iceVS iceVS komentáře u knih

Mimi Pinson Mimi Pinson Alfred de Musset

Mládí, láska, ideály, touhy, chudoba, boj o přežití - Paříž devatenáctého století.
Spíš než příběh mě zaujala myšlenka, kolik z nás by tenhle svět dokázalo přežít. Jsme tak rozmazlení, tak zaujatí vlastní důležitostí, našimi právy a náležitostmi, které si nárokujeme...

21.06.2020 5 z 5

To nejlepší z Nejlepšího copywritera To nejlepší z Nejlepšího copywritera Pavel Šenkapoun

Napadá mě tisíc věcí, které bych chtěla vměstnat do jediného komentáře. Skvělé, výborné, bavila jsem se. Poučné, humorné, černohumorné (je vůbec ještě legální slovo "černý"?), vzdělávající, vtipné, vytříbené, bezchybné... Obsahově i gramaticky. V duchu tleskám, děkuji i závidím :-)
Paradoxně - jsem úplně necílová skupina. Miluju češtinu - a značná část textu je v odborné angličtině. Ignoruji sociální sítě, asociální nejspíš taky nebudou ty pravé pro mě; je mi jedno, co si kdo myslí, co kdo právě dělá. Nepamatuji si, kdy jsem si koupila cokoli, co bych "potřebovala" jen na základě reklamy, ke štěstí mi stačí minimum. Copywriter by ze mě zešedivěl. A přesto jsem z knihy nadšená.
Třetí kapitola byla dokonalé rochněníčko. Takhle jo. Knihu budu našim čtenářům doporučovat, seč se ze mě bude kouřit, jenže je to marný, "vzali se a byli spolu šťastní až do smrti a krváky à la střeva venku" jsou holt žádanější.

20.06.2020 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Nepředpokládala jsem, že je to tak neuvěřitelná kniha. Mám doslova husí kůži. A v hlavě se mi mísí odpor, smutek, beznaděj, deprese, znechucení, strach…
Po prvních stránkách 1984 se mi vybavila moje zamilovaná kniha Zpěv drozda. Je to vlastně velmi podobný příběh. A v podstatě se mi zdá, že kruh se uzavřel, protože podle mého obě knihy úzce spojuje nejen děj, ale i věta „Z lesa sem zaznívá jenom zpěv drozda“… Přestože v druhé knize se jednalo o větu z filmu, stejně mám pocit, že Walter Tewis se musel inspirovat zde.
Pro mě je Zpěv drozda ta absolutně nej nej nej kniha, ale musím se přiznat, že 1984 jí šlape na paty.

18.06.2020 5 z 5

Příště se zmrazit nenechám Příště se zmrazit nenechám Petr Mandík

Tohle byl docela úlet. Ale musím říct, že na bezesné noci dobrý lék a i když to bylo takový bezútěšný, s napětím jsem očekávala, jak to dopadne. No - blbě... :-)

15.06.2020 4 z 5

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

K Čapkovi se vracím moc ráda. A k téhle knize obzvlášť.

15.06.2020 5 z 5

Mortificatio Mortificatio Nigredo (p)

Všichni jsou mrtví, Dave...

Na tuhle knížku jsem se těšila. A hned na začátku jsem zjistila, že nejsem cílovka.
Plus - obdivuji, že tak mladý autor disponuje úžasnou slovní zásobou. Také, že gramatika tu nedostávala za uši.
Mínus - text je příliš vyumělkovaný, nudila jsem se. Devítiřádkový odstavec obsahuje sedm přirovnání. Do toho směsice obchodních značek a jmen celebrit, aby to jó mělo punc světovosti. Vata. Děje tu bylo pomálu, na mě to působí spíš jako schizofrenicko-pubertální fascinace smrtí.
Líbila se mi dějová linka Emily, celou knihu bych o 3/4 zkrátila a byla by z toho super povídka.
Cílovka fakt nejsem, ale vím, že by mi to nesedlo ani v šestnácti.

14.06.2020 3 z 5

Pac & Pussy 2 Pac & Pussy 2 Albrecht Smuten

Ta kočičí moudra jsou nejen ukrutně vtipná, ale navíc jsou i pravdivá a vyzařují rozumný přístup k realitě života.
Jako bonus je tu tentokrát i Jednonohej Pete.

Z těch publikovatelných mouder mě baví tohle: "...Rozhodla jsem se bejt šťastná. Jak se to dělá? Bohorovně se usmívám na lidi, furt jim vnucuju, jak jsem šťastná a hrozně je tím seru. Což mě dělá doopravdy šťastnou..."
Ale přiznávám, že ta nepublikovatelná moudra jsou ještě lepší :-D

12.06.2020 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Kniha je bezesporu aktuální v naprosto každém režimu, to je prostě marný.
Ale přiznám se, že mě tyhle alegorie a jiné fantas(y)magorie nijak zvlášť neberou, mám ráda věci řečené jasně a na rovinu :-)

07.06.2020 4 z 5

Nečekala jsem žádný literární skvost a nebyla jsem zklamaná. Opravdu nebyl.
Nápověda:
Kolikrát se na necelých 150 stránkách textu objeví informace ve stylu "opila jsem se v tom a tom baru a bylo mi špatně", "selfíčkovala jsem se tam a tam", "k jídlu jsem si dala to a to" a "v duty free jsem si koupila to a ono"...?
Já odhaduju, že tak 250x...
Blondýna :-)

07.06.2020 1 z 5

Katastrofy středního věku Katastrofy středního věku Helen Exley

Pokud nejste sýr, věk nehraje roli :-D

02.06.2020 4 z 5

Kočka je tu šéf! Kočka je tu šéf! Helen Exley

Kočka je zvířetem jen technicky, jinak je BOŽSKÁ.

