Isew Isew komentáře u knih

Řemesla Řemesla Klára Smolíková

Velmi povedená knížka. Četly jsme ji s dětmi v lázních. Výborně fungovalo - tak holky, vyčistit zoubky, ať můžu začít číst. To byly fofry. Tak moc se jim knížka líbila. Na pozadí jednoduchého příběhu se děti nenásilně seznámily s řemesly, která dnes už nejsou běžná. Alespoň ne v takovéto podobě. A jako bonus Luciferovy zkoušky, někdy lehčí, většinou těžší, ale mé dcery moc bavily.

18.02.2017 5 z 5

Lady Macbeth mcenského újezdu Lady Macbeth mcenského újezdu Nikolaj Semjonovič Leskov

Hlavní postava se zamiluje, miluje až za hrob a pro svou lásku se neštítí opravdu ničeho. Chvílemi to bylo dost drsné. Mám ráda ruskou literaturu. Je syrová. Žádné kudrlinky, ani pozlátko.

01.02.2017 4 z 5

Dobrodružství Billa Madlafouska Dobrodružství Billa Madlafouska David Laňka

Milá dětská knížka. Dobrodružství čtyř kamarádů, kteří jsou každý jiní a proto se doplňují. Doporučeno knihovnicí pro dceru ve druhé třídě. S chutí jsem si knížku přečetla a vůbec nelituji. Hezká dobrodružství. Musím souhlasit s tím, že je až nepravděpodobné, že by se to dělo v současné době. I to skládání uhlí mi spíš evokovalo dobu minulou. V současnosti jsou menší děti pod dohledem rodičů a starší děti sociální interakci zažívají kromě školy pouze na sociálních sítích. Snad se to zlomí a mé děti budou také zažívat taková hezká dobrodružství v reálu a přírodě.

25.01.2017 4 z 5

Jako bychom dnes zemřít měli Jako bychom dnes zemřít měli Miloš Doležal

Když mi manžel knihu vyzvedl v knihovně, zeptal se mě, proč to vůbec čtu. Proč? Protože stejně jako si máme připomínat holocaust, je potřeba si připomínat i komunistické praktiky. Není normální ubít člověka jen kvůli zvrácené ideologii, kvůli pocitu nadřazenosti a toho že můžu. Následná ostudná manipulace s veřejným míněním. Ubohost systému, který má neomezenou moc. Za všechno můžou lidé. Josef Toufar byl jedním z těch lidí, kteří se snažili žít poctivě v rámci dané společenské situace. Takových bylo mnoho. Mnoho bylo těch, kteří jen přihlíželi a souhlasili a nemnoho těch, kteří se na těch zvěrstvech podíleli. Nepřísluší mi soudit. V té době jsem nežila, narodili se ale do ní mí rodiče, kteří mi zprostředkovali jejich zkušenost. Celá historie mě přesvědčuje o tom, že lidstvo jako druh je odsouzeno k vyhynutí, pokud se nepoučí z vlastních chyb. Poučí se někdy?
Kniha je plná faktografických podrobností. Proto mě překvapilo, že nebyl zmíněn režisér ostudného prapagandistického filmu Běda tomu, skrze něhož pokušení přichází - Přemysl Freiman. Filmu, který vznikl v roce, kdy byl brutálně P. Toufar ubit.

Kdo hýbal křížkem?

CÍRKEV
Od února 1948 byl na církev vytvářen silný tlak. Otevřená opozice církevních hodnostářů nebyla žádoucí. Pokud by se jednalo o podvrh, který by byl sestrojen církví, mohla být církev velmi snadno diskreditována.

JOSEF TOUFAR
Po přeložení ze Zahrádek, které považoval za nespravedlivé, se sžil s Číhoští. O plánech do budoucna svědčí i plány na opravu a rozšíření fary, hřbitova apod. Nevyhraňoval se nějak extra proti novému režimu. Měl však přirozenou autoritu, dokázal lidi motivovat a strhnout. Pokud by se však stavěl výrazně proti komunistům, mohl být znovu přeložen, čehož se obával. Nechtěl opustit rozdělanou práci. V rámci možností se snažil nevyčnívat a neupozorňovat na sebe.

STB (KSČ)
Od února 1948 dochází k tlaku na katolickou církev. Vládnoucí režim se snaží dostat katolickou církev pod kontrolu. Nedaří se to. Zvláště na Moravě a Vysočině je velmi silná základna věřících. Takováto odhalená událost by pomohla církev diskreditovat. Dle dochovaných záznamů na P. Toufara nebyl veden spis, byl mimo zájem STB. Mechanismus, který je ukázán ve filmu Přemysla Freimana byl sestaven tak, že se kříž vždy vrátil do původní polohy. Dle dochovaných svědectví však kříž zůstal vychýlen.

