Jelitovna Jelitovna komentáře u knih

Potopený zvon Potopený zvon Gerhart Hauptmann

(Jednotlivé úryvky na sebe nenavazují.)

Skřet (vypráví, co mu řekl motýlek, drobounký skřítek)
... skřít znovu počal vyprávět:
Křicíce hý a hó a v bičů praskání
cos vlekli vzhůru pracně po stráni,
dnem vzhůru máselnici kovovou či jakovou;
a strašné to bylo na pohled,
kde která víla a skřítek strachem zbled.
Tu věc prý chtějí - hrůza pomysliti -
na věži v kapličce zavěsiti,
železnou tyčkou do ní denně chtějí mlátit
a všecky dobré duchy zemní k smrti schvátit.

Ježibaba (poté, co si farář, lazebník a učitel přišli pro zraněného Jindru)
No dost!
Tak vemte si huž toho chudáčka!
Cák je mi po ňom. Já to nestropila,
ajci jen žije, pokujd bude moct,
pro mně a za mně, já mu nebráním:
šak dlúho, jářku, nebude to trvat.
Zvete ho mistrem. S jeho mistrovstvím
však je šelijak. Ajci si vám zvoní
ten zvonek ze železa, který zrobil.
Takuví huši máte, neslyšící;
znít dobře nebude jim, ba ni jemu,
von nejlíp ví, co všecko jemu schází.
To schází nejlepšímu, kaz má každyj.
Toť máte nosidla, tam si ho vložte,
velkýho mistra. - Mistře s mléčnou tváří!
No staň: pomůžeš kázat farářovi,
pomůžeš hučiteli děti mlátit
a pulbírovi do mydlinek šlehat.

05.06.2019 5 z 5

Krmíme ptáky - ale správně Krmíme ptáky - ale správně Peter Berthold

Ke krmení jsem přišla jako slepý k houslím. Mám práce dost a krmí přece důchodci a podivínky. Naše sousedka jim dokonce dávala každý den i čistou vodu. Jenže se jednoho dne odstěhovala a požádala mě, zda bych se tohoto úkolu neujala... Letos jsem se dokonce zúčastnila historicky prvního sčítání ptáků na krmítku. (https://ptacihodinka.birdlife.cz/#/observe)
Na knize mě zaujala nejdřív část názvu "- ale správně", zapsala jsem se do pořadníku v knihovně, na Databázi zaškrtla "sledovat komentáře" a čekala. Patřila jsem k zimním krmičům, bohužel také k utopistům "odnaučí se sami hledat potravu v krajině", naštěstí mě předchozí komentář naťukl dřív, než po dlouhé době kniha dorazila, takže jsem začala v květnu zase trochu sypat. Po přečtení už vím, že celoroční krmení dává smysl a je opravdu nezbytné. Tchýni se omluvím, myslela jsem si totiž, že to dělá špatně. Zaskočilo mě, že drobní ptáci dokážou přežít bez potravy jen jediný den. Nechápu, co jsem si vlastně myslela? Popravdě řečeno, nic.
Autoři upozorňují, že tukové koule by se měly vybalit ze síťky. ČSO navíc nabádá, abychom raději nekupovali levné koule z palmového tuku, jehož produkce má katastrofální dopad na biodiverzitu.
Knížka se mi četla dobře, líbila se mi a chystám se ji při nejbližší příležitosti koupit a darovat.

04.06.2019 5 z 5

Pošetilosti a omyly v medicíně: skeptický průvodce pro lékaře i nebojácné pacienty. Pošetilosti a omyly v medicíně: skeptický průvodce pro lékaře i nebojácné pacienty. Petr Škrabánek

Doporučuji, ačkoliv je samozřejmě potřeba přihlédnout k tomu, že je tato značně provokativní kniha stará skoro čtvrt století.
"On sám život je všeobecně fatální sexuálně přenášenou nemocí a žít plně vyžaduje hledání rovnováhy mezi rozumnými a nerozumnými riziky. Tato rovnováha je věcí úsudku a dogmatismus tu nemá místa. Dnešní starosti o zdraví jsou spíše nezdravé, zejména když nás sdělovací prostředky stále nabádají na nebezpečí. Mnoho z těchto nebezpečí je vzácných a naše individuální riziko zdravotních škod je nesmírně malé; v tomto ohledu by se na ně ani nemuselo dbát."

