iceVS iceVS komentáře u knih

Inspektor Prevít Inspektor Prevít František Niedl

Detektivky moc nečtu, ale tuhle mi doporučovalo už tolik lidí, že jsem nakonec podlehla.
A nelituju, Prevít je boží a už mám rozečtený další díl.
A detektivka to moc není, spíš příběh podivína, co je shodou okolností policajtem :-)

14.03.2022 5 z 5

Tajemství ve výtvarném umění: Skryté vzkazy, významy a záhady Tajemství ve výtvarném umění: Skryté vzkazy, významy a záhady Debra N. Mancoff

Nádherná knížka.
A jedna z mála chvil, kdy unesu, že mi někdo říká kam se mám koukat a co mám vidět :-)

09.03.2022 5 z 5

Tajný život Salvadora Dalího Tajný život Salvadora Dalího Salvador Dalí

Už se mi to v životě párkrát stalo...
Myslela jsem si, že budu-li o životě někoho, kdo něco dokázal, vědět víc, dokážu ho lépe pochopit a ocenit.
Musím si přiznat, že kolikrát je lépe nevědět, aby člověk mohl s klidem obdivovat...

28.02.2022 4 z 5

Důvody, proč zůstat naživu Důvody, proč zůstat naživu Matt Haig

Tohle už proboha nikdy víc :-(

20.02.2022 1 z 5

Asterix - Latinské citáty a jejich výklad Asterix - Latinské citáty a jejich výklad Bernard-Pierre Molin

Trošku jsem si naběhla a čekala něco kapánek jiného, no ale dobrý :-)

19.02.2022 4 z 5

Poslední rodina v Anglii Poslední rodina v Anglii Matt Haig

S odstupem času je patrné, že Matt Haig měl talent už jako mladej kluk. Jen je prostě nešťastná ta kombinace s mluvícím psem a rodinným dramatem dohromady.
Anebo prostě já jen nesnáším utrpení psů a zbytečně mrtvé psy. Takže se mi to vlastně nelíbilo, i když základ je i z mého pohledu dobrý.

18.02.2022 3 z 5

Mám se dobře, ale špatně to snáším Mám se dobře, ale špatně to snáším Jiří Raichl

Duel Vostrý x Raichl?
Obě dvě nové knihy mi přišly jak přes kopírák, předpokládám, že to nějaký smysl či cíl mělo. Tentokrát ovšem o prsa vítězí Vostrý.
A ač jsem četla i závěr úvodu, nemůžu si to odpustit - "vlekouc" je prostě rod ženský :-)
Zase... :-)

18.02.2022 4 z 5

Tohle lidi hodně berou Tohle lidi hodně berou Pavel Tomeš

Šmarjááá :-DDD

Doporučuji číst buď zásadně o samotě anebo v práci... To se pak budete na všechny široce usmívat :-D

17.02.2022 5 z 5

Anomálie Anomálie Hervé Le Tellier

(SPOILER) Tak tahle kniha mě posadila na zadek. Mimo jiné i doslova, nedalo se od ní odejít. Je úžasná. Osudy neznámých lidí se v jedné chvíli spojí, ba co víc zdublují. Doposud byla nejhorší vize, že člověk zemře, ale jak reagovat, když zjistíte, že jste dvakrát?
Kniha zasahuje do všech literárních stylů, je vtipná, kriminální, psychologická, filozofická, lehounký (a nepotvrzený) nádech sci-fi. Donald Trump tam nevychází jako úplně nejbystřejší chlapík :-)
Naprosto mě zaujala autorova verze Fermiho paradoxu, tu odteď beru i za svou :-) Líbí se mi ze všech nejvíc.

17.02.2022 5 z 5

Pravopis pro všechny Pravopis pro všechny Erika Hanáčková

Mé srdce zaplesalo.
Jasné a přehledné shrnutí základních pravidel.

15.02.2022 5 z 5

Slunce v podhlavníku Slunce v podhlavníku Jiří Raichl

Brala jsem do ruky s despektem a odkládám s respektem.
Krása, nádhera, spokojenost.
Nemám ráda takové to lkaní a cukrování, ale takhle se mi poezie líbí.
Lze použít výraz "civilní poezie"?