BŮH
Vezmeme-li premisu, že Bůh je vševědoucí, tak tedy musel vědět, jak to s Josefem Toufarem dopadne. Proč volí pohyb křížku s tím, že STB umučí jeho věrného následovníka? Věří díky pohybu křížku více lidí v Boha? Naopak STB se postarala o to, aby současníci věřili, že J. Toufar sestrojil mechanismus a odhalila ho jako „podvodníka“. I když došlo v roce 1968 k revizi případu, přesto se nedostal do širokého podvědomí, tak jako ostudný propagandistický film, který byl při uvedení 10. března 1950 do československých kin nasazen v počtu 376 kopií, což je počet, který nebyl ani 60 let po premiéře překonán.

JINÉ PARANORMÁLNÍ SÍLY
Prý neexistují věrohodná svědectví o působení jiných paranormálních sil. Přesto mi několik lidí (kteří se vzájemně neznali) sdělili, že se na jednom pohřbu, během bezvětrného teplého jarního dne, v uzavřené aule smuteční místnosti, naprosto zřetelně hýbal lustr. Já to sama neviděla, ale věřím tomu, že se zemřelí přišli rozloučit.

25.01.2017 4 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Tohle nedávám. Tolik zbytečných slov, tolik balastu okolo. Ne, vážně ne. Pokud tohle dostalo Pulitzerovu cenu, tak tahle cena pro mě ztratila jakoukoli vypovídací hodnotu.

23.01.2017 odpad!

Smršť nepříznivých komentářů mě od přečtení knihy odrazovala. Dlouho jsem se jí vyhýbala. Kdyby ji neměli v knihovně zrovna vystavenou (ještě voněla novotou), asi bych se k ní nedostala. Půjčila jsem si ji a vůbec nelituji. Rozhodně mě bavila víc, než třeba tolik chválený pátý díl. Byla strhující, napínavá, zábavná a přečetla jsem ji jedním dechem. Takže pro ty, kteří si vybírají knihy podle komentářů, nenechte se odradit.

22.01.2017 5 z 5

77 čajů pro laiky i labužníky 77 čajů pro laiky i labužníky Michal Thoma

Jako úvod do světa čaje je kniha dostatečná. Čajů bylo jen 77. Je zřejmé, že autor musel provést řádnou selekci, které čaje zařadí a které ne. Mé oblíbené čaje byly uvedeny zřídka. Alespoň jsem se dověděla něco o čajích, které jsem ještě neochutnala a mohla bych vyzkoušet. Vyzkouším také uvedené recepty na speciální čaje. Například Yogi masala čaj dělám trochu jinou recepturou, tak jsem zvědavá, jak bude chutnat podle receptu z knihy.

07.01.2017 3 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Poprvé jsem ji četla v 17 letech. Skvělý zážitek. Podruhé v 23 letech, znovu mě dostala. Nyní na prahu čtyřicítky. Zjistila jsem, že jsem hodně věcí zapomněla, ale hlavní poselství ne. Knihám, ke kterým se stále vracím dávám jednoznačně plný počet. Tulák po hvězdách je spolu s Tajemným cizincem od Marka Twaina jednou z nejlepších knih, které, dle mého názoru, byly kdy napsány.

25.12.2016 5 z 5

Otčina Otčina Robert Harris

Film byla nuda. Ale kniha se mi líbila. I když to strašlivé tajemství .... Dostalo se druhé straně, a co by se dělo dál? Myslím, že by to diplomacie více méně přešla. Tak o co vlastně šlo?

25.12.2016 4 z 5

Císařovna Císařovna Roman Bureš

To byla jízda. Páni. Třetí díl, třetí díl, třetí díl !!!! Má někdo narozeniny, svátek, výročí, svatbu? Dejte mu Propast času. A budete za hvězdu. S kamarády vedeme o knížce vášnivé diskuse. Marně přemýšlím, jestli se mi to stalo s nějakou jinou knížkou. Propast času vás vtáhne a nenechá chladným. Nedostává se mi superlativ. Jesti to tu čte někdo z vydavatelství - větší propagaci! Máte v ruce poklad, který při správné péči, může být srovnatelný s Harry Potter mánií. A ještě jednou k vydavatelství. První dvě knihy Romana Bureše jsou beznadějně vyprodané, bude dotisk?