29.04.2019 4 z 5

Molekuly emocí - Věda v pozadí medicíny těla a mysli Molekuly emocí - Věda v pozadí medicíny těla a mysli Candace Pert

Hodnotím jako příběh radikální psychoimunoložky, :-) která tvrdila: "Už si nemůžeme myslet, že emoce mají menší efekt než fyzické, materiální látky. Místo toho je třeba pohlížet na ně jako na buněčné signály, které jsou zapojeny do procesu přeměny informací na fyzickou realitu, doslova přetvářejí mysl na materii. Emoce jsou ve spojitosti mezi hmotou a myslí, pohybují se mezi nimi a ovlivňují je."
O svém působení ve vědě psala vskutku emotivně. :-D
"V NIMH, kde jsem pracovala, byli všichni hlavouni psychiatři, lékaři, jejichž pole působnosti končilo u krku. Alfa vědci, kteří měli titul Ph.D., jako jsem byla já, pracovali pro lékaře, zásobovali je údaji, které prezentovali na mnoha konferencích po světě. Moudrý vědec si vyhledá místo chráněné vlivným lékařem a spokojený tam zůstane. Bez ohledu na to, jak je inteligentní nebo tvořivý, vědec s Ph.D. nemá absolutně žádnou šanci někdy postoupit na pozici kontroly zdrojů. Lékařům stačí požádat." ... "Přestože většina lékařů na významných pozicích měla chvilkovou zkušenost s experimentální vědou, jen málokteří z nich byli experimentátoři a často měli problémy s vyhodnocováním dat, zvláště když byly dva experimenty v rozporu. Ale oni řídili, princové, vlivní lékaři, a viděla jsem nejednoho frustrovaného vědce, jak se vrátil do svého sklepního doupěte, bouchal hlavou o stěnu kvůli rozporu mezi tím, co se jeho šéf naučil na lékařské fakultě, a tím co on sám právě viděl pod mikroskopem."
"Srdce vědy je ženské. Ve své podstatě má věda velmi málo co do činění se soupeřením, ovládáním, izolovaností, což jsou všechno vlastnosti, které začaly být spojovány s vědou v její mužsky dominující formě dvacátého století. Věda, kterou znám a miluji, je sjednocující, spontánní, intuitivní a laskavá... Racionální mužský, materialistický svět, ve kterém žijeme, příliš mnoho oceňuje soupeření a agresi. Věda ve své ušlechtilosti je snahou o hledání pravdy, zahrnuje hodnoty spolupráce a komunikace založené na důvěře - důvěře v nás všechny a důvěře v každého z nás."
Překlad není dokonalý, je znát, že překladatelka není ani Češka, ani odborník (Byť jsem rovněž laik, řekla bych, že měl být jako původce virového nachlazení uveden rhinovirus, nikoli reovirus. Originál jsem však neviděla.), ale zažila jsem horší, takže si pomalu zvykám. Předchozí komentáře mě varovaly; deptalo mě až ke konci používání slova "povědomí".

18.04.2019 5 z 5

Muž, který nemohl přestat Muž, který nemohl přestat David Adam

Rozhodně obohacující a značně působivé čtení, ovšem musím říct, že to na mě bylo trochu moc - některé ukázky úmyslně tak odporné, že jsem se div neotřepala hnusem.

14.04.2019 5 z 5

Velká kniha říkadel Velká kniha říkadel neznámý - neuveden

Čtu a zpívám třetímu dítku, vždy s velkým úspěchem, stále dokola. Krásné veselé obrázky, jejichž prohlížením trávíme spoustu času. Jedna z knih, které nikdy nevyhodím a ani ji neuklidím do sklepa, protože spolehlivě zabaví nečekané dětské návštěvy.

24.03.2019 5 z 5

Národní pohádky Národní pohádky Karel Jaromír Erben

Obsahuje pohádky, které jsem neznala, například "Vašíček", který přišel do domečku, kde chleba ani vody neubývalo, žil tam s neznámým dědečkem, po čase si mu řekl o nevěstu a směl si vybrat jednu ze tří, později se jel podívat domů k mamince a zatímco ji hledal v krčmě, manželka mu uletěla. Během jejího hledání měl spoustu trápení; nakonec si vzal jiné děvče - to, které ho před vraždychtivou manželkou schovalo do necek. Svou původní ženu přivázal ke koni a po širém poli ji rozvláčel. Bylo to "kdo z koho", takže to chápu, ale že bych tohle četla dětem?