Zejména v půl páté ráno, když se dožaduje snídaně... :-)

02.06.2020 5 z 5

Ďábelský kolotoč a další kriminální příběhy Ďábelský kolotoč a další kriminální příběhy * antologie

Čtvrt století zapomenuté v knihovničce a po přečtení zas trochu víc prostoru pro další knihy. Je to marný, stateční čeští poručíci už mě nějak nepřitahují :-D

30.05.2020 3 z 5

Zemři a vyhraješ a další kriminální příběhy Zemři a vyhraješ a další kriminální příběhy * antologie

Návrat do devadesátek a moje upřímné zděšení, co jsem to kdysi četla. Detektivní kancelář OSTROVID je úplně to největší zlo. Křečovitý humor, sekretářka tvářící se, že je Della Street a netuším, proč se mi při četbě pořád vybavuje fialové sako s ohrnutými rukávy :-D

Teplouš / Dopisy o Yage Teplouš / Dopisy o Yage Allen Ginsberg

Citát z obálky knihy:
"Jediný žijící americký spisovatel, kterého by bylo možné označit za génia" - Norman Mailer

Údělem géniů bývá zůstat nepochopeni... Přiznávám, že já tu genialitu neobjevila... Kniha patří mezi ty, které jsem dočetla a nebudu se vracet ani k nim a ani k dalším dílům téhož autora.

Až do posledního kmotra Až do posledního kmotra Stanislav Červinka

Nenápadná knížečka s lehce odpudivou obálkou. A přece literární skvost, který by si po třiceti letech zasloužil nové a odpovídající vydání. Pevné desky, moderní font, vyčištěné fotky - a na světě by byla krásná dárková publikace, o kterou by bezesporu byl zájem.
Musím říct, že jsem z obsahu této knihy nadšená. Ač bych ji zařadila mezi literaturu naučnou, četla se lehce, téměř jako pohádka. Autor má dar vypravěče, přestože je kniha plná reálií.

27.05.2020 5 z 5

Zavražděná vévodkyně Zavražděná vévodkyně Simon Brett

Ukecané, infantilní, prvoplánové, třeskuté... Bože, tak třeskuté...

24.05.2020 2 z 5

Smrt ve staré vlasti Smrt ve staré vlasti Eric Wright

I přes úderné autorovo jméno, tohle byla nezáživná knížečka, plná špatného jídla, nepříjemného personálu, podivínů a prapodivné nelogické zápletky. Česká verze to dorazila špatnou gramatikou. První knihobudka to jistí, třeba si kniha svého čtenáře najde.

24.05.2020 2 z 5

Hostující profesoři Hostující profesoři David Lodge

Jak může souviset sexuální revoluce a škrobený univerzitní profesor, lehce za zenitem?
Já jsem se u téhle knihy neuvěřitelně bavila. A přišlo mi, že je trochu nedoceněná. Jednak pro neotřelý nápad střídání stylu psaní; jedna kapitola je normální popis, další formou dopisů, následující pak formou výstřižků z tisku, poté retrospektiva, potom zas filmový scénář a kdoví, co jsem ještě neodhalila... A za druhé, skvělý suchý anglický humor, to je bonus. Za zmínku stojí neuvěřitelná scénka, kdy bývalý vedoucí katedry pronásleduje jednoho z hostujících profesorů a následuje divoká honička v univerzitním páternosteru. V podstatě ukrutně nudný popis komické situace - a to mě dostalo, smála jsem se nahlas...
"...Morris vyjel do devátého patra, přestoupil, sjel do šestého, vyjel do desátého, sjel do devátého, vyjel do jedenáctého, sjel do desátého, vyjel až nahoru, otočkou se vracel dolů a vystoupil ve dvanáctém..."
Knihu jsem si odnesla z antikvariátu, ze sekce Vše za desetikorunu, myslela jsem, že po přečtení půjde dál do světa, ale vybojovala si místo v mé knihovně :-)

23.05.2020 5 z 5

Tělo za katrem Tělo za katrem Alena Lochmannová

O připravované knize jsem před časem četla, zajímalo mě, jak se autorka s tímto tématem a prostředím popasuje. Musím říct, že z mého pohledu se celkem zadařilo. Byť jsem od knihy očekávala pouze téma vězeňského tetování, jeho symboliku, historii, zajímavosti a hlavně obrazovou dokumentaci, kniha, na rozdíl od mého očekávání, obsahuje vlastně komplet náhled života za katrem. Což mě nijak neobohatilo, i nudné knihovnice žijí v reálném životě :-D
Musím se přiznat, že ani já jsem kdysi nedokázala spustit oči z lachtana žonglujícího s míčkem na břiše člověka, co půlku svého života setrval v různých státních zařízeních :-)
V knize mi také malinko vadily opakující se pasáže, váhala jsem mezi 4 a 5 *, ale za nápad, odvahu, výdrž i odhodlání nezbývá než ohodnotit naplno.

19.05.2020 5 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Tady není co hodnotit, je to dokonalost sama, jen se, tak jako druzí, neubráním srovnání knihy a filmu.
Film je pro mě tak dokonale děsivý, že jsem paralyzovaná jak králík, vítězí nade mnou stejně jako Velká sestra nad pacienty. Dokoukala jsem ho jednou jedinkrát a viděla spoustu začátků... Nedávám tu bezmoc.
Kniha je proti tomu čajíček. Byť silný, tak únosný. Poutavý, podmaňující, ale nemá ty grády. I když je jako říční vír, chytne a nechce pustit. Je to jedna z nejpůsobivějších knih, které znám.

19.05.2020 5 z 5