...Beze spěchu plynu
a čekám
a čekám
až uplynu...

15.02.2022 5 z 5

Nejrychlejší kůň na světě Nejrychlejší kůň na světě Mirek Vostrý

I pátá kniha je skvělá. Obdivuju autorovu fantazii, moc mě baví jeho jazyk. Po přečtení jeho povídek mi ještě pár hodin zůstává příjemná nálada, šmrncnutá trochou tajemna. Krásně uvěřitelné neuvěřitelné čtení :-)

13.02.2022 5 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Jsem nadšená. Bála jsem se, že mám v ruce nějakej sci-fi nesmysl, ale byl to úžasnej román. Navíc plný nečekaných zvratů, lhostejno, zda uvěřitelných či ne. Moc mě to bavilo. Je fakt, že si autor tu a tam nelámal hlavu s určitými "provozními" detaily, ale pro mě je výsledek dokonalý.
Jsem příjemně překvapená, že tak krásnou knížku napsal takovej mlaďas :-D

13.02.2022 5 z 5

Co dala i vzala Jizera aneb Paleta laskavých přepeřských obrázků Co dala i vzala Jizera aneb Paleta laskavých přepeřských obrázků Vladimír Burjánek

Příjemné vyprávění doplněné dobovými fotografiemi.
Coby holce z Potůčku jsou mi některá vzpomínaná jména známá.
Hezké.

10.02.2022 5 z 5

SEBEDUDY a jiné texty z let 1966-1987 SEBEDUDY a jiné texty z let 1966-1987 Vratislav Brabenec

Sbírka Jedna dvě byla úžasná.
Jinak mám raději spíš kmetovskou tvorbu Mistra Brabence.
Ale bylo velmi působivý sledovat vývoj textů, myšlenkových pochodů, názorů...

09.02.2022 4 z 5

Opravník omylů v názvech pražských ulic Opravník omylů v názvech pražských ulic Vratislav Ebr

Kniha se mi líbila, ale asi bych víc ocenila, kdyby tam nebyly uvedeny osobnosti, se kterými je záměna možná. Takhle to pro mě byl spíš rušivý element, mně by stačila informace po kom se ulice jmenuje, ne s kým to můžu případně zaměnit.

09.02.2022 3 z 5

Legendy a čáry Legendy a čáry Vratislav Brabenec

Zcela nezvykle vysoký počet dokončených vět.
Moc se mi líbí zdejší anotace - "...Vráťa vytvořil zcela svébytný literární útvar...".
K tomu už netřeba nic dodávat. Já tyhle texty miluju.

08.02.2022 5 z 5

Eden: Třída sboru národní bezpečnosti Eden: Třída sboru národní bezpečnosti Vratislav Brabenec

Já nemůžu jinak než plný počet.
Na téhle knize je skvělý, že text je o tom, co chcete právě teď vy...
Prostě - domyslete si sami :-D
A vobrázky...
...vobrázky se mooooc povedly :-D

08.02.2022 5 z 5

Ptačí způsoby Ptačí způsoby Jennifer Ackerman

I druhá kniha této autorky je naprosto skvělá, bezkonkurenční, podmanivá, plná informací, které jsou z části neuvěřitelné, z části překvapivé, z části vtipné, z části dojímavé. Při čtení této a podobných knih si pravidelně říkám, proč vlastně ztrácím čas čtením beletrie. Přála bych si zapamatovat aspoň setinu informací, kterých se mi právě dostalo. Pokud bych chtěla nějakou knihu opravdu doporučit, pak tuto.

30.01.2022 5 z 5

Plovoucí opera Plovoucí opera John Barth

Dokonalý čirý nihilismus.

"...Uvědomit si, že nakonec na ničem nezáleží, je ohromující. Ale pokud zůstaneš při tom a staneš se ze zásady světcem, cynikem nebo sebevrahem, pak jsi celou věc nepromyslel až do konce. Pravda je ta, že na ničem nezáleží - tuhle pravdu nevyjímaje..."

29.01.2022 4 z 5