hu_87 hu_87 komentáře u knih

Vzpomínky na mého syna - Diagnóza: Deprese (?) Vzpomínky na mého syna - Diagnóza: Deprese (?) Beata Rencová

Velmi silný příběh, mající spíše podobu vzpomínek a různých (zvlášť) synových dopisů, ilustrací - pro zájemce z oblasti grafologie je zde zajímavé, jak se Markovo písmo postupem času měnilo v menší, kostrbatější, nečitelnější a nedbalejší podobu (podobně jako jeho stav).

Příběh mě dost vzal. A těžko si představit, co se Markovi honilo hlavou, když byl v tolika věcech nesdílný - každopádně - snad našel aspoň klid.

07.01.2021 5 z 5

Dítě traumatizované v blízkých vztazích Dítě traumatizované v blízkých vztazích Oldřich Matoušek

Super knížka, přehledná, srozumitelná, ideální pro každého koho problematika zajímá. Nutnost pro např. sociální pracovníky. V knize jsou i kazuistiky a poznatky uplatnitelné v praxi.

06.01.2021 5 z 5

Tichá holka Tichá holka Torey L. Hayden (p)

Tichá holka, která je nucená spát nahá na záchodě, je špinavá a do školy spíš nechodí, než chodí. A nemluví.
Autorce se podařilo zdánlivě nemožné: Venus se postupně naučila sebevyjádření.
Samozřejmě i tady se setkáváme s dalšími dětskými postavami. Jeden má Tourettův syndrom, další je hyperaktivní a hlučný kluk s IQ 142. Jako obvykle, chvilkami dává tahle kombinace dětí dojem, že se jedná spíš o cirkus, než o třídu, ale tak už to chodí.

24.12.2020 5 z 5

Cizí světy Cizí světy Jan Cimický

Jedna z mála knih, ve kterých se o potížích nemocného píše opravdu poctivě, detailně a nejspíše i z pohledu nemocného.
Ivan je chytrej, hodnej kluk a bohužel v 8 letech u něj propukla první schizofrenní ataka. V průběhu knížky graduje děj a setkáváme se s nespravedlností ze strany druhých a křehkým egem člověka se schizofrenií (a tudíž jeho snadnějším ovlivněním druhými lidmi). Jeho vnitřní svět, halucinace a katatonní stavy jsou popsány celkem solidně, poctivě a člověk si udělá velmi dobrou představu, co takové stavy obnáší.
Jediné negativum je, že má knížka otevřený konec, zajímalo by mě, jak to s Ivanem bylo dál. Jestli teda opravdu skočil...

23.12.2020 5 z 5

Svět malé January Svět malé January Michael Schofield

Upřímná zpověď táty, jehož malá holčička je odmala zvláštní: měla velké problémy se spánkem, neustále potřebovala nějakou stimulaci a později ji naměřili IQ okolo 150 bodů. Už jako malá holka se naučila spoustu věcí, o kterých by si děti v jejím věku mohly nechat leda zdát. Bohužel to všechno na úkor toho, že s vývojem jejího mozku nebylo něco v pořádku.
Ty její neustálé nezastavitelné výbuchy vzteku, iracionální chování, upadající zájem o reálné lidi (a upřednostňování bytostí, které si vytvořila v hlavě) bylo podhoubí nejzávažnější choroby vůbec - schizofrenie, v tomto případě s časným začátkem. Je minimum případů, ve kterých se schizofrenie vyskytne v již tak nízkém věku. O to byla situace horší, když si dcerku doktoři neustále přehazovali, zpochybňovali naléhání rodičů.
Naštěstí byla Janni (avšak nevím, jaké jméno by upřednostňovala dnes) správně diagnostikována a ačkoliv na ní doktoři vyzkoušeli hodně léků, po kterých by byl mimo i statný dospělý člověk, spoustu z nich nezabíralo a některé naopak symptomy zhoršily.
Co vím, tak January dnes bere cca 3 léky (lithium, clozapin a thorazin?), což je stále dost - naproti tomu se o dost zlepšila. Nemá tolik záchvatů vzteku, je více socializovaná a více se baví s lidmi tam venku. Její halucinace různých zvířat a bytostí sice nikdy zcela nezmizí, ale naučila se alespoň je z větší části ignorovat a brát je jako takové "pozadí".

Co k tomu říct, nikdo si asi nedokáže plně představit zoufalství rodičů, kteří celou tu dobu nevěděli přesně, co se s jejich dcerou děje. Že je několikrát fyzicky napadla, až je i zranila. Její antisociální chování bylo (a obecně je) symptomem její těžké choroby a její zdánlivě přehnané a iracionální reakce na běžné věci najednou získaly větší pochopení. Po letech žití v neustálém strachu o to, že si January ublíží - nebo že ublíží svému mladšímu bratrovi, se všichni konečně dostali kloudného vysvětlení a nějaké naděje.

