působí hodně krkolomně a křečovitě (hlavně se snažit působit jako vtipnej stařík). Není to vyloženě odborná literatura, navíc k jádru věci se dostává až za zhruba polovinou obsahu. Hodnotím jako průměr, ideální pro čtenáře-laika, který s mikroby takříkajíc začíná.

22.02.2021 3 z 5

Základy sociální psychologie Základy sociální psychologie Nicky Hayes

Doporučuji všem zájemcům, ať už ze stran studentů-psychologů nebo laiků, kteří by se chtěli o tomto oboru dozvědět více. Některé knihy z oblasti sociální psychologie (samozřejmě nejen z ní, ale tady se bavíme o SP) mohou budit dojem nepřehlednosti, přílišného množství stran, a tadyta knížka je prostě strašně super, čtivá a propojíte si tím svoje znalosti. Pecka.

21.02.2021 5 z 5

Nelidskost Nelidskost Nicolas Grimaldi

Nelidskost vzniká snadno a i u jinak "normálních" lidí: typicky např. v tíživých podmínkách, kdy je důležité přežít; ale taky v lágrech, za války... v situaci, kdy oni jsou něco, s čímž se neztotožňujeme jako se sobě rovnými, ale jako s verbeží, odpadem, méněcennými vůči nám.
Kniha je spíše psaná na principu filozofického a citování některých lidí, kteří si podobnými situacemi prošli (nejčastěji koncentrační tábory). Čtivost je spíš průměrná. Z hlediska nakladatelství Academia a její působivé edice Galileo je toto spíše průměrným kouskem, na druhou stranu...
Téma, ovšem, je to mimořádně důležité a měl by o něm mít povědomý asi každý. Každý je schopen se chovat nelidsky a téma se týká tudíž asi každého z nás, byť můžeme mít svědomí takříkajíc čisté.

21.02.2021 4 z 5

Příroda a kultura Příroda a kultura Stanislav Komárek

Spíše filozoficky zaměřené dílo, poměrně náročné na čtení a jak už napsala kolegyně, na autora je to celkem kontrast, protože jinak se čte Komárek skoro sám.
Zajímavé mi přišly kapitoly o archetypech, stínu, persony (pěkně rozebrané), polaritách dobrý-špatný, roztomilý-fakan apod. Polovina knihy mi moc nepřišla na místě a pak až na konci mi svitla naděje a aha, kapitola o biochromatice, jazyku, domestikaci: kdyby na podobném principu fungoval zbytek knížky, četla by se sama. Doporučuji spíše filozoficky a humanitně zaměřeným čtenářům.

20.02.2021 3 z 5

Obraz člověka a přírody v zrcadle biologie Obraz člověka a přírody v zrcadle biologie Stanislav Komárek

Kniha je spíše zaměřená historicky napříč časem, takže doporučuji všem těm, kteří by si chtěli dosavadní znalosti z biologie a její historie doplnit, pospojovat a pochopit různé souvislosti doby a o tom, jak daný biolog ke svým teoriím docházel a jak na ně reagovala dosavadní společnost. Autor začíná lovecko-sběračskými společnostmi až po starověké Řeky (divili byste se, jak komplexní byla Aristotelova bádání, včetně např. rozdělení živočichů na "bez krve" a "s krví"), Římany, Araby.... a tak dále až po univerzity, středověk, renesanci, osvícenství, Darwina (jak společnost přistupovala k jeho teorii, co si myslel D. o zvířatech...), Wallaceho... jde spíš o výčet historických souvislostí, tj. jak to vlastně bylo, jak k tomu autor té a té teorie došel, pospojovat si to, jaké bylo v dané době vědění, co se rozvíjelo apod.
Kapitoly ke konci pojednávají např. o klonování, eugenice nebo metamorfózách mužnosti.

"Čím jsou nám tedy zvířata? V podstatě zrcadlem, v němž vždy hledáme a nalezneme to, co tam z těch či oněch důvodů nalézt chceme a co si podle svého vnitřního vyladění umíme vždy vyložit ve prospěch myšlenky, jíž jsme se z nějaké nezbadatelné příčiny rozhodli věřit."

18.02.2021 4 z 5

Ze života bakterií Ze života bakterií Jiří Schindler

Vydařená publikace se spousty snímků z mikroskopu a několika stránkami fotek ke konci (spíše již z laboratorního prostředí). Je to super hlavně pro lidi, kteří by chtěli o bakteriích vědět něco spíše obecněji, než jednotlivé rody a jejich grampozitivita/gramnegativia, na jakých půdách rostou apod.. . Autor zde probírá např. to, jak se bakterie rozmnožují; jak se pohybují; kde žijí; jak se přenáší... prostě a jednoduše - publikace je zaměřená na život bakterií obecněji. Na druhou stranu je pravda, že některé odstavce mohou být obtížněji stravitelné z důvodu až přílišné odbornosti.

17.02.2021 5 z 5

Temný trh Temný trh Misha Glenny

Větší část knížky obsahuje příběhy z různých kauz typu krádeže karet (zjednodušeně nazváno), hacking a tak podobně, sem tam se objeví nějaká více odbornější nebo teoretičtější poznámka. Na dané téma jsem už četla lepší knížky, tohle je podané až moc příběhově, na druhou stranu si aspoň člověk udělá obrázek o tom, co všechno je v tomhle světě možné...
Jo a na konci je rejstřík s nějakýma důležitýma pojmama typu phishing, adware, malware, scareware atd.