24.03.2019 3 z 5

Verše psané pro mlčení Verše psané pro mlčení Jiří Jan Vícha

(z doby, kdy se autorovi zdálo, že je Bůh mrtev)

Ztracenec

Zakletý v černý kruh
Sám Nesmrtelný sebevrah
Sám Zpitvořený bůh
(Luna zděšeně stahuje roletu
přes vytřeštěné skleněné oko)

23.03.2019 3 z 5

Zvířátka na zahradě Zvířátka na zahradě Christine Henkel

A taky počítáme - sýkorky s otevřeným zobáčkem, žížaly, zvonky... Hezké obrázky, příjemná společná zábava.

22.03.2019 5 z 5

Všeobecné spiknutí Všeobecné spiknutí Egon Hostovský

Četla jsem příšerně dávno, hodnotím podle toho, jak se mi knížka líbila tehdá.

19.03.2019 5 z 5

Čarodějův učeň Čarodějův učeň Vladimír Pozner

Příběhem je procitnutí dívčího mládí? Drsnému děvčátku, které vystrnadilo každou služebnou do čtrnácti dnů, je sedm let. Máma Dianu neposílá do školy, ta žije v domnění, že její otec zemřel, pravdou však je, že od nich dávno utekl. Novou služebnou je Annetta, partnerka eskamotéra Abdallaha, který se svým kouzelnickým kouskům naučil v Egyptě.
Od druhé, nejpozději třetí stránky jsem věděla, co bude následovat. (V sedmnácti bych to možná netušila.) Sice to nebylo jediné, co mě notně otrávilo, musím však autorovi přiznat spisovatelský um, kvůli kterému jsem knížku dočetla celou.

15.03.2019 2 z 5

Y: Původ mužů Y: Původ mužů Steve Jones

Zpracování se Jonesovi nepovedlo, neumí podat odborné informace srozumitelně, vtipy se špatně odlišují od jedovatého sarkasmu, zakomponoval mnoho příběhů z historie, které neznám a nemám zájem se o nich dozvídat, takže mi unikala pointa, a celkově jsem příliš často ztrácela orientaci v souvislostech. Nepovedlo se mu zkrátka dát svým rozsáhlým znalostem stravitelnou formu.
A překladatel si rovněž nevedl nejlépe, což prozradil již začátek - alespoň já si tedy do vyhledávacího řádku slova netisknu. V místech, kde mohl vylepšit autorovu nešikovnost, to ještě dorazil dalším zmatením významu. Některé věty popírají sami sebe.
Přitom téma je natolik zajímavé, že by si zasloužilo nové zpracování.

14.03.2019 2 z 5

Legenda o Marii Egyptské Legenda o Marii Egyptské Jaromír Rašín

Mám chudší vydání z roku 1928; 40 stráneček levného papíru vypráví o starém Zosimasovi z kláštera v Palestině a velké hříšnici Marii z Egypta, kterou však mnich potkal až jako světici. Příjemně se to četlo.

13.03.2019 5 z 5

Kudy chodí malý lev Kudy chodí malý lev Hana Doskočilová

Začalo to hezky, jenže role lvice je poněkud zpitvořená. Nikdy nechodí lovit, což reálnému životu lvů neodpovídá, jen čeká doma a bez manžela se jí nikam nechce. Když naletěla falešnému léčiteli (zde marabu), manžel lev se jí smál: "Tebe každý ošidí." a ona na to: "Máš být doma." Mohl to být pěkný příběh o malém lvíčku, ale není.

08.03.2019 2 z 5

Písně Háfízovy : parafráze perské poesie Mohameda Sems-ed-dí na Písně Háfízovy : parafráze perské poesie Mohameda Sems-ed-dí na Chvádže Šamsuddín Muhammad Háfíz

VYZNÁNÍ
Vyzáblou moudrost z duše nenávidím
miluji plnou číši, co jsem živ!
Opilý láskou na svou loutnu hraji
nejhezčím paním ze všech perských niv.
Pryč s kostnatými hnáty svatých mužů,
mne vábí pouze samet dívčích ruk!
Čtu nejraději v jarních květech luk, -
pryč s učenými knihovnami všemi!
Vše rozumářské nenávidím, toužím
jen opojit se vonnou jarní zemí.