25.12.2016 5 z 5

Gold za všechny peníze Gold za všechny peníze Joseph Heller

Od mala jsem se v knihovně dívala na knihu nazvanou Gold za všechny peníze. Byla v úrovni očí, takže můj pohled na ní vždy padl. Mnohokrát jsem si říkala, že bych si ji měla přečíst, ale nikdy jsem se k tomu neodhodlala. Když jsem ji zahlédla v nabídce Českého rozhlasu načtenou, tak jsem si řekla, že konečně zjistím, o čem vlastně je. Poslouchala jsem první díl, druhý, třetí - bomba. Od čtvrtého dílu to bylo jak přes kopírák. Díl čtrnáctý jsem přeskočila a šla rovnou nakonec k dílu patnáctému. Evidentně přeskočení vůbec nevadilo. Konec předvídatelný. Nevím, asi nechápu, jak se někdo může nechat tak dlouho vodit za nos. Mám splněno, ale tím, že jsem si ji nepřečetla už dříve, jsem o nic nepřišla.

15.12.2016 2 z 5

Císařovna Císařovna Roman Bureš

Jsem teprve v polovině, ale to je jízda. Jestli chcete někomu pod stromeček dát knížku, tak tohle je ta nejlepší volba. Už hodně, hodně dlouho, jsem nečetla nic lepšího. Pořád nechápu vydavatelství, které má mezi svými autory takový poklad, že ho dokáže tak neuvěřitelně zazdít. Žádná propagace. Pokud bych cíleně nečekala na vydání, tak o něm ani nevím! No nic, jdu číst dál, letos asi oželíme cukroví. Čtu Císařovnu - nestíhám.

09.12.2016 5 z 5

Nepohledný princ Nepohledný princ John Moore

Dostala jsem se k této knize náhodou a vůbec nelituji. Je vtipná! Nečekala jsem od ní vůbec nic. O autorovi jsem slyšela poprvé a hned taková smršť vtipu. Několikrát jsem se smála tak nahlas, že se lidé v okolí pohoršeně otáčeli. A bylo mi to úplně jedno.

29.11.2016 4 z 5

Zlatodějové (trojkniha 1., 2. a 3. díl) Zlatodějové (trojkniha 1., 2. a 3. díl) Jan Bauer

Kniha se čte jedním dechem. Zajímavý námět a pár dobrých nápadů (Laterna magica). Nikde zřetelně nedrhne. Solidní čtyři hvězdičky. Hodně překlepů a chyb v textu jsem tolerovala, ale zývat - 2x už mě nadzvedlo. MOBA by měla vyměnit korektora. Jedna hvězdička dolů za pravopisné hrůzy.

26.11.2016 3 z 5

Postrach Postrach Ed McBain

Příjemně to odsýpalo. Nenudilo. Ale asi od detektivky očekávám víc. Byla jsem pouze nezúčastněný pozorovatel dění. Nijak mě to nevtáhlo. Zajímavé byly nečekané motivy trestných činů.

21.11.2016 3 z 5

Ve znamení trabanta - lehké vyprávění z nelehkých časů Ve znamení trabanta - lehké vyprávění z nelehkých časů Bohumil Svoboda

Velmi zajímavý pohled na soumrak socialistického Československa z pohledu faráře. Na pozadí běžných lidských osudů věrně vykresluje změny nálady a uvolnění ve společnosti. Příjemná četba.

18.11.2016 4 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Je mi jedno, že je to pořád stejné. Vždyť to píše jeden autor a je to jedna kniha na pokračování. Proč by to mělo být jiné? Je to vtipné. Několikrát jsem se hlasitě smála. To je pro mě důležité. Aristokratka mi zpříjemnila den, a to oceňuji plným počtem hvězdiček.

17.11.2016 5 z 5

Yakari a velký orel Yakari a velký orel Job (p)

Moc hezké obrázky, hezký příběh.

13.11.2016 4 z 5

Tajemství ztraceného tábora Tajemství ztraceného tábora Stanislav Vydra

Z celé knížky na mě dýchala atmosféra pohody, přátelství a krásné přírody. A je mi jedno, pokud si někdo myslí, že je to naivní. Myslím, že když se k sobě děti i dospělí chovají slušně, bez hrubostí, tak to naivní není. A snaha napodobit Foglara? Copak Foglar jediný měl patent na psaní o skautech? Kniha odráží dobu i skutečný život. Smrt, vizi budoucích koncentračních táborů, problematiku šikany ... a na druhé straně kamarádství, čestnost a slušnost. Myslím, že i současným dětem má tato knížka co nabídnout.
Výtku mám k chybám v textu. Překlepy, dokonce hrubky. Pokud se mají učit děti český jazyk čtením, tak tady toho pochytí hodně špatného.
Pro minirock: Myslím, že autor je skaut Martin.

12.11.2016 5 z 5

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

Agatha Christie je zkrátka špička svého oboru. Píše tak, že nenudí ani chvilku. Čtenář musí být pořád ve střehu, aby mu neuniklaly šikovně schované náznaky. Vyhýbá se zbytečným popisům. Čte se opravdu moc dobře.

12.11.2016 4 z 5