07.02.2021 3 z 5

Dějiny čistoty a osobní hygieny Dějiny čistoty a osobní hygieny Virginia Smith

Zajímavé téma podané rovněž zajímavě. Autorka píše takovým vypravěčským stylem. Je pravda, že ač téma vypadá jako velmi úzce vymezené, dotýká se mnoha témat okolo, takže ano, součástí vyprávění o hygieně jsou i historické souvislosti.

03.02.2021 5 z 5

Jedineční lidé Jedineční lidé Barry M. Prizant

(SPOILER) Neobvyklý pohled na autismus nabízí autor právě v této knize, která se čte skoro sama.
Tady jde o to, že autor píše hodně ze svých vlastních zkušeností a stránky jsou protkány mnohými (ať už kratšími nebo delšími) kazuistikami ze stran lidí, kteří se potýkají s autismem, nebo poruchou autistického spektra.
V jednotlivých kapitolách rozebírá např. echolálii jakožto pokus autistů o komunikaci s okolím, vysoce vyvinutou emoční paměť autistů, jejich sklony k emoční dysregulaci a jak na případné problémovější situace nahlížet.
Autor zastává tezi, že dívat se na autismus jako na poruchu je zásadní chyba, spíše bychom je měli vnímat jako odlišné lidi s odlišnými reakcemi a odlišnými potřebami a na několika příkladech ilustruje fakt, že když se autisty snažíme pochopit a pokoušíme se na ně naladit, můžeme sklízet velký úspěch při komunikaci s nimi. A také to dokážou ocenit.
V kontrastu s tím máme tradiční přístupy, které se snaží autistické chování (které ovšem jako pojem sám o sobě autor spíše kritizuje, právě kvůli tendencím k patologizaci) spíše potlačovat ve vzoru "neotravuj".
V druhé části knihy jsou případy několika rodin, jejichž dětem byl diagnostikován autismus. Nakonec autor předkládá několik otázek a odpovědí (třeba jak dítěti říct, že má autismus - je pravda že když se nic neudělá do 5 let věku, je to v háji - a tak dál.
Jinak teda myslím, že kniha může sloužit jako základní informační zdroj i lidem, kteří jsou v kauze autismus začátečníci (právě kvůli množství kauz) a samozřejmě teda hlavně lidem, kterým byl autismus diagnostikován.

26.01.2021 5 z 5

Hraje Bůh kostky? Hraje Bůh kostky? Ian Stewart

Z knihy mám rozporuplné názory.
Za prvé, autorovi se podařilo nastínit problematiku širší veřejnosti. Navíc kniha obsahuje řadu ilustrací nebo grafů pro lepší uchopitelnost.
Na druhou stranu si nejsem jistá, zda některé kapitoly nebyly hůře představitelné a nebylo by moudřejší volit více příkladů z přírody, jak ji známe.

Tak či tak - knížka má určitě svůj smysl a serióznost se jí upřít nedá.
Chaos je jedna z největších jistot tohoto světa a dělat dlouhodobé předpovědi se nevyplácí, protože vždy mohou zasáhnout nejrůznější vlivy okolí - tak bych si představovala základní motto, kdyby po mně někdo chtěl shrnout nějakou základní myšlenku knížky.

21.01.2021 4 z 5

O značkách O značkách Wally Olins

Kniha je určena zásadně pouze a jen zájemcům o danou problematiku. Ne pro čtenáře, kterého např. zaujme obálka knížky. Protože když se budete řídit zajímavou obálkou, pravděpodobně pohoříte.

Kniha vůbec nenaplnila má očekávání, spíš jsem čekala něco ve smyslu více psychologie, chování zákazníka apod., prostě to, co by se dalo celkem dobře "prodat" v rámci nějaké knížky o tak neobvyklém tématu.

Pro případné zájemce psychologie, potažmo ekonomie (obecněji řečeno - chování, vliv značek, psychologie, marketing...) kniha bude zklamáním.

Blíže ke stylu psaní a obsahu knížky: tady jde spíš o takovou rozvláčnou a ne příliš zajímavou historii různých, když to tak řeknu blbě, random značek a občas se v knížce vyskytne nějaký ten typ jakože "reprezentujte svoji značku - buďte zásadoví".
Nutno podotknout, že k nějaké té psychologii a ekonomii se autor dostává až na konci knihy, takže pro zájemce, které by zajímala spíše psychologická podstata knihy bude většina knihy tak nějak historická a výkladová.

16.01.2021 3 z 5

Jak mi dneska je? Jak mi dneska je? Thomas Prünte

Super prakticky zaměřená knížka, podtržená i jednotlivými příklady z praxe jakožto terapeuta a jeho klienta. Četlo se mi to moc dobře. Dobře využitelné pro každého, kdo dělá (nebo chce dělat) takříkajíc s lidma. Může se v tom hledat hodně inspirace pro každodenní život, nejen ten profesní.

10.01.2021 5 z 5

Jak se stát dobrým psychoterapeutem Jak se stát dobrým psychoterapeutem Zbyněk Vybíral

Svůj účel nepochybně kniha splnila. Téma, kterým se autor v knize zaobírá, je dost úzce zaměřené, avšak pro lidi, kteří knihu čtou čistě ze zvídavosti, naproti tomu bez touhy stát se někdy psychoterapeutem, budou knihou nejspíše zklamaní.

Takhle - nemůžu říct, že mi knížka něco dala nebo mi přišla nějak extra zajímavá (hádám, že za to může téma knihy versus má zaměřenost), avšak knihu doporučuji všem, kteří se na dráhu psychoterapeuta chtějí někdy vydat.

Jako užitečnou shledávám kapitolu o etických problémech v psychoterapii.

08.01.2021 5 z 5