iceVS iceVS komentáře u knih

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Muž jménem Ove... to byl vrchol a pak následoval strmý sešup. Z oblíbeného autora se časem stal někdo, komu už se mi stále dokola nechce dávat šanci.
Kniha má hezké ilustrace, ale to je tak všechno. Příběh mě nedojal. Ať se snažím sebevíc, nevím, jestli je to spíš pohádka nebo úvaha, případně fantasy. A nemůžu si pomoci, 250 korun za ani ne půlhodinky čtení, to je sice skvělý marketingový tah, ale že by tím byli potěšeni čtenáři, o tom moc pochybuju.

15.11.2019 2 z 5

Vetešník Vetešník Jess Kidd

Chybí mi nějaká ta hvězdička navíc, tady by se hodila. Knihu nemá cenu nějak víc chválit, vše už za mě řekl Robin.Mooshabr. Já jen dodávám - i přes všechnu tu duchařinu má člověk pocit, že se to klidně mohlo stát.
Bylo to moc pěkný, bavilo mě to od první stránky a je to knížka, kterou bych si klidně koupila. Jistě se k ní ještě někdy vrátím.

13.10.2019 5 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Dokážu pochopit, že tahle kniha vyvolává rozporuplné komentáře. I pocity. I otázky. Přišlo mi, že některé věci zůstaly nedotažené, případně nedořešené a umím si představit klidně sto stránek navíc, aby to bylo pinktlich. A ano, souhlasím s názorem, že hlavní postava (v tomhle případě se mi příčí napsat hrdina) byla trochu na facku.
Ale překvapivě, vše dohromady fungovalo. Pohltilo mě jazykové zpracování, hovorový jazyk, tu a tam ostřejší výrazy, ale hlavně slova jako sednice, zrychtovat... Jako bych slyšela svoji babičku, a to žiju na druhé straně republiky. Právě díky jazyku pro mě postavy byly zcela reálné. Prostě přečteno na jeden zátah a už se těším na pokračování.

01.08.2019 5 z 5

Pac & Pussy Pac & Pussy Albrecht Smuten

Nádherně pesimistická moudra :-)

Jen nevím, jestli někdy v reálu najdu odvahu uskutečnit fakt, že lízat si pr*** je naprosto relevantní reakcí na cokoliv :-D

27.06.2019 5 z 5

Holčička, kterou tam nechali Holčička, kterou tam nechali Roxanne Veletzos

Čekala jsem dojemný příběh z války, příběh ztracené židovské dívenky, ale už jsem četla knihy, které mě oslovily víc. Tady jsem si říkala, proč to vlastně čtu. Zatímco jinde umíraly statisíce lidí, tohle děvče mělo ohromné štěstí, že se dostalo do milionářské rodiny, které se válka vůbec nedotkla. Vlastně ano, dvakrát. Jednou při leteckém bombardování přišli o letní vilu, podruhé, pár měsíců předtím, na Velký pátek byla zavřena luxusní prodejna křišťálu a rodina měla doma jen deset stejných křišťálových sklenic. Ostatní byly rozbité při rodinném setkání. Drama. Neustále předhazování bohatství a luxusu učinilo z adoptivní matky postavu, kterou jsem si nemohla oblíbit. A protože první polovina knihy byla právě jen o té matce, neoslovilo mě to. Druhá část knihy byla mnohem čtivější, poutavější.
Vzhledem k tomu, že z rumunských dějin znám jen Vlada Napichovače a Ceausescovi, říkala jsem si, že mi kniha může být něčím přínosná. Ale z mého pohledu běžný společenský román.

23.06.2019 3 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Já jsem trošku rozpačitá, myslím, že autorce víc sluší být usazená v padesátých letech. Bohdana se mi ve svých třinácti letech zdála poněkud opožděná, jednala a přemýšlela spíš jako desetiletá. Navíc tentokrát v knize nebyla žádná postava, kterou by šlo pochopit, případně se s ní ztotožnit. Natož aby tam byl alespoň někdo trochu sympatický... A celkově se mi ty postavy tentokrát zdály nepříliš skutečné, zrovna tak jako některé reálie z let devadesátých.

18.05.2019 3 z 5

Čas psychopatů Čas psychopatů František Honzák

Za mě - plný počet... Vyhovoval mi styl psaní, místy jsem se smála nahlas, po odborné stránce super. A druhá část..? Zpočátku mě to trochu překvapilo, poté velmi zaujalo. Upřímně, kde bych se dozvěděla tak neuvěřitelné množství informací..? Jen to holt není kniha pro každého :-)
Záměna Valdic s Valticemi mě tedy taky zamrzela. Alespoň si můžeme být jistí, že RH je jen člověk :-) I když je prostě "boží"...

11.04.2019 5 z 5

Patrioti Patrioti Sana Krasikov

Tak tohle je kniha roku. Naprosto mě uchvátila - a chybí mi aspoň jedna hvězdička navíc. Je to úžasné a děsivé. Krásné a odpudivé. Strhující a přitom zcela mě to zcela uzemnilo. Přiznám se, že se mi úplně nechce věřit, že by to bylo samostatné dílo autorky, je příliš mladá na to, aby tak důvěrně znala reálie, i na to, aby tak výborně charakterizovala jednotlivé (a velmi odlišné) postavy. Ale každopádně - výborná kniha. A vzhledem k jejímu konci doufám v pokračování.