Schizofrenie je jedna z nejzávažnějších chorob a o to je horší, když se s takovou nemocí potýká už takhle malé dítě. Nutno však podotknout (!), že ze strany rodičů jsou jisté dispozice k duševním nemocem (např. Michaelova matka schizofrenie a tuším i bratranec), takže genetická zátěž tam je taky znát.

18.12.2020 5 z 5

Kniha optických klamů Kniha optických klamů Georg Rüschmeyer

Výborný obrazový průvodce s opravdu kvalitními a pěknými fotografiemi/obrázky. Bonusem je kvalitní papír.
Ideální "četba" pro psychology a celkově lidi, kteří se zajímají nedokonalým zrakovým vnímáním. Ať už se bavíme o Penroseho trojúhelníku, neskutečné krychli, řeckých stavbách nebo známých obrazech - skrývají (a nejen ony) jistou dávku iluze, klamu, a čeho si navíc nemusíme na první pohled všimnout.
Bylo opravdu příjemné v této knize byť jen listovat, navíc pokud trošku fušujete do grafiky nebo obecně vám záleží na tom, jak věci vypadají, můžete brát trochu inspiraci.

04.12.2020 5 z 5

Sebevraždy slavných Sebevraždy slavných Libor Budinský

Zajímavé téma, kde se autor věnuje jednotlivým osobnostem, které se rozhodly pro to, co je uvedeno v samotném názvu knihy.
Člověk se dozví hodně zajímavostí, které třeba ani o dotyčném nevěděl; na druhou stranu mi některé osobnosti přijdou trochu odbyté a chtělo by to něco trošku víc. Ale palec nahoru za nápad.

02.12.2020 4 z 5

Vývoj pozornosti a exekutivních funkcí Vývoj pozornosti a exekutivních funkcí Marie Vágnerová

Knížka je souhrnnou monografií, ve které se autorka věnuje nejprve kapitolami o tom, jak se mozek vyvíjí a jak v něm probíhá migrace neuronů na svá místa; a spoustu dalších náležitostech o vývoji; potom se zaobírá pozorností a jinými exekutivními funkcemi - v jakém věku dosahují tyto schopnosti vrcholu, kdy se rozvíjí a jak se rozvíjí. Knížka také obsahuje nějaké ty grafy.
Nakonec se věnuje i ADHD (velmi zajímavá kapitola).

02.12.2020 5 z 5

Řekni mi, kde tě bolí, a já ti řeknu proč Řekni mi, kde tě bolí, a já ti řeknu proč Michel Odoul

Knížka je vesměs dobře a srozumitelně napsaná a je to takový mišmaš východních nauk a psychosomatiky (nebo obojí - nevylučuje se to).
Pro začátečníka je kniha vhodným úvodem do celé problematiky a pokud s podobnými směry teprve začínáte, určitě je to ideální volba.
Autor se zaobírá třeba problematikou levé a pravé strany z hlediska mateřské a otcovské strany mince, různými problémy z hlediska toho, jaká část aktuálně dělá problémy.
Na druhou stranu se princip tak nějak opakuje a brzy zjistíte, že je to celé tak nějak logické (když pomineme striktní zastánce vědy); že, jak bylo napsáno, taková ruka třeba symbolizuje akci/činnost a že problémy s rukou symbolizují obvykle problémy v této životní oblasti. Nebo problém s kotníkem může znamenat problematické vztahy s druhými lidmi.

02.12.2020 3 z 5

Runy – dějiny, dešifrace, výklad Runy – dějiny, dešifrace, výklad Lars Magnar Enoksen

Podrobně napsaná knížka. Je zde spoustu příkladů třeba z různých kamenů, rohů a na tom vysvětluje ty runy, historii a tak. Dozvíte se historii run, jejich postupnou proměnou a aktualizací.
V knize je spoustu ilustrovaných příkladů run (rozuměj: hlavně run) a jejich možný zápis, že se runy mohou psát i vzhůru nohama nebo zrcadlově převrátit; a co hlavní (!), pokud vás zajímají konkrétní "slova", resp. významy, tady dobře pochodíte. Jsou zde i složitější nápisy, u kterých je vždy popisek s významem (např. nebesa, bratr, matka...), takže dobře využitelné pro někoho, kdo se chce runami zaobírat i více.