VŠECHNO JSEM ODHODIL
Přetvářku všechnu, kněžskou askesi
i přísnost veškeru jsem odhodil.
Své dobré jméno, jež jsem těžce získal,
i to jak prázdné Nic jsem odhodil.
Pln pokory svou vážnou starou hlavu
k tvým nohám do prachu jsem odhodil.
Ctižádost všechnu, veškerou svou píli
i stud i svoji ctnost jsem odhodil.
A blažen jsem pak v nádheru tvých očí
na věčné časy duši odhodil.

06.03.2019 1 z 5

Psychologie souhlasu Psychologie souhlasu Pjér la Šé'z (p)

Čtením jsem se nesnadno prodírala a přitom jsem spěchala, abych knihu vrátila co nejdříve. S hodnocením si naprosto nevím rady. Zajímavý a zároveň značně frustrující byl například moment, kdy jsem si uvědomila, jaké je (ještě stále) vnitřní nastavení mých buněk.

04.03.2019 2 z 5

Čtyři kluci z Vraného Čtyři kluci z Vraného Jaroslav Boček

Představte si, že dědek Petržilka ještě sype kožich psů proti blechám DéDéTéčkem. Ono to sice nakonec nebylo DDT...
Občas jsme se smáli a taky nás to někdy trochu nudilo.

04.03.2019 3 z 5

Mých prvních 54 000 let Mých prvních 54 000 let Karin Bojs

Naprosto mi nevyhovoval styl, jako by kniha byla napsaná pro strojové čtení, tak monotónně mi slova "zněla" v hlavě. Možná za to mohla jen střevní viróza, kterou jsem zrovna trpěla, že jsem si coby archeologií nepolíbená minimálně do půlky říkala, že o žádný další archeopolibek nestojím. Závěrečnou třetinou však text získal trochu emocionálnější zvuk a já zdravější barvu, takže výsledně hodnotím jako velmi zajímavé.

13.02.2019 4 z 5

Dům zarostlý vínem Dům zarostlý vínem Ewa Nowacka

Třináctiletý Petr přijel jako každý rok ke svému dědovi na venkov, na pár týdnů, po které byli jeho rodiče na dovolené u moře, zakoukal se do sousedovic Elky, to bylo zajímavé, při jednom dobrodružství zapomněl na dědečkova psa Lumpíka, to bylo napínavé, taky ale na něj, na vnuka, dědeček "naložil", co si měl dávno vyříkat s vlastním synem, a závěr byl až příliš ze života. Kromě toho se vynořovaly Petrovy vzpomínky na minulost, sny a úvahy téměř bez varování, vyvolávalo to poněkud zmatky, a ani u přímé řeči nebylo mnohdy jasné, kdo co říká, což nás mátlo a rušilo.
Když jsem konstatovala, že knihu dáme někomu dalšímu, prohlásil syn, že budoucího obdarovaného asi nemám ráda, když mu chci dát tak smutnou knížku.

08.02.2019 2 z 5

Ezoosmóza Ezoosmóza Anastasia Novych

"Boj s temnými silami potřebuje neobyčejnou odvahu a úsilí. Nedá se to porovnat se zkušenostmi, které máte. Abyste mohli být připraveni k boji s temnými silami, musíte v první řadě vynaložit veškeré úsilí, abyste zkrotili svoji živočišnou podstatu, jinak ona zničí vás. Za druhé, nedovedete si představit, co je to život Geliara. Je to dvojí existence, kde Geliar kromě normálního života pro lidi kolem, vede intenzivní, každodenní vyčerpávající duchovní práci, která nikdy nebude oceněna ani vašimi blízkými, tím spíše těmi, koho chráníte. Protože lidé zůstávají lidmi. Každý z nich je zaneprázdněn svým bytím, nekonečnými problémy a bloudí jako přízrak v temnotě svého Materiálna. Musíte milovat lidi natolik, abyste mohli bez náhrady pomáhat těm, o kom si myslíte, že si tuto pomoc ani nezaslouží. Nelehká je tato cesta. K tomuto duchovnímu rozhodnutí se neodhodlá každý."

31.01.2019