24.02.2019 5 z 5

Alan Turing: Enigma Alan Turing: Enigma Andrew Hodges

Kniha je vyčerpávající. Doslova. Jsem ráda, že životní příběh Alana znám z jiných zdrojů, protože tato kniha se skutečně zabývá jen jeho studiem a jeho prací. Alan sám se z ní naprosto vytratil. Musím říct, že právě z toho důvodu mi ta kniha přišla neúplná. Ale jinak je to fascinující soubor faktů, informací a zajímavostí, historických i odborných údajů. Obálka knihy mi přijde zavádějící, umím si představit lépe charakterizující.

07.02.2019 5 z 5

Tíživá láska Tíživá láska Elena Ferrante

Ferrante musí člověk buď milovat nebo nenávidět. Zaplať bůh, že její knihy vycházejí s dostatečným odstupem, přečíst je krátce po sobě, končím u psychiatra. Fascinuje mě styl jejího psaní - a bytostně nesnáším její hrdinky :-)

18.11.2018 4 z 5

Já tedy nemám důvod psát sáhodlouhé elaboráty a zpětně se jimi kochat, stejně tu záplavu "myšlének" nikdo nečte :-). A ke knize samotné - bezpochyby skvělé téma, skvělá řemeslná práce... Jen nejsem z těch, kdo má potřebu adorovat nepřizpůsobivé jen proto, že řeknou, že je v lese krásně... Moje chyba, nevybrala jsem knihu vhodnou pro mě.

09.09.2018 4 z 5

Nerez Nerez Marek Epstein

To bylo tak... intenzivní...
Kolikrát jsem od knížky utekla, nechtělo se mi s jejími hrdiny sdílet jejich trápení. A stejně jsem ji přečetla během jednoho dopoledne.
Je to dokonalý.

28.04.2024 5 z 5

Mocnější než meč Mocnější než meč Jeffrey Archer

Asi poprvé v životě bych si nebyla jistá, zda sir Jeffrey Archer nezaváhal v popisu ruského soudnictví a vězeňství, ale ani tato malá nejistota (a nejspíš stejně jen moje) nemůže jakkoli zmírnit mé nadšení a potěšení z každé další autorovy knihy.
Tohle prostě miluju.

07.04.2024 5 z 5

Carrie Soto se vrací Carrie Soto se vrací Taylor Jenkins Reid

Vše už tu zaznělo... nebudu tedy psát stejné komentáře jako ostatní :-)
Autorka je fakt velmi nadaná, kniha se čte sama. Kdyby mě už strašně nebolely oči, dala bych ji během jediného dne :-)

02.04.2024 5 z 5

Šílená Šílená Louisa Treger

Reálie příběhu znám už dlouho, potěšilo mě vydání beletristického zpracování. Ale jsem poněkud rozpolcena. První část knihy - dětství - no přišlo mi to jako chaloupka strýčka Toma... nejvíc asi kvůli výrazům mamka, taťka, Růža...
Ta druhá část - ústav - jako kdyby to psal někdo jiný. Zajímavé, strhující... sice tedy mi vadila představa, jak chovanky jedí chleba s máslem a švestkami příborem, ale budiž...
Celkově mi moc nesedl překlad, volba výrazů, slovních spojení. A k příběhu samotnému, asi bych si osobně raději přečetla civilnější pojetí větší části Nelliina života. Uchvácení se nekoná.

31.03.2024 3 z 5

Kafe a chlup Kafe a chlup Michaela Šalé

Vlastně jsem od knihy moc nečekala, o to příjemněji mě překvapila. Bála jsem se, že to budou naivní povídky, víceméně na jedno brdo, no smekám. Autorka vytvořila knihu s poměrně širokým psychologickým rozsahem, nemluvě o emocionální složce. Kniha je moc milá, pohodová, líbí se mi mnohem víc než kočičí knihy Klevisové.

13.12.2023 5 z 5

Život s vysokou inteligencí Život s vysokou inteligencí Monika Stehlíková

Asi nejromantičtější dárek k narozeninám.

Já vím, že to není zcela relevantní komentář :-)

10.11.2023 5 z 5

Když to tam není, tak to tam nehledej Když to tam není, tak to tam nehledej Ivana Chřibková

Naprostá spokojenost. Bavila jsem se. Knížka je vtipná, pohodová ale i k zamyšlení. Prostě děsně fajn.
Kapitolka o sahání na lidi v MHD mě hóóóóódně moc pobavila :-)

23.10.2023 5 z 5

Zapomeňte na neděli Zapomeňte na neděli Valérie Perrin

Asi nelze autorce upřít odvahu jaké téma a prostředí zvolila...
Ale příliš mi nesedla melancholická kombinace sprostoty, fantasy ptáků, válečné romance, domova důchodců a dvacetileté siroty.
2/3 knihy jsem se nudila, závěr byl čtivější. Nějak jsem se nedokázala s nikým ztotožnit, nikdo mi tam nebyl blízký. Ztracený den.

21.10.2023 3 z 5

Malibu v plamenech Malibu v plamenech Taylor Jenkins Reid

Autorka rozehrála velké množství příběhů v jedné knize. Hodně postav, hodně minulosti, hodně vztahů, hodně nepořádku na závěr...
A bylo to neuvěřitelně čtivý, krátký a rychlý kapitolky děj posouvaly kosmickou rychlostí.
Líbilo.

23.08.2023 5 z 5