Předem doporučuji si před přečtením této knihy přečíst ještě nějakou jednodušší publikaci, která vás jasněji a srozumitelněji uvede to světa run a takových těch základů. Nečte se to vyloženě špatně, ale myslím, že pro úplného laika není knížka úplně vhodná.

01.12.2020 5 z 5

Sociální psychologie Sociální psychologie David Guy Myers

Čtivá, zajímavá učebnice. Sice je hůř přenosná a poměrně drahá, ale opravdu se čte sama. Pro někoho, kdo nebyl sociální psychologií ve škole příliš nadšen je to ideální volba.

26.10.2020 5 z 5

Vývojová psychologie Vývojová psychologie Kateřina Thorová

Absolutně nejlepší učebnice že svého oboru. Čtivá, přehledná. Paní autorka už na knize o poruchách autistického spektra dokázala své spisovatelé schopnosti, tady akorát potvrzuje to, že je dobrá v tom co dělá.
Díky za takové autory a takovéto učebnice!

26.10.2020 5 z 5

Psychologie školní šikany Psychologie školní šikany Pavlína Janošová

Mě kniha osobně moc nenadchla, přijde mi, že se v knize některá témata opakují a zbytečně zdlouhavě, na druhou stranu, abych byla objektivní, je to celkem bichle, která vám na VŠ nebo při psaní semináry dost pomůže.

18.10.2020 4 z 5

50 největších mýtů populární psychologie: Opravník obecně oblíbených omylů o lidském chování 50 největších mýtů populární psychologie: Opravník obecně oblíbených omylů o lidském chování Scott O. Lilienfeld

Zajímavé, neotřelé a trošku jiné pohledy, než které nám nastiňují různé stránky a další zdroje. Čte se to fakt samo. Na druhou stranu to některý lidi může nadzvednout ze židle - třeba psychologové co celý život používají Rorschacha a tady hodně zpochybňujou Rorschacha jako takovýho.

18.10.2020 5 z 5

Biologie buněk - základy cytologie, bakteriologie, virologie Biologie buněk - základy cytologie, bakteriologie, virologie Radka Závodská

Celkem fajn učebnice, pokrývá zhruba učivo gymnázií. Bohužel v praxi se buňka často na gymplech přehlíží a pak u maturity to musíte stejně dostudovat. A pokud chcete dělat přijímačky ještě někam na medicínu nebo tak, tak je knížka asi nutností. Navíc to pochopí i natvrdlej, protože je to doplněný ještě hodně obrázkama.

16.10.2020 4 z 5

Obsahuji davy Obsahuji davy Ed Yong

Je to fajn, je tu spousta pasáží, kde se nějakým způsobem dotýká i živočichů.
Bohužel líp se mi četlo 10% člověka.

16.10.2020 4 z 5

Cesta k vibrujícímu zdraví - Manuál bioenergetických cvičení Cesta k vibrujícímu zdraví - Manuál bioenergetických cvičení Alexander Lowen

Knížka je naprosto úžasná a přehledně v ní autoři nastiňují různá bioenergetická cvičení, jejich benefity, postupy... taková knížka nesmí chybět v knihovničce milovníků bioenergetiky. Samozřejmostí jsou i ilustrace daných cvičeních.

15.10.2020 5 z 5

Lidský mozek: Funkční systémy, normy a poruchy Lidský mozek: Funkční systémy, normy a poruchy František Koukolík

Asi klasické dílo u nás ve svém oboru. Je tu spoustu zajímavostí, samozřejmě stěžejním tématem je mozek a jeho součásti a vzájemné propojení s ostatními částmi, takže knížka asi není tak úplně pro každýho jak vás asi napadne.

09.10.2020 5 z 5

Poruchy vztahové vazby Poruchy vztahové vazby Karl Heinz Brisch

Podnětná knížka, v první části knížky se zaobírá teoretickou bází (jeho rozdělení vazeb etc.), v další části rozebírá i konkrétní kazuistiky v širším měřítku - tzn. zaobírá se možnými příčinami vzniku této dejme tomu patologické vazby a jak se to jinak projevuje. Jenom škoda, že už jí nikde ke koupi neseženete, jenom v knihovnách a tak.

09.10.2020 5 z 5

Vazba: Teorie kvality raných vztahů mezi matkou a dítětem Vazba: Teorie kvality raných vztahů mezi matkou a dítětem John Bowlby

Zajímavé poznatky. Celkem i čtivé. Základ asi pro každého psychologa. Koho zajímá attachment, měl by si přečíst. Bohužel se autor často opakuje, rozvíjí jednu myšlenku pořád dokola, místy celkem nezáživné právě kvůli již zmiňovanému opakování.

09.10.2020 4 z 5